Morski ribolov

Moderator/ica:emin

Avatar
The president
Početnik
Postovi:24
Pridružen/a:20 lip 2006, 15:40
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Morski ribolov

Post Postao/la The president » 23 lip 2006, 21:21

Idu ljetni praznici i obavezan odlazak na more. Kako ko i sta lovi. Meni licno je Cipol najdrazi, kako za loviti tako i za pojesti. Mudar je, tesko se vara a i kao borac je za svaku respekt. Komadi od kile i vise su uzivancija koju moze pruziti recimo pastrmka od 2-3 kile. Volio bih cuti i iskustva te savjete vezane za varalicarenje na moru. Tu nemam puno iskustva a zelja mi je da se iskusam sa nekim dobrim lubinom.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 24 lip 2006, 12:52

Ako hoces varalicariti sa oblke obavezno nek to bude u blizini molova i lukobrana koji su osvijetljeni nocu. Na takvim mjestima se uglavnom skupe planktoni koji navuku gavune koji se hrane njima a gavuni navuku lubina , zubatca i ostale predatore morskih dubina.Nemoj ocekivati komade kapitalnih dimenzija.Uglavnom su to komadi 300gr-1kg. Kad si skontao neku dobru poziciju sa gomilom gavuna budi siguran da su i grabljivice u blizini.Moras biti cijelo vrijeme strpljivo tih jer ako te grabljivice vide slobodno zaboravi tu poziciju bar pola sata. Koristi woblere plivajuce i tonuce (zavisno od pozicije)! Uglavnom pale wobleri u naturo koloru koje vjerno oponasaju gavune i incune (srebreni bokovi sivo crni hrbat) u velicinama 6-10 cm.
Ako imas camac e to je vec druga prica i momentalno nemam vremena da pisem o tome ali ako bude aktuelno napisacu ti i o tome..

Sa postovanjem Sime Cipol (uhvatio sam obotnicu deset kil" je bil teska)

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 25 lip 2006, 18:26

Evo ti par slicica iz moje arhive :D !Debelousni cipoli lat..(Chelon Labrosus). Ovaj veci je 60 cm i 4.950 grama.
Definitivno naj eksplozivniji bijegovi od svih riba koje sam do sada lovio.
Evo i jedna smijesna sa morskom idilom.
slika

slika

slika

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 10 kol 2006, 08:45

Ljetovao u Promajni, pecao bukve navece u Podgori. Plovak, starleta/ampula, udica dugog vrata i trakice lignje. Bile su krupne 4-5 u kilogramu, a nije problem uloviti 1-2 kg za dva sata. moje su zavrsavale karijeru ovako:

slika

p.s.
supica je od kolateralne stete: sparovi, kanjci i knezovi
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 19 svi 2007, 13:52

Vrijeme katastrofa vjetar "dibidus " kmh ,ali iglice su uvjek spremne na saradnju! Lovio sa kcerkom. Ja kasike 10-18 grama a Azra plovak ,i traka haringe (5-3 za Azru). Iglica je atraktivna za loviti ultra laganim priborom jer su ceste akrobacije u vidu iskakanja i plesa na povrsini vode.
Evo i male foto seanse.

slika

slika

slika

slika

slika
slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la senad » 16 lis 2008, 20:45

Prije par dana dobih mail od našeg kolege Aleksandra iz Srbije sa pitanjem o ovom sistemu koji sam nekad davno koristio u lovu cipola na moru.
Interesuju me vaša iskustva sa ovim sistemom - koliko udica, koje veličine, kako ih vezati.....
Po nekim mojim uputama, Aleksandar je napravio sistem koji možete vidjeti na slici.
Jezh - vezano.jpg
Kako rekoh, ovo sam nekad davno probao i bilo je jako efikasno za merakanje sa onom sićom od cipola koja se po površini skuplja oko bacenog hljeba.
Za one koji ne znaju kako se koristi ovaj sistem - ovaj silk sa udicama se namota oko dvije korice hljeba koje su jedna drugoj okrenute korom, a ono malo sredine na korici je okrenuto prema "vani".Prva i zadnja udica na sistemu se kače za koricu i one učvršćuju sistem, a ostale udice stoje "slobodne".Fol je da se cipoli (ili druge ribe) uzimajući tu koricu kače za slobodne udice.
Sistem je malo problematičan jer tu nema nekog kontriranja sve dok niste 100% sigurni da je riba dobro uzela, jer kontriranjem se oslobadjaju udice iz hljeba, a često i petljaju.Motanje sistema oko korice je u stilu "navojnice - opruge" - prva udica se zabije u koricu, ostale se namotaju oko korice kao spirala i zadnja udica se opet zabije u koricu.Prilikom zabacivanja se korica sa namotanim sistemom "sekundicu" potopi u vodu zbog boljeg zabacivanja, ali to mora biti jako kratka "sekundica", jer ako bude nešto duža, previše skvašene korice će se u letu raspasti i....haj opet.
Ko ima i kakva iskustva sa "jež sistemom", te ima li kakvih sugestija za ispravljanje sistema ako ima nekih falinki.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Shapat
Haman Štela
Postovi:57
Pridružen/a:03 ožu 2010, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Shapat » 14 svi 2010, 15:14

Ja ljeti ganjam lubina nocu, iza 00:00, jer, koliko sam skontao u proteklih par godina, to mu je vrijeme kada se primakne obali da bi tamanio gavune. Ne bacam dalje od nekih 10m od obale.

Probavao sam na razne varijante varalica slicnih gavunu, ali bezuspjesno. Jedinog kojeg sam, na kraju, uhvatio na varalicu je bilo na leptira meps 2 sa plavim tackama (sega prava) :grin: , a nije bio tezi od 300gr..
Ono o osvjetljenom mjestu stoji, a upratio sam da je najbolje tamo gdje ima ulicne rasvjete koja nije tik uz obalu, nego malo dalje, nekih 10-15 metara od vode. To daje dovoljno odsjaja na povrsini vode na kojoj se gavuni nalaze, i lubinu je u tim uslovima puno lakse da vid itamne gavunske mrlje nego ako je svjetlo direktno iznad vode.

E sad, u zadnje dvije-tri godine sam imao dobre rezultate na klasicni nacin - plovak sa starletom, dubina izmedju 2 i 3 m, zavisno od terena, ali da je mamac na sredjoj dubini, ni na povrsini ni na dnu, i - gavun zakacen za ledja (poput gage na smudja). Gavun cak ne mora ni biti ziv. Pozeljno je koristiti tanju udicu jer je gavun prilicno mekan i nema ledjno peraje ni priblizno crvsto kao gaga, tako da se lako prepolovi i spadne sa udice.

Zabacivanje raditi bez trzaja, pozeljno sa duzim stapom, bar 4m, i sa malo tezim plovkom. Ja koristim 7gr. plovak, crnu tanku udicu vel.10 i kratkog vrata (Shimatzu). Takodjer, prilikom vadjenja radi ponovnog zabacivanja motati sto sporije i ne tegliti gavuna po povrsini vode - spada s udice u 90% slucajeva. Pored ovoga sto cete sacuvati gavuna, zna se desiti da ga prilikom laganom motanja klepi lubin (desilo mi se par puta, i kao po pravilu komadi nisu bili manji od pola kg.).

Prosle godine sam na ovaj nacin, tokom 6 noci, digao 5 komada od preko 1,5 kg i desetak oko 1 kg.
Lokacija pecanja - Duboka (http://www.duboka-vacation.com , ko hoce da vidi slike), mali mol sa 6. slike .
Ja cu samo ljubazno zamoliti gospodjice ribe da se u neogranicenim kolicinama i tezinama kace Senadu na udice :)

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la adem93 » 15 svi 2010, 00:24

E i MEne ovo jako Interesuje ..

Ove godine idem opet u Neum ...
Prosle sam pecao malo cipola na hljeb ali malo 4-5 komada . Ostalo kupanje i setnja ove godine zelim da probam sa varalicama.Lik koji je stajao pored mene kaze da se moze na leptira i na malu kasiku moze dobiti lijep komad ali ja kontam da leptir i kasika nije za slatku vodu(jezera,rijeke)

KOji najlon Ili struna su preporucljivi za varalicarenje sa obale???

Pozz

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 15 svi 2010, 09:31

Ovaj sistem sto je senad postavio je genijalna stvar... ja sa njim lovim nocu, i trazim podrucja kraj molova i gdje je nesto jaca priobalna struja... takodje preko dana preronim podrucje i gledam da nema neki izvor vode sa dna, ta mjesta budu ludo dobra nocu..

Na kruh i "sistem" sam najvise lovio cipole ali i mnoge druge vrste su se uhvatile.

Mene zanimaju grabljivice koje se krecu na otvorenom moru... domorodci (Istre i Dalmacije) mi nisu mogli puno pomoci da otkrijem sta se tamo krije i da li bi se moglo sta loviti... ima li iko iskustva u tom pogledu?
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 15 svi 2010, 15:10

Ljeti na otvorenom ces najprije naletiti na jata skuse ili omanja jata Lice. Musicarskim priborom tesko da bilo sta pokrenes iz dubine, prije bi probao brumati (prihranjivati) komadicima srdele i koristiti cijelu srdelu kao mamac, a jednim stapom cesljati varalicama.
U zadnjih par godina se uslijed globalnog zagrijavanja jadrana pojavljuju i neke zubate ribice nalik tropskim barakudama.
Ako to nepali onda nema druge nego lagana panula (slepanje varalice ili koristiti iglicu, lignju ili ako nema njih moze i ona priobalna sarena ribica fratar.
Uvijek smekaj pucinu i ako vidis galebove i albatrose kako se obrusavaju u vodu znaj da su tune sabille jato srdele u malo podrucje i da je rock & roll u toku.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 15 svi 2010, 15:34

Plan mi je da pokusam nesto pronaci sa mamcem (komad ribe, crv, varalica...), pa ako se ukaze sta, onda naravno idem muhom dok ne skontam tehniku...
Gledao sam jednu svedsku emisiju na kojoj su pokazivali musicarenje na moru i lovili "dorados", barakude i sabljarke, pa cak i plavog marlina... pa kontam nesto bi i u onom Jadranskom moralo da se nadje (mislim, ne nabrojane vrste.. - bilo sta slicno und gramzivo)... skusa bi mogla da se lovi na muhu npr.

Imam jednog frenda u Puli koji se godinama bavio ribarenjem pa mi je obecao malo pokazati sta se i gdje krece, ali potrebno je da odem dole krajem septembra jer tada "proradi more"... medjutim "poso-kuca-kuca-poso....nista ne znaaam"...

(a kce da znaAam...) :lol:
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la angler » 15 svi 2010, 20:20

Pripremi bar 5 kilometara backinga za ovako nesto <valjanjeodsmijeha>

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=s3iwUAvT ... 1&index=26[/youtube]

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la zlaja » 15 svi 2010, 21:23

Ja kad odem u Pulu kod roditelja tamo me dočeka brat i normalno odemo na pecanje, nema kakvi boja i oblika ribe nisam upecao, meni ove naše brate mili ljepše...
I da nezaboravim ono čudo od lignje se siječe na trake recimo veličine gliste i postavlja na sistem kao u Senada i ulov je jedna crvena, jedna plava, jedna roze...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 10:03

angler je napisao/la:Pripremi bar 5 kilometara backinga za ovako nesto <valjanjeodsmijeha>
zaplivace Rusko... ako zatreba... :lol:

Zlaja, i meni su ljepse i draze rijecne ribe... ali zenka preferira kombinaciju UV zracenja i slane vode... pa se moram necim tih mjesec dana baviti... inace ja imam neku "jazbinu" u Valturi kod Pule i jednu jedrilicu u zaljevu Budava... imas li kakvog iskustva u pecanju na Kvarneru / otvoreno more?
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la zlaja » 16 svi 2010, 10:30

Ma jok jarane samo punta veruda,zlatne stijene,stoja kod bivše kasarne i rock fishing...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, pribor, sistemi i mamci po vrstama riba”