Koja oprema za morski ribolov

Moderator/ica:emin

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:
Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la besko » 21 sij 2010, 00:09

Bistro!
Buduci da zasad pecam samo na moru, interesuje me kupovina teleskopskog stapa za lov na plovak/vaser kuglu!
U sustini lovim cipola i iglice, pa mi treba savjet koji stap i koja mashinica, spreman sam izletiti jedno 150 - max. 200 KM

Provdavac u FIS-u mi rece da mi treba najmanje 4m, ali me intreresuje i kvalitetan (za navedene pare, ako je moguce!) i lagan stap, posto sam stalno u vodi, na nogama :D a i pouzdana mashinica, koja je to kvalitetna marka, koju da ganjam i gdje?
Ja sam u Sarajevu, tako da bi bilo pozeljno da to ovdje negdje kupim, da se ne vozam dzaba, ali ako ima jeftinije negdje po BiH a da se isplati otici, otisao bih ja i tamo! :)

Znaci, stap i masinica, koja duzina, sto kvalitetnije za 150-200 KM, i najvaznije, koje su to kvalitetne marke i jednog i drugog?

Hvala!

Pozdrav,
besko


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 24 sij 2010, 00:01

Bistro Besko..
Evo ovako posto i sam cesto lovim na "moretu" za ribolov cipola, usata, iglica i ostalih zajebancija koristim shimanov hyperloop mach 4.20 m brze akcije. Mislim da je mach idealna varijanta za more i za slatkovodni ribolov plovkom. Ja isti stap koristim i za haj nazovi lagani ribolov na dnu sa olovom ili malom hranilicom (deveriku,sarana,grgeca i jegulje).
Stari model mozes naci vani za cirka 50 jevreja sto je po meni super investiran novac. Puno se dobije za malo love. Iskreno meni je stap legao na prvu i evo vec zadnjih 5-6 godina lovim uglavnom sa njim. Ukoliko nemozes naci ovaj model trazi nesto slicnih karakteristika. Ja mislim da je Raca uvoznik za Shimano pa pogledaj kod Defe moze li ti nabaviti ovaj hyperloop ili nesto slicno.
Sto se tice masinice tu su boginje shimano i daiwa nepostoji trece ako imas lovu a ako ne moze posluziti i neka lagana okuma, dam ili nesto sasvim 10 to samo gledaj da je lagana i da ima pouzdanu kocnicu. Kapacitet recimo 0.25 ------ 150 / 200 metara bi bilo vise nego odgovarajuce.
Ja koristim michell-ov mali model i ponekad banjalucko kolo. Kad tako izbalansiras stap mozes ga bez problema drzati u ruci cijeli dan ,a da neriskiras teniserski lakat tj. upalu misica.
Nije losa solucija ni bolonjez ali ja sam skeptican na njih jer udje malo pijeska poderes mu blank i tu puca zagarantovano ako ne danas hoce sutra sigurno.

Bistro i puno srece pri izboru
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la angler » 09 svi 2012, 19:56

Danas na poslu kad eto nekih radnika Indijaca. Kazu, znaju da ribarim pa me se sjetili kad su raspremali skladiste. Bilo je tu nekoliko stapova, masinica i knjiga. Kazu bio neki Japanac koji je lovio ribu i kad je odlazio sve ostavio. Izabrao sam ovu knjigu, stap i masinicu sve japansko. Daiwa Regal x je ok, malo vise zapustena ali da se srediti. Zanimljivo da je so nije nimalo nagrizla. Knjiga, sve na japanskom. Vjerovatno objasnjava kako i gdje se love ilustrovane morske ribe ali zato ima masu ilustrovanih vezova mada mi neki izgledaju kao japanska slova :grin:
Stap mi je posebno zanimljiv. Iskreno nikad nisam cuo za Nissin ali sam malo procackao po intenetu pa sad k'o eto znam. Neka japanska firma koja pravi stapove na kojima nema ono famozno PRC ili China. Lijepe brze akcije veoma lagan. Fuji oprema.
Kako kazu poklonjenom se konju u zube ne gleda. Super, sluzice svrsi...laganice plovak <jelmekotrazio> :mrgreen:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la angler » 09 svi 2012, 20:01

.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Clavis » 10 svi 2012, 01:02

Toshiba ko ludo :D

Čvorovi su im pravi origami :) garant na zadnjoj stranici ima objasnjenje za harakiri u slucaju neuspjeha


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la angler » 10 svi 2012, 05:05

Clavis je napisao/la: garant na zadnjoj stranici ima objasnjenje za harakiri u slucaju neuspjeha
Nozem za filetiranje riba <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> :135:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 10 svi 2012, 10:58

Barem znas da je original iz Japana :wink:
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la angler » 10 svi 2012, 17:27

Seha je napisao/la:Barem znas da je original iz Japana :wink:
Ali ne znam citati Japanski, a ima lijepih slika :grin:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 10 svi 2012, 19:22

<valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la montana » 11 svi 2012, 13:15

Jesu li slike "Japanki" za ribare ili su u pitanju "Nanule" i "Klompe"? <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la angler » 11 svi 2012, 19:26

Ovak'e....ribarske <valjanjeodsmijeha>

slika

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la besko » 14 svi 2012, 16:44

Eh, bolje da je japanski, nego kineski :)

A glede Nissina, to je trece "koljeno", ako bi gledali po samoglasnicima...
1. NissAn - automobili
2. NissEn - lijek (vjerovatno :) )
3. NissIn - i ovo je trebao biti lijek, ali ispadose stapovi <valjanjeodsmijeha>
4. NissOn - silikonsko ljepilo
5. NissUn - ovo je vec kinesko

Nadam se da ti nakon ovoga nece trebati Google :)

Samo da ne pukne k'o vodenjak :)))))

Bistro,
bess

ofixaaal
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:28 tra 2013, 16:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la ofixaaal » 17 svi 2013, 13:00

Posto se vec priblizava ljetni odmor tako i pecanje na moru :mrgreen: , pa mi treba malo informacija oko opreme koju da uzmem a da nije toliko i skupa (stap,masinica,debljina silka,udice...).
Pored ovoga zanima me i koje vrste mamaca se koriste na moru (pored dagnji,morskog crva,lignji..), da li mogu varalice i za koje ribe posto se bas i ne razumijem plaho u to, a volio bih da mi neko malo bolje objasni oko ovoga a i samog pecanja na moru.

Bistro <flag>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 17 svi 2013, 15:23

Pozdrav.Moras biti malo precizniji koju vrstu ribe na moru zelis loviti ili, ako hoces loviti sa parolom "daj sta das" odluci se dal si vicniji ribolovu plovkom ili dubinkom (il oboje) pa da vidimo cime da se naoruzas.
Za varalicarenje na moru u toku ljetne spice ti treba dosta znanja i samopouzdanja jer morske grabljivice samo nocu prilaze obali da se hrane sicom. Mozes i to ako hoces samo da znas da zna biti flustrirajuce iz noci u noc fulati dok raja na molu do tebe uziva loveci bukve, cipole i usate.
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rades7 » 17 svi 2013, 21:43

Seha, ja sam prošle godine rasturao špariće, knezove i pogotovo pirke na plovak sa obale. Zadesila bi se i koja bukva a cipal ama baš nijedan. Inače, kao mamac sam koristio one pužiće sa kamenja, prije izlaska sunca se može nabrati većih komada dovoljno za ribolov. Ponekad bih stavljao i onaj mišić od onih školjki "pizdica" i na to su ribe ludile, samo ga je vremenski zahtjevnije za izvaditi i brzo spadne. Pecao sam sa nekog mola i to uvijek rano ujutro. Nije bilo spektakularnih ulova, ali je takav ribolov vrlo dinamičan i ko traži razbibrigu i ko uživa u tome, ovo je idealno. Znalo se izvaditi i po pedesetak riba za jutro.

Ove godine ću definitivno probati varaličariti sa obale, ali što kažeš ti, teško je prevariti morske grabljivice, pa ću se bazirati na UL varaličarenje gore navedenih pirki, knezova, ušati i možda još šta naleti na mirko silikonce...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, pribor, sistemi i mamci po vrstama riba”