SOM NA VARALICU - KAKO?

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori
pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
SOM NA VARALICU - KAKO?

Post Postao/la pocetnik » 30 ruj 2007, 22:16

Nisam dugo u stazu sto se tice pecanja ali zanima me da li tko peca soma na varalicu. Nema kakvih varalica nisam uzimao i probavao... Ali nista... Znam da tu ima soma preko 50 KG ali nista. Na kedera ne mogu pecati zbog cvergle a ni jednu varalicu nece da mi uzme....

Druga stvar do kojeg mjeseca som peca na Savi?!?


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 01 lis 2007, 08:11

Na osnovu iskustava drugih kolega forumasa soma trebas probati loviti silikonskim varalicama shadovima i velikim voblerima kruskicama tipa Mann's -1.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 01 lis 2007, 20:49

Javi se Zanderu oni su imali dosta ulova na varalice a imaju dosta iskustva.Meni je preporucio Slotera u jacim bojama samo nisam ga pecao ove godine nikako na to

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 02 lis 2007, 11:11

Hvala svima! Evo danas sam dobio neku varalicu od prijatelja. Imitacija bijele ribe (bijela a glava joj crvena) i u sebi ima kuglice. Tako kad je zabacis i namatas kuglice zveckaju jednu od drugu pa cu veceras sigurno skoknuti do vode.

Možda i upali....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 04 lis 2007, 21:58

Ja bi ti preporucio legendarne dam Effzett kasike (imas sad dosta firmi koje ih kopiraju).Uzmes 2 komada , spojis ih alkicama tako da pored vibracije dobijes ,i zvuk koji se pokazao kao kljucna "sitnica" za uspjeh u ribolovu na soma.Poznato je da soma "nervira" zvuk.Ovo je klasicna ljetna varalica za soma kad se som "odlijepi" od dna i kad lovi u povrsinskom sloju vode.Za isti period mozes koristiti woblere po mogucnosti sa "zveckom" kruskasti oblik je definitivno favorit kod mnogih varalicara ali i klasike poput Rapalinog Magnuma svake sezone opravdaju svoj renome. Preporucio bi ti i jerk varalicu od Monarch Dok firme koja se zove TNT to je varalica pred kojom je svijetla buducnost glede ribolova soma i stuke.
Za hladniju vodu soma moras traziti blize dnu kao sto gosn. Svirac rece silikonci tipa shad su jako dobri kad trebas somu prezentirati mamac u dubini.
Evo ti link da pogledas Dok silikonce i ovaj Tnt jerk.
http://www.monarch-dok.com/web/index.ph ... &Itemid=27

Bistro na vodi i u zivotu !
slika


Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 10 lis 2007, 21:12

Kao sto Seha rece,kasika,Efzett, ja licno ne koristim originalno spojene,lagane su i ne mogu se zabaciti daleko,ako mi treba onda sam spojim dve od 16 gr,to leti na drugu obali :)
Iskljucivo koristim 16 gr,pravi broj i za smudja i za soma.Uglavnom po povrisni i gornjim slojevima vode.Vec u februaru se moze dobiti na povrsini.Nemoj ocekivati "somovske" udarce,ponekad tako sitno udara,rekao bi da je smudj.Brzinu povlacenja oderi sam,prema situaciji na vodi,dubina,granje,prozirnost i sl.Ne boj se da ces prebrzo vuci,som sve stize pa i turbo vucu

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 10 lis 2007, 22:22

Evo malo sam pokusavao s varalicama. Dobro napredujem. Do sada sam samo pet kašika izgubio i dva ružna pačeta. Ali nije to nista... Znam bit će toga jos.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 10 lis 2007, 23:00

Pa gdje si Buca nigdje te?
E Una je za cistu 10 ku.
slika

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 11 lis 2007, 11:15

Jeste za 10-ku,ono,da sedis,rostiljas i sl.Nikad gore leto nije bilo do vog sto se tice plotice,skobalja je bilo al plotica... :!: .Mozak nam je pomerala,
ispod nogu na stotine komad,pustis plovak i travu,prodje kroz citavo jato,ni jedna da pogleda.Za tri nedelje ribolova imao samo tri uzimanja.Voda je bila neverovatno niska,trave je bilo za pronaci,al je nije voda nosila,verovatno zbog toga i nije radila.Cujem da je kasnije pocela da radi kad se voda digla i pocela da nosi travu.
I sa skobaljem je bilo interesantno,ove godine sam po prvi put na Uni dobio sljivara,i to ne jednog,mora da su dosli od Novog ili iz Sane.Pa to je luda riba,neuporedivo je borbeniji od skobalja.....
I treca interesantna stvar,zadnjih 10-ak dan je Una i dalje bila mala,al
mutna,zbog cega,to nismo uspeli da saznamo....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 11 lis 2007, 19:59

Na tu sam 10 ku i mislio hahah.
I nama je riba tanko radila skobalj ok ali ostala riba je bila totalno pasivna na nase mamce.
Bice bolje drugi put.
slika

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Post Postao/la ZANDER » 16 lis 2007, 12:47

Bistro Buca,
mislim da je u to vrijem kad si bio dole bilo ciscenje brane kod Bihaca i zato je bila mutna voda par dana jer sam se bas i ja raspitivao sta je uzrok tome.






BISTRO OD ZANDERA! :wink:
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

dok
Haman Štela
Postovi:39
Pridružen/a:03 pro 2006, 23:08
Kontakt:

Post Postao/la dok » 06 stu 2007, 14:45

Eto ja sam zadnjih par dana forsirao smuđa na Dunavu, bilo je dobro, al juce su somovi poludili, ja sam jednog nakon kraće borbe izgubio, špaga je na nekoj oštroj školjci pukla, a kolega je uspio jednog lijepog, od 31 kg dignuti, i kasnije još jednog manjeg od ca. 5-6 kg.
Sve ribe došle su na slottere s teškim glavama, obzirom da smo lovili u jednoj velikoj krivini na nekih 24 m, a dobili su ih i oni iz camca što pecaju na gliste ! Dakle, u ovo kasno jesenje doba preporucam jiganje smudja velikim silikoncima sa teškim glavama !
Na Savi kod Županje uredno ga dobivaju na woblera, traže dubokoroneću vidu sa glasnom zvečkom.
Boze dragi jel i tebi ovako lipo

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: SOM NA VARALICU - KAKO?

Post Postao/la BcRich » 24 sij 2011, 12:17

lov soma na varalice,najlovnije varalice za soma koje su provjerene od strane mene i mojih kolega su sljedece,rapala jointed shad rap 5cm i 7 cm ima kuglice u sebi (zvecku),ujko 4cm 5 cm i 7 cm, i duple kasike koje takodje zveckaju,zatim rapala deep tail dancer 9cm za dublje terene,fat rap,a takodje su lovni silikonci shad twisteri i shadovi od 14,18cm.ja kada lovim soma u brzacima,u vodi sa jacim tokom koristim jointed shad rap 5 i 7 cm.to je po meni univerzalna varalica koju hoce svaka grabljivica.evo jedno od brojnih iskustava,lovili smo u B.Samcu,15 mrena do 2,5kg,2 bucova,4 smudja i 2 somceta,sve na tu varalicu po noci.pozdrav i bistro!

Avatar
Dalibor
Štela
Postovi:80
Pridružen/a:05 kol 2009, 13:24
Lokacija:Zürich (CH)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: SOM NA VARALICU - KAKO?

Post Postao/la Dalibor » 05 vel 2011, 16:56

evo prava varalica za te somcine oko 50 kg
slika
slika
u spaniji i italiji momentalno se pokazala najlovnija. biraj velicinu 20-30cm

davor375
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:07 vel 2011, 20:43
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: SOM NA VARALICU - KAKO?

Post Postao/la davor375 » 09 vel 2011, 12:11

Dalibor je napisao/la:evo prava varalica za te somcine oko 50 kg
slika
slika
u spaniji i italiji momentalno se pokazala najlovnija. biraj velicinu 20-30cm
di je ima za kupit?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”