Glavinjara uradi sam by @ldin

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la Seha » 13 stu 2010, 01:01

Po mojim nekim statistikama ovdje gdje lovim u ovom zimskom periodu stuka smudj i salmonoidi najvise se loze na fire tiiger i floroscentno crvenu (moze i u kombinaciji sa bijelom). Svejedno dal se radi o kristalno bistroj vodi ili blago zamucenoj. U ovom zimskom periodu prirodni dekori meni bar daju dosta slabije rezultate dok je u toplijem dijelu godine realistican dekor dosta efektivniji.
U ovoj nekoj mojoj statistici sam paralelno testirao indenticne modele varalica..

Ojha odosmo mi sa teme kilometar.
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la montana » 13 stu 2010, 02:13

[quote="rusko... to moze znaciti da ribe vide boje u crno bijelom svijetu ili na neki drugi nacin "prevode" talasne duzine... znaci zalecu se na kontrast a ne na boju...[/quote]
Na konturu i pokret najvise (po meni), a onda na kontrast.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la @ldin » 13 stu 2010, 12:10

svi ste čitali nekad ili čuli da je čovjek hvatao ribu na štipaljku za veš samo joj stavio trokuku i opleti , drugi je opet na neki dio od dječije lutke neznam jel noga il ruka u pitanju... stvar prezentacije plijena tj. varalice pa poslje sve ostalo . Ja sam ovu svoju glavinjaru na istom mjestu forsirao ne ofarbanu i nista se nije desilo , poslje u nekom sivom dekoru opet truba, a baš sam im dao minutazu , poslje ova "gey" u par navrata isto mjesto ista tehnika vodjenja davala je rezultat
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

maki
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:09 ruj 2010, 11:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la maki » 07 lip 2011, 16:06

Pozdrav !
Zanima me dali glavinjara mora imati rep,
ili može kalup bez repa tipa Rattlin ?

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la @ldin » 07 lip 2011, 19:34

ma može druže , ja sam nedavno i radio nešto slično bez repića al' od drveta , super rade... negdje sam postavljao fotke ako te interesuje reci nije problem slikat ću opet ...
Kod glavinjara je odnos tezina i izbalansiranost najveći fazon i ključ za dobar rad , i uvjek je bolje krenuti od malih tezina prema većim , neznam jesam li ovo dovoljno jasno rekao , ako napraviš jedan kalup i hoćeš tu istu glavinjaru iste veličine u različitim gramažama , postepeno dodaji na tezini jer u jednom momentu kad postane preteška u odnosu na tijelo jednostavno se izgubi rad i to je onda maximum za tu veličinu i konstrukciju tijela , nevjerovatno al kako se približamo toj gornjoj granici čak i trokuke utiču na rad tak da nije svejedno :wink: ... ako te šta zanima samo pucaj, ako i sam radiš nešto opet pričaj :grin: .... Bistro ...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


maki
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:09 ruj 2010, 11:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la maki » 07 lip 2011, 23:02

Hvala na odgovoru .
Pokušao bih nešto za sebe raditi i mislim da nebi trebalo
biti problema .Znam da je glavna bit u otežanju i dobar
dio ljudi koji rade za sebe glavinjare jednostavno prekopiraju
sve od drugih majstora . Moj problem tu počinje ,jer ja živim u
Hrvatskoj i poprilično je teško doći do radova iz BiH a posebno iz
Srbije. Nemožeš nikog daviti da ti šalje dvije tri glavinjare da probaš
a zadnji put kad sam preko jednog kolege s drugog foruma došao do
petnaestak glavinjara jednod drinskog majstora polovica mi je bila
beskorisna jer su jednostavno bile preteške za Savu na kojoj ja pecam .
Mislim da sam pregledao desetak foruma i ovo je jedina tema na kojoj je
detaljno opisana izrada . Stoga još jednom zahvaljujem .

fejza
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:16 ruj 2006, 21:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la fejza » 10 sij 2013, 22:07

Pozzzz,
Treba mi savjet :( sve sam zavrsio i sredio oko odljevka i dobio proizvod spreman za farbanje. Interesuje me farbanje airbrush metodom KOJA BOJA i koji zastitni sloj ????
Prije farbanja da li ide neka podloga....koja vrsta boje....koji učvrščivač nakon farbanja .... :(
Auto lakovi ne dolaze u obzir jer i najmanje savijanje vralice izaziva pucanje laka :(
Pomoooooč <djed>

Hvala i BISTRO <ribarcina>

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la zlaja » 11 sij 2013, 17:11

Nanosi silikon u kalup nožem kao što mažeš evrokrem po kruhu, na obe strane jednako,zabij neki listić papira od glave prema repu da dobiješ odvojena leđa i stomak varke, nanesi školsku temperu(recimo zelena leđa-bijel stomak)... izvadi papir,sklopi kalup,sačekaj da osuši i imaš iznutra ofarbanu silikonsku glavinjaru,ostaju ti detalji sa vanjske strane,recimo peraja i oči...istresi malo silikona na neku paletu-recimo komad stakla,dodaj malo acetona i u smjesu istresi tempere-sve dobro zamjesi i odradi detalje...
PS. Naravno ova šema uspjeva sa bezbojnim silikonom...Pri prvim nanosima nožem čim popuniš zidove možeš krenuti bojiti, takođe možeš oni šljokica ili sljaštećeg praha malo posoliti* po cijeloj površini,sve će to kroz providni silikon da dođe na svoje...

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la Klenolovac » 10 vel 2013, 23:21

Pročitah čitavu temu, i majstor @ldin je fino opisao postupak izrade, samo meni je ostalo malo nejasno oko kalupa za olovo. Jel se i on pravi kao gipsani, prvo jedan dio, pa namažeš uljem, pa drugi dio, s tim da se mora ostaviti kanal za naljevanje. Odakle je najbolje ostaviti taj kanal? Da li treba kalup ugrijati prije naljevanja olova? Od čega se pravi model olovnog djela? Model silikonske ribice je rečeno od drveta, ali model olova sve zajedno sa žicom je malo teže napraviti od drveta. Što reče kolega, ljudi većinom razvale nečijeg silikonca pa već imaju model olova. Meni je intresantnije nešto sam probati, napraviti par različitih olova za jednu glavinjaru i tako to.

P.S. Ako nekome treba kvalitetan plavi modelarski gips ima u OBI-ju, jest da je 5 km/kg. Nisam ništa radio ali mislim da je puno kvalitetniji od običnog.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

YUGO BOSS
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:27 sij 2015, 13:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la YUGO BOSS » 18 vel 2015, 16:46

slika

2.5 cm leti ko metak,vibrira jako,sve u svemu za drugi pokusaj sam prezadovoljan :) Hvala @ldin
Za pocetnike bih preporucio gips obican alabaster,pa kako se kontaju fore moze se preci na bolje materijale :)

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la tommylee » 19 vel 2015, 09:04

Probaj da ublažiš vibraciju podešavnajem olova.Za tako malu glavinjaru kažeš jaka vibracija.

YUGO BOSS
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:27 sij 2015, 13:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la YUGO BOSS » 23 vel 2015, 13:15

Tako nesto sam i hteo da napravim ;)
Inace pravim i nova otezanja bas sam se zarazio :D

slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la zlaja » 23 vel 2015, 15:42

Tako malo sa jačom vibracijom čuvaj za klena, često pali...priznajem jest zarazno , samo da mi je vremena...

YUGO BOSS
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:27 sij 2015, 13:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Glavinjara uradi sam by @ldin

Post Postao/la YUGO BOSS » 25 vel 2015, 19:34

Da za klena i bandara sam je namenio a verovatno je ni bucov nece zaobici :D

Evo igram se ovih dana u planu je i par novih otezanja a i neki dekori da probam malo :oops:

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silikonci”