Ribe Jadranskog Mora

Moderator/ica:emin

IVAN
Štela
Postovi:78
Pridružen/a:30 lis 2008, 06:17
Lokacija:Kalifornija
Kontakt:
Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la IVAN » 01 stu 2008, 01:18

Ovdje mozete naci sve vrste riba sto se nalaze u Jadranskom moru, kojem vremenu godine se mogu fatati i sta jedu.

http://parangal.pondi.hr/Ribe%20Jadrana.htm
slika


Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la flyFishing » 30 ožu 2012, 00:17

davno postavljeno, ali prikazuju li se vama fotke riba sa gornjeg linka?
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la Seha » 30 ožu 2012, 08:33

Ne. Izgleda da su sve izlovili :grin:
slika

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la flyFishing » 30 ožu 2012, 09:27

ma sa sencijem nesto trunim oko morskog ribolova pa posto sam totalni laik po tom pitanju rekoh da krenem od pocetka...
a posto su sve izlovljene, nema fajde dalje da idem :mrgreen:
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la Seha » 30 ožu 2012, 09:54

Ako ima nesto konkretno da te interesuje pisi ja sam ti prekaljeni barba od moreta :wink:
slika


Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la flyFishing » 30 ožu 2012, 20:18

e pa da pocnem...

prije 3 godine sam prvi put lovio cipola (u CG je zovu skakavica) na molu (u stvari to je prvi put da sam uopste lovio na moru). pecalo se na teleskopski stap sa 2 udice i na pastu (brasno, konzerva ribe i bjelance). pecalo se 5cm iznad dna i lovilo se fino. prije 2 godine, a i prosle, vidim da svi ti koji su lovili sa teleskopskim, presli na takmicarce (pec). ja malo pokusao sa teleskopskim ali nisam uspijevao da ulovim kao ovi. prije 2-3 dana sam isao malo do Barskog svjetionika i tamo pokusao sa gamborima i sipom da nesto pecam ali nije bilo nista...posto sam uglavnom ljeti na moru zanima me kako da na moru prepoznam kvalitetan ribarski teren (ne na molu vec obalski) gdje bih lovio i nesto drugo (zubatce, lubine, ugore, knezove, kovace, i sl.). sta mi treba od mamaca, koje doba dana, koja dubina, konfiguracija terena i sl.
u pitanju je Bar ali nije problem sa autom malo i dalje otici...

hvala!
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la Seha » 30 ožu 2012, 20:42

U CG do sada lovio sam jegulje u Kotoru i bukve u Budvanskoj marini. Cudi me da Senad nije napisao par rijeci jer on lovi kod djetica pocesto. Kad sve obrnes i okrenes vrijede pravila kao i u HR. Ako hoces dobar i zdrav ribolov mani se plaza i pici na periferiju. Plaze i osvjetljene molove eventualno mozes nocu precesljati nekim woblerima prirodnog dekora jer svjetlost privuce bukve srdelice i ostalu sicu koju grabljivice instiktivno prate. Najkraci put do uspjesnog morskog ribolova je maskata na glavata i preroni terene kako bi se bolje upoznao sa preprekama i eventualnim stanovnicima u vodi. U toku dana za ljetnih odmora sva bolja riba je daleko od obale na dubinama preko 10 metara. Tek kad zadje sunce tad prilaze obali gdje se od njih sklone gavuni ili ti kederi. Idealni tereni za zubatce i lubine su stjenoviti predjeli oko kojih ima dosta pijeska i trave (posedonije mislim da se tako zove). Na takvim terenima ih i po danu mozes vidjeti na vecim dubinama kako patroliraju.
Ugora moras traziti na terenima gdje ima dosta stijena gdje se po danu skrivaju od svijetlosti. Zbog zahtijevnog terena dosta se ugora izgubi tokom borbe jer vecina ribara zabaci ofrlje. Maska je zakon kad nadjes dobar teren moras naci neku cistinu dovoljno veliku da ugora uspijes odlijepiti od dna prije nego nadje neku prepreku. Strahovito su jaki i jednostavno pisi propalo ako ti u toku borbe nadje neku stijenu. Pribor za ugora mora biti u top formi debela struna jak stap pouzdana masinica jake udice i sajla pod obavezno.
Da bi bolje shvatio ovo o terenima idi na you tube i pogledaj klipove ribolova sa puskom. Ukucaj zeljenu ribu na nasem jeziku i naces gomilu snimaka.
Ovo sto pises da sa pec stapovima bolje love od tebe sa teleskopom je zato sto sa pec stapom imaju bolju kontrolu i kontakt sa plovkom. Cipol je lukav kao skobalj na nekim vodama i treba biti revorveras da bi ih uspjesno lovio. Dok me zanimao plovak na moru znas sta sam radio. Uzmem vrecu od krompire stavim komad stiropora i ubacim suhog hlijeba. Sve to svezem za strunu svezem za jedan kamen otplivam i usidrim tu karafeku par sati prije ribolova. Aj sto onda radi riba. Kad se umraci dodje bukva i veselju nigdje kraja :wink:
Raspisah se ja, uzelio se mora sta ces. Uzelio se panule i zarona sa puskom na dah :grin:
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la rusko » 30 ožu 2012, 20:46

Ja nemam neko bogato iskustvo... ali sam zarazen virusom ribolova pa tako svako ljeto pokusavam naci neki novi sistem da upraznjavam morski ribolov...

Moj ti je fazon da u toku dana kada se svi kupaju ronim i trazim gdje su izvori podzemnih voda... primjetis ih na dva nacina, prvi sto je voda znatno hladnija i sto se u vodi napravi kao "magla" odnosno kao da se voda pomutila (malo tesko za docarati rijecima, ali skontaces kada vidis)...

Tu dodjes negdje oko 23.00 i zabacis... ideala!

Ako postoji neko usce rijeke u more tamo ti je Mekka... kasne ljetnje noci su mi pod mostom u Dubrovniku bile nezaboravne...
slika slika

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la flyFishing » 30 ožu 2012, 21:18

ok,
hvala na savjetima. sta je sa mamcima za te grabljivice (jezevi, skoljke, sipe, lignje, gambori? jel to to?)
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la rusko » 30 ožu 2012, 21:35

slika
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la Seha » 30 ožu 2012, 21:39

flyFishing je napisao/la:ok,
hvala na savjetima. sta je sa mamcima za te grabljivice (jezevi, skoljke, sipe, lignje, gambori? jel to to?)
Ako hoces konkretne ribe: srdela upakovana gumicom, morski crv (skup ko sam djavo i ako ima sice odose pare ni u sta love ih nekakvim zamkama sa mamcem stipavicom i tako to komplikovanije uhvatiti njega nego ribu), lignja ok, skoljke manje vise sica ih brzo razvali, al raduje jer non stop nesto "drca" na terenima gdje uzgajaju skoljke super prolaz kod oradica, gambori su ok al njih imas samo koliko znam samo na deltama rijeka poput neretve, bojane, kozice po plicaku mozes sam nahvatati sa onom malom djecijom mrezicom super mamac za lagani ribolov plovkom, varalice prirodni dekori. I to ti je to. Teren uvijek mozes pripremiti tako sto u vrecu od krompire isjeckas sta imas od gore navedenog nalomis skoljki i stavis veliki kamen u njega. Parkiraj na poziciju koju namjeravas loviti i to je to. Na moru se treba puno improvizovati, narocito oko nudistickih plaza :grin: Cudne ribe skroz :135:
slika

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la flyFishing » 30 ožu 2012, 22:17

neka mlogo nastrana srdela :mrgreen: (ne znam kako se to radi - upakovana gumicom). iskreno gambora ovdje samo ima u zaledjenom formatu pa ne znam kakva je razlika u pecanju sa zaledjenim i svjezim.
nikad ne bih skontao da postoji veza izmedju jazza i nudisticke plaze - improvizacija <valjanjeodsmijeha>
jos jednom hvala na savjetima <flag>
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la Clavis » 31 ožu 2012, 09:14

A ti gospe, pobjegnes na more od musicarenja kad i tamo docekaju češke nimfe...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la rusko » 31 ožu 2012, 10:13

Seha je napisao/la: morski crv (skup ko sam djavo i ako ima sice odose pare ni u sta love ih nekakvim zamkama sa mamcem stipavicom i tako to komplikovanije uhvatiti njega nego ribu)
Taj "mamac" koji se koristi je nesto smrdljivo a najbolji (bez zeze) govno... Moj dobavljac crva mi je pokazao tehniku jer je bio siguran da necu sam probati :grin: , traze se mjesta oko kamenja na kojima se vidi nesto slicno paucini, tu se crv krije... onda se prinese trapula i u njoj kofno i crv izadje i zaglavi u govnima (gadna sudbina), pa ga izvlace na zanimljiv fazon:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X4w3GQXja7Y[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yjliRMVdYGA[/youtube]
slika slika

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribe Jadranskog Mora

Post Postao/la flyFishing » 31 ožu 2012, 15:26

rusko preporuca li se odredjena vrsta hrane za jesti pa svariti i fatati crva :mrgreen:

sala... nego na kojim dubinama se nalazi ovaj crv?
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, pribor, sistemi i mamci po vrstama riba”