Lov mladice.

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori
candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la candr BN » 27 lis 2006, 10:39

Moj predlog je:dobar saranski stap od 12 stopa(3.6m) i ne manje od 3libre odneses kod dobrog majstora da ti sredi rucku po tvojoj mjeri(radi tezista) i nista ti nece smetati neistegljiva struna.Stap je parabolik i "prima" veoma lako jake udarce na blizu.A i varalica leti gdje hoces.Vjeruj mi.Provjereno.


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 27 lis 2006, 11:22

Pa sa spagom bi to i moglo da radi, samo ... 3,60 ... 'nako, cini mi se malo dugacko?
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 27 lis 2006, 11:32

Kao sto rekoh,ako obala dozvoljava da koristis stap te duzine,u svakom slucju je bolji od recimo 2,70m.kao prvo lakse zabacis.kao drugo brze
udaris kontru.i kao trece najvaznije,duzi stap bolje zamara ribu,ovo
govorim pod uslovom da je svima poznato da se riba vadi STAPOM a ne
rolom.Stap 2,7m 200-300 gr.pa sta ima tu da se savije,to je kruto ko kolac.
Otprilike bi odgovarao neki stap slican saranskom paraboliku,100 gr
plus PRO GOLD monofil 0,35mm,to se steze toliko da ne povjerujes,nikad da pukne,i normalno da rola ima dobro proklizavanje(to je najvaznije
kod role)

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 27 lis 2006, 12:42

svirac je napisao/la:Koja ti je masinica Fejza?
Buca: govorim pod uslovom da je svima poznato da se riba vadi STAPOM a ne rolom

@Buca: Radi proklizavanja/drila sam i pitao. Jasna stvar Buki.
Masa mladicara na Drini stegne drill do kraja, znam neke od njih. Moj prvi rodjak je bio takav, dok mu nisam isprao mozak gnjaveci ga za dril.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 27 lis 2006, 13:18

Svirac,a mozemo i ovako da postavimo,da ne ispadne da Buca otkriva
toplu vodu.Zbog cega koristis 3,9 ili duzi stap kad ides na skobalja(ploticu)
sto ne lovis na 2,7m.Lakse zabacis,lakse kontrolises ribu(ako ima neki brzak,il sedra lakse navedes ribu,sa 2,7 tesko da bi uspeo),ako vazi za
belu ribu onda vazi i za svu drugu(to dal se na kraju najlona nalazi varalica il oahuljica kruha neije odlucujuce).Zamisli scenu,zakacis dooobru mladicu,udaris joj kontru,postavis stap pod odgovarajuci ugao,
i ne radis NISTA,pustis je da ona radi(pod uslovom da nema neki gadan
brzak il sedra),rola proklizne ako zatreba a sve ostalo radi STAP, nasuprot tome stapic od 2,7 ce uraditi daleko manje.
Takodje se mozemo zapitati sto sarandzije koriste 3,6-3,9m stapove,
pa nje sigurno samo radi dalekih izbacaja....


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 27 lis 2006, 14:15

I to ima smisla, samo, (evo zamisljam) kako bi to bilo teskim parabolikom za sarane (3lbs) voziti neki veci vobler, recimo, Rapala Super Shad Rap, ili nedaj boze nesto sto ide dublje. Pa kad ti uleti u sa preliva u brzak. Po meni bi to bila patnja. Ovako, 3 ili 3,10 m, vrsne akcije, 80-120 grama je po meni ok.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 27 lis 2006, 14:31

E tu sam te ceko,stap 3,6 za blinkanje,a da je lagan,e to je vec mal,o teze
naci,i ne samo da bude lagan vec i kvalitetan.
Od samog blinkanja sa stapom teskim 300 gr + rola me zaboli glava....

Ima,moze da se nadje,jedino ko pati od toga da mora biti Shimano,Daiwa il neko poznato ime nece naci,kod njih nema.....

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 31 lis 2006, 08:53

Sve može, znam da Simo Pokorni iz Zvornika lovi prepravljenim šaranskim štapom i to dobro lovi (nekoliko mladica od 17-25 kg) i koristi ga za voblere. Za zimu ipak treba malo krući štap...

fejza
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:16 ruj 2006, 21:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

IPAK JACI

Post Postao/la fejza » 31 lis 2006, 15:23

Cast sarandzijama i saranu kao ribi borcu, ali prijatelju ako si ikada imao KALJICU BUKOVA na stapu i to kapitalni primjerak koji uspije okrenuti niz vodu, e sad zamisli ribu od 20 i vise kila kada se dograbi matice (drina) plus njena jacina, pa valja to udrzati, ako uspije dohvatiti preliv i nize racunaj da si je izgubi(to kao prvo), saran je druga prica u mirnoj vodi je skroz drugi svijet manevra ribom.
Kao drugo unutrasnjost usta mladice i sarana je smisjeno porediti, na ovom segmentu dolazi do izrazaja jacina stapa kada treba ribu podbiti i zabiti joj udicu u kost, sa slabijim stapom nevjerujem :wink: .
Moj izbor: 100-200 do 100-300, :) 3,0 ili 3,30m maximalna duzina, moze snjura ali sa malo otpustanijim drag sistemom radi pucanja halkica ili raskidanja prilikom kontre, opet zavisno od terena lova.
Ako lovis u bukovima zavrnut drag je pozeljan s tim da nakon kontre otkocis masinu i popustas joj samo kada i koliko je neophodno da eskiviras kuhanje i nalete prema sprudu i tako manevrises ribom.
opet kazem to je moj izbor. :wink:
BISTRO

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 31 lis 2006, 18:05

Bez ikave zelje za nekim natezanjem sa Fejzom,ipak moram reci,malo pazljivijeg citanja ne bi skodilo.Porediti sarana i mladicu po borbenosti je izvan svake pameti,kao i to da se mladica lovi u brzim vodama sto stvara dodatni pritisak na pribor.Spomenuh sarane samo u kontekstu duzine stapova.Ipak mislim da znam sta govorim,mada to i ne mora biti ispravna logika za sve,i poznajem svaku sedru u kanjonu Une,i sve te silne bukove,koju su uzgred receno po brzini protoka i sili vode ipak nesto
jaci i opasniji od drinskih.Smatram da takva mladica u najvecem buku
sa 300 gr stapom i recimo najlonom 0,45(za mene prejako al vidim da volis tesku artiljeriju) ima sve sanse da spadne,odnosno pokida najlon,
da nece kojim slucajem takav stap da amortizuje sve i spreci pucanje najlona,upravo zbog toga govorim o parabolicima progresivne akcije,
plus dovoljno dugacak da sve to odradi(duzi stap,vece savijanje,bolja amortizacija,bolje umaranje ribe).
I malo o tom nacinu drilanja,ako govorimo o istoj stvari,kocnica do kraja,
ali zato rola u slobodnom hodu(i napred i nazad),video sam da to koriste
drinski mladicari,i u tome ne mogu i pored najbolje volje pronaci ni trunke
logike.
Sve u svemu klasika,sto kraci,sto deblji i jaci stap,najlon preko 0,50 ili
upredenica,mislim da bi tu najbolje odgovarai pribor za BIG GAMÈ....

candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la candr BN » 31 lis 2006, 20:02

Ma zanemari sarana u toj prici,al dobar spod(stap za raketu) od jedno 4-5 libri dok preradis,skratis,podesis teziste(sve to radi dobar majstor) za svoju ruku on dodje na jedno 3,3-3,4m.E,sad zamisli da si dobio 500-600 gramac,a jos parabolik!Vjerujte mi,da ne pricam na pamet posto i ja volim pecati mladicu i peco sam je pokraj drinskih majstora,spomenutog Sime Pokornog,Ratka Markocevica,Sajdzije...noci proveo u Belviju i Drinskom raju razmjenjujuci iskustva (uz obilje Kleke) sa mladicarima iz raznih krajeva i svi se pitaju zasto se takvi stapovi ne prave vec se "prepravljaju"?!

fejza
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:16 ruj 2006, 21:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la fejza » 01 stu 2006, 11:27

Cjenim to sto kazes, i vjerujem da je tako, ali opet dodjosmo na onih 300 grama :( ja licno to rijesavam mnogo lakse, namotas sportexa od 200 ili 300 grma koji uz to ima prilagodjenu tezinu tako da si sa tog aspekta rahat, stap nije tezak, gramazaq je tacna e sad koliko love toliko muzike da li je to seaspin, caratspin, HT ili kewspion .... koliko para toliko muzike, po meni je to najlogicnije rijesenje. Ipak vezati ringle pravilno sa podlogom, balansirati stap, odrediti teziste i slicno... to bih ipak prepustio ljudma koji imaju iskustva i zive od toga.
Pa to je isto kao da bih ja sad uzeo da kopiram SEKIJEVE ili ELEZOVE voblere...

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 01 stu 2006, 12:03

Moj prijatelj Gregor H. iz Slovenije je lovio mladice stapom Daiwa Amorphus Whisker cija je deklarisana gramaza do 50 gr. Stam ima rezerve snage, jer, ipak je "plemic"! Nesretnim slucajem, on je taj stap polomio, medjutim, mladice su tu. Slike postavim kada dodjem veceras kuci.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 01 stu 2006, 12:16

Koliko sam cuo mnogi na Drini koriste te Daiwine stapove za mladicu jer je stap fenomenalan a daleko je jaci od deklarisane snage mada o tome se moze nadugo i nasiroko pricati.

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 01 stu 2006, 12:37

Gregor kaze isto, po njegovoj procjeni negdje do 80 gr, medjutim, to je opet, po nekim nasim uzusima, malo.
Stap je polomio zbog nepaznje .... pa sad place za njim, jer se isti vise ne proizvodi. Mozda negdje na nekim Ebay-evima itd se moze naci.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”