Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 10 vel 2013, 00:37

Rusko ja ga uvježbo na jen-dva tri -sad :grin: klenolovac meni je to odlična fotka sa pecanja! Moj ocjenjivački sud prema nekoj fotki se dosta razlikuje od moji kolega...od djetinjstva se bavim slikarstvom i imam drugačije poglede na svoj i tuđi fotografski uradak...kao da objasnim...recimo kad učimo voziti bicikl -vježbamo tehniku,ravnotežu...non stop po njemu lijepimo sličice :grin: kasnije kad uvježbamo i vozimo kao da nismo na biciklu...niti nas interesuje tehnika niti sličice ...već samo zgodne ženske kraj koji furamo...


Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Klenolovac » 10 vel 2013, 00:58

Možda se i nisam izrazio najjasnije, ali htio sam reći da će Zlaja ili Lupino ili neko treći ko se bavi fotografijom i sa običnim kompaktom napraviti ekstra fotografije, dok neko neće ni sa ne znam kako skupim aparatom.

Možda bi nam neko od majstora mogao dati i neke smjernice kako se fotografisati sa nekim trofejnim ulovom. Primjetio sam da mnogi fotografišu izbliza sa širokim otvorom objektiva i onda guraju ribu u objektiv da ispadne što veća. Meni su takve fotografije bez veze, ne znam kako drugima. Da li treba prsti da se vide što manje i slične stvari.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 vel 2013, 01:07

Tesko ce tu neki majstor pomoci... Ja citam masu knjiga i casopisa... gledam videa... pratim po forumima...

Ali najbolje se naucim kada dodjem kuci, ubacim karticu u kompjuter i vidim sta sam napravio... pa se nesto skonta do sljedeceg puta... Slazem se sa klenolovcem da neke slike riba ispadnu jako smijesno kada je ocito da se tip trudi da prikaze ribu krupnijom nego sto jeste... pa se skupe prstici da riba dodje do izrazaja...

Ti fazoni u sustini nemaju nista sa kvalitetom fotografije vec sa naravi ribolovca... najbolje slike su one koje pored tehnicke cistoce fotografije (a to se da naknadno srediti u photoshopu)... emituju i emociju dozivljaja u datom momentu (a tu nema pomoci od strane photoshopa)...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 10 vel 2013, 01:34

Teško je odgovoriti na to pitanje druže...nabolja ribolovna fotka sa ulovom čak nemora imati ribolovca u kadru,postavljanje ribe u prednji plan je meni odlično,portret ulova je super...nekad ne postoji mogućnost fotografisanja iz dobrog ugla...možda je najbolje rješenje napraviti sa ulovom više tematski fotki pa kasnije se odlučivati što ide u album.Uglavnom ja tipujem za najbolju fotku ulova kad je riba u vodi bez ribolovca...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 10 vel 2013, 06:16

zlaja je napisao/la: Moj ocjenjivački sud prema nekoj fotki se dosta razlikuje od moji kolega...od djetinjstva se bavim slikarstvom i imam drugačije poglede na svoj i tuđi fotografski uradak...kao da objasnim...recimo kad učimo voziti bicikl -vježbamo tehniku,ravnotežu...non stop po njemu lijepimo sličice :grin: kasnije kad uvježbamo i vozimo kao da nismo na biciklu...niti nas interesuje tehnika niti sličice ...već samo zgodne ženske kraj koji furamo...
rusko je napisao/la: najbolje slike su one koje pored tehnicke cistoce fotografije (a to se da naknadno srediti u photoshopu)... emituju i emociju dozivljaja u datom momentu (a tu nema pomoci od strane photoshopa)...
Aferim momci, ovim je sve receno <juma>
Mozda neki ne shvataju ovu poentu ali kvalitet fotografije nije njena atraktivna vrijednost vec emotivni izrazaj fotografa u datom momentu.

U ovoj eri multiekspanzije fotografija i fotografa na prste mozemo izbrojati one najjace iliti najbolje dok u vrijeme filma taj odnos je bio malo veci... isti broj najboljih ali dosta manji broj ostalih. Razlog...skup hobi...misleci na film i izradu istog pa i manje fotografa amatera. Tad nije bilo bezveznog skljocanja vec si dooobro razmislio sta ces i kako uslikati i samim tim se vracamo na gore napomenuto. Mislim da su amateri u ovo vrijeme malo vise (citaj pretjerano) optereceni postavkama aparata sto je ustvari najmanje bitno, a u sustini ima samo par stvari kojih se trebamo pridrzavati da bi imali tehnicki kvalitetnu sliku. To su korjeni koji proisticu od slikarstva.

Sto se tice pribora, kao i u svemu generalno, on je manje bitan ali... U mom profesionalnom poslu, alat koji koristim, tezim da bude sto kvalitetniji i da imam sve ono sto mi treba za taj posao. Prozvod toga je...kvalitetnije uradjen posao. Mogu ja i kasikom odvrnuti i zavrnuti saraf. Tako i u ribarskom priboru. Svi mi mozemo uloviti ribu na ljeskov stap sa malo silka, jednom udicom i svjecicom od auta. Slagao bih kad nebih rekao da jedne od najdrazih slika su uslikane "hagamushi" apartom...nasao se pri ruci ili nisam imao tad nista "kvalitetnije".
Po meni najljepse slike ulova su mi na onaj fol....riba na panju, kamenu, pribor pored i lijepa pozadina, pod zanimljivim uglom. Nedavno je Montana postavio par takvih.

Za fokusiranje, a u zelji da se izbjegne mrezasta ograda, stvar je podesenja aparata, i za to ne treba manuelni fokus. Centar point i multi point :wink: Aparat tezi laksem, a mi mu trebamo dati smjernice.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 10 vel 2013, 11:27

Uskoro cemo moci uslikati i ribu, i familiju... i nebo i rijeku... sve u cugu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7wjNjsBnH5E[/youtube]
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 10 vel 2013, 13:18

Sjednes onda fino sa hanumom u avliju i sve pregledas na tv-u :grin:

http://www.cseed.tv/design/movie.html

"Najbebali" smo mi od ove tehnike saka mocnika ce nas ubrzo moci kontrolisati dzojstikom <djed>

Nego stap u ruke i zamnom braco partizani. Preko vode do slobode <jelmekotrazio>
slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Clavis » 25 tra 2013, 10:45

'vako

Ovaj kolega što nam pravi snimke i klipove u raji u ribolovu.

Kupio Nikon D 7000, jučer naleti objektiv Minolta Sigma 170-500 APO, eh sad zna li neko kako se kreću adapteri ringovi koji bi taj objektiv da se nakači na Nikona.

edit :
Samo ribolov -bez vjerski i nacionalni dogmi.
Bistro BIH tim

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 25 tra 2013, 20:41

To bi bilo to...

http://www.amazon.com/Fotodiox-Lens-Mou ... B003EDYIM6

Ali nadjoh zanimljivu diskusiju vezano za tu kombinaciju...

http://www.flickr.com/groups/14411702@N ... 815457832/

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 25 tra 2013, 21:08

Okinuo sam dosta fotki prošlog ljeta sa nikonom i starim objektivima,sa 35-ticom me oduševio , sa nekim starim tele nije me se dojmilo...deformacije i vinjetiranja, u biti ako ubodeš objektive novijih slr-ova objektivi su odlični za dslr-ove, stariji objektivi i novi senzori igraju neku igru,ako ubodeš super, ako ne...

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Clavis » 25 tra 2013, 21:30

Hvala Angler, uputa me dovela do solidnog izbora http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40

Zlaja, prenijet ću mu tvoja iskustva, pa nek dečko tweak-a.... ne vele mu ih izrađivati pa gledati šta je napravio :D

Avatar
emin
Književnik
Postovi:820
Pridružen/a:21 ožu 2011, 10:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la emin » 08 lip 2013, 11:54

ljudi ja se ponovih danas, pa šta mislite o ovoj makini..

slika


http://www.canon.ba/For_Home/Product_Fi ... hot_A2300/
..be yourself no matter what they say..

meskobeg
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:01 ožu 2013, 17:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la meskobeg » 08 lip 2013, 16:29

Bolji ti je taj što slikaš s' njim <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
The river was cut by the world's great flood and runs over rocks from the basement of time. On some of those rocks are timeless raindrops. Under the rocks are the words, and some of the words are theirs. I am haunted by waters.

Avatar
emin
Književnik
Postovi:820
Pridružen/a:21 ožu 2011, 10:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la emin » 08 lip 2013, 19:02

evo jedna brzinska, ispred vrata.. a pravi će test biti kad odem na pecanje..

slika
..be yourself no matter what they say..

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 08 lip 2013, 20:28

Čestitam,i čuvaj to od vode i kamena. Malo mu fali za čistu peticu, fotke koje daje su sasvim okej !

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”