Morski ribolov

Moderator/ica:emin

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 17:33

ma zezam se za hobu, mada bi se to teoretski i moglo desiti, naletio sam na ovaj video sa Djurom, pa kontam da se malo nasmijemo....

Ima dole "cudovista", dovoljno je covjeku da ode u Dubrovacki akvarijum i da pomiluje onu jednu glavatu od 50-tak kg... zaboravio sam im naziv... sve ti bude jasno sta se moze naci u Jadranu...

Ja sam jednom jedreci vidio siluetu neke ribetine par metara ispred broda, imala je najmanje 3 metra u sebi, nisam mogao prepoznati sta je u pitanju, uglavnom nije delfin jer je ostala pod vodom cijelo vrijeme...

Seha, tih cipola ima i kod mene, ljeti... osim tih zelenih muha uzimaju i na slicne cupave narandzaste i crno-smedje ali samo u jednom dijelu luke kada dodju za velikim brodovima (propeleri ovih brodova dignu trave sa dna i onda grabe sve ispred sebe i manje su oprezni)...
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 17:51

rusko je napisao/la: Ima dole "cudovista", dovoljno je covjeku da ode u Dubrovacki akvarijum i da pomiluje onu jednu glavatu od 50-tak kg... zaboravio sam im naziv... sve ti bude jasno sta se moze naci u Jadranu...

Ja sam jednom jedreci vidio siluetu neke ribetine par metara ispred broda, imala je najmanje 3 metra u sebi, nisam mogao prepoznati sta je u pitanju, uglavnom nije delfin jer je ostala pod vodom cijelo vrijeme...
Orhani burazeru Orhani. Gledao sam jednom na peljescu kad su u lovu.Ludilooo. To je prizor kao u prici starac i more.
Ta silueta od 3m duzine moze biti mnogo stosta. Moze biti Iglun on ima tu furku da pici gornjim slojem vode mada ni morskog cuka "volonju" (bezopasnog po covijeka) nije rijetkost viditi da se odljepi od dna.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 17:58

Vjeruj da mi je bilo nelagodno otici na kupanje par dana poslije... nakon tog prizora... vrlo je moguce da je kerina neka, tesko je bilo razaznati detalje u vodi i kretanju...

Nego, sto se tice ovog cipola koji posjecuje ove sjeverne krajeve... gdje se pojavljuje kod tebe? Mislim na kakvim terenima? Ja sam ga ganjao u luci gdje manje - vise sigurno bude, ali sam ga i vidjao u plitkim priobalnim mjestima gdje je pjescano dno... medjutim tu kad ga vidim, on je vec pobjegao... jednom sam cetri sata cucio camio cekajuci, i opet nista jer se plase svoje sjene... kontam da ih vabim kruhom pa ce manje biti oprezni... kako ih ti lovis inace?
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 18:15

Da po lukama ih ima cesto i navikli su koliko toliko na buku i ljude pa i nisu nesto plahi kao oni na otvorenom moru. Imam nekih par pozicija na potezu mozda 2 km pa praktikujem haj da ga nazovem mobilni ribolov.. Uglavnom su to pjescane plaze na kojim se nadje neka grupacija granitnih stijena. Bas na tim stijenama i lovim jer dok su na pijesku boje se i svoje sjene.
Prihranu pravim od starog hlijeba u koji roknem jednu konzervu sardina u ulju. Prihranim par pozicija i onda od jedne do druge sa polarazicionim cvikama (zuto staklo). Nekoristim nikakvo otezanje samo udicu pa lovim koricom ili pahuljom takozvanim slobodnim padom.
Nekad treba mamac usidriti na stijenu sa koje kupe alge. Tad uzmem 1-2 aa sacme olova i pratim strunu kad riba pridje stijeni.
Kazu zadnjih godina ih ima dosta i po fjordu ja licno nikad tu na njih nisam nabasao.
Biolozi su navodnu tu nasli i mladj pa se sumnja da vise nisu pelagicna vrsta (znaci odi mi dodji mi) nego su tu nastanjene tokom cijele godine.
Strahovito jaka riba. Bilo je pokusaja da ih love mrezom i samo sto su ostavljali iza sebe su rupe srazmjerne velicini ribe :)
Moras biti uporan i kad dobijes prvu ribu zaboravices svo ono uzaludno zabacivanje i tumaranje obalom. Zaboravih napisati musicari od spuzve prave i imitaciju korice hlijeba. Prvo prihrane i puste jato da se "okurazi" pa im onda ponude ovu kreaciju..
Proguglaj malo multe i naletices na dosta kreacija muha za cipola.
Hajd pa nas obraduj ovo ljeto sa rijecima "uspio sam" ovo nije normalna riba izvukla mi je sav backing u par bijegova :)
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 16 svi 2010, 18:29

Uspijevao sam ja njih uloviti ranije, tako da znam da je ludak... i super mi dodje u 8 mjesecu kad je vruce za pastrmku. nego ima jedna zona, mozes na googlu vidjeti - "Landskrona bukten" tu dodju u plicak i bio bi mi cejf tako ga uloviti "u divljini" jer onaj kod broda i nije toliko zanimljiv, sta god da bacis on zgrabi, a i "nasmrdim" se od one brodine.

Desavalo mi se da ih vidim po dva tri komada kako pasu skroz uz obalu, bacim im muhu pred nos... krenu na nju i ja iz radoznalosti malo podignem glavu - odmah zbrisu... kao da uopste nisu okupirani zeljom da se najedu... zbrisu i cim dignem stap da napravim zabac iako se udaljim na 15-tak metara od njih... ali naletice jedan "pjescani" kad tad... ;-)

Uglavnom je zestok izazov tako ga uloviti jer bi onda slika bila upotpunjena, ne volim inace kad se ne moram napatiti da bih nesto ulovio, drazi su mi momenti iscekivanja... (mazohista)

Jedina sansa je jos to sto sam spomenuo - da ponesem koru kruha i da bacim pa da se malo okupiraju s tim i mozda zanemare moje prisustvo.
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 18:41

Upravo u tome je poenta da se narajcaju na hlijeb i krenu konkurisati medju sobom. Tad im je dosta lakse prici i plasirati mamac.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la angler » 03 srp 2010, 22:04

Vrijedi pogledati!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B2kQF7eWkIs[/youtube]

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la svirac » 20 ruj 2010, 09:15

1,6 kg na Yo-Zuri Pinns... a zavrsio je na gradelama. Bio u Mlinima za vikend ....

slika
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la Seha » 20 ruj 2010, 09:38

Frajeru jeli to pored vaterpolo igralista gusar ;)
Cestitke mestre. Bistro
slika

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la svirac » 08 lip 2011, 23:15

Tek sad vidio ... nije, nego bas na pjescanoj plazi, skooooooz desno, ima par onih malih molova.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la tommylee » 19 lip 2016, 14:40

Moj godišnji se završio a i morski ribolov.
Ponjeo sam UL štap a za njega par varalica.
Mislim daipak treba jači pribor i bolji izbor varalica.Nije da ih nemam,koristim morke za slatkovodni ribolov ali su mi povelike za ovaj komplet.
Dosta akcije s obzirom da sam pecao u najtoplijem djelu dana!
Svakavih sam se riba nalovio a imao sam i ubdanje od strane pauka!

slika

slika
Zadnja izmjena: tommylee, dana/u 19 lip 2016, 23:32, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la tommylee » 19 lip 2016, 14:45

Istureni špicevi od kamenja,obale,su davali dobre rezultate.Puno spadanja sam imao.ipak je slab komplet za otvoreno more!
slika

Usled jakih talasa koji su nasutpili i rizika da me skinu sa ove pozicije,pošto su me jedan dan okupali,povukao sam s eu marinu.Gdje su stacionirani ribarski brodići.
Puno dešavanja na ul đžig,samo ih brzo ošišaju.I uglavnom udaraju ribe dna koje po meni su previše gadne!
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la tommylee » 19 lip 2016, 14:46

Uglavnom ovakva čuda a imao sam i još neku grozotu koja mi srećom spade!
slika

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Morski ribolov

Post Postao/la rusko » 19 lip 2016, 18:45

:shock: ja se zadugo necu kupati u moru…

Ja sam se prosle godine trudio sa nekim strimerima, ali corak… za ovu godinu sam spremio par iznenadjenja, pa da vidimo ;-)

Bistro!!!
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Morski ribolov

Post Postao/la angler » 19 lip 2016, 20:21

A sto, bas su slatkice <jelmekotrazio>
Odlicna reportaza Tommy. Vazno je da si ocejfio i da je bilo akcije.
Na more dva stapa, jedan da se igras i drugi za tamo daleko zabacaje i vece ribe. I sa UL je cejf ili sa minimum 60-80gr ako naleti kakav torpedo.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, pribor, sistemi i mamci po vrstama riba”