Vezanje musica - perenje - flytying

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

klapna
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:17 sij 2007, 19:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la klapna » 21 vel 2007, 11:47

Jes mislio na ovu???
slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 22 vel 2007, 08:51

Aferim...uradjena super!!
Medjutim, interesuje me koliko je stabilna na vodi obzirom da joj je vrh sa gornje strane?

dok
Haman Štela
Postovi:39
Pridružen/a:03 pro 2006, 23:08
Kontakt:

Post Postao/la dok » 22 vel 2007, 11:57

jebi ga to sa slikama bas nekad ne klapa . . .

inace muha je izrazito LOOOOOOOVNAAAAAA i super prirodno se ponasa u vodi !
Boze dragi jel i tebi ovako lipo

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 22 vel 2007, 13:14

Ako je ribama uvjerljiva kao nama nije ni cudo sto je tako lovna.
Nego, pazi da je lastavica ne mazne u zraku :wink:

klapna
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:17 sij 2007, 19:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la klapna » 22 vel 2007, 16:19

I sljepih miseva se da na to uloviti samo treba muhu dovoljno dugo drzati u zraku hehe


David
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:17 lip 2008, 23:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la David » 19 lip 2008, 14:43

Možda postavljam glupo pitanje . Imam nešto alata za izradu muha, no nisam baš vješt u njegovom korištenju. Pa molim iskusne mušičare da s par slika i opisa ukratko objasne npr; vezanje završnog čvora finišerom i motanje dubbinga. Tu sam zapeo. A ako imate volje nabacite još šta ako mislite da bi moglo biti važno.

RB
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:08 kol 2007, 18:00
Lokacija:Geteborg - Bos. Krupa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la RB » 04 kol 2008, 15:34

imas na www.youtube.com dosta filmova o raznim muhama i tehnikama vezanja.
trazi sa rijeci
- flytying
- whip finisher

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 19 tra 2010, 10:34

Nesto smo se zapricali o svemu i svacemu, pa zaboravili neke bitne stvari...

Evo, mene je supruga preselila i dobio sam novi cosak, pa da malo prezentiram "laboratoriju" i par muha koje sam vezao u zadnje vrijeme:

LABORATORIJA MUHA (Hamus, novo radno mesto :-)):

slika

Set "bunny" zonkera (rade super za morsku pastrmku, mada su tako reci univerzalni... lovio sam i kalifu, stuku, jida, kostrelja, iglice, bakalar.... sa njima i rade bukvalno za sve a jednostavni su za vezanje) :

slika

slika

Par muha za kraljevskog lososa i morsku pastrmku, sa ekstra dignutim krilom pogodnim za koristenje u jacim brzacima... pravilo za ove muhe je - svijetle boje i "rijetko vezane" za suncane dane, tamne i "guste" muhe za noc i oblacne dane...

slika

slika

Kombinacija muddler glave i repnog dijela od marabou (fantasticna muha za morsku pastrmku a bogami i sve ostale ribe... ubjedljivo jedna od mojih favorita, dodajte joj samo jos par gumenih nogica i imate "muhu za sve"):

slika

Razne kombinacije boja (u sustini je kod ovih muha bitnija struktura i kolliko pusta svjetlosti kroz sebe kao i na koji nacin se krece u brzacima od boje) i par caddisa za one posebne dane kad se moze na suhe muhe...

slika

slika

Ako nekoga interesuje nacin vezanja, neka se javi... ;-)
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 19 tra 2010, 14:29

Da vam malo docaram kako ove muhe (streameri) za lososa rade u vodi... kontam mozda bi oni mogli posluziti i za mladicu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2MINDSxn ... re=related[/youtube]
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 19 tra 2010, 14:59

U fino te cose smjestila supruga. Ja jos koristim kuhinjski sto dok joj ne dosadim <valjanjeodsmijeha> a onda ko zna gdje.

Ne znam ti reci kako bi se mladuljak ponasao prema drecavim bojama. Na kraju sto ne pokusati <championvanja> Mozda bi ga napao kao uljeza, a ne kao potencijalnu hranu, sto je uredu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 19 tra 2010, 16:55

Da znas sta je sve materijala nabijeno u one ladice, trebala bi mi soba cijela... a jedino sto mi je ponudjeno osim coska je balkon... <smrzlo>

Mozda ne bismo trebali biti toliko fiksirani na ono "sta jede"... u ovom ribolovu na krupnije salmonide gleda se da se izazove refleks. One muhe sa muddlerovim glavama prave posebnu siluetu i turbulenciju u vodi koja mami ribu (pogledaj onu pastrmku sto sam postavio u temi o lovu salmonida, iz usta joj viri upravo ovakav jedan muddler kao sa slike duzine jednu 6 cm... nekome se cini da muddleri imitiraju pesa, medjutim njihovo kretanje u vodi i silueta se znatno razlikuju, tako da sumnjam u tu teoriju, vise mislim da izazivaju refleks zbog vibracija koje proizvodi "cekinjasta" glava, jer isti efekat se dobije kada se na obicne streamere stave gumene "nogice")...

A sto se boja tice, lako je manipulisati, medjutim boje se prilagodjavaju vanjskoj svjetlosti i boji vode u kojoj pecas kako bi se dobila bolja silueta, nema to veze sa tim da riba "prepozna" to sto jede. Kod kalife npr ides na odnosu hladnoce vode, do 10 stepeni bijele i roza boje, 10-13 zuta, narandzasta, crvena 13-17 sve... 17 - crna, zelena, smedja... (ovdje mislim na one bunny zonkere) i nema da ne radi, stalno pravilo, nikad nije omaklo... Trebalo bi samo naci "semu" koja odgovara i mladici. Inace ovi streameri ovdje rade na svim salmonidnim vrstama, zasto bi mladica bila izuzetak? a znam da su ih koristili u Mongoliji u lovu na taimena i pokazale su se uspjesne.

Na kraju krajeva, da nije tako sa bojama i siluetama, varalicari nikad nista ne bi uhvatili <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 20 tra 2010, 05:57

Po meni cetiri bitna faktora reagovanja ribe na mamac su hrana, iznenadjenje, radoznalost i uljez.
Za hranu, imitacija treba da ide ka realisticnosti (po nasem vidjenju). Po mom misljenju je tu na prvom mjestu silueta sa prezentacijom iste. Kako sve vazi za klasicne musice svih slojeva tako i za strimere.
Kod iznenadjenja je najbitnija prezentacija. Medjutim, ako se riba hrani mravima i pred "nos" joj pljusne skakavac prije ce se izmaci nego ga "maznuti" iako je slasniji zalogaj od mrava. Vazi i za strimer ako smo potrefili vibraciju, sto samim oblikom sto "voznjom". Tu boja ne igra veliku ulogu.
Radoznalost ide sa "dosadom". Nekoliko puta joj mamac prodje ispred nosa. "E daj da vidim jeli ta hrana vrijedi cemu". Po ovom faktoru je najmanje ulova, a najvise izgubljenog vremena.
Uljez k'o uljez, treba ga otjerati. Znaci, brani teritoriju. Napad na uljeza nije da ga pojede vec da mu "pokaze zube". Tu ne igra ulogu ni boja ni vibracija ni sam izgleda strimera. Ovo vazi samo za ribu koja nije "izasla" u lov. Znaci ako joj strimer ubacimo u "kucu".
Kad sumiramo sve ovo, vidjecemo da samo kod hrane se moramo potruditi oko izgleda i prezentacije. Obzirom da vecinu vremena riba provodi jeduci, ako "ubodemo" siluetu, boju i prezentaciju tad imamo najvise ulova. Svi ostali ulovi koji su znatno siromasniji su kombinacija zadnja tri faktora u kojima boja nema neku ulogu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 20 tra 2010, 11:20

Puno toga se u stvari zansiva na "mitovima i legendama" jer rijetko kada mi vidimo sta i kako riba uzima, a pogotovo sto uvijek iste muhe u koje imamo "povjerenja" nosamo sa sobom i onda studiramo u sustini samo njih... valja probavati sve moguce sisteme, covjek se iznenadi na sta se sve uhvati riba (cep za usi, opusak...).

Ima jedan odlican video na ovu temu, zove se "The Underwater World of Trout" i ako progooglas, naci ces ga sigurno u torrentima ;-)... Snimali su ponasanja pastrmke, kako uzima, na sta reaguje, gdje i kako se krece, s kim se druzi, gdje izlazi... sta voli uz cevape itd... genijalan video.

Na njemu izmedju ostalog pokazuju kako ríba "probava" hranu i selektivno je uzima ili izbacuje. Takodje su pokazali da su musice koje upadaju u vodu i sa sobom ponesu par baloncica vazduha znatno atraktivnije za ribu nego one bez toga, eto objasnjenja sto flash materijal daje toliki efekat muhama ako se razumno koristi...

Ima tu puno toga sto covjek ne moze da skonta i sto se da otkriti, treba sve probati i biti uporan jer ne radi sve bas uvijek i iz "prve".
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la rusko » 20 tra 2010, 12:54

Da se vratimo temi... razlog ovoj mojoj maniji vezanja muha u zadnjih par dana je sto sam navukao neku gripu pa ne mogu do vode... ali, eto ima i neke koristi od toga...

Nego, evo pokusacu da podijelim nesto znanja sa vama i predstavljam vam jednu muhu koja je cesto bila razlog da pjevam one Kemine stihove "kad nikog nece, mene krene i hoce" ;-)
A za koju sam siguran da je efektivna i na nasim vodama.

To je moja verzija E. Vulgate u njenoj posljednjoj fazi razvoja u muhu, a moze i imitirati druge muhe poput megaloptere, koja u mojoj sredini sad ima aktivnost. Taj izgled ovu musicu cini savrsenom za pocetak sezone a UZAS dobrom za dio sezone u pocetku septembra...

Znaci, svecano predstavljam "ZUNZOIDA", mog miljenika i usput se izvinjavam na losem kvalitetu slika, moracu malo eksperimentisati oko slikanja izbliza (ako neko ima savjeta neka mi javi):

Za pocetak potrebne su vam dvije udice, ja koristim zakrivljenje velicine 10 ili 12 (ove su 10-tke, radi preglednosti):
slika

Pocnimo sa pripremom donje udice, namotajte konac kao podlogu na nju:

slika

zatim dovezite 4-6 vrhova sa fazanovog repa, i gledajte da ih uvezete tako da se rasire:

slika

poslije toga namotajte olovo kao uteg (ovaj dio mozete i preskociti) ja uobicavam otezati donju udicu, mada se moze i na gornjoj staviti otezanje u smislu ovog olova ili olovne glave, ili cak mini-utega da imitira neku vrstu ociju... kombinacije su mnogobrojne)

slika

Nakon sto ste osigurali olovo sa koncem i kapljicom laka, predjite na namotavanje paunovog pera. Za tijelo je potrebno dvije strune pauna koje ja uobicavam omotati oko konca nekoliko puta sto znatno ojacava muhu. Poslije drzeci za konac i pera istovremeno namotate tijelo i zavrsite sve sa par okretaja whip-finisha, zalijepite konac sa kapljicom laka.

slika

slika

Vrijeme je za drugu udicu, montirajte je i namotajte i na nju konac kao podlogu...

slika

Uzmite prvu udicu i provucite kroz nju komadic monofila ili slicnog materijala...

slika

Presavijte monofil uzduz gornje udice tako da vam se na spoju napravi mali "prsten" u kom ce se donja udica moci djelimicno kretati... i ucvrstite ga namotavanjem konca. Ovdje gledajte da prva i druga udica budu prilicno jedna uz drugu, ali da se ipak repni dio moze nesto kretati lijevo desno jer se pri pecanju moze desiti da se repni dio "podvije" ispod gornje udice, ako je spoj prelabav, i time onemoguci da se riba zakaci.

slika

Sljedeci korak je "maskiranje spoja" gdje se moze koristiti zecija dlaka ili mekano perje... ja preferiram svijetliju boju zecije dlake, ali i CDC perje. Ako se pitate zasto koristim ovako svijetlu nijansu zecije dlake, pokvasite je pa ce vam sve biti jasno ;-)

slika

Navezite hackel-pero dovoljno dugo da mozete napraviti 4-6 krugova uzduz udice.

slika

Zatim namotajte dva pera pauna kao i u pravljenju donje udice.

slika

Namotajte nogice/hackel, i zavrsite sa whip-finishom (ca 5 krugova), i zapecatite cvor sa kapljicom laka.

slika

Ako pravim varijantu bez utega, onda iza glave na ledjima dodam i jedan manji "balon" od CDC-perja, sto pomaze da se vrh Zunzoida drzi okrenut pri povrsini i daje vjerodostojniji izgled. Ovaj fazon je zestoko efektivan kada se peca na jezerima.

Na kraju ne zaboravite odsjeci vidljivi dio sa donje udice, jer vam dvije udice nece puno pomoci pri hvatanju ribe, stavise cesce smetaju nego sto pomazu. Zavrsni rezultat izgleda ovako:

slika


Materijal potreban za Zunzoida mozete vidjeti ovdje:

slika

Za kraj samo savjet da se ne ustrucavate eksperimentisati sa materijalima, bojama i otezanjima... "princip je isti, sve su ostalo nijanse"... ja sam napravio razne izglede Zunzoida i svi su manje - vise bili uspjesni... ova kombinacija koju sam predstavio je najjaca do sada, ali sve zavisi od okoline i vode u kojoj se peca i treba se tome prilagoditi... EKSPERIMENTISITE!!!
BISTRO!
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vezanje musica - perenje - flytying

Post Postao/la angler » 20 tra 2010, 22:14

Mitovi i legende su za djecu mada su nekad zanimljivi i odraslim. Stoljetna iskustva sa svih meridijana koja se medjusobno podudaraju, a koja po meni nisu mitovi i legende, su dragocjeniji nego kojekakvi naucni pokusi ili kratkorocna posmatranja nakon cega dolaze do "nepobitnih dokaza". Tako cika Darvin ode u zaborav cak i za vecinu njegovih sljedbenika. Jer da se tako lahko donose zakljucci poslije naucnih ispitivanja i poslije mase podvodnih snimaka zivota u toj sredini do sad bi se izmislio savrsen mamac koji bi pohvatao svu ribu, kad je rijec o grabljivicama, a tako i za one ostale. Srecom za nas, nije tako pa se mozemo detaljnije i raznovrsnije posvetiti nasoj "ljubavi".
I je experimentisanje je draz, priznali mi sebi ili ne, tezeci da "ubodemo savrseni mamac".

Nego, dobra je ova fora zvana "ZUNZOIDA". Inace, nekako volim musice sa paunovim perom ili prirodnim materijalima. Sta cu kad sam tradicionalista :wink: Interesuje me kako se musica-e ponasa na vodi obzirom da je zadnji dio otezan? Da li povlaci palmera ili isti "drzi vagu"?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”