Stanje voda i obala rijeka i jezera u BiH

Moderatori/ce:emin,zlaja,rusko,Kovach,montana

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
admin
Potpredsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:46
Pridružen/a:16 lip 2006, 16:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Stanje voda i obala rijeka i jezera u BiH

Post Postao/la admin » 28 kol 2006, 04:49

Kakve su nam vode a i njihove obale.Navedite neke primjere i pozitivne (ako ih uopste ima) a pogotovo negativne.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 28 kol 2006, 12:26

Koliko sam ja mogao viditi Boracko i usce Neretve u Konjicu je relativno ocisceno od kesa sporeta i ambalaze..Vide se pomaci na bolje i to je za pohvalu.
Vjerovatno kad bi i mi ribolovci (cast manjini) kupili otpad za sobom, i bili primjer drugim : "lutorima, peksijanima itd. i tome sl) bilo bi smeca svakim danom sve manje.
Cudi me da neko iz Saveza Sportskih ribolovaca nepogura ideju o recilkulazi plasticne ambalaze sad ide predizborna kampanja pa mozda sapnut nekom na uho :wink: .

Do konacne pobjede !!
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 28 kol 2006, 13:47

Eh da je samo do ribara imali bi najcisce rijeke i jezera. Ni sam neznam koliko sam puta vidio ljude koji zive pored rijeke i stalno bacaju smece maltene sa terase sa onom famoznom "nek voda nosi od mene". Bilo je tu i prijava koje "vode ne piju".
Jedne prilike sam musicario uz rijecicu Idbar koja se uljeva u Jablanicko jezero u Celebicima. Rijecica je za pozeliti kao i okolna priroda, izvire ispod Prenja. Na zalost skoro pusta ribama jer djeca izlovise zavjesama. Sa sobom sam nosio fotoaparat i slikao prirodu. Na jednom mjestu ispod malog mosta je bilo pravo seosko smetljiste. Od sporeta, ves masina, skoljki auta, automobilskih guma, a da ne govorim o kesama i plasticnim flasama. Napravio sam par snimaka dok su me krisom gledali okolni mjestani. Ubrzo su me kao slucajno sretali njih par najodvaznijih i pitali za koje novine radim. Ja ko iz topa "za Avaz" :wink: . Rekoh im da cu pisati o toj rijecici i kako je okolni mjestani zagadjuju i ko zna sta jos mi je palo tad na pamet. Helem, da skratim, kada sam dosao slijedeceg vikenda to mjesto je bilo skroz ocisceno. :shock: Nisam mogao da vjerujem. Da li je to bilo "mojom zaslugom" ili su vec planirali to cistiti neznam ali vjerujem da je moj gest imao ucinka. :roll:

Avatar
lemi63
Štela
Postovi:99
Pridružen/a:29 kol 2006, 21:37
Lokacija:holland
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la lemi63 » 24 pro 2006, 21:03

Ekologija...
Sto ljudi sto razlicitih tunmacenja jednog od gorucih problema takozvane ekologije.Ja sam ovo ljeto bio prvi put u Zenici.Obilazio sam rjeku Bosnu,vrlo malo sam pecao(iako sam platio dozvolu za tri nedelje 100km) zbog povrede ruke,ali sam se zato posteno nagledao i naslusao prica o tome zasto Bosnom plovi na hiljade flasa.Domace stanovnistvo je gotovo jedinstvne u osudi ljudi koji vani zive,tjs nas koji smo u inostranstvu.Mi smo ti koji kad predju granicu prestaju biti fini i kulturni.Zamislite sta kazu jos.Tamo vani vi se ponasate kulturno i nebacate flase okolo zato sto su kazne ogromne.Dakle vecina nas vani je po sili zakona kulturna i ima respekt prema prirodi.Moze biti al za vrlo mali broj ljdi.
Bacio sam ovdje aspekt na rjec biti kulturan i uredan po sili zakona.Dakle treba uvesti ekopoliciju.Medjutim za to treba para.Treba vremena narodu za prisilno navikavanje,a to kosta.Sve u Bosni kosta.Kosta i tv reklama o eko svjesti,kostaju i plakati,kostaju razne sekcije itd.Para nejma.Krug se zatvara.Organizovati neku vecu akciju ciscenja recimo neke trase uspjelo bih jednom ali nebi rjesilo problem...
Ali kad bi neko mene pitao dali imam sta da predlozim a u vezi hiljade flasa sto plutaju rjekom Bosnom onda bih rekao sledece:UVEDITE KAUCIJU ZA PLASTICNE FLASE.Dakle da za svaku vraceno plasticnu flasu dobijete neznam toliko centi.Mislim da bi taj potez rjesio bar 70%problema ,jer 75%smeca sto plovi rjekom Bosnom su flase.

O uzrocima ovih problema imam svoje misljenje ali mislim da tumaciti uzrok problema nebi rjesilo problem.
slika
priroda nam daje mnogo,uzvratimo joj bar malo

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 03 vel 2007, 02:25

Vidim ova se tema malo zapostavila, a svi zanmo da je situacija sto se tice ekologije , bar kod nas u Bosni svakim danom sve gora i gora. Nije mi jasno kako rijesiti problem vecih zagadjivaca nasih voda. Mi smo se obracali za pomoc i opstinskoj i kantonalnoj inspekciji, ali oni nam nisu znali ( ili nisu htjeli) dati pravi odgovor. Prosle godine smo bili zauzeti drugim poslovima, a ove planiramo obracunati se sa zagadjivacima. Mi smo naumili i mislimo da cemo uspjeti ako o svakom zagadjivacu sacinimo jedan manji elaborat i fotodokumentaciju te sve to lijepo predamo inspekcijama od opstinske do federalne. Valjda ce neko nesto uciniti ili nas bar uputiti sta nam je ciniti. Svakog dana je zagadjivaca sve vise, a nas, istinskih ljubitelja prirode izgleda sve manje.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 04 vel 2007, 18:28

Lemijeva poruka i konstatacija navodnog stanovnistava da dijaspora jedva ceka da dodje u BiH pa da moze nekaznjeno rahat bacati smece gdje hoce je u najblazu ruku smjesna !
Kakva drzava tako i sve u njoj samoj..Da nema korupcije, mita i ostalih lopovluka davno bi se ova malogradjanska vrlina regulisala krivicnim prijavama..Doslo selo u grad pa to ti je.
Naseg covjeka samo po dzepu pa da vidis eko - emancipacije u rekordnom vremenu.


Armine u pravu si da je ova tema nazalost zapostavljena.. Taj elaborat i foto dokumentaciju treba dati strancima jer, i sam znas da bas ti veliki zagadjivaci mogu potplatiti da vas elaborat i prijava zavrse u kanti od smeca.I sam vidis kakva se koplja lome oko izgradnje brane na Neretvi ti vise neprezaju nioceg i niotkog. Znaju oni dobro da ce izgradnjom brane unistiti nesto sto je priroda pocela vajati cak i prije nego je njihov predak majmun bio ameba.. Egoisti jer ti nemisle cak ni na svoju djecu male majmuncice !
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 04 vel 2007, 21:35

Slazem se sa tobom Seha. Smjesno je tvrditi da ljudi koji dodju iz Dijaspore zagadjuju nasu prirodu. Pa Dijaspora je tu mjesec ili dva, a sta mi domaci radimo ostalih deset mjeseci. Mi smo glavni krivci sto nijemo posmatramo sve ovo sto se desava oko nas. Indusrijski pogoni nekih tamo privatnika koji sebi zaradjuju dobre sume novca zagadjuju nase rijeke, jezera i svaki djelic zemlje, a da za to nikome ne odgovaraju niti placaju odstetu. Kad otvaraju pogone naprave elaborate boli glava, a od toga kasnije nema nista nego stavi dobru cjevku i pravo u rijeku, odnijece voda. Ovo sve sto se desava vezano za dozvole i konsesije na vode (primjer Sarajevskog kantona) vode unistenju sportskog ribolova. Sutra ce i nase vode uzeti neki bogatun koji ce od nas uzimati novac, a niti ce poribljavati niti ce cuvati riblji fond i sve do trenutka dok nam se sve ovo ne zgadi i ne okacimo stapove o klin. :cry: A i ona udruzenja koja su uspjela dobiti konsesije na vode pitanje je koliko ce izdrzati i uspjevati obezbjediti sredstva za placanje voda. jos nam nije kasno da dignemo glas protiv ovog lopovluka, a kad nas "scepaju za vrat" onda je kasno.
Volio bih da se prevarim u svojim predvidjanjima, ali izgleda da ce biti ona narodna "Daj Boze kceri da te Car uzme, al Cigani su oko kuce".

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Negativni primjeri”