Tehnike vođenja umjetne ribice

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
sasavt
Početnik
Postovi:23
Pridružen/a:22 srp 2012, 08:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la sasavt » 08 kol 2012, 22:48

E ovako imam jedno pitanje a to je za majstore varaličarenja ?!!!
,da nama opišu kako se vodi umjetna ribica na brzim vodama i stajačica (wobler , sve vrste silikonaca , žlice).
Mislim da koji smo početnici u ovoj vrsti ribolova to zanima , jer nije samo zabacit i namotavat .
Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pozorno slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la zlaja » 08 kol 2012, 22:55

Nastoj da izađeš pecati neku ciljanu vrstu ribe na vodi gdje znaš da je sigurno ima,onda nam daj opis vode...neko će se od nas javiti da ti koju napiše...recimo-hoću pecati smuđa na rijeci sporog toka i što da radim? onda će neko od raje znati što napisati ...

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la bakee » 08 kol 2012, 23:04

Vjeruj mi da vecinu voblera mozes voziti bas na taj nacin zabacit i namotavat. Sve zavisi na koji vobler lovis, postoje neki vobleri za twich tehniku kod kojih ne pali ravnomjerno povlacenje ali imas i dosta voblera koji dobro love i na normalno povlacenje. Po meni je bitnije baciti vobler na pravo mjesto jer dosta puta mi se znalo desiti da kod pada voblera riba vec uzima. Ma moze se o ovome pricati koliko god hoces ali na mjestima gdje ja pecam a to su brzaci i brza voda dovoljno je samo povlacenje. U vecim limanima je teze prevariti ribu onda treba i eksperimentisati sa twich tehnikom sa kojom iskreno i nisam bas na dobrom nivou. Ali ja bi ti za pocetak preporucio sve vrste blinkera meps je zakon za pocetnike, mada i sa njim nije lahko loviti ali on ti je najbolji za pretrazivanje terena.

Avatar
sasavt
Početnik
Postovi:23
Pridružen/a:22 srp 2012, 08:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la sasavt » 08 kol 2012, 23:37

Teško je definirat pitanje zato što je opširno pa sam ga skratio.
Ja mislim pecat na Dravi gdje je dublji tok izgleda kao kod granice Sl.Brod Bosanski brod , a od riba soma i smuđa mada se mogu i ostale ribe opisat
Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pozorno slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la zlaja » 08 kol 2012, 23:46

Moj jaranski savjet- sad je period pretople vode i riblje letargije,samo iskusni momci koji po čitavu noć stoje kraj vode imaju neku prođu...strpi još mjesec dana i kreće jesenski period kad grabežljivci budu aktivni veći period dana i noći jer moraju nabiti mast za zimu, to bi bio odličan početak jer riba surađuje te same tehnike vođenja mamca budu uspješnije...


Avatar
sasavt
Početnik
Postovi:23
Pridružen/a:22 srp 2012, 08:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la sasavt » 09 kol 2012, 00:40

Znam Zlaja da je sada riba na godišnjem kako ja kažem zato sada iskusni varaličari imaju vremena da nam objasne kako se peca a mi koji se ucimo da slušamo i upijamo znanje i kad dođemo na vodu da se vježbamo . Ja kada sam počeo pecat to je bio šaranski ribolov učio sam kako pravilno zabacit jer šta ti vrijedi sva oprema ako neznaš pravilno zabacit i gdje želiš ,pa koji predvez upotrebit da ga prezentirat za određenu vrstu vode ,pa koje olovo stavit itd.Na primjer pecaš soma na stajčici kopčaš žlicu i kad zabacuješ trebaš je više u zrak zabacit da kad žlica pada da pravi bučku znači to su neki trikovi da se se soma pokrene
Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pozorno slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la soha » 09 kol 2012, 17:20

zlaja je napisao/la:Moj jaranski savjet- sad je period pretople vode i riblje letargije,samo iskusni momci koji po čitavu noć stoje kraj vode imaju neku prođu...strpi još mjesec dana i kreće jesenski period kad grabežljivci budu aktivni veći period dana i noći jer moraju nabiti mast za zimu, to bi bio odličan početak jer riba surađuje te same tehnike vođenja mamca budu uspješnije...
Mislim da je na ovim nasim terenim jesenski pir vec poceo. Prije tri dana u 4 sata i 10 minta (ujutro) sam prevario jednog smuđa, na red heda rucne izrade pravljen za kolegu @alasa, ali sto sam primjetio je to da je voda doslovno vrila od kedera ima ih milionima na povrsini, i oko 05,00 sati je krenu smuđevski cug. Fenomenalan prizor, sjednes i gledas smuđa kako lovi. Doslovno stotine smuđeva se aktivira i hrani se na povrsini kederrima i samo vidis kako peraja sijeku vodenu povrsinu, Prvi put sam vidio ovako nesto.

A sto se tice tehnika vodjenja ribice najbolje bi bilo za pocetak da nikada konstantno ne vodis varalicu kroz vodu ravnolinijski (mada ces i tako loviti), nego se igraj sa varalicom sporo-brzo, sa pauzama, malo twicaj, mali lijevo desno. Ja sam najbolje naucio posmatrajuci vodu. Sjednem zapalim cigaru i pratim sta keder radi i kako se krece kroz vodu. Sto se tice ribe koju zelis loviti manje vise sve varalice love vise vrsta ribe a sto zavisi od nacina na koji vodis varalicu. Postoje razne vrste varlica tako da se sve ne vode na isiti nacin. Ima ovdje na forumu dosta dobrih tekstova o nacinu i tehnikama vođenja pojedinih varalica tako da ti ne bude tesko malo prelistati forum i naci ono sto ti odgovara. Sto se tice smuđa tu su ti dobri minow vobleri (ako ces pecati voblerima), dakle duguljastog oblika, sa sitnom a brzom vibracijom, to znaci da rep kada je vodis ne mlatara puno lijevo desno, dok za soma je sasvim suprotno tj. izrazena jaca vibracija ce privuci brku (mada kad lovi kupi sve zivo). Znam da je sad sve ovo konfuzno sto napisah al jedino u sto sam siguran je da pravila nema.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la AlaS » 09 kol 2012, 18:23

soha je napisao/la: Znam da je sad sve ovo konfuzno sto napisah al jedino u sto sam siguran je da pravila nema.
Koliko sam se samo puta uvjerio u ovo gore citirano ,i svaki put se iznenadim i tek onda znam da nista neznam ,zadnje prekrseno pravilo je bilo da ribar na rijeci bosni ulovi smudja u 14h po najvecem suncu bacao UJKU 4 somu,pa da nisam ocima vidio sad bih se sam sebi smijao :grin:
slika
Bistro

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tehnike vođenja umjetne ribice

Post Postao/la BcRich » 14 kol 2012, 10:55

riba je jos uvjek u jacim protocima,i smudj ,,,, mada ima i pokoji u mirnijoj vodi,ali tog nemozes uloviti nikako,,,,kasno radi riba,zna se desti da je prvi cug oko 10 ili 11ili nikako,ali 2 do 4 ujutro uvjek iscackamo par komada..........brza voda,vodjenje varke,,,,lagano,sa stankama kratko lerovanje,povremeni blagi trzaji, otpustanje varke u toku vodjenja ,dobar fazon,ovo koristim u jacim protocima,kad varka dere u matici,pomaknem stap niz vodu,i tada varka prestane da radi,krene malo nizvodu,zastane ,sekundu dvije i ponovo je matica pokrene, cim proradi,zadrzim je opet sek dvije,i krenem opet motati lagano , u tim mometima,,riba samo zaustavi varku,nema udarca ,pogotovo smudj....pozzzzzzz

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”