Recept za boile - Masterbih

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

skranje1
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:16 sij 2011, 23:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la skranje1 » 27 sij 2011, 17:33

Poštovani , molim Vas da mi pomognete, .Novi sam u šaranskom ribolovu ,čitao sam puno o pravljenju boili , recepata koliko hoćeš , ali meni kao laiku nepoznato , .Spominje se kasein, betain ,stimulatori ,bait booster liver powder i slični izrazi , priznajem ja se ne razumijem u to zato vas molim ukoliko mi želi netko pomoći da ulovim šarana na svoju boilu da recept za izradu bioli sa domaćim izrazima .Čitao sam da postoje boile za zimski i ljetni ribolov . Hvala vam od srca na razumijevanju , Pozdrav svima od Stjepana . Bistro !
P.S Molim vas da mi recept pošaljete na mail ; stjepan.kranjec@vt.t-com.hr hvala :12532:


Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la masterbih » 27 sij 2011, 18:25

Imam ja dosta dobrih i provjerenih recepata na koje sam ulovio bukvalno tone, a ne stotine kilograma ribe!
Znas o cemu se tu radi, ajd da napisem kad sam vec nagulio u tom pravcu.
U jedan recept idu razliciti procenti nekog sastojka.
Naprimjer za neki standardni recept ide po 7-10 nekih sastojaka odredjene gramaze ili kilaze zavisno od kolicine koju pravis.
Znaci ako je naprimjer Sojino brasno 10% (Primjer).
Glavni nosac je 1kg, znaci na taj nosac ide oko 100g Sojinog brasna sto je 10%.
Sta sam htio reci sa ovime:
Mnoge razlicite komponente su u minimalnom pakovanju od npr. 1 kilogram i poprilicno su skupe.
Ti znaci bukvalno moras kupiti veliku masu koju neces potrositi, a o raznoj hemiji da i ne govorim kako je paprena sa cijenama.
Govorim o provjerenim komponentama i dobrim markama jer nikad nista ne radim sa nekim smecem.
Striktno provjerene i testirane stvari.
Tako da imas na umu sta te ceka samim upustanjem u sve ovo, a o rezultatima nema potrebe govoriti jer se nikad nezna.
Drugo, mnogi dozive veliko razocaranja u nesto sto naprave i treba dugo vremena i novca da bi se upraksali.
Glavna greska nasih domacih ribolovaca je hemija s kojom neznaju raditi.
Moje misljenje je to da je bolje i izostaviti nego nagruvati nesto sto ce zajebati sav miks.
Sam kvalitetan miks je primamljiv sam od sebe i nije mu potrebna dodatna hemija koja ce zajebat stvar ako se ne radi s njom pravilno.
Trece, mnogi recepti su tacni, ali u njima je koristen npr. jedan betain odredjene firme koja npr. navodi da ide max. 5g po jednom kilogramu suvog miksa, dok naprimjer druga firma navodi da njihov betain ide do 15g po kilogramu.
E bas tu dolazi do zapetljavanja i predoziranja ili premalo nekog sastojka koji je utrosen, a nema efekt!
Evo naprimjer jedan od mojih boljih recepata za proljece:

8-10 jaja po kilogramu suve smjese

10% LT-94 Ribljeg brasna (Firme CC Moore)
5% Mljevene przene konoplje
5% Robin red (Firme Nutrabaits)
10% Casein ili Protein koncentrat (Firme imperial baits)
20% Sojinog brasna
20% Psenicnog griza
5% Mljevene hrane za papagaje
5% Spirulina (CC More) - Opcionalno, ali bolje kad je ima u miksu.

Hemija mjera za 1 kilogram suvog miksa:
Dodati u jaja:
8-10ml Amino Blend Supreme (Aminokiselina) - (Firme Rod Hutchinson)
5g Betain HC-1 (Firme Nutrabaits)
1 velika kasika morske soli
Ova dole tri sastojka su opcinoalna(Ako ih nemas nema veze, a sa njima je mamac TOP):
3-5g Addit Attract (Firme Nutrabaits)
3-5g Addit Taste (Firme Nutrabaits)
3-5g Addit Digest (Firme Nutrabaits)

Vrijeme kuhanja je u zavisnosti od precnika boile i sastojaka.
Za ovu smjesu na 18mm bolie je 100 sekundi
Za ovu smjesu na 12mm bolie je 50 sekundi

Susiti na umjerenoj temperaturi i sa dobrim protokom zraka oko 24-48h, povremeno ih okrenuti.

Kad se boile skuvaju i osuse tad ih ubaciti u jednu vecu kantu i dodati 4 velike kasike soli i sve dobro izmjesati.
Ovo se radi da bi duze trajale, jer ti so dodje kao prirodni konzervans, a ujedno i sakuplja vlagu u sebe pa se tako boile ne kvare.
Mozes ih korisiti odma ili zalediti pa po potrebi vaditi iz zamrzivaca, ali jednom odledjene nikad ne zaledjuj ponovo!

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la masterbih » 27 sij 2011, 18:43

Inace nemam obicaj da dijelim svoje dugo testirane recepte, ali ovo sam podijelio za sve posjetioce Bistro BiH.
Razlog gore navedenog je sto imam svoj fishing team i ucestvujemo na dosta takmicenja pa se tajne skupo placaju..

Evo naprimjer i odokativna cijena komponenti bez jaja i soli:

10% LT-94 Ribljeg brasna (Firme CC Moore) Cijena Cirka po 1 kg = 16-25eur
5% Mljevene przene konoplje Cijena Cirka po 1 kg = 8-10 eur
5% Robin red (Firme Nutrabaits) Cijena Cirka po 1 pakovanju = 15-19 eur
10% Casein ili Protein koncentrat (Firme imperial baits) Cijena Cirka po 1 kg = 7-10 eur
20% Sojinog brasna Cijena Cirka po 1 kg = 4-5eur
20% Psenicnog griza Cijena Cirka po 1 kg = 1-2eur
5% Mljevene hrane za papagaje Cijena Cirka po 1 kg = 3-5eur
5% Spirulina (CC More) - Opcionalno, ali bolje kad je ima u miksu. Cijena Cirka po 1 kg = 25-35eur

Hemija mjera za 1 kilogram suvog miksa:
Dodati u jaja:
8-10ml Amino Blend Supreme (Aminokiselina) - (Firme Rod Hutchinson) Cijena Cirka po 1 pakovanju = 10-12eur
5g Betain HC-1 (Firme Nutrabaits) Cijena Cirka po 1 pakovanju = 20-30eur
1 velika kasika morske soli
Ova dole tri sastojka su opcinoalna(Ako ih nemas nema veze, a sa njima je mamac TOP):
3-5g Addit Attract (Firme Nutrabaits) Cijena Cirka po 1 pakovanju = 15-18eur
3-5g Addit Taste (Firme Nutrabaits) Cijena Cirka po 1 pakovanju = 15-18eur
3-5g Addit Digest (Firme Nutrabaits) Cijena Cirka po 1 pakovanju = 15-18eur

Ovo sam cijene lupio iz glave koliko se otprilike sjecam jer nisam kupovao dugo stvari posto imam pozamasnu rezervu, a neka pakovanja imaju u vecim, a neka i u manjim gramazama za kupiti.
Betain, Robin red itd.. su jako mala pakovanja po 100-250g, a hemija je po 50-250ml pakovanje.

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la masterbih » 27 sij 2011, 21:53

Seha je napisao/la:Udaljismo se od teme treba otvoriti temu recepti za boilie, Bistro
Vala bas.. Covjek upita, a ja se raspisa ko pravi <titinpionir>

Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 28 sij 2011, 01:37

MasterBiH hvala na receptu drug!

Bistrooo <ribarcina>
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!


scorp
Prava Štela
Postovi:128
Pridružen/a:23 ožu 2010, 12:32
Lokacija:Breza
Kontakt:

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la scorp » 04 vel 2011, 09:38

Ok, cijene su priblizne, osim za LT 94 od CC Moora, to je brasno bez kojeg ja ne pravim ni jednu boilu a placam ga 8 eura po kilogramu

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la Seha » 04 vel 2011, 12:16

Riblja brasna svi proizvodjaci saranskih djakonija kupuju na lagerima i nisu nista specijalno dizajnirana da budu manje ili vise bolja za izradu mamaca. Samo zbog toga sto ga prepakuju maznu vam duplu lovu.
LT ribljeg brasna imate bagatela ako ne u BiH u Hrvatskoj i nikakve veze nema sto nije od bakalara vec od incuna i srdele.
Za one manje upucene oznaka LT je u prevodu sa engleskog brasno koje dobiveno susenjem na niskim temperaturama kako bi se u vecem procentu sacuvale esencijalne amino kiseline i ostali sastojci potrebni rast i razvoj (u ovom slucaju ribe).
Uglavnom ih u maloprodaji dilaju trgovine stocne hrane.

Ja koristim ovo sa linka. Vreca od 25 kg me dodje 100 KM. (doduse uvalim se u lager gdje kupuju farmeri pa prodjem bez poreza) :)

http://www.nohansen-agentur.dk/products ... hmeal.html
slika

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la masterbih » 04 vel 2011, 21:00

Ma dobro to sam bubno iz glave, sve cijene sam od prilike napisao, ima i mnogo jeftinijih, ali i skupljih stvari..
scorp je napisao/la:Ok, cijene su priblizne, osim za LT 94 od CC Moora, to je brasno bez kojeg ja ne pravim ni jednu boilu a placam ga 8 eura po kilogramu

scorp
Prava Štela
Postovi:128
Pridružen/a:23 ožu 2010, 12:32
Lokacija:Breza
Kontakt:

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la scorp » 05 vel 2011, 11:56

Ma znam, sve ok.
Nego kad vec pisemo o receptima u jednom bi se slozio sa Sehom da nam zbog ambalaze i toga sto neka ''poznata'' firma nesto prepakuje cesto naplate i duplu cijenu. A za mnogo stvari koje masno placamo mozemo naci prirodne alternative koje nece ni malo umanjiti kvalitet nase boile a kostace nas mnogo manje.
U narednim danima kad ugrabim vremena ubacicu ovdje jedno istrazivanje koje sam skoro citao gdje cete moci vidjeti sta se zapravo nalazi u pojedinim skupim sastojcima koje ubacujemo u boile i koji su to prirodni sastojci svima nam dostupni koji sadrze to isto.
Ne kazem sad da hemija ne treba, niti da se svi sastojci mogu zamijeniti necim prirodnim, naravno da to ne bi bilo tacno, ali je cinjenica da nam ne treba ni sve to sto nude, pogotovo po cijenama koje nude.

Avatar
pecaroš_112
Haman Štela
Postovi:43
Pridružen/a:29 svi 2011, 18:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la pecaroš_112 » 30 svi 2011, 19:05

Pozdrav svima!
Zanima me recept za boile, dali mi neko može napisati namirnice koje bi trebo kupit za kapitalca :grin: :grin:
Opet ponavljam, ja sam iz HR pa da ne bude nekih nerazumljivih riječi.
Znači zamolio bih da mi napišete recept za boile za dobar ulov <4546>
Hvala unaprijed!
I kako to miješati i koliko kuhati?

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la masterbih » 30 svi 2011, 23:26

Druze jako tesko pitanje, odnosno naucna fantastika :mrgreen:
Ima mnogo stavki koje se trebaju poklopiti da bi rezultiralo dobrim i kapitalnim ulovima poput:
Vrijeme lova (godisnje doba), odabir lokacije-spota, priprema mjesta za kampanju "Duzu ili kracu" itd.. itd..
Takodje su potrebni i neki podatci sa vode na kojoj planiras pecati tipa: da li je lovljeno na boilu, koje arome favorizuju, da li je voda napadnuta itd.. itd..
Tesko je dati odgovor na tvoje pitanje bez dodatnih informacija.
Bistro.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la Seha » 31 svi 2011, 08:43

pecaroš_112 je napisao/la:Pozdrav svima!
Zanima me recept za boile, dali mi neko može napisati namirnice koje bi trebo kupit za kapitalca :grin: :grin:
Opet ponavljam, ja sam iz HR pa da ne bude nekih nerazumljivih riječi.
Znači zamolio bih da mi napišete recept za boile za dobar ulov <4546>
Hvala unaprijed!
I kako to miješati i koliko kuhati?
Takav recept nepostoji. Da postoji vec odavno bi "vecina" samo njega kupovala i lovila samo najvece ribe.. Niti je niti ce ikada biti napravljen mamac koji selektivno lovi samo velike ribe !!
Da je suprotno ko bi se zezao sa sicom ? Ja, vrlo vjerovatno :mrgreen:
Koliko mogu skontati ti savrseno razumijes sve sto pisemo.
slika

srdjan.besevic81
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:06 lip 2011, 13:13
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la srdjan.besevic81 » 06 lip 2011, 13:49

POZDRAV KOLEGE. Ja sam novopečeni šarandzija i imam velike dileme oko izrade boila. Napravio sam moj mix pa bih vas molio da mi prokomentarišete sastav i ako treba nešto dodati ili izbaciti,Sa ovim boilom bih pecao na Zapadnoj Moravi i na manjim stajaćicama.
Hvala u napred.
Moj MIX

20% ribljeg brašna
10% red faktora (crvena jajčana hrana za ishranu ptica sa nigeriom isto ko i žuta)
10% žuta ptičja hrana
10% mljeka u prahu za telad
10% soja brašno odmaščeno
10% crno pšenično brašno
5% pšenične klice sirove
5% mljeveni rogač
5% sui clo
5% pržena konoplja
5% kelp
5g Cimet

Dodatci na kašiku:
2 žlica betain (CC-Moore)
2 žlice pivski kvasac
1 jušna žlica nigera
1 kaf kaš soli

Tekuči dodatci:
10 ml Sladilo Huxol
15ml laneno ili konopljino ulje ili Hemp oil, bundevino ulje,
8-10 jaja

Na kuvane boile kad su još tople, izvan:
10 ml Minamino (Moore) ili nutramino, marine amino,
10 ml Maple ade - Mainline activ ade
1ml Feedstim (Ccmoore)
2ml Ester crema(solar) ili 2ml Esterblend 12
1 ml Scopex (Ultra Scopex Essence)…(ili neka druga aroma)

Recept za dip:

10ml Marineamino
5ml Melasa
10 kapi Eterično ulje cimet.....
1 mala žlička soli
2ml arome
1 mala žlička betaina

dario
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:06 tra 2010, 12:12
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la dario » 27 lip 2011, 10:50

da se i ja malo ukljucim na ovu temu.do sad sam lovio iskljucivo a ledoline ,kukuruz ,kikiriki tigernuts i td.ali sam kemijo sa nekim boilama baza mixa mi je bila psecja hrana i imao sam polovican uspjeh.vjerojatno sto kemiju bas i nisam poslozio kako treba al kod nas ljudi ubijaju na boile od psecje hrane i ne pomisljaju na riblje brasno.

scorp
Prava Štela
Postovi:128
Pridružen/a:23 ožu 2010, 12:32
Lokacija:Breza
Kontakt:

Re: Recept za boile - Masterbih

Post Postao/la scorp » 27 lip 2011, 17:56

Kada koristim psecu hranu u svojim mixevima (koristim samo Frolic) uopste ne dodajem bilo kakvu hemiju u mix.
Riblje brašno ima sve potrebne stvari koje riba treba (proteine, vitamine, aminokiseline, minerale...) a pogotovo LT brašno gdje je sve to sačuvano do maximuma, tako da s njim ne mozes pogrijesit i nema razloga da ga izbjegavamo u boilama (osim ako ciljano ne radimo bird boile ili nesto drugo).

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mamci i prihrana”