Pleteni predvezi / Furled leader

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 10 lip 2013, 19:36

Malo sam se zadao u izradu furled leaders...

Trebalo mi je vremena da skupim potrebnu aparaturu i skujem skalameriju od tri metra na kojoj ih pravim.. ali evo prototipa:

slika

slika

Duzina 2,1 m, tapiran sa (otprilike) 0.60 do 0.20 mm (nemam s cim da izmjerim tacne debljine...) Ovakav bi trebao odgovarati snjuri klase 4-5...

Kako je prvi, ja sam prezadovoljan rezultatom... Na sljedecem cu probati staviti prsten na spicu i uplesti gornju omcu da ne bude ovog cvora. A zatim slijedi impregniranje...
slika slika


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la tommylee » 10 lip 2013, 22:05

Svaka čast kako si ga ispleo!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 10 lip 2013, 22:15

Kako? Najbolji odgovor je - ...ne lako :D

Radio sam po ovom videu... i trebalo mi je vremena da sve ovo iskonstruisem i nadjem pravi sistem za motanje...

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=27sk9YR34Jc[/youtube]

Jos imam dosta toga za provaliti i skontati... nasao sam masu publikacija na netu kako se radi, pa cu polako razvijati tehniku, a kada napravim sve modifikacije na opremi koje sam zamislio (citaj nekad u toku zime) postavicu jedan video kako se sve u detalj radi.
slika slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la tommylee » 10 lip 2013, 22:31

Uf ja se još u to ne upuštam.Imam masu stvari koje trbeam da svarim.Da skontam neke finese kod izrade muva.
Meni je jedan majstor izrađivao po mojim željama dužine,od 3.3 do 1.5m imam predveze.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 10 lip 2013, 22:43

Da si samo vidio pogled moje supruge kada sam pred TV-om smontirao skalameriju od tri metra i poceo da masem koncima i elektromotorima... :567:

Kada se sve ustima procedura nije toliko komplikovana... ja sam napravio slicnu skalameriju ovoj na videu jer se volim malo zezati sa stolarijom (a i stari mi je u tome puno pomogao sa nekim rjesenjima i opremom)... Okupirao me ovaj projekat jos zimus, ali zbog hladnoce nisam pokusavao sklopiti sve detalje i obradjivati drvo. Takodje sam trazio pravo rjesenje za namotavanje (motor koji mota dva konca istovremeno jednakom brzinom) i nadjoh idealno rjesenje na jednom svedskom forumu - neka furka koju koriste frizeri za pravljenje pletenica :D

Gotiva mi je sto sam na kraju ipak uspio napraviti jedan da valja...
slika slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la Kovach » 11 lip 2013, 00:33

Dobra stvar! Ovako nesto slicno sam prije dvije godine nasao na netu samo se na dasku od 3 m stave klinovi i mota se rucno.
Evo link http://www.musicar.rs/duplo-upredeni-konusni-predvez/
Uzme se vece olovo sa virblom na vrhu i zakaci za dno pa zavrti olovo nekoliko puta. Mi smo ih pravili od slika cini mi se 0,14, 0,12 i 0,10 mm i ispadnu odlicni. I sad su mi na snjirama takva dva. Ovo je ipak kod tebe mehanizacija. Postavi taj video pa ako bude bolja fora da kopiramo, vec je vrijeme praviti druge :P

P.S. Ponesi koji na odmor da testiramo <jelmekotrazio>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la angler » 11 lip 2013, 06:52

Posto preferiram upredene predveze na prvi pogled mi se svidjeo. Bravo majstore <championvanja>
Neko truni da prelama mnogo vise svjetlosti pa plasi ribu u sta bas i ne vjerujem pogotovo sad kad postoje fluorokarbonski monofili.
Prvi upredeni predvez sam uzeo u proslom vijeku od legendarnog Save Martinovica i od tad ih uvijek koristim pogotovo za suhu baju.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 11 lip 2013, 07:05

Ovim sistemom kojeg koristim imam mogucnosti da ih tapiram po zelji... Ispitivacu malo koje debljine i kombinacije su najbolje, kontam da napravim i par "WF"-verzija, da vidim kako ce se ponasati. Radim ih od obicnog konca i citajuci po forumima sirom svijeta nisam primjetio da je iko napisao nesto o plasenju ribe, naprotiv - prezentacija muhe je tako dobra da otklanja sve ostale "smetnje".

Napravicu par i od najlona/fluorokarbona da ispitam, mada mislim da su ovi od konca idealni. Njih cu napraviti u tonucim i plovecim varijantama. Juce sam skontao kako da stavim prsten naprijed, jos trebam izvjezbati pletenje gornje omce...

Kontam da napravim par za stuku i na njih nadovezem sajlu... Sa dobrim tapiranjem bih tako dobio duzi predvez koji moze nositi velike strimere (sto je danas tesko naci na trzistu)
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la angler » 11 lip 2013, 07:15

rusko je napisao/la: prezentacija muhe je tako dobra da otklanja sve ostale "smetnje".
Ovo je 100% tacno. Ja jos ne nadjoh klasicni predvez koji se slozi po vodi kao upredeni...sto kazu kao nacrtan.
rusko je napisao/la: citajuci po forumima sirom svijeta nisam primjetio da je iko napisao nesto o plasenju ribe
Konkurecija dosla pameti i skontala da se ne mogu boriti, a bilo je pokusaja tih navoda nekad davno na domacim forumima.

Zaboravih reci da mi se boja svidja...lakse upratiti baju :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la montana » 11 lip 2013, 10:37

Ljudi, pa sta sve necete skontati. Skidam kapu! <titinpionir>

Ima li sanse da meni "izheklas" kakvu dobru musicarku, da ne idem sam po ribi?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la angler » 11 lip 2013, 10:45

Ima jednu manu...samo da se zna. Ako se kojim slucajem baja zakaci za granu ili travku pa povucemo da je otkinemo, ako je nikako ne mozemo spasiti, od predveza se napravi malo pticije gnijezdo. Ne panicite, nista strasno kako izgleda. Za par sekundi se uz pomoc prstica se ispruzi kao da je nov :grin:

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la Kovach » 11 lip 2013, 10:56

Ja ovaj upredeni koristim dvije godine, doduse od monofila ne od konca. Ja sam prezadovoljan jos su to bili prvi uradci pa nije nesto ni slozen. Sto se tice prezentacije muhe sto se tice mog iskustva savrsen. Rusko probaj od monofila ali debljina od 0,14 do 0,10, a kombinuj duzine kako ti pase.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 16 lip 2013, 13:10

Evo jednog sa nekim finesama koje sam uvjezbao jutros...

Upredena omca na pocetku, bez cvora...

slika

Prsten postavljen prije predenja, tako da nema cvorova ili slicnih prelaza.
Nabavio sam i duplo manji prsten od ovoga, samo nisam htio da ga koristim posto je ovo "skakljiv" momenat, pa cu cekati s tim prstenjem dok se dobro ne upraksam... Malo losa slika, ali nadam se da se vidi kako je montiran.

slika

Kompletan predvez je termalno impregniran silikonskim uljem, a zatim presvucen "zastitnim" slojem crvenog mucilina... tako da nema sanse da povuce vodu u sebe...

slika

Nego... koja je ono ekipa radila na izradi lijeskovog stapa? Ja sada imam mogucnost da napravim kompletnu snjuru sa ovim fazonom... Mogu joj odrediti tapiranje po volji, duzine bi se mogle uskladiti... mozda da to odradimo kao projekat za 2014-tu?
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la angler » 16 lip 2013, 13:19

Pa majstore ovu si izvezao ko za goblena. U prvi mah po boji mi se ucini kanafa sa nekadasnjih padobrana.
Fakat super predvez. <championvanja>
rusko je napisao/la:Nego... koja je ono ekipa radila na izradi lijeskovog stapa?
Kad se malo osvrnem oko sebe ja nisam garant <valjanjeodsmijeha>
A valjalo bi nesto odraditi po tom planu....bar da stoji kao unikat, a sutra muzejski primjerak :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 16 lip 2013, 19:04

Evo i jedan od najlona:

slika

slika

slika

Najlon mozda plovi bolje, ali nije bas idelan materijal za ovakve predveze...

Puno mi se vise svidjaju predvezi od konca. Najlonski predvez je krut dok je od konca elastican. Koncani predvez se bolje ponasa i pri zabacivanju, a sa dobrom impregnacijom trebao bi da se drzi na povrsini vode bolje od Isusa. Najlonski ce se vjerovatno prije i raspasti od koncanog, posebno kod prstena gdje konstantno klizi, dok se koncani fiksira za prsten.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šnjure, predvezi, prsluci, čizme...ostali pribor za mušičarenje”