Rijeka Misoča

Moderator/ica:emin

Odgovori
Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Rijeka Misoča

Post Postao/la senad » 21 sij 2015, 12:02

Odavno planiramo da pokrenemo nešto i na ovoj rijeci, no planovi su čekali neka bolja vremena.

Nismo baš sigurni da su ona došla, ali pokretanje priče o Misoči, te prikupljanje savjeta od onih koji poznaju rijeku, ali i onih koji su imali slične situacije na rijekama u svojoj blizini je makar neki početak u kojem, ako ništa, možemo korigovati planove.

Rijeka Misoča se nalazi u Ilijašu i u našem je ribolovnom području.
Kao i sve rijeke u BiH, riblji fond joj je uništen, jer godinama na njoj nije bilo korisnika ribolovnog prava, a samim tim ni ribočuvara.

Ovo je snimljeno u prošlu subotu.
Napomena: Zum na kraju svakog kadre je početni zum sjedećeg kadra.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RWzImQW9evg[/youtube]

Neki Nacrt plana koji je proizašao iz razgovora je sljedeći:

Plan revitalizacije i poribljavanja rijeke Misoče

U 2015. godini, Udruženje „Bistro!“ planira započeti projekat sistematskog poribljavanja rijeke Misoče na teritoriji općine Ilijaš.
Devastirani riblji fond ove prelijepe rijeke, koji je opustošen uslijed dugogodišnje nebrige i konstantnog krivolova, zahtijeva široku akciju ribolovaca, građana i ilijaških i kantonalnih vlasti, a u cilju vraćanja ove zakonom zaštićene rijeke na listu ekoloških bisera općine Ilijaš i Sarajevskog kantona.

Generalni plan podrazumijeva vraćanje populacije potočne pastrmke, lipljena i mladice u rijeku Misoču. Trenutno stanje populacija ove tri najugroženije, ali i najinteresantnije vrste, je sljedeća:
• potočna pastrmka broji nešto ispod 10% od minimalnog broja potrebnog za samoočuvanje vrste, tj. za samostalnu reprodukciju koja će biti dovoljna da se potočna pastrmka održi u ovoj rijeci
• lipljen je potpuno nestao iz Misoče.
• I mladica u Misoči je, možemo slobodno reći, nestala. Glavni razlozi su pregrade i brane, pretjeran krivolov, kao i preveliko zagađenje rijeke Bosne. Naime, Misoča je rijeka u kojoj se mladica iz Bosne mrijestila. Opadanjem populacije mladice u Bosni, kao i već pobrojanim nekontrolisanim izlovom, krivolovom i vještačkim preprekama i nedostatkom druge ribe koja joj je hrana, došli smo u situaciju da je ova vrsta u potpunosti nestala iz naših voda

Opis potrebnih aktivnosti za ostvarenje plana revitalizacije i poribljavanja rijeke Misoče

Udruženje „Bistro!“, kao korisnik i upravitelj vodama u Ribolovnom području 6., će donijeti niz odluka i pravila koji će imati cilj da omoguće izvršenje ovog projekta i osiguraju njegovu samoodrživost uz minimalno uplitanje i korekcije u toku samog projekta, kao i upravljanje ribljim fondom u periodu nakon izvršenja samog projekta.

Odluke i pravila

1. Udruženje „Bistro!“ će donijeti odluku o izdvajanju određenih dijelova rijeke Misoče iz regularnog režima ribolova. Izdvojeni dijelovi, koji će imati poseban režim ribolova ili će na njima biti totalno ili povremeno ograničavan ribolov su mrijestilišne zone, zone zaštite ugroženih vrsta (lipljena i mladice), C&R zone i slično.
2. Udruzenje „Bistro!“ će uvesti privremene korekcije opštih pravila ribolova u cilju boljeg očuvanja riblje populacije i učinkovitijeg upravljanja rijekom Misočom.
3. Udruženje „Bistro!“ će izvršiti čišćenje i minimalno prilagođavanje korita i toka rijeke potrebno za prihvatanje riblje mlađi, koje će imati za cilj omogućiti sklonište za poribljenu ribu i njen nesmetan razvoj.
4. Udruženje „Bistro!“ će angažirati svoje volontere i lokalne aktiviste na čuvanju ribljeg fonda. Zatražiće se i pomoć struktura vlasti Općine Ilijaš i Policijske uprave Ilijaš u očuvanju ovog projekta od velikog značaja za Općinu Ilijaš i cjelokupnu zajednicu.

Pravila ribolova na rijeci Misoči i definicije

Rijeka Misoča je salmonidna voda i kao takva podliježe režimu ribolova na salmonidnim vodama što podrazumijeva:
• ribolov je dozvoljen isključivo vještačkim mamcima (vjestačke mušice i varalice)
• ribolov se može obavljati samo jednim štapom
• ribolov je dozvoljen samo jednom vjestačkom mušicom ili varalicom
• ribolovac je dužan posjedovati odgovarajuću ribolovnu dozvolu izdatu od Udruženja „Bistro!“
• ribolovac neće započinjati ribolov bez propisno izdate dozvole kupljene na nekom mjestu ili javljanja ribočuvaru na broj telefona XXX/XXX-XXX
• ribolovac je dužan upoznati se sa opštim pravilima, kao i sa privremenim zabranama, ograničenjima i uredbama prije započinjanja ribolova na portalu Udruženja „Bistro!“ – http://www.udruzenje.bistrobih.ba te kod ribočuvara i ribočuvara-volontera.

Privremena ograničenja i zabrane

• dozvoljeni dnevni ulov na dijelu toka Misoče koji je definiran kao otvorena voda je 4 pastrmke dnevno (potočna, kalifornijska ili zlatovčica), od kojih samo 2 mogu biti potočne pastrmke dužine od 25 do 45 cm.
• u zakonom dozvoljeni maksimalni dnevni ulov od 5 pastrmki se računaju sve ribe koje je ribolovac ulovio na taj dan ukupno na svim salmonidnim rijekama ribolovnog područja 6
• na snazi je potpuna zabrana lova na lipljena. Svaki uhvaćeni lipljen mora biti odmah vraćen u vodu neozlijeđen
• na snazi je potpuna zabrana lova na mladice. Svaka uhvaćena mladica mora biti odmah vraćena u vodu neozlijeđena
• Ribolov na izdvojenoj stazi je dozvoljen tehnikama mušičarenje i varaličarenje, gdje varalice moraju imati po jednu udicu umjesto trokuka
• ribolov na Izdvojenim stazama se obavlja u režimu "uhvati i pusti" (C&R), osim za kalifornijsku pastrmku koju ribolovac može zadržati - ukupno dvije u propisanim dužinama od 25cm do 45cm.
• Ribolovci sa ribolovnicom Udruženja „Bistro!“ na izdvojenim stazama doplaćuju 5 KM za dva izlaska u ribolov
• članovi Udruženja „Bistro!“ mogu sa sobom povesti goste. Gosti moraju imati odobrenje udruženja i biti u pratnji članova Bistro!. Cijena dozvole za goste u pratnji člana je 5 KM za jedan izlazak.
• Za ribolovce, članove Udruženja potpisnika Sporazuma o zajedničkom režimu ribolova, cijena je 10 KM za dva izlaska u ribolov.
• Ribolovci sa ribolovnicama udruženja koji nisu potpisnici Sporazuma o zajedničkom režimu ribolova ne mogu loviti na izdvojenim stazama, a cijena dozvole za otvoreni tok rijeke Misoče je 20 KM.
• djeca do 12 godina i žene (djevojke) u pratnji starijeg člana koji ima urednu dozvolu, mogu loviti besplatno na izdvojenim stazama. Oni/one su dužni/e poštovati pravila ribolova na izdvojenim stazama, a dnevni ulov im se zbraja sa ulovom osobe koja je za njih odgovorna.
• takmičenja i promocije na rijeci Misoči se mogu organizirati uz dogovor sa udruženjem Bistro!.
• Udruženje „Bistro!“ može mijenjati Odluke i Pravila zavisno od stanja na vodama o čemu će blagovremeno obavještavati korisnike putem web prezentacije Udruženja na http://www.udruzenje.bistrobih.ba i ribolovačkog portala http://www.bistrobih.ba .


To bi bilo to što se poslagalo u nekim razgovorima kako i šta.

Izdvojena staza je planirana između dvije brane, s tim što postoji mogućnost i uzvodnog proširenja do tzv. Zelenog vira.

Već su neki razgovori obavljeni, a vezano za poribljavanje rijeke, neke još trebamo obaviti. Neka sredstva su poslale kolege iz inostranstva, nešto ćemo obezbjediti mi.
Obavljeni su i razgovori sa ribolovcem iz mjesta Gornja Misoča koji je inače čest gost na jezeru Starača, i koji je pristao da kontroliše vodu u šta će uključiti i svog brata. A gdje ćemo uskakati i mi kad god mognemo.
Znači, planiramo pokušati ukoliko se poslože još neke stvari.
Ako ne uspijemo sad, možda ćemo iduće godine, a nije loše progovoriti koju o svemu ovome, pa makar to sve ostalo za nekad kasnije. :wink:

Kritike, sugestije, prijedlozi... :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la rades7 » 21 sij 2015, 15:18

Želim vam svu sreću u radu i znam da će ova voda za koju godinu biti raj.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la Seha » 22 sij 2015, 16:04

Ma bice to super za varalicare i musicave <championvanja>
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la montana » 22 sij 2015, 17:37

Odlican plan. Ljudi, stojim vam na raspolaganju da se ova lijepa rijeka stavi u sluzbu ribara. <titinpionir>
Mislim da se do proljeca i otvorenja sezone moze dosta toga uraditi. Treba vidjeti koliko nas je zainteresirano raditi na ovom projektu i prionuti na posao. Bilo bi dobro da se izjasni svako ko moze doci na radnu akciju ili pripomoci materijalno ili nekako drugacije. Trebamo se presabrati da znamo cime raspolazemo i sta dodatno treba izganjati, da dobijemo jednu lijepu musicarsko-varalicarsku vodu. A Misoca... sa ovih snimaka, bas lijepa voda. <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la Kovach » 03 vel 2015, 22:26

Drage kolege! Znamo svi koliko su Senad, Adi, Fera, Besko i raja koja su blize Staraci ulozili truda da jezero dovedu u sadasnje stanje, a mi sto smo dalje dajemo im moralnu podrsku. Svi znamo da je ogroman posao uradjen, a jos dosta toga je ostalo. Moj prijedlog, a ujedno i molba svima vama koji imate mogucnosti da na ljeto organizujemo druzenje na Staraci sa akcentom na akciju ciscenja obala Misoce i da na taj nacin pomognemo u revitalizaciji ove rijeke. Molio bih sve koji mogu odvojiti bar jedan dan za akciju da se jave ovdje da dogovorimo sve detalje. Ako nemozemo svi istog dana da napravimo vise grupa. Konak u satorima pored vode i druzenje u vecernjim satima., a na Staraci ima ribe za svakoga (sarandzije, musicare, varalicare, plovkarose). Podrzimo ovu akciju i pomozimo Misoci!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la montana » 04 vel 2015, 02:13

Odlicna ideja druze Kovach. Ja sam dole na ljeto i stavljam vam se na razpolozenje! <titinpionir>

Osim korisnog rada, ovo ie odlicna prilika da se druzimo uzivo. <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la senad » 04 vel 2015, 10:34

Eto, kažite datum - ali neka Monty i Rusko (pošto su on već nešto dogovarali) kažu u kojem bi to periodu oni mogli prilagoditi se zbog dolaska u BiH, i odredite neki vikend. Na Misoči nema čišćenja smeća, ali bi se moglo malo krčiti šiblje (praviti ribarska staza uz obalu gdje je neprohodno) ili praviti male brane - bentovi.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la rades7 » 04 vel 2015, 11:23

Prijavljujem se <titinpionir>

Ako se termin može dogovoriti malo više unaprijed, da znamo da se organizujemo. Jedan dan ne bi trebao biti problem doduše...

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la bakee » 04 vel 2015, 12:57

I ja sam za. Samo odredite datum.

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la svirac » 04 vel 2015, 15:08

Ja sam in ...
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la Seha » 04 vel 2015, 15:21

Gdje vi stanete ja nastavljam u septembru ;)
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la Kovach » 04 vel 2015, 16:37

Odlicno. Senade na te radove sam i mislio jer ima mnogo siblja koje smeta i prolasku i ribolovu. Ima napraviti neki stolic i klupa za odmor (mozda i sadrvan).

Neka Monty i Rusko odrede datum jer su izgleda obojica ove godine u julu i augustu ovdje. Meni odgovara bilo koji datum posebno vikend jer mogu uzeti par dana odmora uvijek, a planiram ga 06.07.2015.-27.07.2015.g. Prepustam datum ljudima koji imaju problem sa odmorom, a ja cu se uknapovati. Seha ti odredi za septembar datum druge faze posto si jedini van BiH, a mi cemo se ustimati.

Senade moze li se nekome od ovih trznih centara pisati dopis da nas podrze hranom i picem za ekipu ili rukavicama i potrebnim alatom (sjekire, kosjeri, grablje, rucne pile). Pa ako se moze od nekoga dobiti malo goriva za motorku i eventualno raju koja dolazi iz daleka, a mozda ostane neka kinta i za poribljavanje. Da se malo angazujemo svi pa da napravimo pravu stvar na ljeto, a da ne bude kao svake godine za druzenje fula. Valjda je vrijeme da se konacno sretnemo, popijemo koju i progovorimo o svemu.

Bistro!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la angler » 04 vel 2015, 17:38

Ja cu nastojati svim snagama da ove nagovorim da me puste od sredine Jula do sredine Augusta.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la montana » 04 vel 2015, 19:35

Imacemo kvorum u oba doma <flag>

Neka Kovach napravi presjek svacijeg godisnjeg i da nadjemo zjednicki datum. <flag>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Rijeka Misoča

Post Postao/la rusko » 04 vel 2015, 21:10

montana je napisao/la:Imacemo kvorum u oba doma <flag>
U obatri… kod mene je do zene i kada ce ona dobiti godisnji… ali imam plan da sve to zaobidjem, samo necu previse da mastam i planiram, prerano je… 39 godina mi nista nije bilo po planu, pa da ne ureknem sve ;-)
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Rijeke”