Koliku je štetu napravila jalovina?
Sanacija rudinka „Stolice“ u Kostajniku je počela, ali je pitanje kakve posledice na ekosistem mogu imati teški metali koji su se izlivali iz jalovišta.
Stručnjaci upozoravaju da je mulj dospeo u reke i sedimente, ali pošto nije bilo vanrednih konotrola na teške metale u ribi, ne zna se da li su stigli u biljni i životinjski svet, i čoveka.
Da li su arsen, olovo ili kadmijum stigli do riba i ima li ih u ekosistemu – logična su pitanja posle izlivanja jalovine iz rudnika „Stolice“.
Željko Katić, vlasnik ribarnice, kaže da nema razloga za brigu jer se riba nabavlja uglavnom iz Vojvodine, što potvrdjuje i deklaracijom.
„Ovi ribnjaci prolaze veterinarsku kontrolu i mi dobijamo od njih potvrdu gde je riba ulovljena, i papir o kontroli ribe posle svakog izlova“, kaže Željko Katić, ribarnica „Katić“.
Ipak, deklaracija o poreklu ne garantuje da u ribi nema opasnih materija, za šta je potrebno sprovesti dodatne kontrole.
U veterinarskoj inspekciji kažu da su analize teškim metala u ribi sprovodili u okviru državnog monitoringa, i to pre izlivanja opasne jalovine.
Sada nisu imali nalog za vanredne kontrole, tako da se ne zna da li su teški metali dospeli u biljni i životinjski svet.
U sedimente jesu, tvrde stručnjaci. Odatle spiranjem lako dospevaju u biljke, a onda i u čoveka.
„Najčešće se kače za kosti i ulaze u tkiva čoveka izazivajući vrlo teška oboljenja“, kaže Dragan Isailović, diplomirani inženjer tehnologije.
I živi svet se buni, kažu ribolovci, pa je to signal za uzbunu.
„Šljivar je pobegao iz Drine, jer tamo voda nije čista. To što se dogadja, uskoro će stići i ovde“, kaže Branimir Pandurović, ribolovac.
Pitanja je da li je nama to dovoljno upozorenje da reagujemo, ili ipak treba još nešto da se dogodi.
Izvor: navodi.com