Fly Fishing - udrobljeno

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 26 tra 2011, 16:09

ma znali ste vi da ću ja zagristi ko klen :456:
Samo što više čitam ne bil' skont'o nešto sve me više strah i sve sam više konfuzniji , super je što ovdje na forumu mogu naći pravo dobrih i ozbiljnih textova ne moram da trazim okolo .... Sinoć sam o bajama čitao do ...u sitne sate
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 16:26

Ma svi smo mi to prosli i jos uvjek prolazimo. Zato ces cuti od musicara najcesce da ima puno toga za uciti, vjezbati, da je tesko, ali samo treba probati i upecan si. Pitaj sta god nije napisano. Ponekad i one, naoko jednostavne stvari, jer svaki je detalj bitan. A kad bude prilike, ici cemo skupa na vodu, pa mahati do mile volje <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 16:48

Tako lagan stapic, a toliki zulj :grin:
Ih sta sam ih ja imao, ko da sam radio u GP Putevima :135: A vala i nedavno sam sa ovim morskim.

Sad za pocetak kakvog tanjeg najlona, recimo 0.12-0.14 za podvez pa na njega musicu, obavezno suhu (plivajucu) i vjezbaj usput zabacaj, a ako se jos zakaci kakav klijen eto teferica. :wink:
Za baje ne hiti, vazno je da ih razvrstas u osnovne grupe vazne za lov...nimfa, mokra i suha. Sa stadijima pojedinih vrsta musica ce samo nastai zbrka. Osnovno je da se imitacije odnose na jednodnevke, krznokrilce, tvrdokrilce, kopnene insekte i strimere ili potezanke. Ako ima kakav sa vaserkom u okolini "otmi" mu koju muhu :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 16:56

... i trazi klijencice gdje rade na povrsini. Imaces odlicnu zabavu dok vjezbas zabacivanje!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 26 tra 2011, 17:33

Bravo Aldine, samo vjezbaj!!! jedino ne zaboravi na sigurnost... naocale i kacket/kapa ti spadaju u obaveznu opremu!!!
slika slika


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 26 tra 2011, 18:31

Žulj , Hm , prvo sam se zapalio, ne pitajte kako :grin: i onda se to fino pretvorilo u ovo kako izgleda na fotki , tačno tim djelom prsta naslanjam na rukohvat i od konstantne iritacije poprilično se proširilo ... manje bitno ...

angler dotakeo si se onog o cemu razmišljam trenutno .... predvez ??? na ovoj šnjuri je došao nekakv konusni i nisam ga skinuo još al sam ga skratio poprilično ... eh sada znači ja mogu da koristim od klasičnog najlona predveze debljine , 0,14 0,16...duzina predveza po nekoj logici zavisi od dubine na kojoj lovimo , spoj šnjure i predveza mi je ???? totalna nepoznasnica ....
razlika izmedju mokrih i suhih , osim što jedne ne tonu druge da hhhhh čime se mazu da ne tonu .... apsurdna pitanja

danas kada sam bacao bio je jedan klenčić mali pušten odma , joj da ste me vidjeli , šnjura pod nogama pa neznam kud drvetu kamenu :135: još na ovom laganom štapu , stvarno dozivljaj , nisam slikao jer nisam nosio sa sobom ništa to mi je ispod kuće , na kraj pameti mi da će se bilo šta desiti , više sam išao da malo kao vjezbam i da vidim imam neke mušice koje nosam godinama mozda nekih 5-6 kom tri sam već istrzao i skroz zijanio kako mi zakače za granu ili neku prepreku dok bacam , ovdje gdje sada pecam obala je katastrofa , poprilično zarasla i ne pristupačna idealno bi bilo da mogu iz vode da pecam prema obali , al voda je još uvjek velika i jaka tako da obično pecam uz samu obalu drzeći se za vrbu jednom rukom , drugom bacam uzvodno isto tako uz obalu ... prodjoše 4 sata ko dlan o dlan ...

Što se tiče zaštite , na Miljackoj kada smo bli neki dan čelo mi je pravo fasovalo dobio sam boje , kapa obavezno i naočale

Danas je oblčan dan aktivnosti na vodi ispod vrba u onim pauzama dok raspetljavam predvez :135: koliko hoćeš , bio je fin dan , tišina onda odjednom buć i krugovi na vodi , i bolen se aktivirao tu i tamo proganja , ne ono njegovo orgijanje po pvršini nego samo kedere rastjera iz dubine

Prioritet mi je sada da uvjezbam osnove zabačaja i onda da se latim nabavke nekih mušica da pofatam razlike i da ih naučim razlikovati , literature ....itd
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la flyFishing » 26 tra 2011, 18:41

ma kad vidim kako musicari barataju naukom o kukcima (entomologija) kao da citam profesore/doktore/magistre biologije/flore/faune i cega god, i odmah me vrate u djacku klupu :87:
ali svaki hod (pa i trk) zapocinje korakom...pa cemo vidjeti...
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 18:59

Aldine! Cizme i ugazi u vodu. Tako ces dobiti prostora iza sebe. Konusni predvez se stanjuje od snjure ka vrhu. Svako vezanje muhe , ili kidanje, ga skracuje. Za tu svrhu se koristi tzv. tippet materijal, sto je u biti spula tankog silka kojim nadomjestamo otkinuti dio. Mora da bude tanji od kraja predveza. Znaci kad iskidas jedno pola metra ili vise, nadovezi novih 45cm, pa sve tako. Znaci onaj gornji dio (debeli) i ne diras haman cijele godine. Za muhe za klijena se ne sekiraj puno. Nije bas izbirljiv. Bolena mozes strimerom probati. Posebno ako ti je blizu, ali ne sa tim predvezom. Treba kraci i deblji, da bi mogao ponijeti strimera.

Ne zamaraj se muhama. Nimfe su (podvodne) bez krila, mokre i suhe lice, ali krila i nozice na mokrim su dosta mekse i u biti lakse upiju vodu i tonu, dok suhe su "dlakavije" i nakostrijesenije. Suhe mozes mazati, ali i ne, jer te dlacice se mahanjem osuse, a postavljene su tako nakostrijeseno upravo da dodiruju povrsinu vode i drze musicu na vodi, tj da manje upija vodu u tijelo.

Cestitke za prvu ribu i kameru obavezno iduci put! <championvanja> <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 19:23

Joj jesmo navalili sa odgovorima...tamam pripremim kad Montana uleti :grin:

Da bi odmorio te zuljeve probaj drzati rucku stapa sa ispruzenim kaziprstom i da je vrh kaziprsta odprilike na spoju plute i stapa, zavisno koliki su ti prsti :wink:
To je isto ispravno drzanje stapa, a evo kako to teta pokazuje (mani se tete vec slusaj sta objanjava :135: )

Definitivno se ne bih u pocetku opterecavao kojekakvim vrstama, podvrstama, nadvrstama, ovih ili onih vrsta musica.

Komplet koji se koristi je tzv backing (ide prvi na cekrk) na njega se veze snjura (fly line), na snjuru predvez (leader) i na predvez ide podvez (tipet). Konusni predvez nisi trebao kratiti jer je on najbitniji za transfer energije prema musici, a isto da ublazi pad musice. Ako si ga podobro skratio tad ce musica pasi ko klada, doduse to "buc" privuce klijena. Predvez bi trebao da bude oko 2.7 metara dug. Na kraj predveza se podvez (tipet) veze preko vrlo male halkice (mazni zeni sa lancica :mrgreen: ). Ako se bojis zene kao ja onda svezi omcu na kraju predveza, a najlon precnika cca 0.16-0.12 (zavisno od velicine udice) duzine do 30cm napravis istu omcu i provuces ih. Kad se podvez skrati mjenjanjem musica ostatak samo skines sa omce i vezes drugi.

prvo teta :grin:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Y0l9Zgvl6ek[/youtube]

Ovo bi bila omca

http://www.animatedknots.com/perfection ... dknots.com

Ovaj se obicno koristi za vezanje snjure na backing, a moze predvez-snjura ako nema omce.

http://www.animatedknots.com/nailknot/i ... dknots.com

slika

Ovo ti je redoslijed o kome sam pisao i koji se cvorovi koriste nalazi se na istoj stranici

E ja svasta nakamarah, a ti pitaj pojedinacno ako sta nije jasno <titinpionir> I cestitke za prvu ribu <championvanja>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 19:32

flyFishing je napisao/la:ma kad vidim kako musicari barataju naukom o kukcima (entomologija) kao da citam profesore/doktore/magistre biologije/flore/faune i cega god, i odmah me vrate u djacku klupu :87:
ali svaki hod (pa i trk) zapocinje korakom...pa cemo vidjeti...
Tako je...korak po korak jer ako se navali na sve samo mozemo sebi zakomplikovati. Iz tog razloga mnogi i odustaju...kazu... pretesko je sve ovo za mene, ja hocu da lovim ribu :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 19:34

Kako ti ova "objasnjavanja" uvjek nekako zavrsis jednostavno... sa tetom. <jelmekotrazio>

Aldinu se musicarenje vec svidilo, a i ozenjen covjek. Nema potrebe vise da ga mamimo? <oho>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 19:44

Ma rekao bih ja nesto za ove kosooke ali se bojim da mi manager ne cita postove <valjanjeodsmijeha>

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 26 tra 2011, 20:10

ma da zaboravimo ribu trenutno , hvala na čestitkama , slučajno je došla trenirao sam izbačaj nidje veze , zao mi je što prvu ribicu nisam slikao al eto šta je tu je ....
@Angler to mi je trebalo :) Ovu tetu sam neku noć gledao zajedno sa suprugom obadvoje smo ostali PAFFF ona uz mene često pogleda tako nešto s toga pazite šta pišete :456: , našao ovdje na forumu klip i baš si ga ti i objavljivao neznam tačno u kojoj temi ...Što se tiče čvorova , primjetio sam da se radi o čvorovima koje puno koristim u alpinizmu ...

ja sam sada zeznuo stvar , ili je mozda bolje što je tako jer ću sada da ga zamijenim . predvez (leader) koji je bio svezan na šnjuru i na koji sam ja direktno svezao mušicu , kada mi je spao marker koji došao svezan , jednostavno je istrzan ono puca sam od sebe tako da sam ga poprilično skratio , primjetio sam to "lupkanje" mušice od površinu nema onog lelujavog laganog me'kog sletanja...
E i hvala na odgovorima , ja znam da ovo vama izgleda smiješno , al mene nije stid što nešto neznam, bilo bi me stid da vam prosipam pamet a ..... drago mi je što imam koga da pitam i vremenom to legne sve na svoje , ne mislim srkletit nego postepeno stavku po stavku i poredu i prije svega s ćeifom ....
Ovdje ja lično neznam da se neko bavi FF . tako da nemam koga ni pitat , prodavnice sa nekim sitnicama nema u krugu od 100km i to mi piči po nervima jer ću ja sutra kontat kako mi predvez kratak i gdje da ga trazim ....Sve u svemu ja ću da vas bombardujem neko vrijeme , očigledno ... odužit ću vam se već nekako :wink:
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la kenan_sa » 26 tra 2011, 20:24

Aldinu poslat cu ti ja ovaj prirucnik sto sam napravio cim mi ga nas drug Besko lektoruje pa iz njega mozes izvuci koje su osnovne muhe za koju ribu (lipljen, pastrmka i kljen - na kojoj velicini udice - u koja doba godine se koristi) a ima ih oko 160 sto ti je i vise nego dovoljno za normalno musicarenje. Kad zavrsim ovaj drugi "vezanje muha korak po korak" moci ces iz njega uciti ako budes voljan vezanje muha jos malo potpomognes youtube-om i nadoci ces a valjda cemo se sresti ove god pa fino u natanane o musicama.
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la kenan_sa » 26 tra 2011, 20:32

Sto se tice tog podveza rekose ti monti i angler. Na tom podvezu koji si skratio napravi omcu na dnu. Ako imas tankog siluka,meni je najbolji 0,16mm ili ako nemas kupis jednu spulu finog jakog siluka i miran si za podvez nekih 2-3 god. na tu omcu navezes samo nekih 30-40 cm tog siluka 0,16 i na njega vezes muhu i njega mjenjas kad se potrosi. Tako se obicno i radi jer haj kupuj stalno novi konusni podvez. Jeftinije ovako puno a haman ista stvar.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”