Recenzije fotoaparata i kamera

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 15 ožu 2012, 13:30

Seha jarane za aj problem koji rece je zbog objektiva, odnosno optickog raspona. kod tebe je sad vjerovatno 35 mm, sto znaci da ispod ne ide pa ima npr 35-140mm. Obicno se oznacavaju po najnizoj cifri pa se kaze objektiv 28 ili 35 mm koji su najcesci na kompakt digitalcima. I u ovom slucaju objektiv 28 mm ce imati siri ugao nego onaj od 35 mm

Evo ti link pa pogledaj razliku

http://www.the-digital-picture.com/Revi ... eview.aspx

Ispod slika imas brojke 16 mm,20 mm, 24 mm, 28 mm, 35 mm. Samo donesi misa na jednu od njih i slika se mjenja pa vidi razliku.

Dakle caka je da mjenjas digitalac i uzmes neki sa objektivom 24 ili 28 mm umjesto tog od 35 mm ili da kupis duzi camac <valjanjeodsmijeha>

Kako god okrenes baca te na trosak, a ko ti je kriv nas predsjednik nema tih problema <valjanjeodsmijeha> :135:


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 16 ožu 2012, 00:02

Seha je napisao/la:Sve sto vise citam manje znam <valjanjeodsmijeha>
Vidjeo sam leteci objekt koji je bio zute boje i onda je taj crveni objekt proletio kraj mene koji je svijetlio sa zeleno ljubicastim svjetlima i kada sam pogledao za njim taj plavi objekt je strasnom brzinom nestao...nemojte mene vise molim vas <valjanjeodsmijeha> :135:

Hajmo ovako...brojevi na objektivu su bitni, a manje ono X tj koliko puta uvecava. Kovac spomenu 35mm, pa da vidimo sta je taj broj. To je format birvaktilskog filma i prema tome se i dan danas orjentisu svi, ama bas svi proizvodjaci foto opreme. Sjecate se prije da su bili jeftini i dooosta skuplji filmovi. 24x36mm su dimenzije negativa. Sad digitalni aparati koriste senzor ali samo par aparata recimo Canona ili Nikona imaju senzore u toj velicini i cijena je da ti se zanebesa. E tih par aparata su tzv profesionalni samo iz razloga sto koriste taj format senzora, poslije objektiva najskuplji dio u aparatu. Senzori u kompaktnim aparatima su dooosta manji, recimo 4tina ili 6tina "profesionalnog senzora". To je jedan faktor vrijednosti aparata.
Drugi faktor je objektiv. Da se opet vratimo famoznom 35mm formatu filma. Dijagonala negativa tog birvaktilskog filma je 43mm. E sto se sve nataprcilo klasicnog filma. Pa zato sto su te dimenzije napravljene prema onome kako ljudsko oko vidi. Ako zaokruzimo 43 na 50mm to je ustvari zarisna daljina objektiva od 50mm kako ustvari vidimo jednim okom. Sve sto je ispod 50mm je sirokokutni objektiv, a sve iznad je teleobjektiv. Kvalitet objektiva zavisi od kvaliteta leca i ako se zarisna daljina ugajguli kako treba prema senzoru imamo cistu sliku. Sve ostalo je mutno pa isti senzor imao i 20MP. Zato stalno navodim da su senzor i objektiv najbitniji.
Stabilizator slike je dobra stvar i u kompaktnim aparatima radi na elektronskom principu tako da ima funkciju i na brzini okidanja ispod 1/60 sto na DSLR aparatima nije slucaj jer je kod njih taj reduktor vibracija na mehanickom principu u samom objektivu.
Dobra stvar sto isti stabilizator na kompaktima radi i za vrijeme snimanja videa.
Sad da se vratimo onome sto sam rekao da broj X uvecanja nisu toliko bitna jer sta nam ustvari pokazuje to 4x, 8x, 12x, 28x. Cega 4x, 12x....u odnosu na sta!? Opet nazad na zarisnu duzinu od 50mm i kako nase oko vidi. Evo recimo Alasov Canon ima 4x zoom ali pise da je zarisna daljina objektiva 24.8mm. Zaokruzimo na 25mm. Znaci da je njegov zum objektiv u rasponu od 25-100mm. Znaci kad ga "nazumbira" na 4x to odgovara zarisnoj duzini od 100mm, a to je samo 2X od onog sto oko vidi. Znaci nije 4x onoga kako mi vidimo vec samo 2x. Kovachev Lumix 28mm i 4x ustvari je 28-112mm. Alasov aparat pokriva malo veci ugao, a Kovachev malo vise uvecava. To su najcesci aparati jer se nasao neki kompromis u formuli x2 i :2 u odnosu na 50mm.
Moj aparat ima objektiv 25mm. Uvecava 12x, a ustvari je zum objektiv 25-300mm sto znaci da uvecava samo 6x onoga kako mi vidimo.

Davati preporuke za odredjeni aparat je nezahvalno pogotovo u ovo vrijeme kad se svake sekunde izbacuje novi model. Najbolje suzavati izbor eliminacijom, mogucnostima i zeljama.
Moj licni izbor je isao nekako ovim redom...do toliko para, da ima HD snimak, da je zum najmanje 10x i da je Made in. Poslije sam trazio "dlaku u jajetu" svim aparatima koji upadaju u taj kriterij, raznim "review-ima" na internetu ali onim ozbiljnim, a ne tipa amazon i sl. Na kraju je knjiga spala na dva slova, Canon i Lumix. Prevrtao sam nekoliko puta i jedan i drugi po rukama, slikao, prodavac se trudio da pokaze kakve sve funkcije ima jedan, a drugi nema, sto me u sustini nije puno interesovalo, znate one "smart" funkcije. Na internetu je najvise bilo komparacija izmedju ta dva aparata jer su po kvalitetu slike bili rame uz rame. Canon je pao na ispitu zbog plasticnog kucista i sto mu blic iskace kad god se aparat ukljuci. Istom Canonu je iznenada pocela padati cijena i nestao sa trzista dok je Lumix ostao jos dugo iza njega.
I sad da uzimam aparat isao bi tim redom s tim sto bih jos dodao manuelna podesenja. Bar otvor blende ili "f", brzinu okidanja i ISO.
Ne bjezite od velikih zoom objektiva, famoznih 10, 12, 18, 24x. Recimo zagazio si u vodu i pecas, a jaran 20m dalje uhvatio ribu, iako mala on hoce da ga slikas. E sad da ne gazas do njega ti fino zumiras i svi zadovoljni.
Naravno valja se protegnuti koliko je jorgan dug :wink:

Rodjo, ne znam koliko je mm objektiv na tvom aparatu. Sad vidis da to 4x ne znaci nista bez mm. Pretpostavljam da je bio 35mm. Bez obzira na to jedan aparat sa objektivom od 25mm bi bio super, a koliko ce zumbirati je tvoj izbor. :grin:

A da...evo jedan simulator pa se poigrajte milimetrima :grin:

http://www.nikonusa.com/en_US/IMG/Image ... ulator.htm

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 16 ožu 2012, 12:19

Raja svaka cast sad tek kontam sta je finta pri izboru digitalne foto kamere.
Hvala vam na iscrpnim odgovorima, sta ces ovo je za mene bilo spansko selo.
Rodjo vidio sam i ja leteci objekat <jelmekotrazio>
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 16 ožu 2012, 22:38

Nadam se da je pomoglo da ljudi ne lete na marketinske trikove, u zadnje vrijeme smart finkcijama...opametili se aparati :shock:
Ok, olaksano je dosta toga ali treba experimentisati funkcijama koje aparat pruza. Recimo WB (white balans) ima automatski ali se vrlo cesto prevari. Slikas navece u kuci, a slika nekakva zutnjikava. Neki aparati imaju oznake sijalice, oblaka, sunca itd, a neki citavu sliku, planine, kucu, sjenu, plazu... To je taj WB i bolje ih je koristiti nego prepustiti automatici jer da je automatika tako "smart" kako navode, sto onda stavljaju WB "slicice". :twisted: Poigrao bih se sa kontrastom i WB pogotovo ko zivi na sjeveru gdje je podneblje nezahvalno za lijepu fotografiju. Isto tako i sa otvorom blende tj "f" ako aparati to dozvoljavaju. Veci broj ostrija slika :wink:
Sve gore nabrojano, osim WB, se nalazi na ovom simulatoru da lakse shvatite.

http://www.kamerasimulator.se/eng/?page_id=2

Bistro u experimentisanju <titinpionir>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 19 ožu 2012, 14:47

Evo dok sam ja iscitavao ovdje i kekerio po internetu sta kupiti supruga mi danas kupi kameru :? Rodjo morel" ovo proc za kurs ?

Casio Exilim EX-ZS6
Features:

16.1 megapixel CCD image sensor
26mm wide-angle zoom
5x optical zoom
Objektiv (type) 26 - 130
2.7" LCD screen
BEST SHOT mode
Self-Portrait mode
Anti-Shake Mode
720p HD movies
USB charging

http://1.s.img-dpreview.com/files/news/ ... peg?v=1394
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la montana » 19 ožu 2012, 16:50

Cestitam na megapixelima! Cini mi se da si ti pravi muz! <jelmekotrazio>

<papucarsenad> <neshuribu> <papucar>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 19 ožu 2012, 21:05

Seha je napisao/la:Evo dok sam ja iscitavao ovdje i kekerio po internetu sta kupiti supruga mi danas kupi kameru :? Rodjo morel" ovo proc za kurs ?
Sto na glas citas postove <valjanjeodsmijeha>

Prvo cestitke za kameru rodjo i da sto vise riba bude uslikano <championvanja>

A sto nebi mooooglo profesore. Dovoljno sirok, 130mm zum na maximumu.
Oklapi koju sliku, snimi koji clip i uporedi sa bivsim. Ako si zadovoljan onda je to to.
Za camca razlika drasticna. Poklopice haman citav camac, kormilara i kompletnu okolinu.

Vidi sto nabavljaju skolski pribor. Moracemo organizovati kakve foto modele :879798: <oho> :135:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la rusko » 19 ožu 2012, 21:22

Dobra kamera Seha, cestitam!!! A i supruzi svaka cast!
Ja sam u 17 godina od svoje supruge dobio samo jedan CD (kojeg sam vec imao)... al' tjesim se da dobro kuha <valjanjeodsmijeha>

BISTRO! i neka ti dugo i dobro sluzi!!!
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 19 ožu 2012, 21:49

Hvala raja valjda posluzi, evo Tita mi pionirske cim se uhvati vremena odoh malo lovitu, nisam od onog kijameta od leda. Bilo nebilo ribe okinucu koju da vidim jel ok.
Monty u punice moja slika na zidu ko Titina. Toliko o liku i dijelu <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la AlaS » 19 ožu 2012, 22:08

Cestitam Seha dobra kamera i da te dugo sluzi .I ja sam od svoje dobio neki dan racun za vodu,struju i telefon da uplatim :grin:
slika
Bistro

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Kovach » 19 ožu 2012, 23:42

Kazu svejedno sta se dobije, poklonu se ne gleda u zube. Pitao bih ja tog pametnjakovica je li svejedno kad od zene dobijes degenek pa kupis po podu zube. NIJE SVEJEDNOOOO! <valjanjeodsmijeha> :135:
Seha druze cestitam i da te sluzi dugo, a mnogo lijepih ulova da ovjekovjecih sa njom!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la montana » 20 ožu 2012, 04:56

Seha je napisao/la:Bilo nebilo ribe okinucu koju da vidim jel ok.
Monty u punice moja slika na zidu ko Titina. Toliko o liku i dijelu <valjanjeodsmijeha>
De ti nama okini tu sliku na zidu kod punice, a za ribe znamo da ne foliras! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la edoA » 20 ožu 2012, 09:18

montana je napisao/la:
Seha je napisao/la:Bilo nebilo ribe okinucu koju da vidim jel ok.
Monty u punice moja slika na zidu ko Titina. Toliko o liku i dijelu <valjanjeodsmijeha>
De ti nama okini tu sliku na zidu kod punice, a za ribe znamo da ne foliras! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
Nasmio sam se muski, ovi u birovu gledaju sta je sa ovom budaletinom <valjanjeodsmijeha>

@Seha. Cestitam ti za kameru uz put, al za zamjenu Titine slike kod punice ti na zidu, e za to maksuz cestitam. Mora da si maher <titinpionir>

Sletili zena i ja u Sarajevu, i zena mi vec krenula sa koferom da izlazi na van jel je dosla punica pred nas, a ja se ono polako sveram.
Kad ce ti mi carinar, imal sta za prijaviti. Reko, nemam.
On; pa sta nosis u koferu ?
Ja; A ma covjece ne nosim nista. Sta cu nositi, idem punici <valjanjeodsmijeha>
Proso sam bez daljni pitanja, a carinari ostali sa osmjehom.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la Seha » 20 ožu 2012, 13:34

montana je napisao/la:
Seha je napisao/la:Bilo nebilo ribe okinucu koju da vidim jel ok.
Monty u punice moja slika na zidu ko Titina. Toliko o liku i dijelu <valjanjeodsmijeha>
De ti nama okini tu sliku na zidu kod punice, a za ribe znamo da ne foliras! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
More konforno samo neznam kako da naslovim tu temu <valjanjeodsmijeha> eni sudzeksn ? <jelmekotrazio>

Edo malo pomalo zaboravili smo se ovdje zezati, svi su nesto postali ozbiljni na forumu. (cast izuetcima).
Meni nedostaje ta nasa ribarska zajebancija pravo. Eh kad se sjetim prije nije bilo dana da nisam oplakao od smijeha.
Ja tu i tamo prozovem Senada, pa da bar napise MRS <jelmekotrazio>
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 20 ožu 2012, 20:30

edoA je napisao/la:Ja; A ma covjece ne nosim nista. Sta cu nositi, idem punici <valjanjeodsmijeha>
Aj, ovo moram poceti praktikovati <valjanjeodsmijeha>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”