Fotografija i kritike

Kutak za one koji vole fotografisati, a i one koji žele naučiti od iskusnih kolega kako napraviti lijepu fotografiju.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 26 kol 2011, 20:40

Meni je sam motiv predobar, ono baš pustolovni i podsjeća na neke drage knjige koje sam davno pročitao, colorit je bajkovit i to mi se isto sviđa, balans bijele boje bi donio praktično ispravan rezultat ali onda nebi bilo ovog bajkovitog štiha tako da...


Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la VIBA » 26 kol 2011, 21:06

. Slika je radjena na "Idiot"... :twisted: ...Olympus koji trpi udarce, ide pod vodu i malen je sto mi je idealno za uslove u kojima fotografise, ribolov. Slika je autenticna jer je moj Toro izgleda prvi tornjak koji se vuca po sjeveru Evrope. Foto sam dodatno obradio u Picasi i objavio javno na Web-albumu. Ja u principu ne slikam pejsaze ako ja nisam u okviru jer slike pejsaza mogu naci na tone na net-u. Isto tako ulov objavljujem samo ako sam i ja na slici i tek onda mi je vjerodostojan. S videom je isti slucaj. Nastojim koliko je moguce da ulov slikam odmah na obali u prirodnom okruzenju ali je to ponekad nemoguce. Problem je stalak a kod mene u Danskoj kamena nema ni za lijeka a zara je 4 m visoka ...Jednostavno nemam gdje postaviti kameru za automatski snimak. Ali, snalazim se nekako... :mrgreen:
Nisam nikakav ekspert za foto ali znam osnovne principe prezentacije i mislim da sam na nekim mojim fotografijama uspio postici nekakvu pristojnost .

Neko gore pomenu da je opsjednut Mjesecom ...hahahahaa...to mi je bila specijalnost dok sam se bavio astronomijom i kad smo prvi u BiH uspjeli fotografisati Helijevu kometu 1986. Poslije toga policija nas je uhapsila i optuzila da je nas teleskom ustvari bazuka , da je Almanah Rudjera Boskovica ustvari knjiga sifra kojom amerikancima spijuniramo stanje u YU. ...hahahahaa.... Neki ljudi nikad nisu izisli iz kamenog doba ... :mrgreen:
VIBA-macak u cizmama

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la VIBA » 26 kol 2011, 21:25

Jedan foto iz ribolova na moru....Pauza i "peglanje" ledja na kamenju poslije vise sati ribolova....obradjeno u Picasi

slika
VIBA-macak u cizmama

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la montana » 26 kol 2011, 21:28

Meni je ova slika pravo dobra. Sve se vidi kao da sam bio tamo!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 26 kol 2011, 22:04

E ova slika je super zaista. Boje su dosle do izrazaja a tako je uvjek kad se slika prije zalaska sunca. To su trenutci kad treba iskoristiti za slikanje. Boje su intenzivnije i sve nakako ljepse. Lijepo ostra, i sto bi se reklo sa temom a takve volim. Jedino ima malo granulacije, mozda prilikom obrade ali zanemarivo cak i daje draz jer je kamenje veoma ostro ispalo.

Olimpusa starog i ja rado koristim. Malesan stane u djepic, jednostavan, a super zabiljezi bitne trenutke.

Ma ja se nataprcio na mjesec pa mu nikad u kraj stati. Pocecu zavijati na njega <valjanjeodsmijeha>
Dok podesim kako hocu on se pomjeri (nisam ni znao kako je brz :135: ) Dok ga ushicam on promjeni intenzitet svijetla pa hajd ponovo. I tako od 50tak slika jedna je kao eto nesto malo bolja.
Ovo je najbolje sto sam uspio u datom trenutku.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 26 kol 2011, 22:27

Ko lubenica :grin: vidi u donjem centru ima čep, ako neko bude diro ispuhaće nam :grin: druže super si fotografisao, vide se svjetiljke ulične rasvjete :wink: :grin:

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la soha » 26 kol 2011, 23:26

Ma nesto kontam kada bi se iskoristio neki teleskop i sl. pa onda probati uraditi neke snimke, mozda bi sta moglo i opaliti kao dobra fotka :879798:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 27 kol 2011, 00:28

Ih jarane odosmo u profesionalizam :grin:
Mogu se super slike praviti jacim zum objektivima ali to je za nas amatere vec agzibicionizam. Platiti neki zum objektiv 3000eura da bi opalio par snimaka, malo preskup hobi :879798:

Vidi sto su nam se ovi mahavci sinhronizovali <valjanjeodsmijeha>

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la soha » 27 kol 2011, 01:19

Ma jok to oko objektiva, nego cisto probati iskorisiti ove amaterske teleskope pa vidjeti jel se moze sta odraditi.

Bas su se uskladili, ko da smo zajedno na nekom reviru.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la rusko » 01 lis 2011, 07:40

Zanima me kako da izbjegnem ovaj odsjaj blica...

slika
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 01 lis 2011, 14:43

Teško jer sluzave krljušti reflektiraju svjetlo, pošto je kompakt u pitanju ja bi na toj daljini upalio macro i ugasio blic ali sad se sjeti da je u tvom kraju vječiti akšam pa je blic poželjan,hajd nek bude sve kako jest pa još samo u foto programu klonirati krljušti bez blica na taj svjetlom izgoreni dio-ovo mi je sad neka blic ideja,evo odmah ću to probati.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 01 lis 2011, 14:52

Evo malo u ACDsee jer mi je on trenutno jedini na kompu,sva obrada nije preko 10 % ...
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 27 lis 2011, 06:13

Probaj sa paus papirom ispred blica. Znaci imas svjetlost ali ne direktno pa i refleksija ne bi trebala biti tolika vec onako...tamam.
Nesto na ovaj fol

slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 19 stu 2013, 21:37

Kovach me ljetos upita za program -panorama- tri sličice u jednoj...fuji ima foru da procesor obradi i spoji direktno na aparatu,prije su trebali programčići pa mi se nije dalo zezat...
Evo jedna pa kritikujte,zajebo sam sa mostom...
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 20 stu 2013, 06:09

Da je samo malo veca makar trcali lijevo-desno po ekranu :grin:
Meni super izgleda obzirom da nemam pojma kakav je most u stvarnosti.
Ne primjecujem nikakve prelaze izmedju slika sto je i najvaznije u panorami.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaše fotografije, fotografska tehnika i oprema”