Drinom do ljepote
Piše: Ismet BAJROVIĆ
Lijep je grad Foča sa dvije rijeke, pun cvijeća i zelenila, bogat drvoredima, prirodnim ljepotama i čuvenim fočanskim ružama.
Rijeke Drina i Ćehotina su bogate ribljim fondom kojim fočanski ribolovci domaćinski upravljaju i koriste ga.
Drina „mirna“ i tiha ljepotica koja skoro nečujno teče. I ko bi rekao da je to ista ona pomahnitala rijeka kad u jesen ili na proljeće nadođe od brda do brda i nosi sve ispred sebe.
Stani, Drino vodo, stoj, a ona se valja i svađa sa Ćehotinom, koja joj prijeti da će odnijeti Aladžanske dvore i u dvoru lijepu djevojku. Samo oni što se rodiše na obalama ove rijeke, što tu prohodaše, što su je kao djeca pili, vazda i na njoj lovili ribu, znaju ovu rijeku i pamte je vazda.
Tako je pamte i svi fočanski sportski ribolovci, članovi Sportsko ribolovnog društva „Mladica“. Drina nastaje kod Šćepan polja, od planinskih rijeka Pive i Tare, i do ušća u Savu, kod Bosanske Rače, duga je 175 kilometara u pravoj liniji, a stvarna dužina njenog toka iznosi 461 kilometar, sa površinom sliva 19.570 kvadratnih metara. Sa lijeve strane prima Sutjesku, Bistricu, Praču, Drinjaču i Janju, a sa desne Ćehotinu, Lim, Rzav i Jadar. Drina je i najveća desna pritoka Save.
Drina je ogromni turistički potencijal. U svom toku ima preko 150 kilometara „splavarskih trasa“. Ima tu još dosta lijepih i privlačnih kutaka. Ipak, ako stignete, svratite i do Tare i iskoristite lijepo vrijeme za vožnju splavom niz Taru i Drinu, jer je to avantura koja se ne zaboravlja.
Stariji poznavaoci Drine kažu „da jedan dan proveden kraj ove rijeke znači i jedan dan života više“. Na Drini u Foči, Ustikolini, Goraždu, Višegradu, Janji… lovljene su kapitalne mladice, pastrmke, lipljani i škobalji. Na Drini ulovljena je i rekordna mladica koju je ulovio Halil Sofradžija kod Ustikoline. Bila je teška 58 kilograma i to je još uvijek aktuelna svjetska rekorderka.
Mladica Remzije Krkalića (36 kg), ulovljena je u Drini kod Foče, februara 1940. godine. To je dokaz da ova rijeka u sebi krije kapitalne mladice, pastrmke, lipljane, škobalje…
Kao prioritetan zadatak fočanskih ribara je zaštita i unapređenje ribljeg fonda, očuvanje okoliša, masovnost i učešće na brojim takmičenjima. Ribolovno područje kojim gazduju fočanski ribari je oko 160 km, a vode ovog kraja su pune salmonidnih riba. Kad se čovjek na obalama Drine nađe, pomisli da je to nebeski raj na zemlji, gdje još uvijek ima netaknute prirode, koju vrijedi posjetiti i doživjeti svu onu ljepotu kanjona Drine koja očarava.
Foča, taj grad nesvakidašnje ljepote, svakodnevno pohode brojni domaći i strani turisti koji posjećuju poznato izletište Brione na obalama Ćehotine i brojne prirodne ljepote, Foče, Sutjeske…
Najviše pažnje, dakako, plijene lijepe djevojke koje se u gradu na Drini mogu susresti na svakom koraku. A samo jedan cjelovečernji boravak u Foči potvrdit će staru istinu: malo gdje ima tako lijepih djevojska kao što su fočanke…