Koji objektiv?

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 14 pro 2015, 19:37

rusko je napisao/la:jedino sto je malo mutno sve… <valjanjeodsmijeha>
Onda je jedino rjesenje ostar objektiv <valjanjeodsmijeha>


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 23 pro 2015, 07:53

Gledao i probao Canon 24-105mm f4l is usm… i nije to to… sigurno odlican objektiv za nase podneblje gdje je svjetlost normalna… Medjutim trenutno zimsko doba kod mene je mutno & mracno (vani je ista ili gora svjetlost kao kada fotografisete u stanu/zatvorenom prostoru), i fotke nemaju sansu da dobiju jasnocu sa f/4… tako da mi treba neki objektiv koji uzima vise svjetlosti… a ima i neku cudnu distorziju na 24 mm… nije vrijedan te love… trazim dalje…
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 23 pro 2015, 09:47

f/4 se moze koristiti gdje je slabije osvjetljenje s tim sto moras napucati ISO bar na 3200 ako ganjas nesto sta se mice ili brzinu srozati na 1/60 pa i nize. E sad, shum koji stvara visok ISO na nekim aparatima (citaj skupim) se skoro i ne primjecuje dok na slabijim stvara velik shum pa slika izgleda mutna. Takodje moze biti problem sa objektivom. Neki objektivi na niskom "f" nisu ostri pogotovo u uglovima. Tek na 5.6 ili 8 su ostri.
Onda je preostalo da pogledas neki profi zum sa f/2.8. Visoka cijena opravdava nedostatak zamucenosti na krajevima.
Druga opcija, meni najdraza je tzv "prime" iliti fiksni objektiv. Imaju najmanju distorziju, brzi (f od 1.2 pa dalje), ponude sa prihvatljivim cijenama. Vazi i za njih da su ispod 1.4 a neki ispod 1.8 mutnjikavi.

Jedna preporuka, ako mozes probati Sigmu Art 18-35 f/1.8 :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 23 pro 2015, 20:05

Upratio sam tu Sigmu, hvale je… ali jos nisam imao sansu da naletim na nekog ko je ima pa da probam.

Bilo bi sve lakse kada bi postojala mogucnost da se dobro isproba objektiv, lakse bi se naslo sta pase trenutnim potrebama… Mada, sto se tice "trenutnih potreba" ima tu i ono sto moja Hercegovka kaze:

"Vidjela zaba da se konji potkivaju pa i ona digla nogu" <valjanjeodsmijeha>

Njuskao sam po skandinavskim forumima malo oko problema sa svjetloscu, mnogi predlazu da se kamera prvo pojaca sa alternativnim svjetlima, blicom i filterima, uz obavezno koristenje stativa… Neki tvrde da su sa obicnim monopodom i lampom na celu za 50 eura postigli bolje fotke nego oni sa objektivom za 1500 eura.

Dilema ostaje… Ma, da mi nije Hercegovke i ovih SvedjanaKa… da mi smute potrosacku groznicu, lako bih ja… :mrgreen:
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la soha » 23 pro 2015, 20:38

Bas mi je drago da si "zagrizo" :135: .

Svjetlo, svjetlo i samo svjetlo <jelmekotrazio> .

Nema idelanog objektiva koji bi pokrio sve nase zahtjeve. Takvo sto ne postoji i nije napravljeno. Zato opet kazem, da dobro trebamo razmisliti i ocijeniti za sta nam objektiv treba i sta zelimo da pokrijemo. Vidim da si prevaziso "kita" objektive :135: :135: :135: i da su apetiti porasli. Sad si u fazi trazenja i lijep je to osjecaj, ali vjeruj rusko, koliko god trazio uvijek ce postojati neka "mahana" kod objektiva. Ili je premehak na manjim duljinama ili na krajnjim duljinama , ili ima dosta distorzije ili "masa" fokus kao jedna moja "sigma" , ili nije dovoljno ostar , ili ima premalo svjetla tj. mali otvor blende itd... Ponekad mi si cini da to namjerno tako prave da imaju trziste, to jest nas i da nas vrte oko malog prsta i da nam prodaju maglu.
U tvom slucaju, kolko sam uspio procjeniti je da si "perfekcionista" i da ne odustajes od necega dok to kako treba ne napravis , je jedino rjesenje da uzmes najbolje sto se nudi na trzistu i ja cu biti dovoljno hrabar da ti predlozim 24-70 f/2.8 L IS USM od Canona. Cijena sitnica 4 moje mjesecne plate :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: . Drugo alternativno rjesenje su "prime" ili ti fiksni objektivi. Ni jedan zum objektiv se po pitanju ostrine nemoze porediti sa fiksnim , ali sama rijec kaze da je fiksni i da zumiranje obavljas nogama :grin: . Takodje fiksni objektiv meni pomaze da bolje savladam fotografiju, ne toliko tehniku fotografije, koliko kompoziciju, kadriranje i likovnost u samoj fotografiji. Nisu toliko skupi a nude mnogo. Imas ih sa otvorima raznim otvorima blende, i po tvojoj prici za sjevenije predjele bi mozda najbolje legao neki sa otvorom blende od F/ 1.4. Medjutim i oni imaju "mahanu" a to je da su na tim velikim otvorima jako mekani na rubovima, a ako smanjis otvor blende, onda opet nemas dovoljno svjetla za te sjeverne krajeve, pa ti to opet ne rjesava problem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
E sad sto s tice svjetla (vjestackog) to ti moze fantasticno pomoci, ali u odredjenim uslovima. Za ovaj vid fotografije koji ja volim vjestacko svjetlo ne dolazi u obzir. Nije moguce raditi ulicnu fotografiju sa softboxovima, reflektorima i kontrolisanim svjetlom. Najdalje sto se moze otici je da nosis neki kvalitetan blic, za portretiranje nekih likova, mada i to moze na ulici da zasmeta. Dosta je zbunjujuce kada na ulici uperis objektiv i foto aparat u covjeka a da ne dobijes batine :grin: , jos da ga spalis sa blicom dodjemo de jednacine sa svim poznatim : Fotoaparat + blic + nepoznati covjek na ulici = tri slomljena rebra i 11 savova na glavi :mrgreen: .
Salim se malo, ali sasvim moguci scenario :mrgreen: .
Da ja ne duljim vise, neka bude sretno u kupovini novog stakla i razmisli malo i o fiksnim objektivima :879798:

P:S Pitanje za anglera : koelga kako je ucenik savladao tematiku, i da li si zadovoljan prikazanim znanjem ? :135: :135: :135:


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 23 pro 2015, 23:16

Da se vratimo na postavljeno pitanje jer odlutasmo sa zeljama.
rusko je napisao/la:Treba mi objektiv optimalan za fotografisanje gradjevina, gradskih sredina… ulica i slicnog…
St biste mi preporucili (za Canon)?
Za gore navedeno uz klimatske uslove definitivno ne treba brz objektiv vec da pokriva sto veci ugao. Treba solidan stativ i eventualno neki filter. Moze i umjereni HDR.

Dobar fol je pregledati fotografije i koje zarisne duzine si najcesce koristio. To ti moze suziti izbor.

Ako se ipak tezi brzini onda Sigma 18-35 f/1.8, najbrzi zum koji postoji na trzistu. Probao sam ga i mogu reci da je objektiv odlican osim sto je tezak i ima relativno mal raspon zuma ali je ostar od-do. U svakom slucaju je najbolje sam probati par objektiva.
soha je napisao/la: Takodje fiksni objektiv meni pomaze da bolje savladam fotografiju, ne toliko tehniku fotografije, koliko kompoziciju, kadriranje i likovnost u samoj fotografiji.
Da nisi ovo spomenuo ne znam sta bih, sa ovom recenicom imas cistu 5+ :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 23 pro 2015, 23:44

Pa ono sto mi je kolega rekao - 50 mm, da je superkvalitetan… filteri… stativ… blic… baklja… ispada ipak jedna od najjacih varijanti
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 24 pro 2015, 00:04

50ke su se dokazale kao odlicni objektivi ali ako kolega koristi FF aparat na tvom kropovanom aparatu bi odgovarao neki od 30tak mm jer ces u slucaju 50ke dobiti 80mm. Ubio se za portreta :wink:

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la soha » 24 pro 2015, 16:35

angler je napisao/la:50ke su se dokazale kao odlicni objektivi ali ako kolega koristi FF aparat na tvom kropovanom aparatu bi odgovarao neki od 30tak mm jer ces u slucaju 50ke dobiti 80mm. Ubio se za portreta :wink:
U potpunosti se slazem sa ovom konstatcijom. 35 mm na 1.4 ili manji budzet 1.8 ti rjesava stvar za sve. Jos ako imas stativ, ne vjerujem da ce ti trebati dodatna rasvjeta, opucas malo duzu ekspoziciju i rijesis stvari <titinpionir> . Ova 50-tka nije bas za ulicu i gardjevine na krop tijelu, mada je fantastican objektiv.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la zlaja » 24 pro 2015, 22:09

Ako smijem da predložim nešto jeftino a dobro, ja sam sa ovim objektivom još dok je bio u starijoj EOS verziji pravo fotke od kojih raja pada na guzicu...i ne košta te ko svetog Petra večera...u biti mi smo djeca crno bijeli televizora lampaša i ima jedna lampa u glavi za fotku, mora da se upali...
http://www.dpreview.com/reviews/canon-50-1p8-ii-c16

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 25 pro 2015, 06:00

zlaja je napisao/la:u biti mi smo djeca crno bijeli televizora lampaša i ima jedna lampa u glavi za fotku, mora da se upali...
Koliko se sjecam lampa PCL84 je bila za sliku :grin: Ili me pamcenje sluzi ili sam bas omatorio <valjanjeodsmijeha>

Tako je drug! isti je fol i kod Nikona. Najjeftiniji 50mm f/1.8D pravi fantasticne fotografije.
A onda nam prodaju m*da za bubrege koja su "12 puta!!!" skuplja!
Bolje da zakocim....raspucacu se :?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”