FF na mladicu (ne slucajno)

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 14 pro 2009, 09:41

Mogu se oni komotno zabacivati i sa 6#... Samo malo kraci i tezi podvez treba koristiti, ali treba biti vjest u zabacivanju jer su teske musice bez obzira koja je klasa, jer pri zabacu se musica krece velikom brzinom i ako vas mazne u glavu, to vam je sa ovim teskim musicama skoro kao metak...
slika slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 13 sij 2010, 18:29

Dopao mi u sake jedan video Olivera Edwardsa u kom prezentira streamere, tehniku i vezanje...

"Essential skills - streamer fishing on rivers"

http://www.essential-skills.tv/

Inace materijal kojeg producira Edwards je uvijek vrhunskog kvaliteta (po mom misljenju)...

U ovom videu prezentira imitaciju pesa: "Waggy Tail Sculpin", za koju ja mislim da bi morala biti idealna za mladice...
Dobro je otezana, ima fin rad u vodi i izgledom je veoma realisticna, evo slike pa procijenite:

slika

probao sam vezati jednu i dosta je zahtjevna sto se tice kvalitete materijala i preciznosti, ali svakako mi se cini da bi se od nje moglo imati koristi i pri ribolovu na druge grabljivice...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 16 sij 2010, 06:49

E ovaj pes je najljepse rjesenje do sada. Kolike su max dimenzije i tezina?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 16 sij 2010, 14:37

montana je napisao/la:E ovaj pes je najljepse rjesenje do sada. Kolike su max dimenzije i tezina?
U sustini ih mozes praviti od 2 - 20 cm... nema neke prepreke kod duzine pri izradi, duzina udice odredjuje i velicinu pesa... Onda kad se priprema podloga za tijelo imas mogucnost da je otezas koliko ti pase, ja cak mislim da je lakse "pretjerati" pri otezavanju nego staviti premalo, a sto je pozitivno da je to otezanje toliko zasticeno da nije velika opasnost za stap prilikom zabacivanja. Edwards je u videu koristio jednog pesa od ca 7 cm i zabacivao ga sa stapom za #6. Otezanje se inace namotava direktno na udicu, a pri pravljenju pesa uzduz udice kako bi se napravila jedna "ploca" ili "trbuh" na koju se poslije postavlja repni dio (a on se sjece u V formi - zato ja ganjam ono zecije krzno). Glava se poslije moze raditi od srnece dlake (kao muddler) medjutim onda bi trebalo imati 100 kg otezanja za te musice, pa je bolje koristiti vunu (za stopanje jastuka, samo oprez, nemoj kao ja oderati jastuk pa da ti poslije bude <neshuribu> )... Pokusacu ripovati taj DVD (mada nista ne obecavam jer mi nesto ta tehnika ripovanja nije naklona) pa cu ti poslati link da skines i pogledas...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 16 sij 2010, 15:57

Hajde probaj, jer me zanima i kako je postigao duzinu. Ima vise varjanti, ali ja nekako mislim da je najbolje ici sa kratkom udicom i napraviti nastavak, tako da udica ostane kod glave, a nastiklani dio da bude slobodan. Jos mislim da bi mozda trebalo udicu okrenuti gore, da ne kaci po dnu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 16 sij 2010, 16:14

Udica se nalazi odmah ispod glave, praveci tu podlogu ("trbuh") se omogucava repnom dijelu da je slobodan i da ostane flexibilan, u sustini ti treba jako malo prostora za repni dio, ostatak udice pokriva glava, pa zbog proporcije treba imati udicu da je sto duza.

Ideja za udicu gore nije losa, stavise mozda bi i pomogla ojacavanju donjeg dijela.. ispitacu to...

Sto se videa tice, upravo radim na tome, pokusavam ga smanjiti sa DVD na mpg4 format kako bih ga mogao proslijediti na server, pa ako uspijem saljem ti link i uputstva kako ces ga skinuti.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 16 sij 2010, 16:39

Evo kako ja pravim duzinu za "dvodijelne strimere". Ovaj zakaceni dio moze od zice ili neke jeftine udice sto se lako ispravljaju. Izvini za jednostavnost crteza, ali mi slikarstvo i nije jaka strana. Ova kombinacija daje flexibilnost , ali treba probati nekoliko puta da skontas koliko cega i koliko gdje otezanja radi boljeg ponasanja kompozicije u vodi. Vidi ako ti moze sta pomoci.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 16 sij 2010, 17:21

posto je taj dio repa koji se sijece iz zecije koze u V-formi, sama njegova proporcija i forma mu daju potrebnu snagu da "sam sebe nosi"... Ideja ti nije losa i mogla bi se koristiti kako bi se produzio rep i koristila manja udica, a mozda cak i da se na taj nacin napravi u dva dijela pa da mu se na taj nacin da i kretanje lijevo - desno...

Nema meni spavanja nocas :-)

Evo uspio sam skontati ovo sa videom, prekopirao sam dio u kom pokazuje kako se veze, trenutno ga saljem na server... a kopiram i dio u kom govori kako se peca s njim, imas u njemu i snimak kako se krece u vodi... vidjeces, genijalan mamac... saljem cim se sve prebaci, a to je za max sat vremena..

P.S. necu ovdje da postavljam direktan link, zbog copyrighta, pa ako je neko zainteresovan da pogleda neka mi se javi privatnom porukom.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 16 sij 2010, 18:01

Upravo zbog manje udice na glavi sam skontao da bi ovakvo sto moglo raditi. Ovu "prikolicu mozes produziti koliko hoces, a otezana glava joj daje tako zivahan pokret pri mrdanju. Probao sam i vozic od tri komada. Super je, ali se zna cesto spetljati pri bacanju....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 16 sij 2010, 18:16

montana je napisao/la:Upravo zbog manje udice na glavi sam skontao da bi ovakvo sto moglo raditi. Ovu "prikolicu mozes produziti koliko hoces, a otezana glava joj daje tako zivahan pokret pri mrdanju. Probao sam i vozic od tri komada. Super je, ali se zna cesto spetljati pri bacanju....
Koristim i ja jedan slican sistem kad pravim "morskog crva"... tri udice u nizu povezane na slican nacin jer je potrebno imati bas to kretanje lijevo-desno...
Morska pastrmka je luda za tim crvom... kako se ne bi petljao, dodajem sa jedne strane na spoju jedan komad debljeg monofila koji funkcionise kao opruga i drzi taj dio odvojen od udice, tako da se donja sekcija ne moze presaviti i upasti u nju (za svaku sekciju stavis po jedan takav ali na suprotnu stranu i dobijes cika-cak pokretnost u vodi).

a sto se zabacivanja tice, lakse je sa tezom spagom (tonuca) i sa nesto kracim leaderom (ili kako se vec zove na nasem)...

Mene ovaj pes podsjeca na malo vece muddlere, a oni se daju zabacivati fino i sa klasicnim sistemom ploveca 6#, leader jednake duzine kao stap - 9'...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 16 sij 2010, 19:45

Cuo sam za tog crva, ali nisam vidio. Kod nas nema te morske, ali imamo u Lake Michigan potocnu pastrmku koja raste ogromna. Ja sam ih lovio na voblere i kasike, a sto se tice FF-a na ikru koju pravim od plasticnih narandzastih "boba" (za lancice ili sitnije tespihe) iz radnje za djeciji hobi. 0,5 kg kosta pola marke, a dobijes preko 100.000 komada. Navucem jednu na udicu, a otkinem 2-3 komadica silka 0,50 od po 1-2 cm. Ubacim snopic 2-3 silka kroz rupu na bobi i nalijem super ljepilo u rupu da se stisne. Na kraju svakog silka dodam po jednu bobu, tako da izgledaju kao kad zenka prospe malo ikre dok pliva. Posto ovdje jezerske kalife (steelhead) dolaze u proljece uz obalu na mrijest, bitno je basiti u jato, a potocare ih prate u stopu i kupe prosutu ikru, i nadamo se ovo sto im ja zabacim. Obrnuto je kad se potocara mrijesti onda ganjam kalife.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la rusko » 16 sij 2010, 19:59

Nemam sad mogucnost da slikam ove moje, ali evo jednog koji lici samo sto je vezan sistemom na dvije udice:

slika

Peca se tako sto ga povlacis polako, dugim potezima...
slika slika

Avatar
POPAJ
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:23 stu 2010, 09:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la POPAJ » 24 stu 2010, 11:16

Evo nekoliko idea kako izgledaju lovni strimeri za mladicu :
slika
Ovu obično koristim u mraku, a ovu sledeču, kad je voda malo zamučena :
slika
Pored tih, evo još nekoliko zanimlivih imitacija sa interneta : slikaslikaslikaSvakako se može loviti sa neotežanim strimerima i plivajučim špagama u gornjem sloju vode, dok mladice u mraku raubuju ali je bolje da se preko dana koriste adekvatne brzo tonuče špage ili čak one sa letečim glavama ( shooting heads ) slikazbog lova u virovima, gde se mladice zadržavaju preko dana.Ako takve opreme nemate, moguče je koristiti i strimere napravljene na JIG udicama, samo je onda zabacivanje otežano a i sam lov na mladicu je težak zbog akcije takvih strimera :(

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la montana » 24 stu 2010, 14:41

Hvala za ove slike, puno pomazu. Koja je velicina? Jel' bilo izvedbi u kombinaciji sa dugim perima recimo grizli negdje po ledima? Na ovima koje sam pravio nedavno flomaster se opere. Sad ili je do materijala ili flomastera... pa sam stavljao neka tako pera, dobro tanka, da da zivosti dok ga nosi voda. Malo mi izlazi iz putanje ukoso. Do balansa je.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
POPAJ
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:23 stu 2010, 09:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FF na mladicu (ne slucajno)

Post Postao/la POPAJ » 26 stu 2010, 15:53

U glavnom koristim neke nove materijale kao što je ice fur
slika
Ili recimo Sybani fin hair
slika
ili Ice land ship hair
slika
A ima tog materijala na tržištu koliko ti duša oče, tako da mislim da nema problema oko odabira
materijala za izradu strimera za mladicu; jedino drži se pravila da nesme biti drečavih boja i previše svetlucanja /tu mislim razne lamete živih boja ( to ne pali kod mladice ) itd.........
A za crtanje upotrebljavam u glavnom markere koji se koriste za crtanje po tekstilu ( oni se ne ispiru u vodi ) :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”