Lov salomonida u BIH

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
fisko
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:27 srp 2009, 11:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Lov salomonida u BIH

Post Postao/la fisko » 15 pro 2009, 11:01

Po Zakonu o slatkovodnom ribastvu Bosne i Hercegovine, lov na salmonide dozvoljen isključivo vještačkim mamcima

Vidio sam naslov vaseg foruma....zanima me koja je ovo tacka zakona i da li se pod prirodnim mamcima porazumjeva lov salomonida na kruh i plovak?

Bistro


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la senad » 15 pro 2009, 12:32

Bistro, Fisko!
To je regulisano pravilnikom o načinu, alatima i sredstvima kojima se obavlja ribolov, a koji glasi ovako:

Prilog 9. Izvodi iz pravilnika o načinu, alatima i sredstvima kojima se obavlja ribolov

Član 8.
Sportsko-rekreativni ribolov smije se obavljati s najviše dva
ribolovna štapa sa po dvije udice i jednim ribolovnim štapom sa
plovkom i jednom udicom.
Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na umjetni mamac-varalicu.
Član 9.
Sportsko-rekreativni ribolov salmonidnih vrsta riba (svih vrsta
pastrmke, mladice, glavatice i lipljena) smije se obavljati samo s
jednim ribolovnim štapom.
Ribolovni štap iz stava 1. ovog člana smije imati najviše jedan
umjetni mamac (mušicu ili varalicu), bez utega.

Član 12.
Sportsko-rekreativni ribolov obavlja se samo s obale ribolovne vode,
bez upotrebe čamca i drugih sličnih plovnih objekata i naprava.
Izuzev od odredbe stava 1. ovog člana upotrebu čamca za obavljanje
sportsko-rekreativnog ribolova odreñuje korisnik ribarskog područja.
Član 16.
Ribe se ne smiju loviti ispod propisane dužine.
Propisana dužina predstavlja totalnu dužinu tijela ribe, mjereno od
početka usta (vrh rila) do vrha dužeg kraka repnog peraja.
Član 18.
Dozvoljeni maksimalni ulov pri vršenju sportsko-rekreativnog
ribolova iznosi:
• jedna mladica ili jedna glavatica dnevno, a najviše tri komada
godišnje;
• pet pastrvi dnevno;
• tri neretvanske mekousne pastrve ili lipljena dnevno;
• četiri soma, smuña, šarana, štuke i kečige dnevno;
• deset škobalja, plotica, deverika i klena dnevno.
U slučaju ulova raznih vrsta riba iz tačke 3. stava 1. ovoga člana
maksimalan broj je uvijek tri, riba iz tačke 4. maksimalan je broj
uvijek četiri, a iz tačke 5. maksimalan je broj uvijek deset.
Član 13.
Zabranjuje se obavljanje ribolova na pojedine vrste riba u određenom periodu godine, za vrijeme
kojeg se one ne smiju loviti, prerađivati i stavljati u promet.
Određuje se lovostaj za:
1. neretvansku mekousnu pastrmku (Salmothymus obtusirostris oxyrhynchus Steind.) od 1. oktobra
do 30. aprila;
2. potočnu pastrmku (Salmo trutta m. fario L.) od 1.oktobra do 28. februara;
3. jezersku pastrmku (Salmo trutta m. lacustris L.) od 1.oktobra do 28. februara;
4. mladicu (Hucho hucho L.) od 1.januara do 31. maja;
5. glavaticu (Salmo marmoratus Cuvier ) od 1.oktobra do 31.marta;
6. lipljena (Thymallus thymallus L.) od 1.januara do 30. aprila;
7. šarana (Cyprinus carpio L.) od 1.aprila do 31.maja;
8. štuku (Esox lucius L.) od 1.februara do 31.marta;
9. smuđa (Stizostedion lucioperca L.) od 1.marta do 31. maja;
10. soma (Silurus glanis L.) od 1.aprila do 15.juna;
11. kečigu (Acipenser ruthenus L.) od 01. marta do 31.maja;

Član 15.
Zabranjuje se lov sljedećih vrsta riba čija je dužina ispod:
1. neretvanska mekousna pastrmka (Salmothymus obtusirostris oxyrhynchus Steindachner) 30 cm
2. potočna pastrmka (Salmo trutta m. fario L.) ........................25 cm
3. jezerska pastrmka (Salmo trutta m. lacustris L.) ...................40 cm
4. kalifornijska pastrmka (Onchorhynchus mykiss Walbaum) .........25 cm
5. mladica (Hucho hucho L.) ..............................................70 cm
6. glavatica (Salmo marmoratus Cuvier ) ...............................60 cm
7. lipljen (Thymallus thymallus L.) ........................................30 cm
8. potočna zlatovčica (Salvelinus fontinalis Mitchill) ....................25 cm
9. jezerska zlatovčica (Salvelinus alpinus L.)............................25 cm
10. štuka (Esox lucius L.)..................................................40 cm
11. šaran (Cyprinus carpio L.).............................................35 cm
12. linjak (Tinca tinca L.) ................................................. 20 cm
13. mrena (Barbus barbus L.)..............................................35 cm
14. som (Silurus glanis L.) .................................................60 cm
15. smuđ (Stizostedion lucioperca L.) ....................................40 cm
16. kečiga (Acipenser ruthenus L.) .......................................40 cm
17. bolen (Aspius aspius L.)...............................................20 cm
18. klen (Leuciscus cephaulus L.).........................................20 cm
19. jez (Leuciscus idus L.) ................................................20 cm
20. plotica (Rurilus pigus virgo Heckel)..................................15 cm
21. deverika (Abramis brama L.) .........................................20 cm
22. škobalj (Chondrostoma nasus L.) ....................................25 cm
23. šljivar (Vimba vimba L.)...............................................20 cm
24. bucov (Cahalcalburmus chalcoides Gueld..) .........................30 cm
25. manić (Lota lota L.) ....................................................20 cm
26. veliki vretenar ...........................................................25 cm
27. mali vretenar ............................................................15 cm

Ribič je obavezan nakon ribolova, a prije odlaska sa ribolovne vode,
upisati podatke o ulovu u sportsko-rekreativnom ribolovu (vrste i
količina ribe) u obrazac evidencije dnevnog ulova.
Obrazac iz stava 1. ovog člana sastavni je dio dozvole za sportskorekreativni
ribolov.
Član 20.
Ribič je obavezan na kraju ribolovne sezone, a najkasnije do kraja
januara za prethodnu godinu, korisniku ribolovnog područja dostaviti
izvještaj o godišnjem ulovu.
Ovaj Pravilnik je objavljen u „Službenim novinama Federacije BiH“ broj 71/05 od 21.12.2005.godine[/color]

Po boldiranom iz ovog pravilnika, ribolov na kruh/hljeb nije dozvoljen, a isto tako, ne bi trebao biti dozvoljen ni ribolov na one paste, jer taj član striktno navodi na šta se lovi.
Sportsko-rekreativni ribolov salmonidnih vrsta riba (svih vrsta
pastrmke, mladice, glavatice i lipljena) smije se obavljati samo s
jednim ribolovnim štapom.
Ribolovni štap iz stava 1. ovog člana smije imati najviše jedan
umjetni mamac (mušicu ili varalicu)
, bez utega.

Malo diskutabilan član jer se na mnogim mjestima ne primjenjuje, a diskutabilan i zbog toga što je u većini zemalja dozvoljen lov salmonida i na plovak, žive mamce.....
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

fisko
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:27 srp 2009, 11:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la fisko » 15 pro 2009, 13:30

Hvala puno na odgovoru!

Nisam znao da se salmonidi ne smiju loviti na hljeb... Jos jedno pitanje, ako je zakon ovakav kako je onda na svim vodama dozvoljena waser kugla sa musicama? Cak je u donjem toku neretve dozvoljen i lajner sa podvodnim muhama?

Kako udruzenje moze traziti od ribara da postuju zakon kad ga ne postuje ni udruzenje?

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la senad » 15 pro 2009, 14:07

To je upravo ono što napisah
je napisao/la: Malo diskutabilan član jer se na mnogim mjestima ne primjenjuje, a diskutabilan i zbog toga što je u većini zemalja dozvoljen lov salmonida i na plovak, žive mamce.....
jer je na Neretvi, sada samo u donjem toku, dozvoljeno loviti na podvodne mušice.To, valjda, regulišu Udruženja svojim dodatnim pravilnicima, a koji ne bi nikako smjeli biti u konfliktu sa Zakonom i Pravilnicima koji su za Federaciju/Republiku Srpsku/Brčko Distrikt, barem po mom mišljenju.Udruženja imaju pravo donijeti neke dodatne Pravilnike za rezim ribolova (npr, neki revir da je C&R), ili dodatne zabrane ribolova, a poslije nekih poribljavanja ili slicno.
Ne postuje se dosta članova Zakona o slatkovodnom ribarstvu od strane Udruženja, počevši od onog o propisanoj cijeni godišnje dozvole, koja je (previsoka) 100KM, jer su je neka Udruženja davala i za manje para.
Zakon treba pod hitno mijenjati, ali ga raditi sa ljudima od struke, ljudima iz Udruženja koja su aktivna i koja znaju šta u sadašnjem treba mijenjati, a treba ga (što je za sada utopija) urediti za cijeli prostor BiH.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la rusko » 15 pro 2009, 14:13

Treba dopisati i da se kasikara ne racuna kao "umjetni mamac"...

Jedno podpitanje... cujem da su vode rasporedjene po udruzenjima, ali i da su lokalni mjestani koji imaju imanja kraj vode sebi napravili revire i naplacuju...

Ako je takvo bezvlascje, onda i zemljoposjednik moze da kaze, plati i pecaj s cim god hoces...

Je li to istina i kako je uredjen taj dio zakona, ako je tako...
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la montana » 15 pro 2009, 23:44

Ovaj glavni zakon je napravljen, meni se cini da izbaci i lajner i vaserku, ali po meni to nije dobro, jer se onda pravi monopol samo za mahace. Nisu svi u mogucnosti da nabave relativno skupu opremu, a i da nauce loviti na musicu. Moze doci do depopularizacije musicarenja i krivolova iz revolta, sto je pogubno. Sta je bilo sa starim pravilom da mogu 3 muhe na vaserku? Lajner je i prije bio zabranjen, pa neka i ostane sto se mene tice. Cak i mahaci stavljaju dvije ili vise muha, recimo sistem "dropper" kada na krupnu suhu muhu iz reda stimulatora navezemo manju muhu... Posebne revire treba staviti pod kontrolu, jer voda je nase zajednicko blago, a nikako privatna prcija. Ja sam vlasnik zemljista pored Neretve i kad bi neko meni zabranio da lovim pred svojom zemljom, to bi me "potreslo" da ne upotrijebim tezu rijec. Isto tako sam spreman dopustiti prilaz svakom ribolovcu sa dozvolom i zakonitim priborom... Tema je skakljiva, ali mislim da je moramo obraditi da ne bude kasno...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

fisko
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:27 srp 2009, 11:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la fisko » 16 pro 2009, 12:21

Ako udruzenje moze podnijeti zahtjev za kazneni postupak..ako nemas dozvolu...ako lovis ne propisno.....
kako onda ja kao ribolovac mogu podnijeti tuzbu protiv udruzenja koje ne postuje zakon? Zna li neko nesto o ovome?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la montana » 16 pro 2009, 17:12

Ma samo da ne zakomplikuju zakone, pa da se na kraju ne moze u ribu, jer imas 'vaku il' 'naku frizuru. Udruzenja trebaju da provode zakon, ali i da razumiju da ribolov nije samo sport, nego i hobi, a nekima i smisao zivota, pa da ne pretjeruju sa cijenama dozvola, ogranicenjima raznih vrsta i slicno...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la rusko » 16 pro 2009, 19:27

Zaista ima i dosta pretjerivanja, prelistavam clanke na stranici i ima i onih "zanimljivih" da se npr. na nekim vodama samo suhom musicom smije loviti itd...
Neko je izgleda malo previse citao englesku literaturu o "Gentlemens and fly fishing" i engleskim klubovima i vodama, samo je zaboravio da ti klubovi serviraju i vrhunsku uslugu od sampanjaca do transporta i perfektno pripremljenih zona za ribolov, dok kod nas covjek ne moze nakupiti smeca koliko kreteni mogu nabacati...

Montana je u pravu da takve drasticne varijacije u pravilima mogu izazvati krivolov iz revolta, odnosno da ljudi jednostavno uniste i udruzenje koje donosi takva pravila... i onda nastupa bezvlasce..

Ja licno kao musicar ne vidim nekog smisla u tom i takva mjesta mi nisu ni zanimljiva taman da vrije od ribe u njima... Radije manje ribe ali me pusti da probam opremu i tehnike, da prosirim znanje, a ne da glumim engleza dok mi je frizura genetski prilagodjena za fes...
slika slika

OSX
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:26 ruj 2006, 14:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la OSX » 18 pro 2009, 11:09

Ribolov salmonida je uvijek bio dozvoljen samo na umjetne mamce.. dali se to postovalo je skroz druga stvar. lov na podvodnu muhu nije zabranjen... zabranjeno je DODATNO OTEZANJE, i vise muha. Sama muha smije biti otezana.. dodatno otezanje znaci otezanje prije muhe, negdje na tipetu i sl... Montana, bez obzira sto si vlasnik dijela zemljista kraj neretve, nisi vlasnik vode... nesmijes nista graditi 15 metara od najviseg zimskog vodostaja, dakle ni ogradu.. tako da nesmijes ni regulisati prolaz kraj vode... to je zakon... neznam ko rece, "nemogu svi kupiti skupu opremu" pa nemogu svi biti ni musicari. to nema veze sa zivotom... moguce je naci jako jeftinih mahaca...

Z A K O N
O SLATKOVODNOM RIBARSTVU

P R A V I L N I K
O NAČINU, ALATIMA I SREDSTVIMA KOJIMA SE OBAVLJA RIBOLOV
(Isti ne propisuju ribolovna udruzenja, vec federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva)

Član 9.
Sportsko-rekreativni ribolov salmonidnih vrsta riba (svih vrsta pastrmke, mladice, glavatice i
lipljena) smije se obavljati samo s jednim ribolovnim štapom.
Ribolovni štap iz stava 1. ovog člana smije imati najviše jedan umjetni mamac (mušicu ili
varalicu), bez utega.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la rusko » 18 pro 2009, 13:23

Kazu stare babe ko pita ne skita, pa cu ja da raspalim sa pitanjima, jer ne zivim u BiH i pokusavam da shvatim situaciju, a koliko vidim raspitivanje kod ljudi koji su u mojoj okolini nece dovesti do puno saznanja... pa cu malo vas da maltretiram, nadam se da necete nesto zamjeriti. p.s. nemojte molim vas misliti da mozda zanovijetam ili provociram sa pitanjima, jedini razlog svim mozganjima i zapitkivanju je to sto sam ja totalno neupucen i dobijam razne i razlicite informacije a mozda sam malo previse naviknut na perfekciju koju imam na lokalnim vodama ovdje gdje zivim.

...da pocnem:

Sta se tacno podrazumijeva sa "otezanjem" prije i poslije musice?

(Postavljanje male kuglice tungstena par decimetara od musice je u sustini ista stvar kao i da stavim tonuci tipet (sto je dozvoljeno)... Uskoro izlaze u prodaju i flexibilni tipeti na kojima rukom "navucem" materijal na jednu tacku gdje zelim da mi je otezanje, to ce onda biti totalno identican postupak otezanju kuglicom a po pravilima dozvoljen.)

Uzmimo sljedeci primjer:
- mislio sam ici na otvaranje sezone na Bregavi kod Stoca i raspitivao sam se za pravila, pa su mi rekli:
Iskljucivo suha musica, i nista vise!!!
(ovo je doduse neprovjereno sa pravilnikom, ali podatak od dva ribara koji su musicarili na Bregavi cijeli svoj zivot i koji tvrde da su upuceni)

Moja prva reakcija je bila: "DOSADNO, hajmo dalje..." (jer znam na sta Bregava lici i nije to ta atmosfera iako razumijem da time pokusavaju zadrzati riblji fond)

Ako ja sad stavim nimfu i neko me kazni, kome se obratiti i koja se pomoc moze dobiti u tom slucaju?

Sta sa onim zemljoposjednikom koji hoce da nam naplati pecanje na "njegovoj zemlji i rijeci"? Kome tu da se obrati covjek i sta moze ocekivati?

Naravno, pitanje je i ko je u pravu u ovim slucajevima?
Koje su kazne za one koji krse pravila (treba i to naglasiti)?

Da li postoji i pravilnik o odredbama za izdavanje ribolovnih dozvola i da li je u tom pravilniku opravdana diskriminacija stranih drzavljana koji moraju placati duple cijene svega i koji argumenti se koriste za to?
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la rusko » 18 pro 2009, 18:59

ja sam ti gore napisao kakav je zakon, a koliko se postuje je skroz druga stvar...
Razumijem ja to sve, i nisam namjeravao uputiti neku kritiku vec samo dodati jos koje pitanje da malo razjasnim stvari jer sam i ja ovdje angazovan sa slicnim pitanjima pa me zanima kako se stvari rjesavaju kod nas. Cisto "filozofski" ;-)...

Ponekad se zapitam do kada ce nasi ljudi misliti da je npr. Svedska na nekoj drugoj planeti gdje je sve med i mlijeko, a kod nas "reda radi" sve mora biti mimo zakona i pravila... Niko drugi tu Svedsku nije takvom napravio vec njen narod, tako je isto nas narod odgovoran sto nam je drzava takva kakva jeste a nije obrnuto da je drzava odgovorna sto je takav narod... I ovdje u Svedskoj se ribolovna udruzenja gambaju sa neposlusnima, nije ni ovdje bilo lako urediti neke sisteme... i naravno i ovdje se pravila krse, ali se aktivno radi na suzbijanju, a to nije iskljucivo zahvaljujuci zakonu, vec ljudima iz udruzenja koji gledaju da se zakon ispostuje.

Kao sto kazes ako cuvar i ne pita sta radis, onda i nema smisla da postoje pravila.
Neznam odakle ti ovo "poslije musice, jer ako se drzis zakona, poslije musice nam nista.. samo ribe..


Mozda sam koristio pogresan izraz, mislim na ovo ("ispod"):
Adnan Mujakić
Wednesday, 04 March 2009
-Što se tiče režima ribolova za otvorene vode za 2009-tu godinu, odnosno dijela koji se tiče " Dozvoljene i zabranjene opreme, sredstava i tehnike", danas smo dobili obavijest iz USR UNA Bihać da je dio koji govori o mušičarenju promijenjen, ili bi bolje bilo reći "popravljen i prilagođen". Taj dio sada glasi:
"Dozvoljen je ribolov mušičarenjem uz upotrebu 1 (jedne) neotežane (suhe) mušice, uz upotrebu 1 (jedne) otežane nimfe ili strimera, bez dodatnog otežanja iznad i ispod mušice, nimfe ili strimera. Dozvoljena je upotreba tonućeg predveza pri ribolovu nimfom, a nije dozvoljeno «trljanje» sedre, mahovine ili kamenja u svrhu primamljivanja riba;"
Bez komentara, BISTRO!
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salomonida u BIH

Post Postao/la montana » 20 pro 2009, 08:15

Da pojasnim oko moje price o zemlji na Neretvi koju sam kupio iz razloga sto ce kad-tad u buducnosti doci zakon da nema pristupa preko privatnog posjeda. Kupio sam je da musicari mogu doci do vode i da im to niko nemoze zabraniti, a prilaz do vode je kroz iskljucivo moje privatno vlasnistvo. Kad sam govorio o nesmetanom pristupu vodi, podrazumijevam da Neretva nije moja, ali do obale se prolazi preko posjeda gdje cesto sretnem "kampere" koji love na nedozvoljene nacine, bez dozvole a mnogo vise od 15metara od "najveceg vodostaja". Najveci vodostaj se zavrsava na pijesku prije mog posjeda na dvadesetak metara. Sve to nije ni bitno, jer sam mislio na mogucnost da neko dobije vodu na upravljanje, tada bi morao praviti revir sa jedinim pristupom preko mog posjeda. Kako onda da ljudi prelete 30-50metera da stignu do tih 15 metara, a da ne prolaze kroz necije. Nakon "kampera" ostanu tu i madraci i vrece za spavanje, i limenke i kese i drugo smece, sa rasljama pobodenim duz 150metara livade. Prica je bila o omogucavanju pristupa vodi, a ne o nekim zabranama. Divlja voda je najvece blago i mora ostati divlja ako hocemo da musicarenje opstane.
Zakon je nekad glasio da je voda opste dobro, nisam siguran o metrazi od obale, bilo je obavezno dopustiti prilaz ribaru (koji je to mogao dokazati samo urednom dozvolom i nacinom ribolova, inace nije ribar nego krivolovac, lopov pa ga i ne moras postiti kroz svoje) ali kad voda postane privatna (revir privatan ili od nekog udruzenja) tada se narusava moje i nase pravo da lovimo na nasoj vodi, a ponekad se donose zakoni da se cak ne moze ni kampovati pored vode, sto ukljuci i privatne posjede. Po meni sve treba vratiti na nivo udruzenja i standardnim mjerama upravljati ribolovom. Vanredne mjere treba uvesti samo u cilju ocuvanja ribljeg fonda i samog vodotoka, a ne da se bogatiji napecaju, a raja da gleda.
Cijena opreme je velika za prosjecnog Bosanca i Hercegovca. Vecina nas vec ima opremu, i kad se stavi na papir, samo osnovna oprema kosta kao 3-4 penzije mog starog. Ovdje se ne radi o meni, jer si mogu priustiti, pa makar ne isao na more (tamo samo u ribu). Moja je zelja vidjeti musicare na vodi svih generacija i staleza i sutra i za sto godina. Slazem se da je novac bitan za lige i takmicenja, ali se mora namicati iz drugih izvora, nikako iz rekreativnih dozvola, cija sredstva mogu ici iskljucivo za ribocuvarsku sluzbu i poribljavanje, te za osnovne potrebe i racune udruzenja. Ponasati se kapitalisticki zahtjeva mnogo vise angaziranja na pronalazenju sponzora, donatora i slicno.
Na kraju da ponovim da je cijena dozvola abnormalno visoka. U ovakvoj situaciji gdje u jednoj opstini imamo 3-4 udruzenja na 20km vode, a pored toga 2-3 revira privatnog karaktera, digitron mi pokazuje da ako platim dozvolu 100KM imam pravo zabaciti 6 puta po izlasku, kad dodjem na red na potezu od 12 metara. Usput moram paziti na boju pera na muhi, jel' u skladu sa jucerasnjim pravilima.

Ovo je samo ribolov, a ko sto Rusko kaze strah me da me ne strpaju u zatvor sto sam mahao na muhu koja nije u katalogu dozvoljenih.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”