Izrada muha

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 13 kol 2010, 07:25

Izvini Zlaja sto nisam stigao do BiH, rekao sam ti kakava me situacija snasla...

Ako slucajno opet bude tih krzna, javi mi na koji nacin da ti posaljem lovu i ako ti nije problem, posaljes ga preko ovih autobusa sto idu iz BiH za Svedsku... Ili obicnom postom... ja naravno platim i za postarinu i za trud...
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la zlaja » 13 kol 2010, 15:35

Ok.Rusko ja sam sa rajom obavio pregovore,kada bude šaljem informacije na pp.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la senad » 17 kol 2010, 11:46

Svaka čast, majstore, super izgledaju, a vjerujem i da su lovne.
Dobro imas živaca sa ovim deverati, ja jednom probao i skontao da sam ters :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 17 kol 2010, 12:46

Najbolje je za pocetak praviti kakve karakondzule od 20cm. Kad vidis da nekako ide postajes manji ters, a musice se smanjuju i doguras do 18#. Tako sam i ja...na poctku obogatio svoj rjecnik, nije mi ni kocijas bio ravan <valjanjeodsmijeha>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 15 sij 2011, 18:16

Malo sam se i ja juce i danas pozabavio vezanjem (u nekoj nadi da cu sutra moci u ribu, danas je bio povoljan dan ali me zapalo da dadiljam), pa je ispalo par ovakvih:

slika

slika

i par "stukolovaca":

slika
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Izrada muha

Post Postao/la angler » 15 sij 2011, 22:00

Stuke na onoj "tvojoj" rijeci imaju da zaplate glavom <championvanja>
Rusko,interesuje me ta "obrnuta" kako lezi na vodi...hocu reci da li je stabilna obzirom da joj je vrh gore?

Kenane...musice sa plavom podlogom cini mi se da su kreacije Aleksandra Panica i Gorana Grubica. Oni su izdali, ako se ne varam, dvije knjige i detaljno opisali svaku muhu posebno kao i njenu lovnost. Nekad sam citao njihove clanke u magazinu i vjerujem da su im i knjige tako dobre...valjalo bi ih nabaviti.

Jedna stranica koju cesto posjecujem i obojica imaju svoje kreacije na njoj. Ima masa autora i dobra je cisto radi ideja...

http://www.danica.com/flytier/

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 15 sij 2011, 22:28

angler je napisao/la:Stuke na onoj "tvojoj" rijeci imaju da zaplate glavom <championvanja>
Rusko,interesuje me ta "obrnuta" kako lezi na vodi...hocu reci da li je stabilna obzirom da joj je vrh gore?
Odlicno se plasira na povrsini, toraks joj je dosta sirok i u njemu je vecina plovne snage, ima osnovu od srnece dlake i ispod sjajnog ice dubinga je u stvari manja muddler glava iz koje se dize "krilo". tijelo je od plasticnog cijeva i puno vazduha, tako da je muha na povrsini gotovo uvijek. Udica (Partridge, 12-tka) je uradjena za ovaj tip suhih musica, a ekstra dugi rep je stabilizuje... na vodi stoji idealno. Ja im jos malo rascesljam dubing prije pecanja i kapnem gela za plovnost.

A stuke ce se (nadam se) zanimati za one ukrase sa jelke, samo nece glavom platiti ;-)
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 15 sij 2011, 22:35

Nisam siguran odakle sam ih skinuo jer nisam pratio ali su mi se tad nekad kad sam ih skidao svidjele pa sam po njima pravio svoje muhe. Kad sam poslje slikavao svoje muhe i ja koristim kolaz papir kao pozadinu pri slikanju jer se bolje vide a njihove su me slike navele na tu ideju. probao sam ove muhe na neretvi, stupcanici, Miljacki, zeljeznici, krivaji, bijeloj i crnoj rijeci, drini i na skoro svakoj od tih nabrojanih rijeka su bile lovne tako da sam ih izdvojio kao neke svoje favorite. A ako su to muhe od Aleksandra Panica i Gorana Grubica onda im velika hvala na njima. Ja sam nazalost dozivio nesreci sa mojim aparatom ( davao ga i kome treba i kome netreba) tako da nemogu trenutno da slikam svoje muhe. Pokusavao sam sa mobitelom ali ne ide. Mutna slika.

Rusko jedno pitanje. Gledam ove muhe i kontam da nije mozda malo duza zadnjica tih muha dal tako trebaju izgledati ili ? Nekad kad bih napravi tako muhu sa duzim zadnjim djelom desavalo mi se da mi olahko spadaju ribe ili i ako je izvadim bude ostecenija riba nego obicno. Doduse povrsinske muhe su bile u pitanju. Mozda tako treba da izgledaju podvodne muhe. Neznam. Ja imam jedno pravilo pri motanju muha kojeg se pridrzavam a to je da zadnji dio muhe ne prelazi povratnu kuku. Ipak da ne palamu..im slika to bolje objasni nego ja. Opet kazem da je bilo pitanje nista drugo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 15 sij 2011, 22:59

Mislim da te nisam bas skontao, na koje muhe mislis?
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 15 sij 2011, 23:02

Ma ove prve dvije tvoje slike. A sto se tice streamera skidam kapu. Ko zna zna. Dzaba je. Svaka cast majstore.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 15 sij 2011, 23:04

Na onoj prvoj se to pravi namjerno malo duze kako bi se muha odrzavala bolje na povrsini posto je "obrnuta"... na onoj sa crvenom pozadinom je udica zaobljena (dobar dio nje je u stegi) i obicno se tako prave... nisam dozivio da vise povrijede ribe i ne vidim kako bi to mogle, a spadanja su spadanja, to je do tehnike vadjenja vise nego do musica.
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 15 sij 2011, 23:06

Evo primjera tih "zaobljenih", otprilike ovoliko udice uzima i ona moja:

slika

Inace ti je ona muha genijalna i za bijelu ribu... spas ljeti kad nista drugo ne radi, a hoce bogami i pastrmka na nju
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 15 sij 2011, 23:12

Aha. Ok. Da znam i to. Jos jedno pitanje. Da li ima veze boja udice pri motanju odnosno lovu ribe na podvodnu muhu. Ono tamna ili svijetla udica. Znam da mi je jednom moj rahmetli ucitelj motanja govorio da je barem za povrsinske muhe bolja tamnija udica jego svijetlija. A opet na dosta verzija podvodnih muha gledam da su radzene na svjetlijoj nego na tamnoj udici.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la rusko » 15 sij 2011, 23:18

Ima, ali nije bazirana na tome da li je povrsinska ili dubinska, vec da se uskladi sa ostatkom tijela muhe, ili da daje "refleks/blijesak". Kod muha, posebno vecih koje trebaju dati jacu siluetu u odnosu na nebo najcesce se koriste crne, a pozlacene za nimfe u rijekama sa velikim propustom svjetla i kada je suncano. Dosta udica za povrsinske su tamne ili crne, ali to je zbog nacina pripreme metala, kako bi bile lakse (nisam bas skroz upucen u detalje kako ih prave).
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada muha

Post Postao/la kenan_sa » 15 sij 2011, 23:26

A cekicem i nakovnjom neprave garant. heehehehe... interesovalo me je to za podvodne. Znaci boju uskladzujem sa tijelom muhe. Ok. Sto se povrsinskih tice njihova je boja jal smedza jal crna. Svijetle odnosno tzv bijele mogu na svijetlim bojama muha ali su i tu bolje smedze nego bijele. Dakle jos jedna korisna informacija. Veliko Hvala...
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”