Tri revira

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Tri revira

Post Postao/la angler » 12 ruj 2013, 20:26

Razmisljam gdje da postavim ovu reportazicu pa mi "Musicarski tereni" nekako najprikladniji.

Helem, dodje dugo ocekivani godisnji odmor. Doduse mjesec prije polaska ja sam uveliko mahao, vadio kapitalne lipljene i pastrmke, a kad kontru slozim umal' ne padnem sa kreveta.

Djavo ne bi bio ono sta jeste da ne upetlja svoje prste bas kad ne treba. Zbog porodicno zdravstvenih problema i nekih obaveza sam bio sprijecen da odem na turnejicu sa Montanom i Ruskom koju smo dugo, pomno i detaljno razradili, pa susret sa Kovachom i Zlajom i jos nekom bracom po stapu ali dobro je....mladi smo, bice susreta <djed>
Ljudi se vratise svojim obavezama, djavo me popusti te dodje vrijeme da dozivim bar dio onih snova. Sa mojom zenom mi u mene se zaputim u Krajinu. Zovem dan ranije da rezervisem nocenje u Sanici kad ono nema mjesta....kazu bice slobodno za dva-tri dana. Te neki speleolozi, te neki klub dosao na pripreme. Kontam gdje li su ribari u svim tim kombinacijama.
Plan je bio da odemo do Sanice, poslije do B.Krupe i u povratku do Martin Broda.
Razmisljam da li ikako da odemo u Krupu. Una devastirana kako su dozvolili lov vaserkom…blago nama sa nama. Samo revir Krusnica dobar. Vec sam poceo da vagam da li ikako da odemo u Krupu. Na kraju smo odustali, a da bogdo nismo. Hem bi se sreo sa legendarnim Dzevdom hem bi se nagledao ljepote.

Ne dade me to pokolebati te naslijepo krenemo prema Kulen Vakufu. Srecom nadjemo prenociste, tj te dvije noci. Kod Ismete I Kemala. Kuca uz sam rukavac Une sa pogledom na stari grad i Unu. Ma milina. Oko kuce hladnjaci, ljetna kuhinja. Gostoprimstvo za pozeljeti. Zaista uzivanje i srdacna preporuka.

slika

Naravno, poslije odmora i kupovine dozvole pravac u Unu ispod mosta. “Rendzer” (obzirom da je sad taj tok Une Nacionalni park cuvari se zovu Rendzeri) mi pokaza par dobrih pozicija, ali koju musicu izabrati. Kao javlja se neka sica na povrsini, a preporuka je… nista ispod udice 20#. Pocnem sa emergerima i uhvatim jednu malu kalifu. Razmisljam o podvodnim. Gdje cu ja sa podvodnim. Uhvatio dvije ribe na nimfu za sav moj ribarski staz. Zavezem fazanov rep sa narandjastim grudima….udica 16#. Prisjetim se svega sta sam procitao i savjete o vodjenju nimfe ali djaba dok sam sve to ne osjetis i potrefis pravi ugao. Poslije nekoliko zabacaja prvo pa musko, lipljen kapitalac. Naduravao sam se malo duze sa njim…ustvari malo vise dok ga ne dovukoh do meredova, kad ono meredov malen za njega. Izleti dva puta ali sam ga uspio smiriti. Po zakonu baksuzluka mi se otkaci bubreznjak u kojem drzim razne sitnice jer prsluk ne koristim, te drz’ ribu, stap, meredov, bubreznjak, a samo dvije ruke. Jao kako sam slatko psovao…

slika

Moja jaca polovina je bila na obali dosta daleko, a uz mene nije bila kamera tako da je ko nesto ispalo od zumBirane slike. Nekako mi ga zao mrcvariti do obale, a sad mi opet krivo sto nemam dobru sliku tog grbonje. Zapamtim do kojeg je slova na meredovu (Cavalier) se ispruzio rep. Poslije izmjerim cca45cm.
Helem, ta tri dana su bila pravi odmor za dusu. Drugi dan smo otisli do Martin Broda. Ne mogu se pohvaliti nekim ulovima. Upoznah se sa jednim starijim musicarem iz Klokota....fin neki cova. Kaze na tom mjestu imaju 2-3 pastrmke izmedju 4 I 6 kg. Ko fol ganjali smo ih, a uhvatih par tavasica. Dva-tri puta se jedna grdosija javila te se prepadoh za svoju opremu ako mi se zakaci.

slika

Treci dan prvo malo mahanja ispod mosta u K.Vakufu, a poslije na Strbacki buk. Fakat jazuk umrijeti, a tu ljepotu ne vidjeti. Odmah mi je Zlaja pao na pamet.

slika

Na raftingu sve sami arapi…..moje komsije :mrgreen: . Bilo ih je preko 40. Gledaju slapove I ne trepcu.
Sve u svemu prelijepo. Tokom Une od Martin brod pa sve do slapova uradili hladnjake za odmor I rostiljanje. Na dva mjesta hladnjaci okruzeni zutom trakom….nasli nagazne mine. Ocito nekome smeta odlicna aktivnost Nacionalnog parka. Po prici mjestana nekim mocnicima je zapalo za oko da se moze uzeti dobra para pa poceli uplitati svoje prste. E jbg, a taman sam se ponadao da ce ideja Nacionalnog parka, sve te ljepote I angazovanosti pravih ljudi biti svijetla tacka na koje se mogu ugledati mnogi koji gazduju rijekama I ljepotama oko njih ali jebo dernek ako ti na nos ne skoci.

Poslije slapova lagano prema Sanici. Uspomene sa Sanice od predhodnih godina uvijek pozitivni. Puni elana dolazimo do Oaze mira. U startu nam dernek skoci na nos. Rezervisali bungalov dobili sobicu. Ko fol mnooogo im zao i nece se vise ponoviti. Garantujem da nece.
Posto je kasno bilo za mahanje taj dan prosetamo do rijeke da vidimo kakvo je stanje na vodi. Jedva dodjosmo do rijeke. Razastrli krave na sve strane i ogradili zicom pod naponom. Bik spreman za koridu samo rice. Mene i dalje drze utisci predhodnih godina. Voda niska, lipljen se sporadicno javi… I dva ribara masu. Uzmem par fotografija I nazad u sobu-icu.

slika

slika

slika

Ujutro k’o zapeta puska pravac voda. Konobar mi rece da “sve kalife koje uhvatim mogu uzeti…izlovljavaju kalife”….svasta…nista ne kontam. I opet jedva dodjosmo do obale. Onaj Rudonja rice li rice. Krenem sa suhim bajama ali sitno. Prebacim se na nimfe…opet sitno. Dva dana mahanja ali tiba ne predje 25cm. Drugi dan sidjose neki ljudi I spustise koleceve skoro do sredine rijeke. Opasase zicom pod naponom. Da se mogu krave napojiti vodom. Kazu meni….”hajd nije ti problem pregaziti vodom, a I napon je “samo” 110V…nije to nista”. Mozda nije nista da sam na suhom.

slika

A da, pita me lola, “znas li da je umro onaj ribocuvar”. Iskren da budem, nakon 5-6 godina posjeta po par dana na Sanici me samo jednom obisao jedan mladi ribocuvar….bice da nije to taj. Dodjoh do zakljucka da macke vise nema i misevi poceli kolo voditi. Cuj izlovljavanje kalife, a niti ulovih potocaru niti vidjeh lipljena veceg od 25cm.

slika
U iscekivanju Godoa...

slika

Krenem niz rijeku jer taj dio jos nisam obisao kad jos na dva mjesta ista situacija sa kolcevima I zicom u vodi. Kupi prnje zeno I idemo odavde. Da se vratimo istim putem nema sanse. Covjek pomjerio naponsku ogradu preko ribarske staze u grmlje. Jedva na jedvite jade izgrebani prodjosmo kroz grmlje…krave nam se priblizavaju, a onaj Rudonja I dalje rice…
Nakon par dana cujem pricu da je bilo belaja sa nekim drugim Sivonjom I da je napao dvojicu ribara. Uspjeli su se popeti na drvo, a Sivonja im auto demolirao, a ja sam zavrsio sa Sanicom za sva vremena.

Hajmo mi zeno sutra do Ribnika pa cemo se vratiti da prespavamo i poslije B.Krupa. Na Ribniku kupovinom dozvole pitam za cijenu bungalova kad ono haman kao u Oazi mira. Kontali da se iz istih stopa vratimo u Sanicu, pokupimo stvari i nastavimo za Ribnik ali odlucimo to uraditi sutradan. Zao mi ne iskoristiti dan, a ne zabaciti.
Taj dan sam forsirao suhu baju I vrlo lose prosao. Jao komada oko nogu mati mila, a ne mogu im opepeliti. Jedna manja pastrmka i to kalifa, a ne izlovljava se. Izgleda da ce mi ova turneja proci u znaku nimfe…fazanov rep sa grudima od bakrene zice. I tako je i bilo. Ni jedan ulov na nimfu velicine 20 ili 22#. Bilo je samo par spadanja manjih komada. Svi ulove sam imao na velicinama 16-14#

Sutradan se “preselimo”. Sta reci za nesto sta ima svjetski standarad. Sve kako se moze pozeliti. Veranda iznad rijeke. Mahnes koji put, ulovis fin komad pa par koraka do verande I srknes fildzan kafe, ispusis cigaru I opet u krug. Bilo je tu nekih reprezentativaca Francuza, Italijana, Njemaca, pa iz susjednim nam drzava. Dobrih musicara sa kojima sam se upoznao i jos stekao iskustva sa ljudima koji ne kriju znanje.

slika
Jedna po danu

slika
Jedna u sumrak

slika
Jedna uz jutarnju kahvu

slika
Francuzi

slika
Ispod verande. Jedna riba pa srk kafe.

slika

slika
"Nista nas ne smije iznenaditi" <titinpionir>

slika

slika

Zadnji dan na Ribniku isklizne mi trofejni lipljen iz ruku. Ostade samo slika dok sam ga vadio iz meredova ali sam zapamtio slovo na meredovu….cca47cm. Nece lipljeni da se slikaju. Poslije njega udarac poooovelike pastrmke. Dva trzaja glavom i jedino pucanje predveza 0.10 za sve te dane ako ne brojim okolne grane :grin: .

slika
Meni najdraza slika...

slika

Pedesetak metara nize mase neki cova. Stajao sam sigurno pola sata i gledao ga kako zabacuje. Bas je bio uzitak gledati nesto tako. Snjura kao nacrtana. Tako nesto ni na “YouTu(R)betu” ne vidjeh. Koju god tehniku koristi snjura leti kao iz kataloga. Poslije se raspitah i rekose mi da je neki italijanski reprezentativac…ne zapamtih ime, a i ne slikah ga na zalost.
Tim pucanjem predveza zavrsih za taj dan, a i kasno bi. Noc mi bi vesela. Fasovah neki stomacni virus pa kad udjem u “halu” ne znam sta cu prije…sjesti na solju ili je zagrliti. <valjanjeodsmijeha> Jedva nas dovezoh do Sarajeva.

Sve u svemu nekoliko dana odmora kao iz snova. Sad i da padnem sa kreveta dok kontriram nije mi zao.

slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la zlaja » 12 ruj 2013, 21:10

Čitam,gledam,uživam ! Hvala brate na reportaži

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Tri revira

Post Postao/la tommylee » 12 ruj 2013, 22:44

Odličan pet plus!
Svaka čast,ovo ja zovem odmorom!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la Kovach » 12 ruj 2013, 23:47

Aferim druze procitah u jednom dahu! Cudim se ja sto te nebi na kaficu kod mene, a ono zdravstveni problemi. Bistro i vidimo se dogodine !

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Tri revira

Post Postao/la angler » 13 ruj 2013, 05:56

Blagodarim momci <titinpionir>
Kovach je napisao/la:Cudim se ja sto te nebi na kaficu kod mene, a ono zdravstveni problemi. Bistro i vidimo se dogodine !
Drug, kad sam najmanje planirao bilo je najvise susreta. Iduce godine idem bez planova pa se vidimo garant :grin:


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la rusko » 13 ruj 2013, 07:00

Sto fino leze ova reportaza uz jutarnju kaficu... Bas mi je drago da si uspio ocejfiti!
slika slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la Clavis » 13 ruj 2013, 07:55

Ja jedva dočekah :) pa sam je polako od slova do slova i pixela do pixela.... vjerujem da su ti grbani ostali u sjećanju više nego belaji sa probavnim traktom :)

O Sanici, ... nema se šta reći... dok god je dole ljudima ta krava sa mudima glavna preokupacija a grmečka korida vrh godine... dole se nema šta pokušavati. Ni da je neko od Saničana privatizuje ništa bolje ne bilo.... jer.... jedan lokalni je kupio dole parcelu kroz koju teče planinski potok...ogradio je... i pazi sad... dovezao jelene iz austrije! Šta onda očekivati u reviru da vidiš kad bi bio privatan?....Par flamingoa kako stoje...jer su lijepi za oko....a što im dole nije mjesto to ne jebe nikog. Joj ne mogu više a može se disertacija napisati , ode tlak u pičku materinu sabahile, a i da se na kvari ovako lijepa reportaža

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la rades7 » 13 ruj 2013, 08:58

Kad sam otvorio temu i vidio o čemu se radi, trknem da pristavim kafu pa natenane...uživanje!

Avatar
emin
Književnik
Postovi:820
Pridružen/a:21 ožu 2011, 10:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la emin » 13 ruj 2013, 11:44

bistroća druže super reportaža.. <championvanja>
..be yourself no matter what they say..

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la Kovach » 13 ruj 2013, 14:16

angler je napisao/la:Drug, kad sam najmanje planirao bilo je najvise susreta. Iduce godine idem bez planova pa se vidimo garant :grin:
Tako je u svemu, neplanski uvijek ispadne najbolje. Ma neka smo mi zivi i zdravi,a bice susreta. I ja sam ove godine bio zauzet vozajuci malca doktorima (hronicna upala srednjeg uha) svake hefte ja u Mostar na kontrolu po onoj zegi. Dosta mi je za pet godina i Mostara i bjelog mantila. Najezim se vise kad pekara vidim <valjanjeodsmijeha> .

Bistro!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Tri revira

Post Postao/la angler » 13 ruj 2013, 14:42

Hvala momci jos jednom.

Da je bogdo vakat kakav nije pa da svi koji vole prirodu i ribolov ocejfe onako kako zele bar jednom godisnje sve bi bilo drugacije i ljepse. Da ima manje primjera kao sto je Sanica i sto manje devestarinah voda.

Neko voli divlje vode, a neko revire. Neko kaze za revire da su kao ribnjaci, a divlje vode devastirane. Ja volim divlje vode pune riba sto je u BiH cista utopija novijeg vremena. Sadasnje revire zamisljam kao nekad divlje vode o kojima su nam nasi ocevi i ostali preci pricali....rijeke pune riba.
Stojim u vodi, a u krugu oko mene u duzini stapa izbrojah 17 riba...golemih. Manje nisam brojao.

Clavis, kad sam poceo pisati reportazu u glavi je bio drugaciji koncept, nesto slicno tvojoj reakciji ali izbrojah do 10 i "smirih" se. Naslusah se svakakvih prica o Sanicanima od samih Sanicana i od ostalih za Sanicane. Na karaju bi sve stalo u to sto si i sam napisao.

Na zalost ne mogu nista drugo uraditi vec precrtati tu lijepu rijeku i nastaviti traziti preostale oaze dusevnog mira.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la senad » 13 ruj 2013, 17:12

Svaka čast ;)

A more li ovo ovako na pocetnu?
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Tri revira

Post Postao/la angler » 13 ruj 2013, 19:12

Jok...ovo je samo za nasu raju :mrgreen:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la AlaS » 13 ruj 2013, 22:44

Angla svaka cast majstore znas lovit dobro tim bajama ,al sto znas uslikat prirodu e to je vrh .Kad se bude ponovo zenio zovem te na svadbu da slikas <valjanjeodsmijeha>
slika
Bistro

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tri revira

Post Postao/la Kovach » 13 ruj 2013, 23:51

Sto se tice Sanice Montana, Zlaja i ja smo bili na otvorenoj ( i praznoj) vodi i nisam se nimalo odusevio. Prvo pored rijeke nepokoseno moras se provlaciti kroz siblje i travu visine covjeka. Tako provlececi se drug Zlaja upade u neku jamu hem se udari hem pocjepa Dzevadov neopren. dobro je prosao mogao se sav polomiti. Sve rib(ic)a sto sam vidio mozes prebrojati na prste i jedino majstor Dzevad nadje dvije kalife i jednog lipljena. Montana se iznervirao jer je covjek tri puta za redom otkidao podvez na travu iza sebe jer moras biti dvometras ili veliki maher pa izbaciti nekih 10 m snjure da ne zapnes. Ma sve u svemu bolje sto prije zaboraviti.
Ja licno volim vise divlje vode, ali Angler drug u pravu si u njima nema mnogo ribe (skoro nikako) i onda se to svede na jedan lijepi trening castinga bez ribolova. Ali i to je neki ceif.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”