FF na mladicu (ne slucajno)

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 07 pro 2009, 11:55

Pa u tome i jeste car ribolova, nadmudrivati se i to individualno. Vjeruj mi da nijednom nisam otisao na bazen na Ilidzi kod Sarajeva gdje je zimi otvoren za ribolov. Ubace 'tonu' kalifornijske pastrmke pa sta ulovis to na vagu i platis pa nosi kuci. I nema vracanja u vodu...hehehe.
Tako bi bilo i sa tim strucnjacima i analizom pa sve dobijes servirano na tacni. 'Izvolte gosn ove 3 varalice rade odlicno danas od 8-13 sati na tom i tom viru, uocene su 4 mladice od po 12, 8, 16 i 23 kg...' da ne karikiram vise.
Za mene to nije draz.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 07 pro 2009, 12:15

angler je napisao/la:Pa u tome i jeste car ribolova, nadmudrivati se i to individualno. Vjeruj mi da nijednom nisam otisao na bazen na Ilidzi kod Sarajeva gdje je zimi otvoren za ribolov. Ubace 'tonu' kalifornijske pastrmke pa sta ulovis to na vagu i platis pa nosi kuci. I nema vracanja u vodu...hehehe.
Tako bi bilo i sa tim strucnjacima i analizom pa sve dobijes servirano na tacni. 'Izvolte gosn ove 3 varalice rade odlicno danas od 8-13 sati na tom i tom viru, uocene su 4 mladice od po 12, 8, 16 i 23 kg...' da ne karikiram vise.
Za mene to nije draz.
Mozda bi to bilo tako, ali ja ne pricam o toj vrsti strucnjaka...

evo kako je danas npr. na jednoj Svedskoj rijeci koja je jako poznata po kraljevskom lososu tekao taj razvoj:

Jedan covjek koji je bio zainteresovan za musicarenje jednom davno... je poceo da razvija tehniku musicarenja za kraljevskim lososom na rijeci koja mu je tekla kroz imanje,
kada se primjetilo koje i kakve primjerke je uspio uloviti, dosli su eksperti (marinbiolozi, entomolozi, hidrolozi itd koji su akademici i profesori na univerzitetima, a ne salabazeri),
pa su napravili detaljne studije i vode i ponasanja ribe i razvoja insekata itd (ja sam napisao firme, jer danas postoje takve koje angazuju eksperte kao konsulte i koordiniraju rad, finansiraju ih vecinom udruzenja i drzava)... i na kraju i jednu kalkulaciju sta i kako loviti da bi se odrzavala kolicina ribe a da bi drustvo imalo koristi od toga.

rezultat je primjetan na vise nacina:
- jedan je da moras cekati u redu par godina za slobodno mjesto da bi pecao, ne zato sto svi hrle tamo masivno, vec zato sto su to "pocasna" mjesta, koja se ili zasluze aktivnim radom za sportski ribolov, ili na neki drugi nacin, tek zadnji dolaze oni sto samo placaju...
- odredjen broj ribara godisnje smije probati ribolov tu i sva ulovljena riba se mora vracati nazad...
- Odredjena su i tacna pravila ribolova...
- Razvijene su nove tehnike, pa se i eksperti za stapove i muhe tu angazuju jer vide korist...
- Cifra za dva dana ribolova je tolika da se jedan prosjecan musicar moze kompletno opremiti za te pare...
- a guide te prati u stopu, tako da nema prostora za prevarante.
- za ostalo se brinu cuvari.
- i da ne zaboravim, zona je proglasena nacionalnim parkom od visoke vaznosti, tako da ta rijeka nikad nece vidjeti turbina....

E, u tom slucaju i ne smeta da ti neko da 2-3 musice i kaze: ove rade sada, i u onom bazenu ima par finih mladica...

Bitno je da se ocuva revir, a to se tesko moze napraviti ako se ne dokaze da za njega postoji jak interes, koje su prednosti ocuvanja, i naravno i da se moze profitirati na tome (jer nam ekonomija odredjuje previse u zivotu, na zalost)
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 07 pro 2009, 12:35

Opet smo odprilike tu gdje sam zapoceo, a jos se nadovezala cifra za taj cejf. Mnogi u na brdovitom Balkanu ne mogu izdvojiti 25KM za dnevnu dozvolu na nekom reviru, plus put do tog revira a imaju strasnu zelju loviti tamo gdje ima ribe i gdje ti ribocuvar kaze koja je musica dobra u koje vrijeme na kojem mjestu, a da ne govorim o revirima kao sto ti spominjes ili kao sto je rijeka Lax na Islandu gdje trebas cekati po nekoliko godina da dodjes na red jedan dan i za taj cejf platis cca 6000$. Jedno je htjeti, a drugo je moci.
Zasto imamo samo par revira? Pa zato sto je samo par ljudi shvatilo da se isplati ulagati i na dugorocne staze. Ostali ako nemaju profit 30000KM u dva mjeseca njemu se ne isplati pokretati ikakav posao a pogotovo otvarati revire koji bi bili pristupacni domacim ribarima. U ovu grupu ne spadaju foteljasi jer oni i ako se bave ribolovom to je samo sminka a skracenica C&R im je spansko selo. Sreca sad su u folu golfa pa jos mozemo disati inace kad upadnu u musicarenje odose dnevne dozvole ko na rijeci Lax.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 07 pro 2009, 13:52

Zavisi kako se gleda na stvari... Nije bitno da svi mogu pecati, bitnije je da se ocuva priroda i da ta riba bude osigurana za buduce generacije, a visoka cifra kao na Lax je jedan jako efikasan faktor koji to omogucuje. Rijekama i ribi prijete sa svih strana bas ti foteljasi, grade hidroelektrane (u koje i sebe "ugrade"), putevi se prave da su politicarima "kraj kuce", bez obzira sto se mora promijeniti tok vode, porezati sume, i sto ce auta zagadjivati rijeku i ribu... a naravno i to sto neko nema 25 maraka da plati dozvolu je zalosno, ali vise politicka tema nego ribolovna...

Nego hajmo se mi vratiti mladicama...

Evo jednog isjecka iz nekog engleskog foruma:

Kod: Označi sve

Hucho Hucho is neither a trout nor a salmon, it's a huge member of the char family. 
They are ferocious predators, feeding on almost anything that will fit between their jaws, and that is a lot my friend....
They also live in Siberea, where they feed on small mamals like rats atc.
Their most common prey though is fish: mainly trout, as these live in the same habitat. 
A heavy single handed rod, # 8 and more will do. A reel with a more than good drag is a must, and flies? Streamers, Rabbit zonkers, up to 7-8 inches long.... 
Hope you have a good time, oh, almost forgot: a good unhooking device, they have rather frightening teeth...
Cheers, Hans.
Jos jedan zanimljiv komentar na istom forumu:

Kod: Označi sve

I do a lot of fishing in Slovakia, on the Orava and Vag where Hucho are caught. It seems they are not common, or at least they tend to be caught by trout fishermen on an irregular basis. They lie in deep pools and eat larger fish - asp and trout - so few fishermen - who are mainly drifting nymphs on a short line in those areas - actively prospect for them using large streamers. I know two fishermen who have caught Hucho, both were surprised, and both used [b]large streamers ( a zonker strip muddler and a wooly bugger.)[/b]

If you get serious, the Drina river in Serbia ( the part that flows as a border between the Republic of Serbia and Bosnia) is one of the best rivers for Hucho around, so I'm told. The town of Bajina Bašta has a hucho festival every year. 
Znaci, bio sam na dobrom putu sto se tice muddler strip zonkera, a i @montanin komentar o bizoncu u stomaku se poklapa sa ovim iskustvima, tako da bi i mis mogao raditi... (a mene sad kopka i ono, ako radi mis onda mozda i rade poppersi, sto bi eventualno dalo neku nadu da se moze i povrsinski loviti)...

dalje trazeci nasao sam diskusije o tome kako je 15' dug stap sa spagom 11# jedna od najboljih alternativa.

Mladica je kako neki tvrde srodna sa Sibirskim i Mongolskim Taimenom, a evo slika muha za Taimena (tu vec ima dosta materijala napisanog, skoknucu do biblioteke...):

http://images.google.se/images?hl=sv&so ... a=N&tab=wi

U Sloveniji su vec uveliko etablirali musicarenje na mladicu, pa cu potraziti malo i njihove forume da i tamo zavirim i pokupim malo informacije.

Cak sam nasao i podatak da su mladj mladice donosili u sjevernu Svedsku, ali nema podataka o tome kako se etablirala.
Pise u koje vode su je pustile, pa cu preko kluba pokusati kontaktirati lokalna udruzanja na tim vodama i pokusati izvuci nesto informacije.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 07 pro 2009, 14:46

Rijeke i priroda se cuva samosvijescu, kucnim odgojem i velikim kaznama.
Ali sto kazes ovo je tema o ribolovu.
Ja sam ti nekako klasicar pa nebih zaobisao Muddler Minnow.
Imam neku sliku sto sam nekoliko smotao sa mesinganom glavom ali nije neki kvalitet slike
slika


diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la diver » 08 pro 2009, 13:17

Pa evo da kazem da se od ove godine pocelo na Uni loviti mladica i ovim nacinom ribolova .
Imali smo goste iz Slovenije,Italije ,Austrije i Njemacke.
Naravno svi su se slozili da se radi o fenomenalnoj rijeci al i isto toliko teskoj rijeci za ribolov ovom tehnikom .
Od svih koji su pokusali najbolje je prosao njemac M.Mauri vec legenda u musicarskom svijetu.
On je uhvatio dvije i imao kidanje sa jednom ribom.
Sliku ulova necu postavljati jer sam zamoljen da sacekam dok se ista nepojavi na stranici pomenutog gospodina ,al cu postaviti par fotki nacinjenih na vodi sa ovim majstorom bolje rec carobnjakom <juma>
slika
slika
Bistro na vodi

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 09 pro 2009, 03:35

Opet se vratismo na pocetak. Kako prilagoditi muhu nasoj Uni. Drina je puno laksa za FF strimerima, ali Una je dublja i mladica ima totalno druge navike. Diver je to vec naveo, samo moje pitanje kad sam pocinjao ovu temu se odnosilo na kapitalce. Znam da se na Krusnici cesto ulove manji komadi na krupniju nimfu. Ovaj klip sa Drine prikazuje manji komad, a mislio sam da provalimo nesto za one najvece, pa da se snimi i postavi. Ovdje izlaze clanci o mladici u raznim zemljama, ali kad ljudi odu na expedicije (osim u Mongoliji) nigdje nista. Jedna mala korekcija ruskovog isjecka Mladica ne spada u familiju char (zlatovcice) nego je zasebna familija. O tome kad uhvatim vremena na temi o salmonidima. Cestitke Diveru za FF na mladicu. Obavezno slike ne zaboravi. Mogle bi znaciti puno za promociju turizma.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

OSX
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:26 ruj 2006, 14:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la OSX » 11 pro 2009, 10:55

meni je na Lasvi udarila na crnog zonkera, oko 10 cm dugacak, na metar od obale, sekund prije nego sam ga izvadio iz vode.... dakle, skroz na povrsini, i to tako jako i silovito, da sam se ohladio... samo se izvila sa dna, uzela zonkera, i vratila se... trajalo je taman toliko da se vidi sta je, i da otkine predvez .. i od tad je sanjam, budim se sav oznojen, drhte mi ruke i nemogu nijedan film citav da odgledam.... neznam vise koji mi je dijete razred u skoli (valjda jos ide)...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 11 pro 2009, 18:43

<sjetise> <plach>
Mene bi trazila gorska sluzba spasavanja bar heftu.
Kako kazes nema pravila kako za sve ribe tako i za mladicu. Obicno zabacujemo blize drugoj obali misleci da su tamo najvece pa gdje udari. Moze od samog pada musice tamo negdje pa do pred noge i u svim slojevima.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 12 pro 2009, 10:18

Kad je najbolje doba za ganjati mladicu?

mislim kojim mjesecima najbolje radi, i u koje doba dana?
slika slika

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la diver » 12 pro 2009, 15:32

Sto se tice Une i vodostaja to je mjesecMaj, Jun al treba biti spreman pomalo loviti i nocu ,Oktobar ,Novembar ,Decembar su jako dobri za dnevni ribolov samo ponekad vodostaj zna da bude problem.
Ovo govori za flyfishing na mladicu.
Bistro

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 13 pro 2009, 02:20

OSX je napisao/la:meni je na Lasvi udarila na crnog zonkera, oko 10 cm dugacak, na metar od obale, sekund prije nego sam ga izvadio iz vode.... dakle, skroz na povrsini, i to tako jako i silovito, da sam se ohladio... samo se izvila sa dna, uzela zonkera, i vratila se... trajalo je taman toliko da se vidi sta je, i da otkine predvez .. i od tad je sanjam, budim se sav oznojen, drhte mi ruke i nemogu nijedan film citav da odgledam.... neznam vise koji mi je dijete razred u skoli (valjda jos ide)...
E to je ono sto hocemo, kad se stvori odnekud, onako iznenada, pa ne spavas nocima, objasnjavas zeni zasto je dobro otici na izlet bas na to mjesto....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 13 pro 2009, 11:40

montana je napisao/la:E to je ono sto hocemo, kad se stvori odnekud, onako iznenada, pa ne spavas nocima, objasnjavas zeni zasto je dobro otici na izlet bas na to mjesto....
Koja slucajnost, ja bas sjedim i nagovaram zenu da iznajmimo jednu vikendicu koja se sasvim slucajno nalazi kraj jednog finog jezera (a ja cekam da mi dodje pontonski camac) <neshuribu>

Nego sto vise mozgam i citam ove komentare o mladici dolazim do toga da ona tvoja misao o tome da bi mladica trebala raditi na streamere za morsku pastrmku djeluje tacna.

Morsku pastrmku ovdje efikasno lovimo i sa nesto vecim imitacijama rakova, a posto u nasim rijekama ima rakova od gamarusa do krupnih rijecnih, mozda bi i to mogla biti alternativa. Mladica sigurno nije na iskljucivo ribljoj dijeti... a najveca prednost rakova je ta sto se mogu efektivno otezati sa npr tungsten (neznam na nasem kako se zove), Orvis pravi spremljene komade za vezanje rakica i tungsten je duplo tezi od olova (i bolji za prirodu), tako da bi ta varijanta mozda bila efikasna za Unu.

Evo par primjera koje rakove koristimo ovdje i do sada su se pokazali dobri i na moru i u rijekama (more ovdje nije slano):

slika

tkzv. Pattegrisen - "cudo" koje radi perfektno posebno u hladnijim danima

slika

imitacije gamarusa poput ove mogu se vezati u raznim bojama i velicinama, i veoma su efektivne u brzim i dubljim vodama, a i u moru.

Obavezno ih vezati sa rapala cvorom kako bi se bolje imitiralo njihovo prirodno kretanje u vodi.

E sad, posto smo mi vecinom par hiljada km od nasih rijeka, ima li neki musicar ovdje koji ima pristup nasim vodama, pa da mu posaljem nesto ovih streamera i rakova pa da testira da li rade... Od same filozofije nemamo previse nafake, a i zena se vec zali da samo sjedim i gledam u jednu tacku i da sam "odsutan"...

Znaci ako ima neko savjestan da bi probao ove musice i da ide samo na mladicu neka se javi, ja cu obezjediti musice i sta je jos eventualno potrebno od opreme.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 13 pro 2009, 18:53

Raka sam ja probao na Borackom jezeru za pastrmku i pokazao se odlicno. To sam uradio nakon sto sam u jednoj nasao 3 raka od 5-6cm. Vrijeme je bilo proljece hladno, vjetar i valovi, lokacija usce potoka u jezero. Rak je slicna varjanta cofu i pesu, pa mislim da bi radilo, ali sto kazes treba probati. Ima li neko kakav tezi pribor da zabaci ove ruskove novotarije? Ima Senad tezi stap, ali se necka da promase.... <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la angler » 13 pro 2009, 22:16

Ja se ponovio nekom 8# i valjda je dobra za mladice. Jedino sto dolazim kad i nije bas vrijeme da se lovi, a to je ljeto. Jedino da pocnem koristiti GO u zimu.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”