FF na mladicu (ne slucajno)

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 04 pro 2009, 22:53

Definitivno #4 nije za velikog strimera, to sam ja usput probavao, kroz gomilu pastrmke u jezeru. Gledao sam neke slike frajera sto je u Mongoliji pravio neke strimere od krzna onog mosusa. Nesto slicno strimerima za sabljarke i namlatio mladicu... Jednostavno stavi komad providnog crijeva na vrh udice, naveze to krzno gore tamnije, dole svjetlije dlake i prevrne to crijevoda drzi dlaku usmjerenu. Fakat lici na ribu...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 04 pro 2009, 22:58

a vidi ovako nesto bi mozda moglo proci:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uZGCnXVahlk[/youtube]
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 04 pro 2009, 23:17

Ma gledam ja te ribice, ali mi pribor za vezanje predvidjen za udice 12 do 24. Bila bi to investicija na koju, na kucnoj skupstini o budgetu, zena odbija garant
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 04 pro 2009, 23:44

montana je napisao/la:Ma gledam ja te ribice, ali mi pribor za vezanje predvidjen za udice 12 do 24. Bila bi to investicija na koju, na kucnoj skupstini o budgetu, zena odbija garant
zato se ja druzim sa penzionerima... kad krene artroza, samo mi proslijede svoju opremu za sitnu lovu... a onda ih ja snadbijevam gotovim musicama (kooperacija)

kod mene je frka sto je stan pun perja i sprava, zena hoce da me istjera na balkon (Svedska zima)... a ja se uvalio u dnevni boravak, kupio sam sebi neki stari ormaric i pun je ko sibica svega i svacega, ako otvorim neku od donjih ladica, puna soba perja... Mislim da ce me draga uskoro otrovati...

Evo moje laboratorije:

slika

Malo neuredno, radilo se zadnjih dana... spremam se za morsku pastrmku...

slika

A i junior se uci na vrijeme:

slika
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la Seha » 05 pro 2009, 01:04

Ha ha dobar si skroz .......... Ovo je rizicno mjesto za kihnut bilo bi perja i u olucima <valjanjeodsmijeha>
Montana improvizuj nesto za velike strimere ............ Mozda skrip jal mengele mogu dat ruke <eureka>
Oni strimeri koje koriste za tropski ribolov ribe kost ( bone fish) valjda se tako zove ona borbena riba meni izgledaju skroz dobri sto se salmonoida tice.. Relalisticne kreacije koje bi sigurno upalile u nasim bistrim rijekama. Montana to sto si gledao je vjerovatno kad su Blaf i ekipa lovili tajmene u Mongoliji sa imitacijama nakih miseva.
Za mladicu bi pribor mozda trebao biti nesto poput onih koje koriste za Atlanske losose u Norveskoj i Svedskoj valjda se zovu dvorucni jer masu sa njima sa dvije ruke i fijuuuuuuu
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 05 pro 2009, 07:53

E ovo se zove sklad u braku. Mene je moja deportovala zbog tog perja. Prosle godine sam zgazio desetak fazana i vecinom izletim vani i ocerupam ih, ali jednog sam zbog zime samo strpao u kesu i donio kuci. Uredno sam ga strpao u slican sotolic kao ovaj, samo tamnija boja. I hebiga zaboravio ga. Kad je kuca zasmrdila, sve sam morao spakovati i odnijeti u BiH, tako da sada samo imam minimalno. Na ljeto kad dodjem tamo moram vratiti nesto perja, jer kad nemam izbora i ne pravi mi se nista. Najvise mi nedostaje jedan skalp za onu moju "rugobu" od muhe.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 05 pro 2009, 10:08

ovo mi se svidja:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iEeYFhCdlas[/youtube]

A evo i kako izgleda taj fazon sa "dvorucnim" stapom:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4guCHzvW ... re=related[/youtube]
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 05 pro 2009, 17:10

Mladica....ehhh pusti snovi bar za mene.
Evo jedan super clip sa Drine.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9492LQcX7-c[/youtube]

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 06 pro 2009, 10:35

Meni onaj streamer izgleda kao varijanta otezanog boobia...

Ako ono radi onda moraju raditi i streameri za morsku pastrmku i kraljevskog lososa.

http://www.bishfish.co.nz/webbooks/smtt ... obyfly.htm

vezati ih sa rappala cvorom (omca tako da se krece gore dole pri povlacenju):

slika

Sigurno bi i kombinacija "muddler" glave sa tijelom i repom od marabou pera bila efikasna stvar, samo mozda jos dodati polietilenske strane da dobije bolji rad u vodi.
I naravno otezati musicu jer ce inace biti kao suha:

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 06 pro 2009, 15:16

Sve imitacije pesa idu u prilog, a sto se tice drugih strimera, sto da ne, treba je izazvati da brani teritoriju.
Vodeci se iskustvom varalicara pes mora da se valja po dnu mada koliko vidim ponekad se koriste razni wobleri. E sad, kad je ona na dnu a kad ganja u visim slojevima to treba vidjeti sa nekim od varalicara sa iskustvom lova na mladice. Kao sto rekoh za sad je ona meni samo pusti san <spavanje>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 07 pro 2009, 01:03

Po meni bi najlakse bilo imitirati pesa i cofa. Vec vise vremena razmisljam kako ih napraviti lakse, a da budu dovoljno teski da potonu na dno, recimo na Uni, gdje je voda jako duboka, a sedre kao stubovi nedaju da strimer potone?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 07 pro 2009, 01:20

Mozda ne treba biti toliko orjentisan na detaljne imitacije plijena...

Ima li neki fazon koji izaziva refleks kod mladice da "udari"?

vi koji ste je lovili, da li ste primjetili neke razlike koje varalice bolje i slabije rade, kakve su im boje, kako se krecu, da li mladica udara odmah nakon upada varalice u vodu ili "na pola puta"... na kojim dubinama... itd...

Mozda bi se u tom mogla naci neka situacija koju bi mogli ugraditi...

koliko duboko idu varalice? ja sam gledao neke gumene i one ne bi trebale ici dublje od pola metra ispod povrsine, a to se moze lako postici sa vecinom musica.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 07 pro 2009, 01:29

Udara na sve, ali zavisi od prezentacije. Na Uni, jer je duboka, uzima u dubljoj vodi ili u plicaku uz samu obalu. Uzima kasike do 20cm po mraku i losoj vidljivosti, znaci svjetlucanje. Uzima najradije imitacije prirodnog plijena, a najdrazi su pes, pastrmka potocara i lipljen. Uzima cofa koji je imitacija rijecnih paklara u mrijestu koje se, da izvines nekako zgute njih jedno 3-4. Uzima varalice, cesce dvodijelne, a vrlo rijetko na povrsini. Mozda slucajno, ali u jednoj od 11kg sam nasao bizamca polusvarenog, a to je momacki obrok.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 07 pro 2009, 05:45

rusko je napisao/la:Mozda ne treba biti toliko orjentisan na detaljne imitacije plijena...

Ima li neki fazon koji izaziva refleks kod mladice da "udari"?

vi koji ste je lovili, da li ste primjetili neke razlike koje varalice bolje i slabije rade, kakve su im boje, kako se krecu, da li mladica udara odmah nakon upada varalice u vodu ili "na pola puta"... na kojim dubinama... itd...

Mozda bi se u tom mogla naci neka situacija koju bi mogli ugraditi...

koliko duboko idu varalice? ja sam gledao neke gumene i one ne bi trebale ici dublje od pola metra ispod povrsine, a to se moze lako postici sa vecinom musica.
Da se znaju odgovori na ova pitanja nebi bilo problema ali tad je vec nebi zvali riba 1000 zabacaja. Cof i pesh na samo dno, a ostalo kako god jer ko ce joj znati.
Ja to gledam ovako... Da je recimo vidis i da joj zabacujes, mjenjas 'muhe', serviras joj na ovaj ili onaj nacin i koja ubode. E to je ta muha na taj nacin prezentirana. Ali bas nije tako jer je ne vidis, mozes samo pretpostaviti da je u nekom viru. Pa sad sve te kombinacije na nevidjeno i eto 'hiljadarke' a ono corak.
Postoje samo dvije varalice. Jedna, koja je dobra imitacija necega sta je na njenom jelovniku, pa ce je sam izgled i kretanje natjerati da se mladica pomjeri i zaganja, i druga, koja ce joj proci ispred samog nosa cime ce biti iznenadjena i instiktivno je maznuti.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 07 pro 2009, 08:25

Sta??? ....samo 1000 zabacaja, pa onda nije do ribe vec su ribari polijeni <valjanjeodsmijeha>

Mnoge ribe uopste ne vidis kada ih lovis, npr. morsku pastrmku tako skoro uvijek lovis, a vjeruj mi da se zna desiti da ljudi stoje u vodi po cijeli dan bez da ista uhvate a sonari ti pokazuju jata ribe oko tebe... Imam knjigu iz 1924 gdje se tvrdi da je jedini i najbolji nacin ribolova za njom (u Svedskoj) varalicom i opisuju se 3-4 tipa varalica. Danas imas razvijenu seriju stapova, spaga, udica i muha za tu vrstu ribe. Treba sve ispitivati i sto je bitno DOKUMENTOVATI i podijeliti sa ostalima.
Kod nas jos nema tog kapaciteta trzista koje bi povuklo profesionalne firme da se pozabave tim pitanjem, a oni bi sa svojom opremom i metodama to za cas ispitali i provalili, tako da preostaje na nama da mozgamo i sklopimo nesto.

Onda je znaci glavni problem to sto ima masa druge ribe pa se gore navedenim ribarima i ne da ispitivati...
A onaj ko hoce na trofej ide klasicnom varalicom jer mu inace treba jaca i skuplja oprema ako ce muhama, pa se to logicki zaobidje.

Sad me vuce da sam dole i da to prostudiram. Siguran sam da mora raditi na muhu i da samo treba prilagoditi opremu i naci prikladne musice.

Pa da to reduciramo na 850 zabacaja :D
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”