Pitanje u vezi starog pribora i kvara masinice

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pitanje u vezi starog pribora i kvara masinice

Post Postao/la SH1 » 02 ruj 2011, 18:38

Eh kao prvo podzrav svima, novi sam na forumu.
Imam jedno pitanje u vezi stapa kojeg sam naslijedio, star je oko 35-36 godina. Na stapu pise GERMINA, STANDARD BIS 15g, 2100mm. Masinica je Shahespeare 2302rl GH CONVERTIBLE. Eh ono sto mene zanima jeste to da li neko zna o kakvom je stapu i masinici rijec, opcenito o kakvoj se ovde opremi radi, da li je uopsteno dobar, sta mogu pecat sa njim, da li poslije toliko godina gubi svoje perfomanse itd.
Hvala unaprijed.


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la angler » 02 ruj 2011, 19:47

Bistro SH1 i dobro dosao na forum!
Pribor koji imas svakako ce ti dobro posluziti laganom varalicarenju, a ne u plovkarenje obzirom da si pitanje postavio u rubriku "Ribolov na plovak", zbog duzine stapa od 2.1m.
Sto se tice performansi koje te interesuju tu ne brini, bar sto se stapa tice, mozda jedino karike da promjenis ako su zicane, a ne keramicke. Obrati paznju na vrsnu kariku da najlon nije napravio zlijeb.
Masinica zavisi kako je odrzavana i da li je "vidjela" morsku vodu. Ako je podmazana i radi ko "doxa" onda uzivaj u ribolovu bez brige.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la zlaja » 02 ruj 2011, 21:45

Dobro došao druže, to je oprema za lagano blinkeranje leptirima,lakšim voblerima i tako izađi na neku rijeku ili potok nabavi par mali varki i uživaj u lovu klena ili pastrmke, ne beri brigu što je oprema malo ostarjela, japanci masno plaćaju mašinice iz tih godina i kod nji su hit- to je neuništivo...

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la SH1 » 03 ruj 2011, 01:44

Hvala svima na korisnim odgovorima, puno mi znace. Sad jos samo da odem po tu potrosnu opremu sutra i to je to :D
I da mislim da stap nikada nije vidio morske vode... znaci bez plovka sa ovim stapom, jel ima jos nekih detalja na koje bih trebao obratiti paznju?

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la angler » 03 ruj 2011, 05:42

Obzirom da se volim bakcati priborom, ja bih otvorio masinicu da vidim stanje mehanizma, ocistio staru mast, a stavio novu, provjerio da li sve lijeze na svoje mjesto.
Stap kao sto sam rekao, mozda ga jos "uljepsati", ispolirati spojne cahure, ismirglati sitnim smirglom plutanu drsku...ma sa malo truda da sve bude kao novo :grin:


edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la edoA » 03 ruj 2011, 12:56

Sto se tice stapa, mislim da ti je dosta receno.
Ako ne umijes sam da mjenjas prstene, onda nek ti to odradi majstor.
Jer ako ti ne valjaju prsteni poderat ce ti silk.

Sto se tice masinice, i tu mora da znas da ne ide svukud mast. Na nekim mjestima ide mast a na drugim ulje.
Plus sto bi mogo da obratis paznju na feder. Ako je izlabavijo onda je i on pacienat za mjenjanje.

Sve u svemu, da se u tom materijalu uzivati.
Poznajem raju koja lovi aktivno sa musicarskim stapvoima koji su stariji od 50 godina.

Bistro.

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la SH1 » 03 ruj 2011, 13:26

Hvala svima na brzo odgovorenim pitanjima, ne preostaje mi nista nego da danas sve provjerim. Bistro

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la SH1 » 03 ruj 2011, 17:34

Danas sam bas rasklopio masinicu, mehanizam je uredu, no bili ste upravu sto se tice one male zice, ona mi se ko rastegla ili sta vec i zapinje za donju stranu ( ne znam kako se zove dio) i ja sam ko nju ispravljao, medjutim samo sam vece sranje napravio... sada gornji mehanizam sto drzi kolut sa silkom ne radi kako treba, tj. ona zica ne drzi pod naponom gornji dio( ne znam kako se zove) ... ta zica mi je dosla glave ne mogu je ustimat nikako... pravi mali gad...mozda da uplodam slike neke to bi bilo od pomoci vise?

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la angler » 03 ruj 2011, 18:37

Opruga na preklopniku vjerovatno oslabila, a bolje je da postavis slike pa ce biti jasnije. Da vidimo sta se zabelajisalo :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la Seha » 04 ruj 2011, 14:23

Oprugu preklopnika moras nategnuti na kontra stranu da bi se zica preklopnika vratila u prvobitnu poziciju nakon okretanja rucke.
Zeznuto za objasniti pokusaj okaciti sliku mehanizma gdje je feder pa cemo moci dati intrukciju sta da uradis.
slika

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la SH1 » 05 ruj 2011, 14:20

Eh evo uspio sam napokon uslikat, nazalost web camerom. baterije od kamere mi se istrosile, sry. na kvaliteti slika, nadam se da cete uspjet vidit o cemu se radi.
http://imageshack.us/photo/my-images/84 ... re1ax.jpg/ oznacio sam zicu koju sam cacko, i nazalost sve sj3bo :S
http://imageshack.us/photo/my-images/63 ... re2ti.jpg/ evo koji mehanizam ne radi, nema tu jacinu vise da fata
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... e3fky.jpg/ Evo o kojoj je masinici rijec.

Postoji li mogucnost da neko uploda sliku kako treba ona zica da bude? da li se ta zica moze zamjenit, kupnjom iste takve, sto cisto sumnjam da moze ali eto... svaki prijedlog je dobro doso...



I da molio bih ako nije problem da se ova tema prebaci tamo gdje joj je mjesto.
Hvala unaprijed, bistro.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la angler » 05 ruj 2011, 15:03

SH1 je napisao/la: I da molio bih ako nije problem da se ova tema prebaci tamo gdje joj je mjesto.
Hvala unaprijed, bistro.
Rekoh na pocetku da je treba prebaciti.....Rodjoooo <jelmekotrazio>

Koliko vidim imas dva problema. Jedan je ta zica sto si je "zahebo" ali mislim da nisi osim ako je nisi deformisao kljestima. Ovako se ne vidi. Ona treba da drzi napetim tu "zakacku" (zelena linija) koja izlazi iz rotora i upada u zlijeb (crvena linija) kad preklopnik prebacis kako je sad na slici zakacka drzi da se preklopnik sam ne vrati. Kad okrenes rucicu i rotor se pomjeri tu zakacku oslobadja unutra gdje je ta zica, zakacka izlazi iz zlijeba ali zadrzava preklopnik na drugom zlijebu (plava linija) da ne sleti nisko. Tu zicu sto si je zahebo treba vratiti da napinje zakacku prema zlijebu. Drugi je problem opruga preklopnika koji ne smije da stoji slobodno otvoren kao na slici vec da se zatvori. Opruga ti se nalazi ispod tog velikog sarafa na plocici prekopnika. Moze biti da se kraj opruge izvukao iz jedne male rupice na zidu rotora.

Valjda ces skontati sta sam napisao :grin:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la SH1 » 05 ruj 2011, 15:11

Mislim da sam deformisao zicu totalno... opruga je uredu, nju sam pogledao i bila je uredu, mozel se ta zica zamjenit, kupit il sta vec? mozda bi je mogao i napravit, kad bi znao kako treba izgledat unutra...
Hvala druze na brzoj pomoci.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la angler » 05 ruj 2011, 15:18

Probaj naci isti precnik CELICNE zice. Bice ti problem je saviti kako treba. Probaj progooglati da pokusas naci semu masinice.

SH1
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:01 ruj 2011, 17:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje u vezi stapa

Post Postao/la SH1 » 05 ruj 2011, 15:22

Da mi je samo znat kako ta zica stoji unutra, mislim da bih je mogao ustimat nekako... mozda neko ima slicnu masinicu pa zna kako treba stojat ta zica unutra...
Hvala unaprijed.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”