Koja oprema za morski ribolov

Moderator/ica:emin

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 18 svi 2013, 11:54

Na skoljke ti nikada nece ili ce slucajno doci cipol, a na salamuru (stari hljeb pomjesan sa ispasiraom srdelom) garantujem "dobar provod". Rijetku kasikom picis kao prihrana, a pastom od iste ili komadicem srdele lovis :wink:
Meni je licno plovak i starleta nocu najveci gust. Boca bilog i kisela u kanti sa ledom haja bolan vazda neke ribe zalutaju oko mula :875695: . :987:
Skoljke uglavnom piju vode za takozvane "ribe od kamena".
U sustini morske grabljivice nije tesko prevariti jer su generalno dosta halapljivije od rijecnih, ali je problem u tome sto smo mi kontinentalci u nevrijeme na moru tj. za vrijeme godisnjih odmora kada je more u priobalju siromasno kisikom zbog temp vode i samim tim komadi vrijedni pomena su van naseg dometa.
U hladnije dijelu godine i vise kisika u vodi prilaze obali jer tu imaju vece sanse da nalete na jato kedera sa kojim se hrane.. To cine i ljeti ali samo na odredjenim mjestima gdje je jaka struja (kurenat) i podvodni brakovi (litice) blizu obale, usca rijeka i takozvana vrela (mjesta gdje slatka voda neke od obliznih rijeka ponornica izvire u moru).
Ta mjesta ako covjek provali moze se lijepo ocejfiti na varke koje trebaju imitirati duzinom, dekorom i vibrom gavune cipole i ostalu "pikuladiju"..
Ja sam trenutno zestoko nalozen na vertikalno dzigovanje i slijedeci put kad budem u Dubrovackom akvatoriju idem sa prijaeteljem koji ima camac da malo probamo dzigovati po brakovima oko malih vrata nedaleko od mjesta Doli. On tu cesto panula i roni. Tu i tamo dolije "ulje na vatru" i kaze da ima pravo velikih bestija :wink:
slika


ofixaaal
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:28 tra 2013, 16:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la ofixaaal » 18 svi 2013, 12:22

Sta vi preporucijete za pecanje na otvorenom moru i koje se ribe mogu tu hvatati, posto sam vise na pucini nego na obali(molu). Koja se tu tehnika koristi, vrsta mamca...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 18 svi 2013, 22:39

Laka, teska panula i vertikalno dzigovanje su zakon. Za panulu zivi mamci lignja, iglica u nedostatku istih moze proci i fratar ako nema nista zivo i veliki wobleri 15 i vise cm poput klasika rapala magnum definitivno imaju prolaz. Za dzigovanje se koriste takozvane pirk varalice razlicitih tezina (tezinu odredjuje dubina i snaga morske struje gdje lovis). A ribe uff poprilican je spisak al ovo je elita jadrana: iglun, tuna, zubatac,orhan, gof, lica.
Imas na Youtube dosta klipova lova panulom na jadranu gdje us lijepo objanjene tehnike, sistemi i nacin lova..
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rusko » 19 svi 2013, 05:47

Seha, ti pirkovi za dzigovanje... jesu li isti kao i ovi za skandinavska mora?
slika slika

ofixaaal
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:28 tra 2013, 16:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la ofixaaal » 19 svi 2013, 12:06

Seha je napisao/la:Laka, teska panula i vertikalno dzigovanje su zakon. Za panulu zivi mamci lignja, iglica u nedostatku istih moze proci i fratar ako nema nista zivo i veliki wobleri 15 i vise cm poput klasika rapala magnum definitivno imaju prolaz. Za dzigovanje se koriste takozvane pirk varalice razlicitih tezina (tezinu odredjuje dubina i snaga morske struje gdje lovis). A ribe uff poprilican je spisak al ovo je elita jadrana: iglun, tuna, zubatac,orhan, gof, lica.
Imas na Youtube dosta klipova lova panulom na jadranu gdje us lijepo objanjene tehnike, sistemi i nacin lova..
hvala puno seha na odgovorima :grin:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 20 svi 2013, 15:03

rusko je napisao/la:Seha, ti pirkovi za dzigovanje... jesu li isti kao i ovi za skandinavska mora?
Da, ali ovi "vitki" modeli koji su se pojavili u zadnjih par godina. Treba se uraditi modifikacija (trokuka se skida a jakom strunom veze se jaka udica na predvez kod glave pirk-a) vidi na videu.
Ovom modifikacijom se varka manje kaci za dno i vise je sportski nastrojena jer je sa trokukom na dnu varke cesto kacenje za tijelo ,a mi smo ipak sportski ribari.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CQEQclfSiaQ[/youtube]
ofixaaal je napisao/la: hvala puno seha na odgovorima :grin:
Nema frke stari, tu smo da pomognemo jedni drugima :wink:
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rusko » 20 svi 2013, 21:53

Dobar im je ovaj fazon za udicu... Ja se nisam puno zanimao oko morskog ribolova na Jadranskom jer sam uvijek pratio kako to mjestani rade pa sa njima zajedno lovio na isti fazon (panula i jeska)...

Moracu ponijeti nesto od ove opreme da probam... jer se u Hrvatskoj nista ne moze nabaviti... Ljetos, u Puli skontam da se otvorila nova radnja opreme... udjem... kad tamo samo udice, olovo, silk i stiropor... pa volja ti izvoli, biraj <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 21 svi 2013, 12:31

Imas par specijalizovanih trgovina ribo opremom kako za priobalni tako i za big game. Prosvrljaj malo po netu pula split rijeka :wink:
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rades7 » 24 srp 2013, 11:27

Ima li majstora da preporuce udice za cipla i inace generalno pribor za ovu ribu? Zamisao je lagano plovkarenje vecinom na ruzu hljeba i komadice srdele...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 24 srp 2013, 14:36

Udice 8 ili 10 bijele dugog vrata. Pribor indentican kao sto se koristi za skobalja bolonjez ili mach stap svejedno struna 0.20 - 0-22 predvez tanji i po mogucnosti ako mozes nabaviti florokarbonski jer dosta su manje sumljicavi. Ponesi i svjetlece ampule pa ocejfi sa bukvama kad se malo smraci (najbolje na vrhu nekog mola gdje je jak kurenat (struja).. Ponei i hlijeb angel dosta bolje stoji na udici i lakse ubodes ribu prevrtljivu kao cipol :wink:
Ja cu drugi put kad budem u BiH kupiti gajbu angela jer ga nema kod mene.
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rades7 » 24 srp 2013, 14:45

Znao sam ja ko ce se prvi javiti :)

Silom prilika, tesko da mogu ici kasno navecer, ali zato mogu od 4 pa do 9 svako jutro. Nadam se da ce i to vrijeme donijeti neki ulov. Inace, imam jednu odlicnu poziciju sa vanjske strane marine, ima dubine prilicno, dno je onako prosarano jakim stijenama a kurent pici sve u 16.

Sad jos valja izdrzati do odlaska...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 25 srp 2013, 13:36

Ih od 4 do 9 ima da se nalovis pravo :wink: Bistro i okini koju fotku
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rades7 » 25 srp 2013, 13:46

Naravno :)

Sto se tice spin pribora, razmisljam da li da nosim ovaj DAM stapic (5-15, 1.8m), nekako mi je na moru sve grublje jedno 2 puta, i ribe su agresivnije...mozda bolje pojacati pribor? Varki i nemam nesto previse, pokusacu sa prirodnim dekorima originala, flata i nekih no name...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la Seha » 27 srp 2013, 12:35

Treba ti malo adekvatniji stap za varku jer ti nocu moze odvaliti pravi komad u priobalju ja nebi ni probao ispod 35 grama.. Jedna oradica ili zubatac ima da te na taj 15 gramac o jadu zabavi dok je ne umoris :grin:
Idealan pribor za priobalno varalicarenje je po meni nesto u klasi stapova za varalicarenje smudja na rijekama. Od varki si na dobrom putu. Najbolji prolaz imaju varke koje oblikom i dekorom imitiraju lokalni plijen tj srdelice i gavune tamna ledja (sivo crno il plavo) stomak bijel ili srebreni. Prati dok lovis na plovak navuces plijen da ti gricka na plovak a oni ce navuci i kod predatora ako je u blizini pa ako vidis da im je frka provuci i varkom i uvijek pokusavaj dzigati pomalo vrhom i imitirati dezorijentisanu ribicu. Na to se morske bestije loze maksimalno :wink:
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koja oprema za morski ribolov

Post Postao/la rades7 » 11 kol 2013, 21:32

Mršavo što se tiče ulova, ali što se tiče druženja sa ekipom, količine ispijenog piva u kajiću i samog mora...nemam riječi ;)

Telefon se okupao u moru a fotoaparat je nosila supruga tako da imam samo par "mesarskih" fotki.

Jednu noć sam isćejfio po Sehinom receptu sa bukvama, mada su dosta sitne. Brancin dođe na komad crva i to na plovak ?! Oradica i arbuni klasična dubinka sa kliznim olovom a mamac je bio opet crv (skup je prilično, ali sve živo ga grize). Uspio sam izvući i ugora od 35-40 cm.

Rezime - varalica nula bodova, najmanje minutaže sam davao tom vidu ribolova. Na plovak predveče udaraju bukve kao lude, mamac najbolje tijesto sa kojom zgnječenom srdelom. Iz čamca dubinka definitivno najbolji i najproduktivniji vid ribolova, šteta što sam to imao priliku probati na samom kraju odmora a kao mamac opet filet srdele i kozice.

slika
screenshot tools
slika
image hosting imageshack

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, pribor, sistemi i mamci po vrstama riba”