Stari majstori izrade muha iz BiH

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
santasa
Početnik
Postovi:11
Pridružen/a:15 ruj 2009, 17:30
Lokacija:http://neretva-trout.blogspot.com/
Kontakt:
Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la santasa » 07 pro 2010, 05:34

Moj pokojni otac je imao prijatelja s kojim je akšamlućijo ali nikad nisu išli zajedno u ribolov. Razlog je bio što je ovaj njegov prijatelj više volio "akšamlućiti" (tako je on striktno nazivao svoj ćeif uz "bijelu kafu", odnosno lozu) nego ribariti. Mjesto događanja je uglavnom bilo Glavatičevo, pored Neretve. Međutim, ovaj prijatelj je imao nešto što je malo ko imao u bivšoj Yugi, genij za pravljenje muha.
Bio je to rahmetli Alija Aljo Čojo. Za njegove muhe se govorilo da moraju proći kontrolu kvaliteta: kad naveže "crnog mrava" mora doči živi crni mravak i pokušati da se spari s ovim umjetnim, ako se to ne bi desilo udica ide ponovo na rashod pa na motanje. Tako je bilo sa svim ostalim vrstama, horozušama, osama, lugama, zelama, padavcem (trulom višnjom), itd.
Znam da sam ja kasnije išao po muhe ko Alje, nakon smrti mog oca, ali ih nije više pravio on, iz zdravstvenih razloga, nego je imao šegrta, nekog dečka da li iz familije ili komšiluka ne znam. Taj momak, njegov šegrt, pravio je muhe s istom vještinom kao Aljo, međutim, ja sam zadnji put uzeo muhe od njega pred izbijanje rata, rekao bih negdje '91.
Nakon rata sam samo jedan period išao u ribolov a onda sam prestao. Ne znam ni sam prave razloge, možda zato što mi se gadi činjenica da je svaka rijeka u BiH, koliko god da je lijepa i očuvana, potencijalna fabrika struje, i svaki kanjon buduće jezero.
Elem, baš bi volio znati da li ovaj majstor, tada tek momak i šegrt, još uvijek slijedi stope Aljine i pravi vještačke muhe koje su u stanju "zavoditi" svoje žive parnjake.

Znate li o kome je riječ?

Pozdrav iz Sarajeva
Ihtiologija i endemske pastrmke Neretve:
http://neretva-trout.blogspot.com/

slika


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la @ldin » 07 pro 2010, 09:31

evo igrom slučaja bit ću prvi koji će ti pozeliti dobro došlicu na ovom našem malom skromnom forumu ,i uz prvu kafu i ovako nenaspavan dok čitam ovaj tvoj text , nikad nisam pročitao manje a da me je dublje dirnulo, inače nisam sentimentalan :roll: Na pravom si mjestu , ima dosta ljudi ovdje iz tog kraja ako ne i sam šegrt ko szna ?? u svakom slučaju saznati ćeš nešto !! vjerovatno vremenom i ponovo početi pecati :grin: i zaboraviti na duhove prošlosti, a s ovim spodobama iz budućnosti boriti se kao i mi sami !!! pozzzz
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la Seha » 07 pro 2010, 11:14

Dobro dosao santasa. Jel mozes precizirati gdje je rahmetli Aljo zivio (grad - naselje) tako ce ovi nasi musicari lase povezati vremenom pokidane niti i vjerovatno skontati ko je bio segrt. I mene je sto bi rekli "dojmila" ova prica o starom majstoru i njegovom segrtu.. Ja se nadam hepi endu. Bistro
slika

Avatar
santasa
Početnik
Postovi:11
Pridružen/a:15 ruj 2009, 17:30
Lokacija:http://neretva-trout.blogspot.com/
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la santasa » 07 pro 2010, 12:43

Hvala prijatelji, ja sam malo aktivniji na temama Ekologija i sve što je vezano za prijetnje najljepšoj rijeci na planeti, Neretvi.

Što se tiće rahmetli Alje, on je živio i stanovao u ulici Tekija pored Skenderije (Sarajevo). Mislim da je radio u Zraku ali nisam siguran - zanam da smo moj pokojni stari i ja išli kod njega na radno mjesto (nekakva radiona za popravak pisačih mašina, pa je i muhe pakovao u kutijice od onih traka za mašine - zalijepi tanku spužvu na dno, isječe ime s vizitke i zalijepi pod poklopaci i kad poslaže muhe unutra čovjeku se učini da kad otvori sve će prhnuti pa te lijepo strah otvoriti širom onu kutiju), u ulici Zelenih Beretki a iznad Šaloma Albaharija, taman gdje je bila ona picerija do nedavno a zatvorena kao trovačnica.
Ako neko zna nešto o ovom njegovom šegrtu a sada, ako radi muhe još uvijek, majstoru neka napiše ovdje. Ja moram da uslikam ove muhe što su mi ostale, da ne kažete pretjeruješ, ima danas i boljih, itd.
Dakle dokazi slijede! <titinpionir>
Veliki pozdrav iz Sarajeva
Santa
Ihtiologija i endemske pastrmke Neretve:
http://neretva-trout.blogspot.com/

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la angler » 07 pro 2010, 18:37

Prica je zaista toliko dojmljiva da mi je zao sto nisam u Sarajevu da ga skupa potrazimo.
Ne sjecam se tacno ali odprilike kad je tek otvorena radnja ribomaterijala Aquasport u "papagajci", jedne prilike je sjedio neki stari dedo i ponudio mi svoje musice za Neretvu. Na zalost nisam ih tad slikao. Volio bih da vidim kakve su te kod tebe.


Avatar
santasa
Početnik
Postovi:11
Pridružen/a:15 ruj 2009, 17:30
Lokacija:http://neretva-trout.blogspot.com/
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la santasa » 07 pro 2010, 20:13

angler je napisao/la:Prica je zaista toliko dojmljiva da mi je zao sto nisam u Sarajevu da ga skupa potrazimo.
Ne sjecam se tacno ali odprilike kad je tek otvorena radnja ribomaterijala Aquasport u "papagajci", jedne prilike je sjedio neki stari dedo i ponudio mi svoje musice za Neretvu. Na zalost nisam ih tad slikao. Volio bih da vidim kakve su te kod tebe.
Na žalost, ja nemam digitalni foto-aparat, a mislio sam da bih s web-kamerom mogao uslikati jedan forfah muha (za nas iz srednje generacije, koji smo odbacili mahač/kandžiju/fistavac kao način naših starih za radi "modernog" mušičarenja sa vaser-kuglom forfa od pet muha je bila standardna kombinacija). Ispostavilo se da je rezolucija mala i slika loša, vrlo se slabo vidi mušica - ne možeš procijeniti kvalitet na osnovu fotke napravljene web-kamerom. Ali ako mi vjeruješ na riječ, vrlo su realistične!
Ako ipak uspijem napraviti fotku sa pravim aparatom postaviću ovdje...
Ihtiologija i endemske pastrmke Neretve:
http://neretva-trout.blogspot.com/

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la angler » 08 pro 2010, 06:31

Mislio sam ako su to te muhe onda ti je prvi korak da svratis u Aqusport i raspitas se za njega. Ali ne prodavaca jer se do sad izmjenilo njih 3, mozda vlasnika.

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la edoA » 22 kol 2011, 16:01

Izvinit sto vadim ovaj stari post iz sto bih se reklo mrtvi...

Al dal se ista desilo na ovom slucaju, i imali sad slika od rahmetli Alijini musica ?

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la angler » 22 kol 2011, 17:44

Ocito otisle u zaborav kao i masa slicnih slucajeva. Valjda nam tradicija nije jaca strana...na zalost.

edoA dobro dosao na forum!

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la edoA » 23 kol 2011, 09:21

Hvala angler-u na dobro doslicu.

Sto se tice nase tradiciije, izgleda da se tu bas nesto gubimo ko abdest.
Ja sam evo poslo email korisniku santasa, pa daj boze da jos koristi jos ovu email-adresu.

Sto se tice mene, pocetnik sam sto se tice musicarenja i trazim raju s kojom se moze oko musicarenja malo promuhabetiti.

Ljep pozdrav,
Edin

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la angler » 23 kol 2011, 15:29

Evo mjesta za promuhabetiti. Ima nas malo doduse ali uskoro ocekujemo prelazak kolega u nase redove.
Mukotrpan je to posao ali se isplati...dobivamo na kvalitetu. :grin:
A i mi svi smo neki pocetnici u neiscrpnim vodama FF.

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la tare » 23 kol 2011, 16:23

Heheh,skupi ste brate,al ovdje stvarno ima pretjerivanja,kad vidim onu snjuru,ili par pera za 400 $ dodje mi da se upucam :grin:
Kakvo je to pero za 400 $,od neke izumurle pticurine iz doba dinosaurusa :456:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la AlaS » 23 kol 2011, 21:50

Samo cu da dodam da musicari imaju jako zanimljivu i lijepu disciplinu pecanja/mi varalicari takodje :grin: /sto se tice ovog gore napisanog da neka muha ili pero kosta 400$ to imas u svakoj disciplini tare i nase strune od power pro ili spider su isto u toj klasi sa cijenom ,varalica ito95 i 110 su oko 40$ .Tako da o tome netreba raspravljat ,nisu sve muhe od tog perija sto kosta 400 somova,bistro
slika
Bistro

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la angler » 24 kol 2011, 00:38

Eto Alas sve fino rece.

A koliko je kubik balze za voblere :mrgreen:

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stari majstori izrade muha iz BiH

Post Postao/la edoA » 24 kol 2011, 11:52

Sve je to fino.
Al ako cjeli dan zabacujes, ha to bilo wobler ili musica, a ono nigjde ni da pipne, e vala tad :twisted:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”