Jezero Starača, Ilijaš

Moderator/ica:emin

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 25 stu 2013, 10:57

U pravu je Tommy. To je hibrid dobijen ukrstanjem upravo zbog te boje.
Kod mene u DK imaju jednostavan i simbolcan naziv "zlatna pastrmka"..
Dobra ideja za nagradni izlazak to su takodje i ovdje koristili kako bi popularizovali ribolov na komercijalnim vodama.
slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 25 stu 2013, 12:11

Nisam imao pojma, hvala Tommy. :wink:
Ja sam bio ubjeđen da je albino.
Evo tekst sa stranice što Tommy postavi link:

Family: Salmonidae
Common Family: The Trout Family (Pastrmke)
Common Name: Golden Rainbow Trout (Zlatna dužičasta pastrmka)
Scientific Name: Oncorhynchus mykiss, color variant (Latinski naziv istovjetan kalifornijskoj, odnosno, dužičastoj pastmci - druga varijanta boje)

Identification:
Golden rainbow trout are a deep gold or yellow in body color, with pinkish lower fins, pink or red-tones on their cheeks and a reddish lateral stripe. There is no spotting on the body. (Zlatna kalifornijska pastrmke je zlatne ili žute boje tijela, roskastih donjih peraja, roze ili crvenkaste boje na glavi (obrazima/škržnim poklopcima) i lateralnoj liniji tijela. Po tijelu nema tačke)

Range and Habitat:(Rasprostranjenost)
The West Virginia Centennial golden trout was developed in West Virginia as a color mutation of rainbow trout in 1963. Golden rainbow trout can be found in most of the larger waters of the state that receive trout stockings. (Njena najveća rasprostranjenost je u Zapadnoj Virdžiniji gdje je prvi put i uočena 1963. godine. Ima je u svim većim vodama koje imaju kalifornijsku pastrmku)

Fishing Facts:(Ribolov zlatne kalifornijske pastrmke)
Most anglers find the golden rainbow trout difficult to catch. Golden rainbow trout are very calm fish, many times ignoring attempts to entice them to bite. The bright golden color makes their presence more obvious, drawing more angler attention. When one considers that fewer golden rainbow trout are stocked, representing about 5 % of the total amount, then one can see that the angling of a golden rainbow trout can be a unique experience.
(Većina ribolovaca smatra da je zlatnu pastrmku tečko uloviti. To je mirna riba koja često ignoriše mamac. Njena zlatna upečatljiva boja privlači veliku pažnju ribolovaca. Uzimajući u obzir da je populacije zlatne pastrmke oko 5% populacije kalifornijske pastrmke, ribolov ove vrste ribe je jedinstveno iskustvo.)
Preveo: Google Translate Robot uz gamatičko-smisaone ispravke čovjeka :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la tommylee » 25 stu 2013, 16:09

Nema na čemu zato i služi forum!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 25 stu 2013, 18:43

To je kalifornija sa odredjenim poremecajem u pigmentu sto i jeste albinizam pa ih zovemo albino. http://hr.wikipedia.org/wiki/Albinizam

Ovako ih tretiraju i ihtiolozi pa ih nemozemo nazvati nikakvim hibridima nego jednostavno se prilikom mrijesta pojave takve jedinke i one se izdvajaju u ribnjacima cisto jer je pojedinim ljudima tesko objasniti da to nije "bolesna" riba. Ima ih zlatnih, plavih i ko zna kojih jos ne.

Prema tome Senade u pravu si one jesu albino sto je vidljivo i iz teksta sa navedene stranice koja ni u jednom dijelu ne opovrgava da se radi o albinu " Latinski naziv istovjetan kalifornijskoj, odnosno, dužičastoj pastmci - druga varijanta boje)

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 25 stu 2013, 19:21

Ma zvaćemo je "Zlatna staračka pastrmka", pa kako god ;)
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 26 stu 2013, 14:07

Kova ova i sve ostale podvrste kalifornijske pastrmke ja mislim da se mogu nazvati hibridi. Cim se covijek poigra genetikom i stvori nesto razlicito od izvornog postaje hibrid tj. vjestacka vrsta.. Imas one kalife koje su potpuno bijele koje smo prije rata lovili po hercegovini njih navodno vise nema nigdje, a imali su ih samo blagaj i susica kod Trebinja, imas onda one kalife sto formom tijela posjecaju na sarana i na njima je izrazena ona bocna linija u duginim bojama i imas sad ove "tobe jarabi" koje su po svim ribnjacima i vodama (Koju su ja mislim norvezani importovali kad su nakon rata pootvarali ribnjake u hercegovini). Ona bijelka takozvana kalifa je najvjerovatnije bila izvorni oblik i izgled kalife jer me najvise podsjeca na stealhead kalifu koja migrira u more i tu joj krljusti promjene pigmentaciju zbog bistre vode kako bi imala bolju kamuflazu. U Trebisnjici nije zabiljezena migracija, al na neretvi navodno jesu jer su ih znali loviti i u luci ploce..
Zato ja nemogu nikad dok sam u bosni naci normalan kukuruz (takozvano zrno bosanac) vec samo hibridni, jebem mu pleme ko ga donese <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 26 stu 2013, 18:10

angler je napisao/la:A ovako kupi baje :mrgreen: <jelmekotrazio>
Gdje si slik'o ovu da je 'zajmimo' :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 26 stu 2013, 19:24

senad je napisao/la:
angler je napisao/la:A ovako kupi baje :mrgreen: <jelmekotrazio>
Gdje si slik'o ovu da je 'zajmimo' :mrgreen:
U ovom bazenu... :mrgreen:

Kod viseceg mosta kod Glavaticeva…neko etno selo ili sta vec...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 27 stu 2013, 02:05

Ma Seha druze sve nam je vise hibrid. To si upravu one "bjelke" vise nema. Zato me i ljuti sto olahko prihvatamo misljenja sumnjivih strucnjaka i poribljavamo nase ljepe vode njihovim smecem. Tako ce nestati jedna po jedna autohtona vrsta, a ostace hibridi.
Treba probati druze potraziti u Rajlovcu kod Kineza <valjanjeodsmijeha>

Evo na PIk-u ciko prodaje kukuruz bosanac a ti kazes da nema http://www.pik.ba/artikal/2894495/domac ... z-bosanac/

Na PIK-u i kod Kineza nema sta nema :135: <valjanjeodsmijeha>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 27 stu 2013, 13:45

Da odem u Sanski most zbog kukuruza hahah svi bi rekli divi ganje puko ko kokica..
Ma jok ja ponesem plata kukuruz iz danske. (nekako mi usput) <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 27 stu 2013, 14:05

Kad smo kod kukuruza, mogli bi mi idući vikend malo nahraniti djecu, makar hibridnim. :wink:

Evo jučerašnja zimska slika jezera i okoline

slika
slika
slika
slika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la AdmirS » 01 pro 2013, 14:29

Neznam da li ste nasli ove Albino pastrmke, ali ako niste mozete ih potraziti u Pazaricu u ribnjaku. Bilo je i Zlatnih i bijelih riba oko i preko kilograma. Pa i onih vecih do 4-5 kg.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 07 pro 2013, 20:47

U jezero Starača u Ilijašu ubačene dvije 'zlatne ribice'

Članovi Udruženja "Bistro!" iz Sarajeva su danas u jezero Starača u Ilijašu ubacili dvije albino kalifornijske pastrmke, teške po 2.5 kilograma. Zbog njihove neobične, žuto-zlatne boje, prozvane su "Staračke zlatne ribice".

"Svaki ribolovac bi bio zadovoljan kad bi ulovio ovakvu ribu, a kad ulovi ovakvu ribu i pored toga dobije i besplatan jednodnevni izlazak u ribolov na jezero,onda je to dvostruki užitak. A upravo iz tog razloga su u jezero i ubačene ove dvije 'zlatne ribice'.", rekao je predsjednik Udruženja "Bistro!", Adnan Osmanagić.

"Ribolovci koji uhvate ovu ribu dužni su pažljivo postupati sa istom, odmah pozvati ribočuvara, a do dolaska ribočuvara ribu držati bezbjednu u vodi - nikako vezanu kroz škrge ili na neki drugi sličan način zbog kojeg bi riba mogla uginuti. Sretni ribolovac će dobiti jednodnevnu dozvolu koju će iskoristiti kada bude želio. Trenutno je jezero zaleđeno i na istom nije moguće pecati, što je i dobro - da se aklimatizuju i ove, ali i ostale ribe ubačene prije petnaestak dana. S prvim jugom se nadamo da će se led sa jezera otopiti."
, poručili su iz udruženja "Bistro!" iz Sarajeva.

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la montana » 07 pro 2013, 22:30

Bravo momci! <flag>

Za ove ribe nema potrebe imati polarizovane naocale! <djed>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 08 pro 2013, 00:11

Svaka cast! Predsjednice gdje su klizaljke <valjanjeodsmijeha>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”