Izrada woblera

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori
Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la zlaja » 20 pro 2010, 22:51

Ovako nešto napraviti dvodijelno u boji crno-žuto i dobili bi idealnu laganu varku za klena-osu-

..............................................................................................................
Evo najmanji voblerčić koji ja koristim kada sa sinom pecam na Krivaji u hladovini vrba,ljudi taj ćejf sa laganim priborom ko nije opterećen velikim ulovima se ne može platiti
Salmo Tiny
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la @ldin » 20 pro 2010, 23:01

Zlaja jel plutaju ovi modeli ?!
Tare čekaš balzu ? jesi probao šta od našeg drveta da praviš tipa topole, vrbe, lipe ..
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la zlaja » 20 pro 2010, 23:17

Da plutaju i mogu se koristiti kao umjetna muha da se puštaju niz brzak u tu grupu spadaju i calypso chub i tako ti sitni.
Evo mog Irfana ljetos u akciji blizu vodenice na Krivaji
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la tare » 20 pro 2010, 23:30

@ldin je napisao/la:Zlaja jel plutaju ovi modeli ?!
Tare čekaš balzu ? jesi probao šta od našeg drveta da praviš tipa topole, vrbe, lipe ..
nisam probao,jer mislim da je balza najlaksa za obradu,mada vidim da ljudi prave dosta i od lipe...
a jesi li ti posao praviti voblere,da otvoris neku temu,za "izume" i pomoc...

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la zlaja » 20 pro 2010, 23:34

Bogami pravi ih Aldin i probali smo onako samo sa zaštitom u vodi,vezu sitno fino kao calypso,ja sada radim ulja na platnu pa nemam kad da bojim ali ubrzo ćemo ja i Aldin da bojimo,jedva čekam...


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la tare » 21 pro 2010, 00:05

cime ih bojite,akrilnim bojama ili necim drugim???

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la ruba » 23 pro 2010, 18:23

evo neka majstorska djela,mozda pomognu aldinu na usavrsavanju svojih
kopier.jpg
img2607z.jpg
img1340b.jpg
i pes kojeg i nije tako tesko napravit :mrgreen: nije moj naravno :(
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ruba Vobleri

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la @ldin » 23 pro 2010, 23:19

joj ovdje svega i svačega ... sačekat će peševi još malo ...za ove silikonce na fotkama postoje metalni kalupi na netu se mogu naručiti i jeftini su , s tim da ovo nije silikon?! twisteri i ostale kako ih mi nazivamo gume ili siliknoci se rade od dvije komponente (plastisol) zato i jesu onako mekani i savitljivi , obični silikon je dosta krući ;)
a za ove voblere tu nema pomoći osim dobre čakije puno volje i malo prakse ....
ja sam zaglavio na farbanju i ne mogu maket , bez alata koji sam si zacrtao tak da i ne pokušavam previše , ručno farbanje nekim kistovima ja nisam toliko vičan moram da priznam i sve mi to ispadne očajno nije po mom ćeifu i neću ni da pokušavam dalje opet spominjem bez pravog alata (air brasha). Obećao je Zlaja doći sa sprejevima drzim fige da uspije ... ja nemam puno iskustva sa sprejevima osim nekog bicikla i pokojeg grafita :456:
ostavio sam dosta vremena radeći na odnosu pakte tijela i tezine , pravo puno sam ih izdeljao i bacio , sada imam par komada s kojima sam lično zadovoljan doslovce su nastajali od komada drveta oblik je nastajao trenutno i sam od sebe znači nisu u pitanju kopije mada je teško danas napraviti oblik koji već nije izašao ili općenito varalicu. Svi liče jedan na drugi . Evo sada sam dobio jedan od Zlaje na repariranje i njega sam moram priznati odma izkopirao medjutim nemam finish (farbanje )tak da ne idem s tim u javnost , a to sam uradio (kopirao!?) najviše iz razloga da vidim koliko se mogu pribliziti nekoj znači provjerenoj serijskoj(što mrzim ovo "serijskoj") varalici. Mada na kraju moj lični stav je apsolutno jasan meni samom , a to je da mi se ne žuri nigdje i da neću na silu ništa, da uzivam u tome što radim i gledam to kao hoby ne kao nešto materijano i nešto što bi mogao unovčit , tak da pokušavam to da odradim totalno opušteno i čekam da se kockice same posloze kroz iskustvo jednostavno, i nedam da mi to bilo šta pokvari ono baš uzivam !!!
tak da mi je rano još uvjek za otvaranje neke "diskusije " teme dok to ne zaokruzim u jednu cijelinu i ne budem lično zadovoljan od početka do kraja... eto iskreno ...

P.S. sutra palim na vodu ;) snijeg otišao , čovječe nije isklučeno da i kaćuni ne počnu da niču danas pravi proljetni dan!!! :grin:
evo kako to odprilike izgleda sada sam kliknuo web kamerom ovi su mi se našli na stolu ;) ne zamjerite na kvalitetu fot.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografije iz ribolova a koje ste našli na netu.

Post Postao/la tare » 24 pro 2010, 00:19

od cega pravis pakte Aldine???
a vobleri fino izgledaju,jos ako rade fino onda je tamam...a treba otvoriti temu uradi sam,da ne spamamo po ovoj...

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Izrada woblera

Post Postao/la bakee » 26 pro 2010, 00:13

Evo nesto gledam na youtube pa slucajno naletih na ova dva klipa o izradi woblera. Nadam se da ce pomoci nekome od vas ko se planira baviti ovim. Izvinjavam se ako je prije bio ovaj klip.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XjmefnZ1 ... re=related[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PPIwwO2q ... re=related[/youtube]

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada woblera

Post Postao/la tare » 26 pro 2010, 19:40

mene inetersuje od cega pkte praviti,vidio sam da moze od starih omota od kaseta(providnih)mili plexiglas tanki,a neznam ima li ga kupit po nsaim lager centrima,i jesu li plaho skupi???

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada woblera

Post Postao/la Seha » 27 pro 2010, 14:42

Pleksigas ti nije skup i imas ga kupiti po svim iole opremljenim lagerima. Moras voditi racuna da ti odgovara debljina jer nemozes istu debljinu koristiti na malim i velikim woblerima. Ja sam kopirao neke modele koje sam izradjivao od balze koju sam nakon obrade i ugradnje zice impregnirao dvokomponentnom poliestr masom za pravljenje camaca. Nakon toga slijedi lakiranje dekora i ugradnja pakte dvokomponentnim ljepilom. Nevjerujem da imam ijednu vise moram pogledati ako nadjem okinem fotku.
slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada woblera

Post Postao/la tare » 27 pro 2010, 21:32

ok,onda ne bi trebao biti problem nabavka plexiglasa...jos me interesuju te akrilne boje, jesu to boje na bazi ovde???
Jesu to tempere,ili nesto drugo,a danas sam vidio u knjizari tuseve u boj,moze li se sa njima farbati???
Moram malo pomalo informacija skupljat da mogu poceti pravit...

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada woblera

Post Postao/la @ldin » 27 pro 2010, 21:53

ja koliko sam shvatio sada je ova tema preimenovana u -"izrada woblera"- !! nije znači više ona -"fotke koje..... -"
il je do mene :?
nebitno ja za pakte koristim od omota za CD , kaseta ... pa do špula od najlona .... špula jako dobra plastika da se raditi s njom , ja je ispeglam svu u običnom kuhinjskom ulju ... znači ne u vodi , nego zagrijavam ulje ,tačka ključanja ulja je 205 *C a vode jedva 100* C s tim da nema potrebe zagrijavati na 200 * dovoljno je i 100-150 i prednost ulja je što se sporije hladi vodu čim maknete s izvora toplote njena temp. automatski opada . Druga prednost ulja je sto mozete sa dvije kašikice metalne za kafu da pravite udubljene pakte bez da se plasitka ljepi pošto je ulje poznati podmazivač ili lubrikant :456: i poslje oblikovanja sve ostane kristalno jasno i čisto bez nekih oziljaka po pakti ...
plexigasa za pakte se moze naći skoro pa svagdje ko god radi bilo kakve reklame ... ja sam ga nekada davno uzimao u OBI-ju u Sarajevu bilo ga u debljini od dva milimetra i to je idealno za pakte nikako da me sada put nanese ,a maxuz da idem ni pod razno
Ono što sam htio da spomenem da je nekada, davno ,davno sve to radjeno od nekih plemenitijih metala tipa mesinga i bakra , masovna proizvodnaja je malo pomjerila granice pa je plastika ekonomična brza praktična i isplativa ... i danas se stari majstori zaklinju u mesing kao pakta , kazu da daju varalici poseban rad koji je teško postići bilo čim drugim , usko je povezano i sa specifičnim otporom i ako to stari ljudi nisu mogli da objasne danas je tehnologija predaleko otišla pa ljudi idu iz krajnosti u krajnost. Koliko je to sve bitno neka svako za sebe prosudi . Činjenica je da danas u skupe varalice ubacuju valjke od mesinga koji klize preko inox osovine, ujedno i za dalji izbačaj i za taj efekat el. impulsa , kanali za kuglice se oblazu bakrenim limićima itd. sve to spakuju u plastični omotač i naplate 50 KM. Mene lično kada bi neko pitao šta mislim rekao bi mu da "ne mislim" istina je da bi se u tim skupim varalicama mogli koristii i drugačiji materijali mjesto tog mesinga i bakra znači vjerovatno ima tu nešto ... eh sada neznam, za mene je to previše ,isto kao i ona varalica sa rezorvarima hormona sijalicama nekim itd. ... za mene je to sve previše ... nekako mi najdraze kad Zlaja spusti kutiju zutih twistera i paket dzig udica i kaze samo vezi da to posijemo i mozemo kući ;) (stvarn0 je to uradio jednom :135: )
i onda kazu ja opširan taman da pošaljem, a ono novi post :grin:
akrilne boje nisu tempere sada imaš i sprejeva na bazi akarila a imaš i mali bočica boja , najvise se koriste za umjetničko crtanje , slikanje , od salveta pa do platna ... mada sada u EU se i auta farbaju tim bojama one su na bazi vode tak da nisu ekološki štetne... po meni i ja neću odustati od te nakane jeste klasično air-brash farbanje dvokomponentim bojama , imali ste priliku vidjeti isarane motocikle ili umjetničke slike na haubama nekih pila eh to je to farbanje , vjerujem da se to moze uraditi i akrilnim bojama i da se vec radi al to mi je nepoznanica sa ovim dvokomponentnim već imam nekog isustva mislim na sam sistem korištenja te hemije koje baš ima .... uh al se našara i ništ ane reče :135:
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Izrada woblera

Post Postao/la tare » 27 pro 2010, 22:44

a na kojoj su bazi ovi sprejevi od 6-7 KM(neznam koji su to)pa se razmazu poslije finalne zastite....ja neznam da sam vidio akrilni sprej..

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Wobleri”