Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 23 stu 2010, 23:35

Razumijem druze "Mrki"! Ima da svabu natjeramu sve do Berlina! <titinpionir>

Ma meni nije jasno ko ovim nasima daje pravo da uopste smisljaju biznise na tudjem. Evo ovi lopovi sto haraju, nisam cuo da je ijedan od ukradenog napravio neku malu fabricicu na svojoj ledini, vec ode i gleda necije da otme. Izaberu se sami na neke pozicije i prodaju sto nikad nisu ni vidjeli, a kamoli da je njihovo. Komercijaliziraju zajednicko, kao oni lopovski apartmani na Bjelasnici, na zemlji koju su lopovi iz drzave dodijelili lopovima iz gradjevinske mafije, da bi ih ovi prodali sitnijim lopovima koji bi htjeli da pokazu moc i finansijsko stanje nebi li namamili kakvu kokosku u krevet. Rezultat svega toga je katastrofalan bakterioloski nalaz vode na Vrelu Bosne, gdje se slijevaju njihova govna koja gore navedeni proizvode na sve otvore njihovih ljigavih tijela! (Izvinjavam se za malo buran komentar. Kome se ne svidi nek' zacepi nos)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 23 stu 2010, 23:53

Pa upravo o tome ja u ovoj temi pričam,pošto si doživio svu ljepotu* naših zakona i društveni odnosa vrlo dobro znaš kao i mi svi da treba krenuti reforme od početka tj. od samog sistema koji je nastao na ratno-profitersko-nacionalističkoj ideologiji i prvo zaštiti ljude pa onda štiti ribe,gliste i ostale životinje...
Evo mogu da se pohvalim da je na ovim izborima raja gdje ja živim glasala za promjene, eh sada ako i oni izdaju i dalje će se raja hraniti škobaljem kao osnovnim mesnim dodatkom (hvala Bogu pa je škobalju dao jaku volju za razmnožavanjem )

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 24 stu 2010, 00:00

I mi bi se onako razmnozavali da ti skobaljka pokaze malo peraje? Slazem se da treba zastititi ljude prvo, ali mislim da isto tako moze i sve odjednom, pa ili pendrekom ili finom rijecju.

Citiracu rijeci mog pokojnog sugradjanina Al Caponea:"Puno vise se moze postici lijepom rijecju i pistoljem u ruci, nego samo lijepom rijecju!"
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 24 stu 2010, 00:10

Kontam nesto... Posto je propala stranka za BiH a sa njom i ministar za energetiku tzv.gosp. Vahidaga Hećo mozda nam jos potraju ove nase rijeke pa barem dok je ovog mandata SDP-a. Tako da imamo jos 4 god. za osmisljanja planova za rusenje projekata osmisljenih za izgradnju HC-a. Nego odosmo mi od teme sta uraditi da se zastiti riba u BiH. Hocemo li apelirati na vladu da usvoji zakon o rijekama, ribljem fondu itd. ili je i ovo neostvaren san i j. ga. Ide i ima dok moze. Kad nebude onda cemo u lov, ili u evropu u ribu kad nam ukinu vize.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 24 stu 2010, 00:39

Nije ovo toliko mimo teme. Gradnja brana definitivno unistava staniste mekousnoj i glavatici na Neretvi, ili nekim drugim vrstama na drugim rijekama. Nakon sto domaca riba iz jezera izadje uzvodno i bude pogubljena od strane mesara, tu ostaje pustos. Tada nastupaju nestrucnjaci i poribljavaju necim sto nema smisla. Ribe Crnomorskog sliva pocinju da dominiraju Neretvanjskim, a zaboravlja se da je tu nekad nesto drugo zivjelo. Dosta ljudi se slaze sa poribljavanjem smudja, linjaka, skobalja, bjelice i slicno. Ali to samo stavlja tacku na i. Nikad se takvi ne zapitaju a sto da ne pustimo sibirske tigrove ili americke pume po nasim sumama. Veoma su atraktivni za lova, skupo se prodaju na kineskom trzistu, a ima ovaca, krava i djece u borovnicama da se najedu. Eh ovdje u ovom primjeru to izgleda jasno, ali kad je voda u pitanju... pa svi se najezimo od pomisli na pirane, ili nedaj Boze krokodile ili anakonde u nasim rijekama, ali sve je to ispod povrsine i sakriveno. Dolazice tu djeca, odrasti pecajuci suncanice, pa pitati dede Kovacha zasto im se udruzenje zove Glavatica. Ipak i brane trebaju. Ali ne na ovaj nacin, neplanski i huliganski.Ne mozemo dati sve za nekakvu dobrobit necije djece. Iz dosadasnjih centrala dobrobit dolazi nekome ko ima nesto od toga. Ja od njih samo kupujem struju, bez ikakvog posebnog popusta ili dogovora. Neplatim na vrijeme i on je iskljuce, i tuze me. Navodno od njihovih para se pravi autoput, koji opet ja platim putarinom i porezom za puteve. Pitao sam ljetos da prodjem dzabe, ali kazu nemere! Da nema centrale da mi proda struju kupio bih je od nekog drugog, vjerovatno za iste pare, ali bih sigurno isao musicariti na potezu izmedju Konjica i Celebica, pa bih time ustedio dosta na gorivu koje ode do Glavaticeva. Vjerovatno bih imao i "slika" i "glava" glavatica od 20kg za uspomenu. Ovako se borimo za to malo te jadne rijeke i ono nekoliko glavatica u njoj. Ovo sto je snaslo Neretvu ceka i druge rijeke. Zlaja vec spomenu Krivaju i nekog "Hansa" koji u Njemackoj ne smije ukljuciti ni dinamu na biciklu bez dozvole... po njihovom zakonu. A po nasem? Eto Keno obidjosmo krug i definirasmo sve probleme koji su ostali. Imamo jos 3 a to su nedostatak ribnjaka za uzgoj mladji endema, zagadjivanje i krivolov. Udica, rece Seha, nije nikada problem, osim, dodao bih sada, jer jedino udicari hoce odustati od nosenja ribe i tako dati jos jednu sansu da vidimo gonjavca u lovu!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 24 stu 2010, 00:52

Gonjavca cemo tesko vise vidjeti u jablanickom jezeru. Pocla mi se vise gubiti ona slika iz glave kad ono nekad davno gonjavac zaganja strugacice a njih stotinama bi da polete da mogu samo da izvuku zivu glavu. Tacno je da udicari nemogu istrijebiti ribu i nije rijec o udicarima nego o tim drugim. Sto se tice brana i istrebljenja meke po neretvi boze moj sta se tu moze. nemozemo mi protiv zakona i vlasti. Poribi se saranom i smudzem i eto opet ribe. Hahahhahaaha. sala mala naravno. Razumijem te monty. Tesko je to kad ti neko otima ljepotu koju imas u svrhe da je unisti da bi sebe obezbjedio. Gore jedan kvadratni metar obale kosta bogatstvo cijelo a kamo li imanje na kojem se je odrastalo i uzivalo pecajuci.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 24 stu 2010, 01:10

Pa evo nas tu da nesto skontamo. Mi od sebe na C&R, a zajedno na prijedloge insitucijama
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 24 stu 2010, 02:48

Zlaja iskreno od od tebe kao i uvijek ,al evo da ti zadam situaciju da vidim kako bi ti ovdje odreagovao kad vec zelis tu vrstu trofeja. Nema ljutnje ,uvijek sam iskren maksimalno i bas me interesuje tvoj odgovor.
Uhvatis mlajku recimo od 10 kg i prepariras je. Nakon par godina uhvatis jos vecu od 15, pa od 20 itd. Tu nema dalje. Svi smo mi svijesni da je mladica osim u Uni na rubu biolosko opstanka i svi su u zabludi ako misle da to nije tako. I ono sto je ostalo dohakace im nova zagadjenja brane i krivolov mislim i za naseg zivota ce na tu ribu ostati samo uspomene.

Nebi se slozio da je riba koja eto kako ti rece zavrsila svoj reproduktivan nije nista drugo nego trofej kog treba zakucati na drvo. Ta riba je (po meni) tek tada dovoljno sazrila da privuce lovce koji se jednostavno loze na krupnu divljac. Spanija je na tome izgradila renome zahvaljujuci svojim dzinovskim somovima pa iz godine u godinu na stotine hiljada ribara iz cijelog svijeta hrli tamo nebi li uhvatilo koju jalovu ,al ogromnu ribu. I sto je za kraj price najveci crnjak som u Ebru nije autohtona vrsta donio je neki svabo par kanti manjih somova i ostatak price je poznat.

Prica druga !
Ima jedna Unska mladica koja je parkirana pored legendarnog "splava" od cije su se zanosne siluete dok vijuga tijelom u smagradnoj Uni znoje mnogi dlanovi. Izravnale se mnoge trokuke pod njenom snagom, pucale strune, stapovi i proklizali zubcanici na masinici. Jos uvijek je tu i prkosi. Niko joj dosada nije sto bi nasi ljudi rekli "pera odbio". Kako takvu ribu hladno ubiti. U mojoj Trebisnjici je bio saran coro kome je kako pricaju stari ribari geler u 2 svjetskom ostetio jedno oko. Ljudi su provodili dane i noci cekajuci bas tu ribu nebili se proslavili. Dosta njih ga je i imalo na stapu ,al coro izadje svaki put ko pobjednik.
Ima tu jos prica o glavatici koju su Mostarci nazvali general jer je na sebi nosio uvijek po koji leptir kao ordenje iz pobjedonosne bitke.

Miso Began koji je vazio kao jedan od boljih ribara u gradu potrosio je pola svog zivota pokusavajuci ga prevariti. I TV sarajevo je napravila jednu emisiju o Coru i Misu. I da mi je poslo za rukom da ga izvucem na obalu nebi ga imao srca ubiti. Taj lov na veliku ribu covjeku probudi neki poseban osjecaj za postovanje svog protivnika.. Nije to nacin da se nekom dodvorim, dokazem kao humanitarac il vanserijska budala vec jednostavno mene to vracanje nakon ulova maksimalno ispuni merakom.

Neznam svak ima svoje i dok je zakon ovakav kakav jeste "i ja kazem bilo kome bistro kao i ti Zlaja pa makar ona visila u dnevnom ili je pojeo sa familijom" nikom ja nezamjeram nista nikakav lazni moral u tome, samo mi idu da nelajem, slike sa objesenim somovima u avlijama,saranima na spagi, smudjevima iz kojih lipti krv. Pa dooostaaaa vise, ehaaa, ojha STOP.
Zar je neophodno da te ribe prolaze takve torture i umiru u agoniji.. Zar treba biti vanserijski kreativan da se toj ribi skrate brzo i lako muke. Zar je tako tesko slikati na vodi cistu od krvi ribu.
Postoji nacin vazno je htijeti ,a toga kod nas ocigledno u mentalnom sklopu nedoooostaje. Nestalo bogami dodjite s" nedelje.

Ove krvave "avaz bajke" sa vijesti su prica za sebe, i njima polako ali sigurno pravimo sljedecu generaciju ribara koji ce sve te torture smatrati kao normalno. Valjda ono sa koljena na koljeno i ovdje ima prolaz.

Ako smo mi ribari u stanju pomoci krivolovcima da povadimo ostatak kapitalne ribe koje su njima prosle pored mreze, nismo te ribe ni zasluzili u svojim vodama i bolje da ih i nema nikako.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 24 stu 2010, 03:40

Drago mi je da smo se ukljucili u ovu temu i po postovima vidim da nam je svima trn u oku sta se radi. Nisam ja ni protiv trofeja, ni protiv nosenja kuci radi jela, ali zar se mora u svemu pretjerivati i loviti brdo babuske na Buskom, kao da je nikad nece nestati, ili tri sarana kapitalca vjesati pored sebe itd. i sl. Uzeti jednu kapitalnu ribu pa preparirati sto hoce nas jaran Zlaja mislim da nije neka steta, ipak pusti mnoge manje, a ipak dovoljno polno zrele za reprodukciju. Ovo sto Seha rece je tacno, svi znamo da kapitalci privlace ribolovce, a poribljavanja kalifornijskom pastrmkom mesare. E sad treba izabrati od ovo dvoje.

Sto se tice revira tacno je da su mnogi napravljeni radi komercijale. mi nismo htjeli takav revir, a prava svrha revira Doljanka je prirodni mrijest potocne pastrmke koja se godinama mrijesti upravo na dijelu koji je proglasen revirom i odatle se kasnije vraca u Neretvu. Zato je sada totalna zabrana na reviru iako je bilo mnogo prijedloga da se lovi, kao svejedno, svakako se vraca riba. Pa i mi trazimo mir kad radimo one stvari, tako i riba.

U potpunosti se slazem sa montanom i Sehom mora se nesto uraditi i mislim da se to moze poceti preko udruzenja Bistro BiH, a i buduce ribolovacke revije. Ni peticija nije los prijedlog ali jednostavno krajnje je vrijeme da se nesto uradi. Kad registrujemo vozila svi platimo odredjen iznos namjenjen "za zastitu voda", a novaca kao i zastite nigdje. Nije bas da nema koristi , evo primjer pasa lutalica kod nas su to ranije rjesavali komunalci malokalibarskom puskom, a onda se pojavi "neko" udruzenje za zastitu zivotinja i sad ih vise ne smiju ubijati nego ih vode u azil negdje u Mostaru.

Mi imamo udruzenje i hajde da pokusamo uputiti dopis, da iznesemo probleme pa da vidimo sta ce nam odgovoriti. Mislim da u Parlamentu sjedi dobar dio ribolovaca ili ljubitelja prirode koji mozda misle kao i mi samo im treba inicijativa. Ja se stvarno bojim da cemo svojim unucima samo na slikama moci pokazati kako izgleda riba, a pored toga sad smo medju bogatijima pitkom vodom. bojim se ako ovi idioti iz vlasti ovako nastave da cemo za kratko vrijeme piti flasiranu i to iz uvoza. Francuzi sve polomise radi pomjeranja granice za penziju sa 60 na 62, a nasi razmisljaju o 67 godina i niko nece ni K....m mrdnuti. Ne znam od cega je ovaj nas narod pa do kad misli trpiti idiote da ga jasu, a da nista ne poduzima. Bez ikakve sale ovo je doslo skoro vrijeme za revoluciju, a niko nista. 70% stanovnistva na rubi egzistencije ili gladno, guzonje trose nase pare nemilice, unistavaju sve sto se unistiti moze, a mi sutimo i pomirimo se s tim. Na kraju samo kazemo "Ma nema nam koristi". Ma ima dosta ih je vise!! Ljudi moji nije vise ovo pitanje opstanka riba i ribljeg fonda doslo je raji do grla, ovo je pitanje opstanka nase djece i unucadi. Sta ce oni raditi ako im ovi sve uniste, a mi sutimo (Psovati nama sto ih nismo zastitili od dusmana). Pa gdje je onaj bosanski inat i ponos, nisu valjda i njega dusmani ubili?

Mislim da treba napraviti jedno pismo u kojem ce se ukratko opisati svi ovi problemi i uputiti ga svima kako u zakonodavnoj i izvrsnoj vlasti BiH i Federacije tako i strancima. Svim ambasadama, visokim predstavnicima i ostalim k.....a palcima. Valjda ce se naci neko pametan da nesto ucini. Takodje moj prijedlog je da se iskoristi svaki moguci medij i da se i njima posalje isto saopstenje.

Senade, evo jedan prijedlog za ribolovacku reviju: stalna tema "Vode u BiH nekad i sad" u kojoj cemo svi za svoju vodu napisati kakva je nekad bila, koliko i koje ribe je bilo, a sta je sad tu, a sve propratiti slikama.

Ovo je cini mi se neiscrpna tema, a iz svega do sad recenog treba izvuci srz i u akciju!

Bistro !!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 24 stu 2010, 05:15

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p7eTgodI8qQ[/youtube]

Evo par ideja kako bi se trebalo raditi:

- Skontati "ko su Svabe"... znaci ispitati ko su strani investitori, koje firme, gdje posluju inace, gdje im je matica... a onda posto nas zbog nedostatka Boga (umalo da napisem hvala Bogu) ima po cijelom svijetu, naci cemo ih ma gdje da su i konfrontirati ih na domacem terenu... van granica BiH novinari vole takve situacije ;-)
Ima li neko od nas mogucnosti da se raspita? To bi morali biti transparentni podatci... tu cemo voditi jednu napadacku igru...

A na domacem terenu, defanzivna strategija:

- Istovremeno dok obradjujemo investitore, bombardujemo parlamentarce, mediju i sve gdje se "cuje" konstantnim alarmima o losem stanju i diskusijom (a ne pitanjima i napadanjima) o tome sta se radi, sta se planira... treba formulirati diskusije na nacin da smo mi zabrinuti i trazimo pomoc, ne smijemo poceti napadati jer tada se rogonja sagne, zaceprka nogom prasinu ispred sebe i samo bi da se bode, a ne da sredi stvari... sa nasim politicarima moramo igrati igru i namamiti ih da promijene svoja shvatanja i da to dozive kao "svoje ideje" pa cak i da se osjecaju ponosni s tim... jer promjene se uvode srcem a ne mozgom!!! znaci idemo na akciju ugradjivanja bypassa...

- Pokazimo se na mjestima gdje ce se praviti HE i u centralnim gradskim sredinama u danima kada se najvise ljudi tu krece... miroljubivo naravno... pozovimo se na generala, Coru i slicne legende koje je Seha spomenuo, napravimo jednu vrstu informativne izlozbe o takvim ribama,ljudi lakse prihvataju i vezu se za ideju ako im se prestavi putem likova s kojima se na neki nacin mogu poistovjetiti i koji ih dirnu u dusu... a na taj nacin skidamo malo svjetlo sa nas, odnosno niko ne moze reci da su u pitanju nasi licni interesi, netrepeljivost prema vladinim idejama ili slicno, jer su u pitanju "glavni likovi" - generali i Core npr... i odrzimo mirovan miting kojim cemo ukazati na problem na jedan srceparajuci i efikasan nacin. Glavni cilj toga je da budemo vidjeni i naravno privucemo jos istomisljenika (a nadam se i kamera)...

- trebamo se povezati sa drugim udruzenjima, jer sami necemo daleko dogurati, ali treba dogovoriti da u ovoj akciji nema "revira", odnosno da svi ucestvujemo podjednako i niko ne smije kupiti vise "poena" od drugih.

- I najvaznije: odredimo "centarfor skolskog tima" - par ljudi koji mogu koordinirati akcijom kako ne bi bilo previse "glava" koji se bave sa kljucnim pitanjima sto onda obori sve...

.....dopunite <titinpionir> .... a ja odoh na gurabije...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BbZN82mAB5o[/youtube]

A sto se kapitalki tice, ima sada jedno strasno dobro rjesenje za trofeje, ljudi koji se inace bave prepariranjem riba su usavrsili svoju tehniku i imaju izvanredne sinteticke materijale kojima imitiraju kozu ribe, tako da naprave sklupturu te ribe gledajuci sliku... vidio sam par takvih, "eno ih zive matere mi"...

Mislim da je ipak ljepse da kapitalne ribe plivaju... Ja sam tako pustio jednom jednu ogromnu morsku pastrmku, nisam je mogao ni uslikati, i pricam nedavno ekipi o tom dogadjaju... i naravno nadje se neko ko to komentarise sa daj ne kenjaj, lazes, ma ko ne bi takvo cudoviste donio kuci pa stavio na zid... jedino jedan stariji kolega kaze: ja ti vjerujem jer dok pricas o njoj imas isti onaj (ludjacki) sjaj u ocima kao ja kad sjedim zimi i sjecam se mojih ulova, a oci ne lazu. :456:

Meni je trofej u glavi!!! I dan danas sanjam kako se borim sa njom i trzam se u snu... sta mi vrijedi imati je na zidu, kada ovako svaki put kada dodjem na to mjesto na vodi kontam, mozda cemo se opet sresti i kolika li je sad, gdje je, kako joj je, je li ziva... brinem o njoj jer mi je poslije moje djece ona jedna od najbitnijih zivih bica koju sam drzao u narucju... duze ce me u zivotu drzati ta nada da je i dalje tu negdje i da cemo se sresti nego da sam je ucmekao pa se poslije nostalgicno kajao gledajuci kako je samo sitna riba ostala tu...
Zadnja izmjena: rusko, dana/u 24 stu 2010, 07:27, ukupno mijenjano 3 puta.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 24 stu 2010, 07:19

Ja sam za neku izlozbu slika endema, kapitalaca i riba Bosne i hercegovine uopste. To jos niko nikada nije pravio. Izlozbu podijeliti na nekoliko grupa, endemske, autohtone, donesene namjerno i donesene slucajno. Eno kod Senada ima moja knjiga o pastrmkama i mladicama svijeta. Ima i slika mekousne i glavatice i mladice, a propraceno tekstom, pa mozemo podzoniti. Tako krenuti, pa viditi ima li odjeka u Bosanaca i hercegovaca. Mozemo i te slike uvaliti nekom od pisaca udzbenika za djecu. Da djeca ne uce vise gluposti o bakalaru, elektricnoj jegulji i ko zna kojim stranim ribama, prije nego saznaju sta pliva u potoku pored kuce. Sa Elektroprivredom vidjeti da ono obavezno poribljavanje vrsi zeljenim vrstama, a ne nekim ostatcima konzumne ribe iz amidzicevog ribnjaka...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 24 stu 2010, 07:57

Ja vas apsolutno razumijem i vaše mišljenje o kapitalnoj ribi ali nema trunke ne sportskog ponašanja u odluci da ribolovac kapitalnu ribu ponese kući,evo neku noć smo imali lijepu kapitalku prepariranu na dasci,ja sam čovjeku čestitao jer je to za mene okej i sportski trofej,sportski ribolovac i po tim novim zakonima ako do njih ikada dođe mora ljudi imati pravo na svoj ulov.Ulov ostvaren na zakonski način nikada ama baš nikada ne smije doći u moralno pitanje!!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 24 stu 2010, 12:25

zlaja je napisao/la:Ja vas apsolutno razumijem i vaše mišljenje o kapitalnoj ribi ali nema trunke ne sportskog ponašanja u odluci da ribolovac kapitalnu ribu ponese kući,evo neku noć smo imali lijepu kapitalku prepariranu na dasci,ja sam čovjeku čestitao jer je to za mene okej i sportski trofej,sportski ribolovac i po tim novim zakonima ako do njih ikada dođe mora ljudi imati pravo na svoj ulov.Ulov ostvaren na zakonski način nikada ama baš nikada ne smije doći u moralno pitanje!!!
Nemoj misliti da te ja pokusavam uvjeriti u nesto suprotno, ali neodgovori ti meni sta bi uradio da lovis svake sezone za 5 kg vece mladice. Mislim da su ovo su ti trenutci kad te velike ribe treba maksimalno zastiti pa kasnije ako prezivi projekat i rijekama ih bude plivalo dovoljno onda dozvoliti da se odnese pokoja velika. Kad bi u jednoj Krivaji bilo stotinjak kapitalnih i trebalo bi (htio to ja il nehtio) koju zakovat na dasku jer i njihovu populaciju treba regulisati za nadolazece generacija manjih mladica znamo i sami koliko su one vece teritorijalne. Kako je regulisano u Bosanskoj Krupi ? Platis po centimetru i mozes ponijeti kapitalku bez problema. Za tako skupljen novac se poribi malim mladicama i ti ljudi se nemaju razloga plasiti za njenu populaciju u buducnosti naprotiv sve ukazuje da je Una u Evropi broj 1 po populaciji "dunavskog lososa".
Ovdje namjerno u ovoj temi nepominjem sarane vec mladicu i glavaticu.. One su nase bogatstvo. Velike sarane mozes nakrkati i iz ribnjaka u vodu i on se brzo privikne. Veliku mladicu i glavaticu nemozes adaptirati iz betona u rijeku i kad jednom nestanu nestale su zauvijek..
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 24 stu 2010, 13:45

Sto se tice tih prepariranih riba mogu se one daskati i daskat ce se vjerovatno i dalje. Ali ja kad vidim tu ribu kod nekoga a vidio sam ih i kod ne ribara koji su kupovali radi ukrasa meni pozli od toga vjerujte mi. Tako da ti moj zlaja vise haman nikom ne vjerujem da je to njegov kapitalac. Meni puno ljepse a i humalije izgleda slika koja je povecana i uokvirena te nakacena na zid ako vec hoce da se ima nesto nakaceno na zidu od ribe. Jos ako si ti sa tom ribom na slici onda je to meni barem vrh. A i neoborivi dokaz za ta neka drustva koja ti ne vjeruju na rijec.
Sto se tice ovih protesta i peticija mislim da bi se trebala napraviti neka ko hajmo reci izlozba od obicnih kopiranih slika na recimo A2 ili A3 formatu, te ih negdje poredati recimo u Ferhadiju ili kod katedrale a pored njih postaviti stolic na kojem bi se mogla potpisivati peticija kojom bi se trazilo od vlasti da nesto poduzmu glede zastite rijeka i izlova ribe u BiH te donosenju adekvatnog zakona o tim problemima. Na slikama uraditi ulovljene kapitelne ribe sa slikama koje ih propracaju kako su pustene u vodu a hvala bogu toga po internetu a i samoj nasoj stranici ima dosta. Na drugim slikama postaviti opet slike koje mi sami imamo na nasoj stranici izumrne ili izmesarene ribe kako su unistene zagadzenjem odnosno mrezama, raubom i sl. Tako da narod moze vidjeti kako je nekad bilo a kako je sad i sta nam se sprema u buducnosti. Takodzer i sve to podvuci nekim textom koji bi sve ovo pojasnio. Dosta ribara nema internet i veze nemaju sta mi ovdje radimo a siguran sam da bi i mnogi od njih hrjeli pomoci ako ne i vise uraditi od nas samih. Taodzer je tu i dosta savjesnih ljudi koji bi takodzer stavili svoj potpis na peticiju iz razloga sto kad ode da rostilja negdje kraj rijeke naidze na smetljarnik i vise se ne vraca na to mjesto a volio bi. Medijima takodzer javiti za taj proekat peticije a i imamo glasnogovornike tu hvala bogu Adija giganta i Senada profesora koji bi sve to vjerujem u medijima barem odradili najbolje koliko se moze, a ja bih stajao ako treba prvi pored te izlozbe i nudio i objasnjavao narodu o cemu je rijec. Tako bi se moglo uraditi i u ostalim nasim gradovima organizovano tako sto bi izasli i drugi na isti dan pa i 10 dana ako treba i obracali se narodu i javnosti ako treba. Tako bi se doslo do usiju onih koji su u vlasti a koji ribare i vjerujem da bi nesto pokusali uraditi po tom pitanju.
slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la @ldin » 24 stu 2010, 14:04

UFFF iz čitao od prvog do zadnjeg... prvo me zabolila glava , a sada mi se i želudac uvrnuo ...
Teško je biti realan i objektivan u pojedinim situacijama , ne treba srkletit niko ništa nije uradio preko noci , al činjenica je da se moze i mora dosta toga napraviti . Prije 5-6 godina ja i ekipa entizijasta iz mog matičnog alpinističkog kluba počeli smo da radimo na projektu „parka prirode“ da zaštitimo jedan dio na našoj opštini koji to i zasluzuje , ništa od toga nebi trebalo raditi da se ista prirodna zona nije masovno exploatisala kroz nazive „sanitarnih siječa“ i da se nije počelo zagovarati o mini centralama na rijeci Gostovi , unistavala se endemčna zivotinjska i biljna vrsta , opština je ured ostala bez pitke vode itd. I tako je to krenulo pošalji dopis tamo pošalji vamo neko se javi neko ignoriše , na terenu non-stop slikaj snimaj piši , na kraju unajmi pravnika . Dobar pravnik riješava 90% problema , to vam govorim iz iskustva . UG. Moze da salje dopise i peticije al to ne pije vode , prvo što imamo savez i preskočili smo jednu stepenicu , znači kao u vojsci nemozes preko desetara ti ići kapetanu recimo , znači postoji sistem .Bio sam volonter u jednoj organizaciji koja me je ,u to vrijeme, poslala u Italju da obidjem njihove parkove izmedju ostalog u ekipi je bila i osoba iz opštine koja je bila zaduzena za urbanistički plan i razvoj i da bude stvar bolja imala je sluha za naše ideje samo se trazio modus kako to napraviti ... i dok sam bauljo po Adamelu jedan od njihovih parkova na sjeveru to je ustvari i najveću glečer u eu i bio je prekretnica u II_svjetskom , svega sam se nagledao , kada digneš glavu nevidiš nebo od žica i stubova kao paukova mreza , oni su bilesim nekada pokušali da exploatišu i bujice koje nastaju otapanjem snijega pa pravili neke centrale na obroncima stijena , neznam gdje racunica al nemozete ni zamisliti kako to sada izgleda, jel nam treba to? .... sve u svemu nakupilo se dosta materijala i argumenata da skratim i na kraju smo uspjeli , dobili smo park prirode „tajan“ samo tipično Bosanski opet su slijedile razne malverzacije i dat je na upravljanje ljudima od kojih smo se borili , mada suma sumare mi opet zadovoljni , niko to nije radio da bi profitirao od toga , meni lično nije trebalo ni „hvala“, dodje momenat u zivotu kada pored svih gluposti koje radimo da bi prezivjeli , mozda ovo surovo zvuči al je činjenicno stanje , moramo nekada da uradimo nesto bezuslovno i bezl ličnih interesa onako za dušu i za sljedeća pokoljenja. Trčao sam iz srednje Bosne da pomognem istomošljenicim ljudima koje i ne poznajem dole u Konjic u njihovoj borbi protiv centrale koja je opet nazalost nikla , ti ljudi su imali 5-kolonu u svojim redovima i doslovce su prodani , vjerujem da i ovdje ima dosta takvih . Znači savjet kod pokretanja konačne ideje sa odabranom ekipom i ništa javno dok se ne pokazu rezultati . da se vratim na temu , ja lično mrzim ribo čuvare poredim ih sa ljudima koji bacaju mreze ili koriste šta ja znam isto gov*no drugo pakovanje prodane duše jeba*li bi se za marku ti ništa ne rade ako njih nema u svemu tome ... isto tako mrzim i ova novopečena r.društva tj. Stara društva sa novom postavom , od silnih para koje im ostavimo ništa ne naprave samo gledaju kako što vise maket i prebacuju dugove na sljedeći mandat.Neko spomenu plaćanje kapitalnih ulova i kao to je onda ok ! eh šIpak !!! kome? Zašto? Negledam u zemlje oko nas , treba prvo počistit svoju avliju pa gledat u komšijinu... mrzim Amerikance jer misle da su popili svu pamet svijeta , Italijani za njih smo zivot izmislili i prije i sada ako ništa duhom , Švabe još uvjek plaćaju ceh iz II-svjetskog , Rusi se ušutili kuju nešto , tuta Bugarin u EU...Mlad sam krenuo trbuhom za kruhom pa sam zivio svagdje mesec tamo godinu vamo pa opet tamo itd . svega sam se nagledao i nakraju došao kući da se borim za ono što mi je u amanet ostavljeno , nigdje mi nije ljepše nego u mom dvorišu , to valjda dodje sa godinama ili neznam ni sam jednostavno je došlo , da se ne uvredi naša dijaspora naglasio sam da sam i sam prošao pun kur*ac toga . Ja to mogu poredit sa komadom ljepe zemlje koji kupiš , a on obrasto sav u korov znači ljep je al treba radit na njemu i niko to neće drugi osim tebe samog sebi . tako je i sa ovom situacijom , konačno se stvorila kritična masa samo treba početi djelovati i od mene lično max podrška. Što se tiče kapitalnih ulova , eh ovako, ove godine nešto me krenulo sa somom pravo fini ulovi i često , jedan dan sam osjetio griznju savjest , u jutro oko 9sam imao finog preeko metar i cijeli dan pred sobom vise sam voli da nije uzeo jer sam u tom momentu sklopio stap i za mene je sezona zvanično bila gotova , bas mi je savjest proradila i bojao sam se da nisam pretjerao iako je sve bilo fer play , jednostavno sam takav i tako je bilo nije u pitanju lazni moral , šta se sada dešava idemo na mladicu ja još nisam umao ulov mladice , sve male uloveili onako tjesno u mjeri bi bile vraćene , „majkara“ ide kući , ne lovim zbog hrane mojima svejedno hoćul donijeti šta ili ne ono nemaju taj osjećaj , a mi koliko cesto izlazimo na vodu čisto sumnjam da bi poremetili nešto sa tim kapitalnim ulovima, i naravno ovo treba naglasiti to sto sam ispricao o savjesti svakom normalnom ribaru ne treba 10 kapitalnih ulova uvjek se to radi o jednom eventualno dva u slučaju da je drugi veći i to je to,znači ne 5 dana godišnjeg i 5 kapitalaca koja su se trudila da opstanu dugio niz godina to nije ok da još ko prati C&R zadnja istrazivanja ihtiologa su pokazala ona ko bezze rezultate , kačenja i izvlačenja stvaraju šok i traumu kod ribe pa se ona ne mrijesti pa ne jede itd i kad se počne ponovo razmnozavati geni te iste više nisu dobri ....ja mislim da sam dovoljno moralan što ne koristim šta ti ja znam o tome je glupo i pričat... fer plaY . Somovi su podlozni svojevrsnom kanibalizmu veliki som će utrat cijeli porod ako je u nedostatku s hranom ,a 1/3 skoro uvjek sto dovodi do zaključka da ga je i pozeljno maketi s pojedinog revira da bi manji došli do izrazaja .... bistro ljudi oprostite ako sam koga na bilo koji način uvredio nije mi to bila namjera na to što sam bio opširan nema potrebe da se izvinjavam nije ni vama mane ;) Bisto...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”