Morski ribolov

Moderator/ica:emin

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 10:35

zlaja je napisao/la:Ma jok jarane samo punta veruda,zlatne stijene,stoja kod bivše kasarne i rock fishing...
nije ni to lose... ta strana obale je malo bogatija ribom inace... ako hoces, i ako se "potrefimo" istovremeno u Puli mogli bi probati jednu turu po Kvarneru ili oko Brijuna... taman da vidimo sta je efikasnije - varalica ili muha... ;-)
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la zlaja » 16 svi 2010, 11:09

He-he okršaj kod OK maršala...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la angler » 16 svi 2010, 11:45

Opaaaa.... poceli su okrsaji. <championvanja>
Ako Zlaja izgubi duzan je "FF grb" da prikaci u "potpis" <valjanjeodsmijeha>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 11:52

Prvi susret cemo deklarisati kao "prijateljski"... :grin:
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la zlaja » 16 svi 2010, 12:27

Ja sada ugleda što se stranka okitila bojama,grbovima,zastavama -nema se što reći nego sad ste pravi politički subjekt :grin:


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 13:17

I vrije je bilo da se nesto ovako desi:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_0HMEtuQxYs[/youtube]
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 13:38

Meni nekako najveci gust u sumrak naci neko istureno, ali malo zabaceno mjesto. Idealno je ako ima malo "kurenta" morske struje. Uzmem jednu vrecu od krompire u koju ubacim "panje" i stiropora kako bi se drzalo na povrsini. Zaplivam i usidrim to na 10 tak metara od obale.
Otvorim jednu bocu dingaca i lagano gustam sa bukvama , usatama, a naleti i pokoja oradica. Od mamaca koristim trakice lignje i zaledjene gavune. Ima neka posebna idila u onom pracenju plovka sa starletom.. Svijetli, svijetli i odjednom mrkli mrak. ;)
Nerijetko ponesem i jedan grunt. Obavezno sajla i ne previse blizu stijenama, jer gruj (ugor) cim uzme ako nereagujes na vrijeme za tren je vec u skripama.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 14:10

Meni je najbolji ribolov (morski) bio jednom u Dubrovniku, na Kantafigu odmah desno od stope od mosta gdje je usce dubrovacke rijeke... bio sam na jednoj barci koja je bila privezana uz obalu sa jos dva frenda (lokalna ekipa) i pecali smo sa "sistemom" na kruh kojeg je Senad opisao i klasicni fazon udica, olovo i kozice... na sistem se cipol samo tako kacio, a na kozicu udarile orade i jos masa nekih drugih riba kojima nisam popamtio sve nazive (koji su u svakom zaseoku drugaciji), naletilo je jato orada pa smo se nauzivali zestoko... pecali smo od 10 navece pa do negdje u tri ujutru dok nas nije ob(D)uzela <adipiva> ...

Mjesto je genijalno za priobalno pecanje... i sto Seha kaze, bitan je kurenat koji je ovo vece isao jednu metar ispod povrsine i vukao prema rijeci... (da znate, ako se neko od vas kad u zivotu zadesi na istom mjestu)...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 14:45

Tu na rijeci Ombli sam prije dobro lovio jegulje jesen proljece. Sacekas da se Trebisnjica zamuti od kise i zna se Ombla (dubrovacka rijeka) ili Kotor.
Nerijetko se znalo naletiti na bijesnog brancina (zubatca) koji haraci jata cipola i ako ga vidis da rauba 101% ce pokupiti kasiku ako si mu brzo ubacio kasiku u zonu u kojoj lovi.
Te cipole iz Omble niko nije konzumirao jer ti cipoli dolaze iz gradske luke u koju se prije izljevala otpadna voda fabrike Radeljevic. Tu u toj luci je bilo moguce oboriti sve svijetske rekorde u ulovu velikih cipola ,ali je smrad nerijetko bio nepodnosljiv.
Sljedeca dobra pozicija za krupne jegulje i grujeve (kako u tom kraju nazivaju ugore) je uvuceni mol u starom gradu (ne onaj veliki "porporela").
Tu je jedina mana sto ima puno putnika namjernika koji im ugledaju ribara imaju vec skonponovan repertoar od 10 pitanja u minuti.
Cipole je bilo u to vrijeme najbolje loviti u mjestu Slano i u Dolima. Tu si bar znao da su 100% jestivi.
Jako su plasljivi ali je moguce uloviti stvarno finih cipola zlatara (sa onom zlatnom niti provucenom duz bocne linije). Oni su ujedno od neznam ti ni ja od 30 tak vrsta cipola koji zive u jadranu ujedno i najveci. Borci za cistu 10 ku.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 16:49

Na tom dijelu je uvijek ludnica cipola bilo, bukvalno se povrsina crnila od njih navece... ali nije vise jer je prije par godina ugasen taj izlijev od Radeljevica tako da nema vise onog smrada, a ni cipola u istoj kolicini... Ovo mjesto o kom pricam je skroz na drugom kraju Gruza (gdje most napravljen, pa od njega jednu 500 metara prema rijeci) i malo zavuceno tako da nema bas prolaznika da smetaju..

Lijevo od ovih "silosa" na slici...

slika
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la montana » 16 svi 2010, 17:06

Ovi cipoli u luci (Dubrovnik) su najveci sto sam vidio, osim u jednim kanalima u mjestu Ampuria brava u Cataloniji. Sjecam se jednog 1. maja, ostavim par njih manjih za zabaciti navece. Malo sam ih zaledio citave, pa sam ih sjekao na kockice, pa onako sa iznutricom, radi mirisa, bacao na ugora i super prosao. Na kraju malo dosadilo, pa stavim jednog cijelog (20cm) malo ga zasijecem po stomaku. Nakon par minuta je "nesto jamilo" i poselo izvlaciti strunu (40 kg) onako kao sto to radi saran kad uzme, ali ovo polako i opasno sporo. Iskreno, bilo mi je drago radi kolega, pa sam pustio da predstava traje. Ali riba nikako da stane nego pliva prema pucini i izvlaci strunu, a ja je pokucavam u tome omesti, ali ne ide. Kad sam ostao sa par metara strune, odlucim da je zakocim i borim se. E tad je muka nastala. Riba stade, a onda nastavi jos jace da sam morao ici za njom u vodu i dozivati kolegu da me pridrzi. On se smijao, ali kad me pridrza skonta o cemu se radi, i dade mi noz da prekinem, jer mi je stap bio u pitanju. Proslo je 10 godina, a ja se i dalje pitam sta je to doslo u luku da jede cipole...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la montana » 16 svi 2010, 17:08

Ja sam lovio bas sa ove strane odakle je slikano
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 17:15

Da nije hoba?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VdKRVnOOXyI[/youtube]
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la montana » 16 svi 2010, 17:20

Ma hobotnica se obicno zalijepi kad je dugo vuces, mozda kakva veca, ali nije iskljuceno. Vise me nerviralo sto nije ni hhabera kad ja probam ukociti. Bas sam se osjetio nemocan u tom trenutku... Hobe koje sam izvlacio su obicno po kilu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 17:27

Pretpostavljao sam gdje ste lovili.. Mi smo uglavnom lovili uzvodnije. Nekih 200 tinjak metara ispod mosta koji prelazi preko Omble.
Super je tu bilo provoditi besane noci i cekati da zazvoni zvonce na vrhu stapa.
Ova moja klapa je poznavala jednu none Maru. Ajjj kako je ta lovila jegulje na onaj fazon sa svilenim koncem na koji nanize "copor" glista. Nema udica samo ta guta nanizanih glista jedno olovo 40 tak grama spaga i bambus stap od nekih 2½ metra.
Usidri se uz sasu camcem i samo spusti vadi. Za par sati nalovi 10 tak kg kao od sale.
Jegulja uzme glistu, zubi joj zapnu za niti svilenog konca i onda samo osjecaj da je lagano odvoji od dna i otrese u camac..

Montana najvece cipole sam ja vidio i lovio su ovi klipani u Skandinaviji ,a sve zahvaljujuci ovom globalnom zagrijavanju.. Ovo je neka vrsta cipola zovu ga putnik ili debelousni cipol koji zivi uglavnom oko Britanskog otoka. Najcesci su primjerci oko 2-3 kg ,ali u par prilika sam lovio komade i malkice teze od 5 kg. Gledao sam komade koji su bez pretjerivanja imali preko 6 kg. Ti cipoli su nesto najludje sto sam imao prilike do sada loviti u skandinavskim vodama.
Ja ih lovim klasicno na malu koricu hlijeba ako pasu na povrsini ,a ako pasu sa kamenja onda im prihranim po kamenju i lovim pahuljom na vidjeno (poseban gust)
Ovdje kod mene ih love jako uspjesno i musicari sa nekim imitacijama algi.
73810219_1ef8fcb66e_o.jpg
FF0707_s012_B_ny.jpg
ff13_1.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, pribor, sistemi i mamci po vrstama riba”