Kupovina novoga kompleta.........:-)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
rulevu
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:07 tra 2013, 12:58
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rulevu » 13 tra 2014, 19:54

S obzirom da imam veliko iskustvo sa musicarenjem ( nadam se da necu dobiti sada velike osude od starih musicara) iz mladih dana sa nekim drugim metodama, ocekujem da cu sa velikom vjerovatnocom "zagristi". To i je razlog sto trazim ipak stap koji bi mogao nekako da me prati neko duze vrijeme.
Poz.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 13 tra 2014, 20:25

Dobro dosao brate musicaru! <championvanja>
Pusti to sta si bio u "prethodnom zivotu", bitno je da si se osvijestio I izbjegao sarandzisanje ili, nedaj Boze, varalicarenje! <jelmekotrazio>
Sto se tice klase stapa, Angler vec opisa ukratko najbitnije. Stapovi za BiH bi trebali da se krecu od #3, do #5 u duzini 9ft I takvi pokrivaju sve situacije za suhu muhu ili nimfu. Naravno, ovisno o vodi na kojoj lovis mozes ici na krace stapove (za rijeke obrasle granjem), brze stapove (dalji izbacaj ili teze muhe ili strimeri), sporije stapove (sitnije suhe muhe ili nimfe sa tanjim predvezom za sporije ili stajace vode).
Sta god da izaberes, gledaj da uzmes nesto kvalitetno, jer si vec odlucio da se zamusicaris. Ne zali pare na stap, vec ako moras stediti, obori cijenu na roli, pa kasnije dokupi, ako bude bolja situacija.
Daj nam nabroj rijeke gdje lovis I koju ribu I malo opisi mjesta gdje lovis, pa da ti neko da savjet sta ima na trzistu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la Clavis » 13 tra 2014, 20:34

Drug moj i ja sam odatle krenuo :) nista se ne sikiraj.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 13 tra 2014, 20:38

http://bcove.me/qx94uhhe

Vidi sta mozes sa lijepo izabranim stapom
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

rulevu
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:07 tra 2013, 12:58
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rulevu » 13 tra 2014, 22:45

Sto se tice rijeka, prva ljubav mi je bila Fojnica u donjem toku. Prije rata (jbg. svi smo navikli da tako mjerimo vrijeme) tokom i neke 3 godine poslije rata je bilo bas dosta lipljena. Poslije dijelom zbog izlova a po mom misljenju najvecim dijelom zbog pada vodostaja (to je neko moje posmatranje bilo) posebno u ljetnim danima je bilo lipljena sve manje. Poslije je su neki vidjali cak u Bosni nizvodnije,sto me je bas iznenadilo za lipljena koji preferira ciscu vodu. Elem tad sam okacio muhe o klin i prebacio se na skobalja, jer to jos bilo moguce loviti ( a i on se izbacuje :grin: ). Sad sam vec duze vrijeme u AUT stajerskoj i ove godine sam konacno mrdno guzicu i aktiviro se sa ribarskim ispitom (preduslov da uzmes dozvolu). Ovdje ima dosta rijeka sa fly-fishing karakterom i sve su u kategoriji Fojnica, Krivaja i dijelom Una.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 14 tra 2014, 06:18

Mislim da, ako se ne varam, taj potez Kiseljak-Visoko, ponajvise je osiromasio zagadjenjima i zagrijavanjem vode zbog niskog vodostaja, ali i izlovom na plovak. Isto se desilo i u gornjem toku, od Kiseljaka do Fojnice. Lipljena tesko naci, tu i tamo. Klijen je rijedak, a i sapaca (lokalno "brka") sto upucuje na prekomjeran izlov svega sto pliva. Dosta gradjevinskih radova se desilo i u samom koritu, a sto jako lose utice na riblji fond. Sto sam ja primjetio je da se pojavljuju dvije varjante mladice. Jedna je domaca, fojnicka, koja je krzljava, tj. duga i mrsava sa krupnom glavom i druga koja je znatno deblja i odgovara normalnoj mladici koja je odrasla u vecoj rijeci. Ovo povezujem sa tvojom konstatacijom da si sretao lipljena u Bosni (pretpostavljam u dijelu oko Visokog, nize usca Fojnice). U ratu, valjda tako odnedavno mjerimo vrijeme) sam u mjestu Mostre lovio i jedno i drugo.

Dakle, za Fojnicu u donjem toku, Krivaju i slicno, #4 sa 9ft duzine bi bio neki optimum. U proljece i rano ljeto moze i #5 zbog krupnije muhe koja je na vodi i veceg vodostaja, dok za kasno ljeto i jesen moze #3. Mozes ici i sa kracim stapom ako je usko i obraslo granjem. Ja na Fojnici u gornjem toku lovim sa #2, 7'9" i pokriva mi i suhu i nimfu, dok strimeram sa #5-6 od 8'6". Za rijeku Unu ti treba nesto dugo i brzo za donje dijelove od Ripca do Bosanske Krupe, dok u gornjem od Matrinbroda, preko Kulen Vakufa do Strbackog buka, duzi stap u klasi #3, #4 ili #5.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

rulevu
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:07 tra 2013, 12:58
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rulevu » 14 tra 2014, 16:40

Montana hvala na odgovoru. Sto se tice tih mladica, to je zbog toga sto je visocko ribolovno drustvo prije rata obavilo poribljavanje mladicom (mladunjci 0.5-1 kg.) i to su te standardne malice koje se malo razlikuju od onih autohtonih fojnickih. Ali su one strasno rijetke, jer su je istrijebili ko ebolu. Ako se koja ugleda tu se odmah aktviraju par kormorana koji joj sportski sa ostvama ili nekim slicnim orudjem dohakaju. U zadnjih par godina je visocko drustvo porobiljavalo, ali su te ribe ostajale tu do pada vodostaja i onda se uhvate noge, vise nizvodno (usce Bosne) nego uzvodno.
Usput puno vam hvala na brzim odgovorima, pa ako sta nadjem bit cu ponovo slobodan da vas pitam za misljenje.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 15 tra 2014, 19:48

montana je napisao/la:Vidi sta mozes sa lijepo izabranim stapom
Samo ti izazivaj <djed> <jelmekotrazio> Dugo ga ja zagledam <valjanjeodsmijeha>

Obzirom na rijeke na kojim planiras mahati, licno ne bih prelazio klasu 4# koliko god to "starim" musicarima izgledalo "tanko". Ne lovi se svaki dan lipljen od 52cm ili pastrmka od 4-5 kila, pa i ako se neka slicna zakaci sve te ribe moze izvuci jedna solidna 4#.
Zasto? Zato sto 99% riba koje budu na stapu ce biti "tavasice" pa i na revirima. Osjecaj je kudi kamo ljepsi u borbi, nase rijeke su pretezno bistre, treba tanak podvez, sitne baje...itd.
Ne treba se plasiti da stap nece izdrzati koliko god izgledao tanji od onih stapova sa "kundakom" :mrgreen: . Sad su svi stapovi za ribilov mnogo kvalitetniji.
5# mi je vise za laganog strimeranja i tezeg nimfarenja. Moze ona i za muhe na udici 22#...moze i stap 8# isto ali da li je to to.
Varalicari nekad koristili 80gr za bucova ili smudja...sad 40gr puna kapa pa i previse. Sarandzije nekad koristili 150gr, sad 80gr vadi grdosije...itd.
Polako...uzeces ti i 5# za neke uslove pa i 2#, a mozda i 8#. Kad god sam uzeo stap rekao sam...e ovaj je pravi i ne treba mi nista drugo...i tako nekoliko puta <valjanjeodsmijeha>
Koliko sam mogao vidjeti kod nas se mogu naci Redington i Grace. O kvalitetu i njihovoj garanciji ne treba pricati. Ako nista mogu se prodrmati. Nekad i "no name" stap moze prijatno iznenaditi svojim karakteristikama.
Ostalo je do tebe...zavisi koja akcija ti odgovara.

Kad ti sta naleti ili svidi, ti slobodno pitaj.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 16 tra 2014, 06:37

angler je napisao/la:
montana je napisao/la:Vidi sta mozes sa lijepo izabranim stapom
Samo ti izazivaj <djed> <jelmekotrazio> Dugo ga ja zagledam <valjanjeodsmijeha> .
Gledam I ja ovog #1 od 6". Vidi ti samo kako se stap savije kad primakne onu ribu. Tako je dobro umiri da nema prenosenja nikakvih trzaja na predvez. Mozes misliti kako je to dobro za one muhe manje od #22?

Sacekacu da vidim kako sa onom #2 mogu pokriti Misocu I Racu... na jesen <djed>

Po komentarima, jedino se bune sto je sjediste za rolu kao u vecih klasa, a kod prvobitne verzije ovog stapa je bilo ono sa prstenovima.

Nadam se da ti se svidio klip majstore?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 16 tra 2014, 14:33

Klip nadjoh na njihovoj stranici pa malo zraknem pa malo ostavim na stranu. Ko velim sta ce mi sad...ma foliram sebe <valjanjeodsmijeha>
Filigranski rad i tradicionalna akcija...kud ces ljepse <championvanja>
Za Misocu ovaj bi legao fantazija..."kratko, njezno"....iako se sa tim generalno zene ne slazu <valjanjeodsmijeha>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 16 tra 2014, 16:29

Generalno, zene se slazu, ali sta im je u glavi....? <adipiva>

Mahao sam u radnji ovim stapom million puta I nikad da donesem odluku. Sve provjere je prosao, ali uvijek ga ostavim za kasnije. Mislim da treba imati nesto takvo za svoju dusu I one male rijeke bisere gdje malo hrabrih promasu...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

rulevu
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:07 tra 2013, 12:58
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rulevu » 17 tra 2014, 19:58


rulevu
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:07 tra 2013, 12:58
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rulevu » 21 tra 2014, 16:43

Kolege musicari zagledam ovaj stap vec nekoliko dana, pa interesuje vase misljenenje.

http://www.aos.cc/shop-fliegenfischen/f ... nrute.html

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 22 tra 2014, 16:34

Auh jesu mu napucali cijenu. Malo previse! Inace je 200$. To im je izgleda fol jer Orvis u Evropu ulazi preko Britanaca, a ovi samo zamjene valutu na istu vrijednost.
Imam Clearwater ali u klasi 8#, stariji "plavi" model. Pise da je Tip Flex, a po mom ukusu i nije bas. Najveca zamjerka je pluto koje je moglo biti malo kvalitetnije ali je valjda to njihov standard za tu cijenu. To je sto se tice losih strana, a ostalo vazi za sasvim solidan stap u tom rangu.
Detaljnije mozes procitati ovdje...
http://www.fliegenfischer-forum.de/clearrod.html

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 23 tra 2014, 01:27

Orvis stapovi su malo sporiji, pa treba dobro odmjeriti jel' to ono sto treba ili mozda da skocis jos jedan broj vise. Iskreno, ja najcesce lovim Orvisovom #4 od 9' I pokrivam skoro 90% situacija. Sto se tice cijene, mislim da je prevelika, jer je taj stap u USA 200$ kako majstor Angler veli. Kad smo vec kod Clearwatera, nas kolega sa foruma, (Kovach) prodaje povoljno Clearwater #5, samo sto je dvodijalni, a ovaj koji ti gledas je cetverodijelni.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”