Čvorovi

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Čvorovi

Post Postao/la my_wayy_1 » 26 tra 2014, 13:50

super Hvala zlaja to je to kad se zavrsi sa ovim lock knot nema izvlacenja
Svirac to je valjda poenta svakog cvora tog tipa, samo sto je meni pri tanjem podvezu nebitno debljina strune se izvlacio samo sklizne,
ja koristim Penzo&Michel Hard Mono (0,50-0,60 za mladicu i uzeo sam ovaj 0,26 al je dosta tanji za pastrmku)
Bistro


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la zlaja » 26 tra 2014, 15:27

Pa da, poenta je uz snagu imati nesmetan prolaz kroz ringle, my wayy 1 i ja imam isti belaj sa vezanjem FG-a jer proklizuje...Svirac je u pravu,albright zakon-još ga ovako zaključat i mirna Bosna. Treba nam ove priče oko špage i lidera, da bi smo izvukli ono što je najbolje...

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la zlaja » 28 tra 2014, 19:20

Evo još ovaj i neću više :grin:
Najlakši čvor za spajanje špage i fc-a, preuzeo sa wired2fish
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la Seha » 29 tra 2014, 09:52

Ovaj zadnji cvor za spajanje razlicitih materijala koristim vec duze vremena pri kombinovanju materijala za saranske predveze. Sve je za 10 samo bi vam savjetovao ako namjeravate loviti vece komade da gdje monofil izlazi iz cvora prstima sakrijete cvor prstima, a monofil malo stopite sa upaljacem kako bi dobili stoper.. Jedanput mi se pod tezinom ribe izvukao monofil iz spage i od tada uvijek osiguram cvor da nema sansu na povrat.. Nekada to radim i sa super ljepkom jer su neki cvorovi za sok predveze super jaki ali ih treba zagladiti ljepilom kako bi formirali konus koji dosta pomaze pri daljim zabacajima.
Vjerovatno se pri ribolovu manjih komada nece desiti ali meni djavo neda smirom i pokusavam svesti na minimum svoje greske kako nebi ostao bez ulova koji mozda cekam godinama.
slika

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la svirac » 29 tra 2014, 11:27

Razlika je jedino u tome sto kod varalicarenja taj cvor konstantno prolazi kroz provodnike ... fazon ga je ostaviti sto manjim i mekanim, da ne lupa ... a fol sa upaljacem je super stvar.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la Seha » 30 tra 2014, 12:16

Nemas frke sa tim udaranjem u sprovodnike ove cvorove koji nisu sami od sebe na konus (znaci tanji dio ide od masinice prema vodilicama) ja sa dvokomponentnim ljepilom laganini mazem cackalicom sve dok nedobijem konus ciji se prolaz kroz vodilice skoro i neosjeti kada zabacujes. Konusi koje pravim za saranski ribolov su dosta veci jer koristim deblje profile materijala.. Imam jedan haos cvor neznam kako se zove i od njega spojem raznih materijala dobijas konus bez ljepila.. Samo se treba strpljivo sloziti i dosta navlaziti prilikom stezanja kako bi se smanjilo trenje (ostecenje materijala).. Sad cu malo pretrkeljat mozda i naletim na neku shemu
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la Seha » 30 tra 2014, 12:47

Evo ga jedan slican ovo je kao poboljsana varijanta cvora.. Razlika je u tome sto ja napravim samo jedan obican otvoreni cvor i nakon sto prodjem sa tanjim materijalom 10 puta vratim se nazad 6 puta kroz isti cvor navlazim pljuvackom i lagano navlacim kraj tanjeg materijala kad to slozim kako treba onda "zakljucam" stezanjem cvor od debelog materijala. Ako se slozi kako treba i neosteti prilikom stezanja ovo je maksimalno pouzdan cvor. Prilikom stezanja potrebno je malo vise strpljenja :wink: I naravno opet upaljacom stopiti malo kraj debljeg materijala kako bi osigurali cvor.
Ovo spajanje razlicite debljine ili sastava materijala je idealno i za vas varalicare imas recimo spagu debljine 0.10 a zelis predvez od metar dva od monofila debljine 0.18- 0.25 kako bi poboljsali samu prezentaciju mamca ili ukoliko zelite dalji zabacaj stavite spagu naprijed a monofil ispod.. Spaga trpi jak izbacaj a monofil ima manju frikciju na spulnu i varka logicno ide dosta dalje nego sa spulnom na kojoj je spaga. Ma lako mi je za vas varalicare na kakve sam ja terene nailazio u saranskom ribolovu i pokusavao sa kojekakvim materijalima dok nisam dosao do idealnih cvorova i materijala koji ce odoliti nasrtajima sarana da se zabije u granje ili stijene.A dusa mu se zafurat u te prepreke kako bi ti zagorcao zivot. :grin:

slika

http://anglinglines.com/blog/shock-lead ... d-to-know/
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la zlaja » 09 kol 2014, 21:45

Kad FC-om vežem kopču ,palomar mi ispadne grbav i smotan...ma svakakav,trilene ispadne dosta ljepše i jače...kojim čvorom vi vežete fluo na kopču ?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la Seha » 11 kol 2014, 13:27

Nekontam zasto ali cvorovi sa FC kao da dosta slabije trpe trenje prilikom slaganja cvora.. Ja vezem palomar cvorom, ali uz dosta pljuvacke i slozi ga ok.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la montana » 11 kol 2014, 20:30

I ja kao i Seha. Nakvasim i lagano povlacim, ako treba prstima popravljam dok vucem. Na suho zna ofucati onaj dio iznad cvora.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la zlaja » 11 kol 2014, 21:13

To se i meni dešava, fc je krut pa taj čvor bude nekakav grbav ...sav nikakav,hoda i kliže po vratu kopče...od kako sam prešao na trilene sve za desetku,fino se složi i dosta više nosi na čvoru. Kad vežem špagu ili najlon direktno na kopču i dalje vežem palomar,trilene samo za FC

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la zlaja » 11 lis 2015, 17:45

Još jedan dobar čvor za spajanje fc-a sa kopčom -double clinch knot
U malo modifikovanoj izvedbi prikazuje Mark Zona
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-E6s8Lh ... MTEwMjAxNQ[/youtube]

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la bakee » 11 lis 2015, 17:52

Zlaja druze kad vezes palomar nemoj na kraju vuci oba kraja nego samo povuci onaj manji kraj koji ces odsjeci, onda ce ti se skvrciti taj kraci dio a ovaj drugi ce ostati normalan. Taj kraci dio ces svakako odsjeci tako da nije bitno ato se skvrci. Valjda sa fino objasnio.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Čvorovi

Post Postao/la zlaja » 11 lis 2015, 20:03

Palomar vežem tako godinama i on je okej za špagu ili najlon,pogotovo nakvašen...nije okej za fc i kopču jer palomar šeta po luku kopče - fc je tvrd materijal...fc i kopču vežem sa trilene čvorom ,ovaj Markov je takođe super. FC je dosta krući od najlona pa traži poseban čvor...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, upredenice i ostali sitni pribor”