Miljacka-kako je spasiti!?

Moderatori/ce:emin,zlaja,rusko,Kovach,montana

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
bosnjo
Haman Štela
Postovi:31
Pridružen/a:19 kol 2009, 13:47
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la bosnjo » 30 kol 2009, 13:57

Pitanje za sve Sarajevske ribare!
Svake godine se u Miljacku ubacuje pastrmka ali se skoro isti dan sve pokupi mrezama ili nekakvi ribari odnesu vrecama ribu koja je posijana.Cuvara NEMA,zakona NEMA,bezvlasca IMA...
Mozemo li nesto uraditi po tom pitanju?Kako natjerati udruzenje da zastiti ovu vodu?Mozemo li nesto uraditi na svoju ruku?
Hajde da se organizujemo i poribimo tu vodu(svi damo koliko mozemo),organizujemo cuvanje vode volonterski...Ja cu prvi dati neku svoticu za nabavku ribe ali sta dalje?
Ljudi dajte savjete!Ja sam ZA svaku pomoc nasoj Miljacki!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la montana » 30 kol 2009, 18:08

Udruzenje, udruzenje i samo udruzenje treba i moze to da uradi, na zalost. Biti clan udruzenja je prvi korak da se uopste dobije pristup dogovaranju, jer udruzenja imaju monopol. Kad se omasovi clanstvo, dobiju se znatan sredstva od dozvola, lista clanova je neka vrsta peticije sa kojom predsjednik moze sjesti sa nacelnikom Opcine Stari Grad, kao i sa nacelnikom PU Stari Grad (Logavina) gdje treba objasniti zakon, stanje i nase zelje. Nacelnici su uvijek bili na strani Miljacke jer znam da su povremeno pojedini nacelnici uz pomoc djece iz skola sa podrucja opcine poribljavali i cistili smece. Na zalost ni ribari nisu privrzeni Miljacki, jer ne odlaze tamo u ribu ostavljajuci Miljacku da izgleda napusteno. Kada nema ljudi kriminalci preuzmu stvar u svoje ruke. Malobrojni su "stalni ribari" na Miljacki, jer sam bio jedan od njih, mada je uvijek, bez obzira na situaciju nasa Miljacka nudila dobar provod i ponekad kapitalce na kojim bi pozavidio svaki ribar. Miljacka nudi izobilje hrane za salmonide (larve insekata i gage od kojih se ne vidi dno rijeke), ali mreze (zavjese) pri niskom vodostaju unistavaju pastrmku, posebice onu poribljenu. Cuvarska sluzba je postojala, ali osim sto je skupa mora imati i dobru suradnju sa lokalnom policijom, jer u kanjunu Miljacke je stanje opasno za konfrontacije te vrste da se cuvar, sam usprotivi grupici nadrogiranih tinejdzera. Zato je bitno clanstvo i odlasci na Miljacku da se pokaze da nije zaboravljena i da eventualni cuvar nije poslat kao Rambo u Vietnam da ih pobije sam i vrati se kao heroj. Mozda bi bilo dobro prebaciti skobalja preko brane uzvodno, jer za njega ima gore dovoljno alge da struze, a time bi se omogucilo "braci" plovkasima da se ukljuce u akciju (na hljeb naravno). Ako se ovo predlozi javite, pa da doniramo nesto za poribljavanje.

Zaboravih, ovdje u rijekama kao Miljacka po Americi saran uspijeva odlicno, doduse ne raste veci od 3-4kg.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

bosnjo
Haman Štela
Postovi:31
Pridružen/a:19 kol 2009, 13:47
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la bosnjo » 30 kol 2009, 20:26

Evo sada poziv svima koji vole Miljacku.
Ja dosta redovno donosim ribu u Miljacku.Do sada sam donosio klijena,mrenu i male babuske.Mrenu sam tek ove godine poceo da donosim i pustam iznad brane...poziv svima da urade isto!
Drugo:Svi koji znaju gdje i kako mozemo nabaviti mladj skobalja neka se jave pa da organizujemo prikupljanje sredstava za nabavku mladji.Mozda nam jos i kakva firma pomogne,ko zna?
Trece:Ja sam dobrovoljac za cuvara bez ikakve novcane naknade pod uslovom da se javi jos ljudi slicnih meni koji ce kontrolisati stanje na vodi kad stizu od svog posla i koji su u stanju svim tim nekakvim narkomancicima objasniti kako se korektno ponasa prema rijekama i ribljem fondu.Na koji se nacin tomoze uraditi a da bude sve po zakonu?
Posto ja nemam neke 100% ideje kako sve ovo uraditi javite se svi koji hocete da pomognete. <eureka> <galama> <upomoc>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la montana » 30 kol 2009, 21:40

Opet dodjosmo na istu temu poribljavanje kako i cime. trebaju se ribari sastati i odluciti cime poribiti, jer donositi ribu samoinicijativno je opasno, jer vrebaju slijepi putnici u vidu parazita, bolesti i nepozeljnih vrsta tipa cverglana i slicno. I ja sam pustao pastrmku i lipljena dok sam bio dole. Jesu li jos u zivotu i jesu li se mrijestili, nisam siguran. Jednog sam ulovio i vratio. Imao je pola kg, ali kad sam ih donio (oko 15 kom) u proljece '96 imali su desetak cm. Jos jedan od prijatelja mi je prijavio C&R na istoj lokaciji, slicnu velicinu. Negdje sam cuo da je zadnji lipljen u Miljacki ulovljen 1956.g. A bilo je i mladice. Ako neko zna o ovome neka sto napise. Prijedlog akcije i dobrovoljno da se cuva je po meni jedina nada. Zato treba pozvati sve ribare da se ukljuce u tu akciju i provodjenjem vremena na vodi ce se riba sacuvati od krivolovaca. Treba obavezno u pocetku uvesti C&R barem 2 godine. Tako ce se i riba prilagoditi, a i ribari imati sta raditi dok dobrovoljno cuvaju rijeku. Kako rece jedan od nas sjedem na bicikl i za pet minuta u ribi....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la senad » 31 kol 2009, 14:07

Bistro obojici!
Jutros htjedoh napisati post na ovo koji bi vjerovatno imao drugaciji kontekst od ovog koji sada slijedi, a zbog neceg sto se maloprije desi.
Prica pocinje prije par dana kada sam sisao na Miljcku u Hrasnu gdje stanujem i malo se merekao sa klijenovima kojih ima jedno pozamasno jato.No, valjda vidjevsi mene i jos jednog poznanika koji se isto zna merakati varalicom, zadnjih par dana ima jedan koji se naklatio i plovkom povadi sve i nosi.Kaze mi ovaj poznanik da je u zadnja tri dana sigurno 100 komada klijenova odnio.Maloprije sjedim u basti kafica uz Miljacku i nailazi taj "ribar".Pitah ga "Ima li sta"...kaze "Bilo je"...upitah "Jedes li ti to"...kaze "Ne jedem, za fontane"...rekoh "Ako ih uspijes reanimirati sve, povelika ti, brate, ta fontana"...ode leho, mater mu #$%&"?&, rijeci ne progovori.Ovo dana cu ga pratiti sa prozora i ljut sam toliko da cu mu belaj napraviti, da cu zvati moje iz udruzenja da posalju ribocuvara (valjda ga imaju).Zena me svo vrijeme smiruje jer psujem k'o kocijas.
I, sad, o cemu ono bi prica?
O tome da nesto spasimo!?
Znas kad sa nama ovakvim - NIKAD.
Ne znam ni koji klinac mi "glumimo" i pokusavamo borbu protiv vjetrenjaca pored ovakvih leha.Oko 100 klijenova odnijeti, jos iz ovakve Miljacke???To jedino moze totalni idiot ili "pametan" pijacar koji ce ribu po 5 KM utopiti nekome slagavsi da je klijen iz neke ciste vode.
Nastavicu kasnije, ljut sam k'o ris.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la montana » 31 kol 2009, 15:02

A sta mislis da uradimo analizu ribe, pa kad se pokaze visoka koncentracija zive i drugih teskih metala i hemikalija, da kroz medije preporucimo C&R za ribu iz takvih rijeka. To i ovdje rade jer je zaista u svim gradovima i rudarskim zonama zagadjenje zivom toliko da nije dobra za ishranu. Imas u onoj knjizici sto sam ti dao sa ribolovnim pravilima. Posebno zagadjene rijeke imaju oznaku riblji kostur. U objasnjenju stoji da je C&R i riba nije za jelo...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la senad » 31 kol 2009, 15:26

Evo se vratih.
Maloprije sam zvao moje iz udruzenja, i trazio sam da mi daju akreditaciju čuvara/kontrolora, nekog klinca.Po priči sekretara, imao bih ovlaštenja kao ribočuvar, i nadam se da ću u ovo dva dana dobiri akreditaciju i on će biti prvi koji je na Malti platio dozvolu (ako je nema).I ako je ima, brojaću mu sa prozora koliko ih ulovi.
Neće, Montana, niko normalan jesti ribu iz Miljacke, ali sam siguran da ta riba ode na pijacu, jer sam, čini mi se ove zime, vidio na Ciglanama kako prodaju škobalja.Ne zna neko ko će tu ribu kupiti odakle je, garan će biti iz "Jablaničkog".
Ne prolazi me ljutnja nikako, bas me iz cipela izbilo kad sam saznao sta radi.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la montana » 31 kol 2009, 15:34

Dobra ti je to ideja. Nekad na Fojnici (kad sam ja bio mali) vecina clanova su imali akreditacije ribocuvara-volontera. Sto da ne zaduzis desetak dnevnih, pa ako nista barem da se dopuni budzet udruzenja. Kad sam ja ono zadnji put bio pa prosetao Miljackom do vijecnice, kad tamo tip vadi sapace na zutu baju. Jednu za drugom, a puna mu torba. Oko njega publika 5-6 ljudi i zena pa ga hvale, a on drzi predavanje kako u stvari ganja pastrmku, a space su za macke??? Pitam ga ja gdje se nabavlja dozvola, a on kaze da ne treba za Miljacku. Da mu je barem dozvolu prodati!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

bosnjo
Haman Štela
Postovi:31
Pridružen/a:19 kol 2009, 13:47
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la bosnjo » 31 kol 2009, 17:51

senad je napisao/la:Evo se vratih.
Maloprije sam zvao moje iz udruzenja, i trazio sam da mi daju akreditaciju čuvara/kontrolora, nekog klinca.Po priči sekretara, imao bih ovlaštenja kao ribočuvar, i nadam se da ću u ovo dva dana dobiri akreditaciju i on će biti prvi koji je na Malti platio dozvolu (ako je nema).I ako je ima, brojaću mu sa prozora koliko ih ulovi.
Neće, Montana, niko normalan jesti ribu iz Miljacke, ali sam siguran da ta riba ode na pijacu, jer sam, čini mi se ove zime, vidio na Ciglanama kako prodaju škobalja.Ne zna neko ko će tu ribu kupiti odakle je, garan će biti iz "Jablaničkog".
Ne prolazi me ljutnja nikako, bas me iz cipela izbilo kad sam saznao sta radi.
Bio bih sretan da mi javis kad ga vidis pa da mu zajedno naplatimo dozvolu!Ozbiljno,samo posalji poruku!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la senad » 31 kol 2009, 20:36

Dogovoreno, javnem ti prvo kad dobijem ovu akreditaciju, pa cu mu ceku namontirati jer je to tacno ispod mog balona.Obicno prije podne bude na vodi, tako da ga ja ne vidjeh osim u subotu ujutro, a i danas je bio.Nadam se da do tada nece sve povaditi jer sam maloprije otisao do tog mjesta - sto se prije 3-4 dana u isto vrijeme izbacivalo po 5-7 riba, sada sam ukupno vidio desetak mjesta gdje se riba izbacila, a komarca je bruka na vodi.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la montana » 31 kol 2009, 20:39

Tu je on u 200-300m cim je bio jutros vjerovatno ne radi, pa ima vremena. Otice on negdje blizu do prve sljedece lokacije. Uslikajte ga ako moze da mu vidimo glavu...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la Seha » 31 kol 2009, 21:11

Ovo ideja nije losa! Uhvatiti ribu i poslati je na analizu. Kad se procuje u medijima da se ta riba valja i po sarajevskoj crnoj berzi dobice se dupli efekat jer ni oni "nazovi sportski" ribolovci nece moci taliti ribu ni iz drugih voda tek tako na lijepu rijec.
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la senad » 31 kol 2009, 21:19

Dje s', Šeha!
Jest, ali kad je bilo zadnje trovanje ribe u Miljacki, i kad su iz Udruženja odnijeli uzorke na analizu na Veterinu, traže da se plati oko 1200 KM za to, i neće da daju rezultate analize dok se to ne uplati.Ko će izdvojiti tolike pare, jer je to baš ona analiza koja bi trebala gdje bi se išlo u detalje.
Ja još čekam da mi jave iz Udruženja šta je napravilo pomor, jer bi, navodno, po onome što je pronadjeno u ribi (mislim na hemiju), mogli i znati ko je uzročnik, te, eventualno, tužiti ga i tražiti namirenje štete.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

bosnjo
Haman Štela
Postovi:31
Pridružen/a:19 kol 2009, 13:47
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Miljacka-kako je spasiti!?

Post Postao/la bosnjo » 31 kol 2009, 21:48

senad je napisao/la:Dogovoreno, javnem ti prvo kad dobijem ovu akreditaciju, pa cu mu ceku namontirati jer je to tacno ispod mog balona.Obicno prije podne bude na vodi, tako da ga ja ne vidjeh osim u subotu ujutro, a i danas je bio.Nadam se da do tada nece sve povaditi jer sam maloprije otisao do tog mjesta - sto se prije 3-4 dana u isto vrijeme izbacivalo po 5-7 riba, sada sam ukupno vidio desetak mjesta gdje se riba izbacila, a komarca je bruka na vodi.
Dogovoreno.
Sutra ja donosim opet klijena u Miljacku...Hoce li neko u Kakanj na klijena sutra?Bujrum svima negdje ispod Kamenog dvorca,klijen dobro radi na salamu.
Bistro!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Negativni primjeri”