Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 24 svi 2011, 20:05

...ponovo brzaci


slika


slika


slika


slika


... pa smirivanje rijeke...


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 24 svi 2011, 20:06

Most kod Pokupskog


slika


...vikend naselje kod Pokupskog


slika


slika


...pacja obitelj ...


slika


... zatim dobro parce prirode ...


slika


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 24 svi 2011, 20:07

Pomalo se sjene izdužuju, sunce se primice zapadu, a ja zagledam gdje da zanocim. Moram naci negdje gdje ima ljudi jer uokolo na mnogo mjesta s obje strane rijeke ima minsko sumnjivih mjesta. Plovim i pažljivo osmatram...


slika


Nailazi mi društvo i zakljucujem da nemam još puno do pogodnog terena za nocivanje


slika


... starina koja se još neda zubu vremena...


slika


... društvo se vraca nazad ... vjerojatno još malo..


slika


...i evo ga Šišinec, mjesto gdje moram "saviti gnijezdo" za iducu noc.


slika


Malo izvidanja i traženja pogodnog terena..


slika


Nakon toga podizanje šstora, tuširanje improviziranim tušem, vecera i mali obilazak okoline. Kako me sunce i mirnoca rijeke gdje treba više veslati izmoriše, cim je mrak pao legoh i zaspah. Niti žabe, a niti druge zvukove nisam tu noc cuo. i drugi dan završi.....

slika

- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 25 svi 2011, 21:09

3.dan



Ujutro pokušavam ustati u 5 sati. Izadem van iz šatora a ono magla "ni prst pred nosom se ne vidi". Baš mi se i nije mililo da ustanem tako rano i magla mi omoguci da do 07.00 sati produžim spavanje. Osta mi i slika "padanja noci na rijeku" u sjecanju.Gledao sam je neposredno nego odoh spavati. Cak sam se potajno nadao da cu ujutro biti prisutan radanju sunca, a ono ništa, magla. Sa odlaskom magle podoh i ja dalje

slika



slika



slika


slika


slika



Dan prekrasan, tu i tamo malo izmaglice na rijeci koja je cini misticnijom i zanimljivijom za plovidbu. Nigdje nikoga... Suprer...



slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 25 svi 2011, 21:10

S desne strane pridružuje mi se rijeka Glina i svojom mutnom vodom ne da se Kupi da ju "proguta", da nestane kao rijeka.


slika


slika


slika


slika


Plaže takoder zjape prazne, napuštene...


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 25 svi 2011, 21:10

potom prolazim "slavnu" krivinu kod Novog Farkašica, gdje rijeka nemilosrdno grize obarajuci velika stabla i odnosi ih



slika


slika


slika


Iza krivine pristadoh kako bih posjetio jednog od mojih prijatelja koji u selu ima veliki vocnjak sa raznim vocem ali i raznim vrlokvalitetnim rakijama. Probah najprije par vrsta rakijica, zatim nekakvu "dimljenu suhocu", pa onda vino i na kraju kuhane mahune (kod vas to zovu boranija), pa opet vino, vino i gemišt.


slika


slika


Nakon nekog vremena krenuh nepravilnim kursom naprijed, daleko ispred sebe ugledavši nekoga da plovi kajakom. Kako mi se nije žurilo nisam htjeo tim tempom, nego polako onako za dušu uživajuci u prirodi...


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 25 svi 2011, 21:11

Poslije me dostigao još jedan kajak sa starijim gospodinom koji nije htjeo razgovarati, vec mi samo mahnuo i otišao dalje


slika


slika


A onda Letovanic. Selo pored rijeke koja u sredini sela pod pravim kutom zaokrece. Poznato mi je da na sredini te krivine postoji kafana sa pogledom na rijeku i dobrim hladnjakom u kojem ima pivce u izobilju. E i ovu znamenitost moram da obidem. I tako pristadoh .

slika


slika


Dok sam degustirao pivcu prišao mi je znanac sa rijeke Save koji je bio u organizaciji regate od Zagreba do Orašja i Brckog, a kojeg sam upoznao U Martinskoj Vesi. Od njega saznadoh da je regata krenula iz Karlovca istog dana kada i sam i ja krenuo iz Ozlja, jedino sam ja cijelo vrijeme bio nešto brži tako da se tek sada susrecemo. Njihova regata je medunarodnog karaktera i ide do Orašja, a ucesnici su Madari, Nijemci, Austrijanci i jedan kanu iz Australije. Nisu nikoga dobili sa naših prostora. Namjera im je ovdje prenociti i sutradan poci do Siska. Kako mi se nije žurilo pridružio sam im se..


Prvo sam se upoznao sa regatašima uz domace vino dobijeno od prijatelja iz Novog Farkašica...


slika


Zatim postavio šator



slika


onda sa svima po koje pivce...



slika


...sa pogledom na rijeku...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 25 svi 2011, 21:12

. .. morali smo i kišu propustiti da ode dalje, za uzvrat nam je ostavila prekrasne boje na nebu...


slika


slika


...a onda je došao kuhar....


slika


...svima utrpao po nešta jace od gladi...

slika


... i u društvu svi skupa smo to tako slatko pojeli, neki su i repete tražili i dobili. Jelo posebno ukusno, valjda zbog atmosfere stvorene zajednickim druženjem...


slika


slika


A poslije vecere još malo posjedismo pa na spavanje...........


- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 27 svi 2011, 20:07

4. dan




Kao i prethodno jutro i ovo je osvanulo maglovito. Nakon ustajanja i ostalog, spremih šator i sve rekvizite u kanu, a nakon toga odoh u kafanu da se osvježim. Moji regataši polako su se poceli buditi kada sam krenuo rijekom. Nisam ih namjerno cekao jer sam želio uživati u rjecnom miru i tišini.


slika


slika


Nakon što se razišla magla osvanuo je lijepi dan. Oblaka je bilo i dobro su mi došli jer sunce nije jako pržilo, pa je put ugodniji.


slika


slika


...prodoh i pored Žažine gdje su mahom vikendice uz samu strmu obalu rijeke...


slika


slika


slika


slika


...nailazim i na tragove višednevnih boravaka ljudi uz rijeku...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 27 svi 2011, 20:08

... priroda je nekako uspavana, nijema i tiha, nigdje nikoga uz vodu ...


slika


slika


slika


slika


slika


slika



... tek tragovi koji pokazuju da ljudi ipak dolaze do vode...


slika



... i da se goste uz vodu. Zadivljen sam cistocom mjesta gdje su ljudi boravili i pospremili svo smece tako da je sve lijepo i cisto...


slika


... a onda most kod Petrinje ... Obradovao sam se dolasku do Petrinje jer znam da na kupalištu ima nekakav kafic gdje bi se "pronašla" hladna pivca..



slika


...nedaleko mosta je petrinjsko kupalište. Konacno cu ugledati hladno pivce. Baš bi mi prijalo iako se vrijeme jako pogoršava i izgleda da ce me oluja negdje u putu zahvatiti i to prije nego se domognem Siska koji je oko 12 km nizvodno.


slika



Izlazim iz rijeke, osvrcem na pravac iz kojega sam došao...



slika


...gledam kamo cu dalje...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Rijeka Kupa od Ozlja do Siska

Post Postao/la Olimp » 27 svi 2011, 20:09

... a kafic danas ne radi. NE RADI. Zašto baš danas kada sam jako žedan i nije mi baš do vode koju imam u kanuu.. idem dalje..


slika


slika


... nevrijema se približilo. Neki regataši koji su me pristigli pristaju uz obalu da sacekaju prolazak nevremena. Produžujem dalje pa ako se pogorša pristati cu ispod nekoga grma, a ako ne još malo mogu ici. Znam da na obalu ne smijem jer sa obadvije strane rijeke postoje brojna minska polja. Bolje vraga ne tražiti, doci ce sam ako mu je to volja..

slika


... i moj poznanik iz regate ide dalje...


slika


slika



... oluja je došla, napravila veliku buku grmljavinom, vjetrom i obiljem kiše, divljala nešto više od sat vremena, a onda polako otišla dalje. Kako sam i planirao, kada se razmahala uvukao sam se u žbunje, opremom zaštitio od kiše, pomalo izbacivao napadalu vodu iz kanua, sladio se domacom orahovom rakijicom, mlakom i cekao. Taman kada mi je najbolje bilo oluja je prošla, pa krenuh i ja dalje...


slika


... polako sam plovio sacekujuci moje poznanike iz Budimpešte koji su u kanuu sudjelovali u regati. Kada su me sustigli okrijepio sam ih orahovacom, koju su najprije odbijali piti, a kada su poceli jedva su se zaustavili... jadnici neznaju šta valja...


slika


.... put smo nastavili zajedno..


slika


... prošli smo i ušce Odre u Kupu...


slika


... a onda Sisak. Pristao sam kod svojega Olimpa, ukrcao stvari u njega, a onda se malo pridružio regatašima. Nakon što smo malo popili svakakvih pica rekao sam im da se necu opraštati od njih, vec da cemo se vec sresti negdje na rijekama, a do tada, da nas rijeke spajaju i nema potreba za opraštanjem. U to ime smo još malo popili. Pozdravio sam jedino organizatore ove regate, gospodu iz Orašja a potom oni ostaše, a ja završih ovo putovanje.


slika


slika


Kupa mi je u ove zadnje dvije godine priredila veoma lijepih doživljaja. Priroda oko rijeke je prelijepa, a sama rijeka nije previše zahtjevna za plovidbu. Gornji tok od Broda na Kupi do Ozlja ima 74 slapa za koje treba biti u dobroj fizickoj kondiciji da se savladaju jer klasicnim kanuom se niz njih ne može, a da se kanu ne ošteti. Donji dio rijeke od Ozlja do Siska je puno mirniji i idilicniji. Tokom puta vrlo malo mjesta ima gdje je izražen tok rijeke koji bi olakšao veslanje, tako da se skroz mora veslati što i te kako fizicki umori veslaca. Unatoc svemu moram reci da mi je bilo nezaboravno i prelijepo. Podite i uvjerite se.......

:7564: <adipiva>
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”