Musicarska snjura

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 13 vel 2010, 09:46

Nemogu da se sjetim jesmo li vec pricali na ovu temu ali nije lose da se otvori poseban topic.
Ovdje na moru koristim Orvisovu WF7F koja se vrlo lose pokazala u hladnijim danima. Stoji ko feder i uzasno se petlja. U ljetnim danima je ok. Posto nisam zadovoljan daljinom plasiranja iste, moracu da se opskrbim ''shooting head'' snjurom. Medjutim te snjure nisu kao ostale vec se nesto stiklaju, glava na osnovnu snjuru... Interesuju me tezine istih. Nasao sam na netu neku tabelu gdje govori da za stap 7# odgovara ST9 struna od 30 fita sa ''running'' strunom. Da li u pakovanju za SH snjure se nalazi i glava i tzv runnig ili se posebno narucuju?


Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la Memo » 13 vel 2010, 13:51

Pozdrav! Ima se kupiti komplet sistemi Shooting Head ,plivajuca,intemedija,tonuca i brzo tonuca samo sto su ti kompleti prilicno skupi otprilike oko 140 € .inace moze se kupiti i odvojeno Shooting i Running Line .Obicno kupi se komplet jer pokriva sve segmente ribolova.Za te nize klase do 10 su obicno SH 4,6 metara za klase od12-14 su nesto duze 8,5 metara.Inace koliko mi je poznato snjure za morski ribolov su kruce od ovih Clearwater snjura.Memo EFFA :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 13 vel 2010, 14:48

Angler je pisao da je more kod njega plitko, pa mu fast sinking vjerovatno ne treba. Sto se tice snjure i petljanja po hladnoci, mozda zbog soli, jer sam vidio da imaju saltwater izvedbe snjura. Ako neko zna da nam sta kaze. Bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 14 vel 2010, 05:43

Upravo iz tog razloga sto su snjure kruce za morski ribolov jer su namjenjene za tropske vode izbjegavam ih. Zimi su totalno neupotrebljive kao kod mene gdje se zimi temperatura ne spusta ispod 10tak C.
Evo kontam napraviti neku kombinaciju. Koliko vidim to masovno rade jer nisu nekad zadovoljni fabrickim, sto zbog duzine glave i tezine iste te sto zbog krutosti itd.
To otprilike izgleda ovako.
Ako ti je stap u klasi 7# uzmes running dio sa neke snjure WF7 ili 6 (zbog plitkosti mora to ce biti plivajuca) i uparis je sa DT9 recimo intermediate. Da nebi bilo lomnjave stapa ta DT snjura se isjece, pocevsi od cca 12m, sto znaci odprilike na pola i proba. Isti dio se postepeno krati dok se ne nadje idealna duzina koja i tebi i stapu odgovara. Ako zelis izmjenjivi sistem onda spajas te dvije snjure sa loop konektorom, kao sto su i fabricke, a ako ne, onda buzirom bez loopa da cvor ne klepece po karikama. :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 vel 2010, 06:11

Malo komplikovano, zbog tog tvog plicaka. Imaju li kakve mazalice, da se to malo uklize? Meni se normalno snjura kruti, u stvari vise izgubi klizavost, ali redovito podmazujem i kondicioniram tako da zna trajati godinama, ovisno o terenu i struganju po kamenju i granama.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 14 vel 2010, 06:19

Snjura je relativno nova tako da jos nema hrapavosti vec se nagomila kao feder. Prije zabacaja kad je odmotam malo je "rastegnem" pa ko malo bolje izgleda ali kratkog daha. Ali evo stizu topliji dani pa ce i to proci.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 vel 2010, 06:27

Ma i ja sam nedavno mahao na minus 6, ukupno 7 puta, jedna ribica, nakon toga nisam vise mogao namotati ni da spakujem pribor, vec sam pokupio u "gutu" i unio u kamion, da se odledi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 vel 2010, 06:31

Da ti se nije uvrnula od strimera? Meni se to desilo jednom, strimer se vrtio ko mepps. za dan toliko uvrnuo snjuru da se upravo ponasala ko feder.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 14 vel 2010, 06:36

Moze biti i da je od strimera mada gledajuci isti dok mi je u vidokrugu ponasa se normalno, kukica udice je uvjek dole. Mozda kad je tamo daleko i brzo povlacim da se uvrce.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 14 vel 2010, 06:42

Mozda da montiras neku virblicu, malu da ne smeta pri bacanju i radu strimera? Zato sam ja se vratio na suhu muhu skoro 90%. Jesu manje ribe, al' svakako ih pustim, a samo pazim kad ih slikam da napravim "opticku varku" <ribarcina>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 14 vel 2010, 15:49

Ja ne uobicavam imati takve probleme sa mojom kombinovanom snjurom (Scierra set za stapove 7/8 klase koji sadrzi i running line i shuting heads ploveci, intermediate i tonuci, kao i tipete - tonuci, ploveci, im... kostao me nesto oko 90 eura) iako pecam na gadnom minusu. (Sezona na morsku pastrmku pocinje 1/1)... Snjuru premazujem sa Loopovim "antifrizom" i imam i neki gel (kojem sam zaboravio ime) kojim mazem stap da se ne stvaraju ledenice na prstenovima (sto je najveci problem)...

samo cudno je ipak da ti se na tim temperaturama to desava sa snjurom, mislim da je to do kvalitete iste...

Sto se dubine tice, mi ovdje morsku pastrmku pecamo na dubinama oko pola metra i koristimo najcesce intermediate ili plovecu snjuru.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 14 vel 2010, 21:47

Upravo tako Rusko. U pitanju je kvalitet iste. Dok je drmalo 50C super se ponasala, kako temp spade ispod 15 ni nalik snjuri. Da je ista iz reda morskih snjura za trope bilo bi mi jasno ali je obicna WF plivajuca. Sa njom kombinujem tonuci predvez sto mi odgovara za ove plitke uslove.
Mazalice za snjuru nisam u mogucnosti ovdje nabaviti...ama nista kako sam vec prije napisao pa se snalazim na neki svoj nacin.
Kad napravim ovu skalameriju sa DT snjurom vidjecu kako ce biti.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la rusko » 30 svi 2010, 10:39

Prije par dana sam otisao do mora i sticajem okolnosti i zaboravljene "omiljene" snjure... iz opreme iskopao jednu snjuru koju sam davno kupio ali rijetko koristio:

Guideline Coastal fast - intermediate (tone 3,8 cm u sekundi), klase 8#
slika

Jos ranije sam skontao da je ova snjura veoma efikasna za ribolov koji ja ovdje praktikujem, medjutim ono sto me fasciniralo ovaj put je bila njena sposobnost da se suprostavi vjetru...

Vjetar mi je udarao tacno u desnu stranu i bio je prilicno jak, na prognozi su govorili da je brzina vjetra 20 m/s... uglavnom ekstremno je puhao a jos sa najnezgodnije strane, jer je takva pozicija...

Snjura je naravno bila nosena vjetrom ali je ipak zadrzavala luk i izbacaji su bili dugi i precizni. Stvarno tesko je naci snjuru koja moze tako nesto podnijeti posebno u ovom mom podrucju gdje stalno pusu jaki vjetrovi... i gdje dok "skakucete" izmedju valova trebate zadrzati i kontakt sa snjurom i koncentraciju da bi prezentacija bila odgovarajuca.

Od mene za ovu snjuru ide sljedeca ocjena:

<juma> <juma> <juma> <juma> <juma> +
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la angler » 30 svi 2010, 18:29

Super informacija obzirom da mi je vec Veso istu preporucio za vjetrovite uslove, napomenuvsi da je jedna od najpopularnijih snjura onih koji zive "blizu sharafa" :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska snjura

Post Postao/la montana » 01 lip 2010, 08:13

Angleru, kako sve to leti, kako nisam imao prilike da bacam sve te "komade" sastavljene? Jutros sam zakazao dole da probamo moj prijatelj i ja na mladicu. Pa trebamo sklopiti neku varjantu tunuce snjure, napraviti strimere i sve to umociti u vodu. Popraticu slikama, ali bez smijanja, jer smo obojica "suhi", ali voljni potrositi par dana! Zlaja, lici na strik, cak se i kaci na njega, ali riba, a ne ves. Ne brini se pokazacemo ti uzivo, pa da mozes poskidati trokuke s varalica i podijeliti ih djeci da se igraju!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šnjure, predvezi, prsluci, čizme...ostali pribor za mušičarenje”