Viba na Karupå-u

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 22 kol 2010, 13:53

Sinocnji ulov! Manja morska pastrmka, cisti blank.

slika
VIBA-macak u cizmama


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la rusko » 22 kol 2010, 14:21

Bravo Viba, ja sam jutros pokusavao da sta nadjem u moru, ali me otjerala oluja...

Ove godine me bas prati neki peh sa vremenom.
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 22 kol 2010, 14:45

I kod mene je vrijeme "sareno", puse, naleti kisa, pa sunce, pa oblacno, ali je i toplo...20C. Ako ces ribu u moru idi u Hobro, Marijagerfjord, i to rano ili u samu noc na musicu...crni strimer...

Moj drug Emir je neki dan imo trganje....nije ga mogao zaustaviti, i potrgo mu spagu...tako nekad naleti grdosija i odnese sve.... <championvanja>

Zoka se javio jutros...mazno je jednog krupnog u srednjem djelu na repalu...
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la rusko » 22 kol 2010, 15:18

Daleko je to meni Viba, ali ima i ovdje finih mjesta.... samo sto sad klima zeza, a zabrana na pastrmku pocinje za manje od mjesec dana...

Ako kod vas u moru ima ovakve trave:

slika

onda obavezno u ovo doba godine probaj sa ovom muhom:

slika

Ja je zovem "bakarna gnjida" (mislim da je Danci zovu kopparfyggi)... jednostavna za vezati: otezanje na udicu, cetiri duze gumene noge i na sredini bakarni dubing (sjajni)... mozes isto vezati bijelu verziju sa roza ili narandzastim nogama - za hladniju vodu (pocetak sezone)... veci komadi nemogu odoljeti ovoj imitaciji raka koji zivi u gore pokazanoj travi.
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 22 kol 2010, 22:16

Ja vec odavno koristim te "gumenjake" i imam ih raznih vrsta. Stos kod njih je jedino kako ces ih "voditi". A da ih riba voli, voli i obozava . Na moru najbolje su mi se pokazale "neutralne" a to su ti one koje tonu lagano, ne prebrzo. Kad tonu rasire noge i one trepere bas kao kod zivog insekta ili racica. Ovei gumenjaci ce biti sigurno koristeni mnogo vise u buducnosti jer su odlicne imitacije.

Veceras nije bilo nista sem jednog kraceg pracenja musice...falilo je samo finale, da zgrabi pa da pocne ples.... <championvanja>

Za sutra najavljuju jak vjetar, kisu, oblacno a to je dobro vrijeme za ribolov.... <jelmekotrazio>
VIBA-macak u cizmama


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la rusko » 22 kol 2010, 22:40

Ja ih vodim tako sto zabacim sa intermediate snjurom, pustim gnjidu (odmilja) da padne na dno i onda povucem jedan brzi potez od ca 25 cm, i dva kratka od ca 10 cm... pa onda opet pustim da tone prema dnu (sveukupna dubina vode na kojoj pecam je ca 80 cm)...

Riba ga najcesce uzima na pauzi kad pocne da pada dole... trzaji je privuku i onda to sto kazes, vibracije nozica dok pada prema dnu izazovu udar...

Vezem ih na dosta jakim i podebelim udicama (neznam koja je marka jer sam ih dobio) savijene su (za rakove) i mozda tri puta deblje od obicnih udica za pastrmku ali veoma ostre (najgore sto ih nigdje u radnjama ne mogu naci a ponestaje mi ih). Razlog koristenja tih udica je prvo sto ne moram otezavati muhu i time rizikovati da izgubi stabilnost materijala, a drugi je taj sto se uz nju nogice vrlo fino rasporede i mogu ih bolje osigurati i dobiti zeljeni izgled bez da se lijepe jedna uz drugu.

Inace za nocno pecanje su i crni mudleri zakon... ovo je najbolje doba za loviti morsku pastrmku na fazon koji pomalo lici ribolovu suhom muhom...

a da su grdosije, jesu... :grin:
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 22 kol 2010, 23:30

Ja sam malo usavrsio ove gumenjake . Umjesto gume koristim pero od koke ili hore i to tako sto ga ogulim a ostavim dlacice samo zadnjih 5mm pri vrhu. Tako dobijes malo stopalo koje jos bolje vibrira kroz vodu . Treperi na najmanji pokret, a vrlo je cvrsto, ne kida se. Trebam uslikati jednu pa cu postaviti sliku.

I ja koristim neke debele i kratke udice koje bi mogle foku izvuci. Uz to su vrlo ostre . Kod mene ima krupnih komada tako da ljudima ispravlja trokuke. Zato ja koristim te debele udice. Kod mene ih ima kupiti, ili je barem bilo zadnji put kad sam kupovao prije dva mjeseca. Za podvez koristim min. o.40 koji nosi 11-12 kg. Ranije sam imao kidanja, divljackog, i zato necu vise da rizikujem, kad zakuje, nek zakuje....Ovako, kad imam jaku opremu, kad ga zakacim , ja ga forsiram i natjeram da iskace iz vode , a to je ono sto njavise volim... :twisted: ..., da ga citavog vidim u zraku. Prosle godine sam jednog zadigo, lazno je reci 3 m. u zrak....joj da mi je to bilo da snimim ... <valjanjeodsmijeha> ... <championvanja>

Prije kojih 6-7g. imao sam na stapu pravu ribetinu i posto ja volim da forsiram, zadigo sam ga tako da je uprsko 5-6 ribara koji su bili sa druge strane ... :twisted: Medju njima je bila i jedna zena, Lena, koja ima trgovinu ribarske opreme i svaki put kad dojem kod nje ( znamo se jako dobro) ona to prepricava ... <championvanja> <championvanja>
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la rusko » 23 kol 2010, 17:22

E to mi vidis nije palo na pamet sa perom da napravim noge... genijalan fazon...

Da neznas mozda koje su marke te udice, odnosno kako se naziva taj "debeli" tip udica, vjerovatno je rijec o istim?
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 26 kol 2010, 22:20

evo linka ka proizvodjacu udica..

http://www.ownerhooks.com/
VIBA-macak u cizmama

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 27 kol 2010, 00:03

Danas pred noc sam ulovio jedno 5-6 blankova ali ni jedan nije bio veci od 35cm ...Naravno, svi su vraceni u vodu jer je zadnja mjera 40cm...Pojavili su se u zadnja dva dana, masovno, jer je voda porasla sto od kise, sto od vjetra koji dize more...Nije mi bas drago sto se kace jer su premaleni i mozda izlete na musicu prije kakve vece ribe. Zato sam stavio strimer od 10cm...ali badava. Napadaju ga jos ludje... <championvanja>
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la rusko » 27 kol 2010, 02:49

Bitno je da je ima... Izletice i one velike... ja sam jutros u brzini svratio do rijeke da vidim ima li smisla tamo za vikend, voda je tako cista da sam po prvi put na nekim mjestima uspio jasno vidjeti dno, ali osim malih crvenperki nema nista... Bojim se da je opet neko od veleposjednika postavio "barikade"... ili su ih jos ranije totalno potamanili...

Ja uobicavam primjenjivati suprotnu taktiku kad mi se manje ribe krenu kaciti... stavim skroz malu muhu... Prostom logikom - da je htjela na krupnije strimere i varalice nikad ne bi ni narasla (poznavajuci navike lokalnih "mesara sa stapom")... i ta "logika" se u dosta slucajeva pokazala tacnom...

Nego, citam jedan clanak bas o danskim rijekama i spominje se izmedju ostalih Karupå... pa su spomenuli i da kod vas postoje dvije vrste dozvola - prva koju svi koji pecaju moraju imati, druga koju revir odredi... kako to izgleda na Karupå... koliko izadje dan pecanja i koliko kosta ta obavezna dozvola?
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la rusko » 27 kol 2010, 02:53

VIBA je napisao/la:evo linka ka proizvodjacu udica..

http://www.ownerhooks.com/
Hvala! :-)
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba na Karupå-u

Post Postao/la VIBA » 08 ruj 2010, 23:04

rusko je napisao/la:Bitno je da je ima... Izletice i one velike... ja sam jutros u brzini svratio do rijeke da vidim ima li smisla tamo za vikend, voda je tako cista da sam po prvi put na nekim mjestima uspio jasno vidjeti dno, ali osim malih crvenperki nema nista... Bojim se da je opet neko od veleposjednika postavio "barikade"... ili su ih jos ranije totalno potamanili...

Ja uobicavam primjenjivati suprotnu taktiku kad mi se manje ribe krenu kaciti... stavim skroz malu muhu... Prostom logikom - da je htjela na krupnije strimere i varalice nikad ne bi ni narasla (poznavajuci navike lokalnih "mesara sa stapom")... i ta "logika" se u dosta slucajeva pokazala tacnom...

Nego, citam jedan clanak bas o danskim rijekama i spominje se izmedju ostalih Karupå... pa su spomenuli i da kod vas postoje dvije vrste dozvola - prva koju svi koji pecaju moraju imati, druga koju revir odredi... kako to izgleda na Karupå... koliko izadje dan pecanja i koliko kosta ta obavezna dozvola?
Karupom gospodari vise drustava a sva su u jednom centralnom koji se brine o citavom vodotoku , sve od izvora pa do usca i bavi se tehnickim odrzavanjem rijeke, ne prodajom dozvola. To daje fantasticne rezultate. Nista se nesmije raditi bez znanja nauke i odobrenja stucnjak, pa cak ni posaditi vocku. Ima djelova obale gdje je komuna vlasnik i mi koji zivimo u gradu placamo, zamisli, samo 140dk za citavu godinu i imamo otprilike 10 km vode.
Inace u DK ima oko 600 000 sportskih ribolovaca koji svi MORAJU imati jednu jedninstvenu drzavnu dozvolu koja kosta 125dk (pizza) za godinu. Sad placas clanarinu drustva u kojem se nalazis i dozvole se krecu oko 1000-1500 dk godisnje ( nije skupo) Drustva obicno imaju vise voda, negdje 1 a negdje 10 km vode, pa isto tako na drugoj rijeci, pana trecoj, pa neka imaju i jezera, tako kad sve saberes imas od 50-150 km lovne vode na vise rijeka i jezera. Na moru se lovi sa obicnom drzavnom dozvolom,ispo16g. gratis, penzioneri takodje. Carstvo za ribolov. Nacinalna zabava.

Dnevne dozvole se krecu oko 100dk na dobrim mjestima, mada nekad zna biti i previse ribara posebno wikendom, pa nama lokalnim smetaju ... <valjanjeodsmijeha> ...salim se, niko nikog nesmije mrko pogledati jer postoje pravila kao se treba ponasati na vodi..Krivolova nema ...sem nekih bosanaca ( manji broj)...ali ne zelim o tome ...to su stvarno zalosne price...ili kad nas bosanac ispusti ulje iz masine na dva m. od vode....uhhhh ... :shock: Parkiralista su oznacena . Na nekim mjestima obala je obrasla visokom sasi , negdje je pod sumom, a ima i terena koji su lako prohodni. U svakom slucaju trbas imati duboke cizme zbog jarkova isl. Na nekim mjestima ima bikova koji gone strance , dok mi koji znamo stojimo iza zice i smijemo se... :twisted: ... <valjanjeodsmijeha> ...Trideset km od mjesta gjde ja lovim se nalazi druga voda 1.klase sa atlantskim laxom i morskom pastrmkom gdje postoji kvota za lax (davno ispucana , oko 120km) u gornjem toku te rijeke lovim lipljana , a sama rijeka je duzine ca 40km sa samo jednom dozvolom koja kosta 1500DK. Sve ja to obidjem u jednom danu. Ima u blizini jos manjih voda i na njih idem kad kose travu u Karupu. A ima i more , fjojd, gdje takodje lovimo pastrmku i sve mi je na 5-10-30-50 km. Naprosto ribarski raj. Ja sam se i preselio davno u ovaj grad samo zbog ribolova.. <djed> .
VIBA-macak u cizmama

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”