Musicarski prsluk

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Musicarski prsluk

Post Postao/la angler » 01 tra 2011, 21:57

Sta sve treba da se nadje u musicarskom prsluku, a sta vucaramo sa sobom misleci trebace... :grin:

slika


Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la flyFishing » 26 tra 2011, 09:18

hajd' da ne otvaram novi topic...
prijedlozi za musicarski prsluk? proizvodjac, boja, materijal, odrzavanje,...etc. pored ovog, ima li jos nesto na sta treba voditi racuna?
gdje se ima nabaviti, odnos cijena/kvalitet?
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 15:49

Proizvodjaca raznih, kvaliteta raznih, materijala raznih. Misljenja sam da treba obavezno gledati na prsluk prvenstveno kao odjevni predmet. Zasto? Pa to je odjeca koju nosimo tokom cijelog dana i moramo se u njemu osjecati komforno da bi se lakse kretali i manje znojili, umarali. Ne zaboraviti da se u prsluk nadodaje i po kilogram razne opreme, tako da treba gledati da nam dobro lezi na ramenima jer tu pravi veliki i dugotrajni pritisak. Materijal treba biti izdrzljiv, ali nikako krut, jer zna nazuljati. Nikako ni premekan, jer prsluk i dzepovi gube formu, te izgledamo odrpano, a trazenje pribora po izguzvanim dzepovima je tezak zadatak. Ovisno o stilu musicarenja, treba izabrati duzi ili kraci prsluk, tj. ako gazimo duboko u vodu, treba kraci, da se pribor u prsluku ne kvasi. Ljeti, posebno na poznatim vodama, koriste se i torbice koje mijenjaju prsluk, a otvaraju se tako da nam daju cak i minijaturnu radnu plohu, na koju mozemo spustiti nesto od sitnog pribora. Postoje i "ogrlice" gdje se nakaci nuzni pribor, pa prsluk mozemo izostavit, a sve to da izbjegnemo znojenje po vrucim ljetnim danima...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 16:08

flyFishing je napisao/la:hajd' da ne otvaram novi topic...
prijedlozi za musicarski prsluk? proizvodjac, boja, materijal, odrzavanje,...etc. pored ovog, ima li jos nesto na sta treba voditi racuna?
gdje se ima nabaviti, odnos cijena/kvalitet?

Prsluka ima u svim radnjama ribolovacke opreme. Musicarskih pravih manji je izbor. Samo je stvar koliko zelis izdvojiti novca. Pretezno su snadbjeveni prslucima koji mogu zadovoljiti i varalicare i musicare. "Markiranih" prsluka se moze naci ali su dosta skuplji. Neki zbog imena, a neki sto zaista vrijede.
Generalno sta je najbitnije da ima jedan musicarski prsluk, Montana je naveo, pa pogledaj u radnjama u blizini, a za komparaciju pogledaj malo po internetu kako izgledaju.

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la flyFishing » 26 tra 2011, 18:35

malo sam surfao po britanskom ebayu i ima ih, mali milion... od 25-30 funti pa do 100 i vise...
problem je sto ne znam kakav je materijal (krut, lagan, itd.) niti kako lezi na ramenima, tako da cu iza ovih neradnih praznika malo po ovim army shoppovima prolunjat' pa vidjeti ima li se sta probrat'...u svakom slucaju hvala za info... <titinpionir>
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 18:45

Vidi mozes otici na sajtove proizvodjaca gdje oni daju te detalje o samoj izradi. Kad vidis prsluk na ebayu zapamti ime i potrazi ga. Recimo oni kvalitetniji su od 50-100 Eura, mislim. Ima boljih, ima losijih. Ne pretjeruj na pocetku, cuvaj lovu za vaznije stvari. Stap, snjura, predvezi i muhe.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 18:52

Savjetujem ti da najvise paznje obratis kako lezi na ramenima i ima li kragnu. Ja sam gresku napravio i uzeo neki sa tonu dzepova ali uzasno nezgodan po tom pitanju. Sad kupi prasinu jer koristim, po naski, bubreznjak i dosta sam komotniji. To bi mogao biti jos jedan prijedlog, takozvani "fly fishing waist pack" osim ako ne mislis gaziti vodu iznad pasa. Ja sam nabavio neki alternativni ali zadovoljava sve potrebe.

slika

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la flyFishing » 26 tra 2011, 19:05

sto se tice ostalih stvari to sam vec pazario...hajde da odem malo OT, ali bi me zanimalo vase misljenje o ovome:
- stap: Ron Thompson steelhead II (9ft, aftm #5/6) dvodijelni
- snjura: Mainstream trout wf5f, lemon green
- cekrk: cormoran FlyCor #5-6
...uzeo i par musica...
sve je ovo preporuka kolege koji je bio na ovoj skoli musicarenja i koji se odlicno kuzi u to (necu navesti shop jer ne znam jel' dozvoljeno reklamirati ovako)

napominjem da sam pocetnik u ovome (prvi put u zivotu mahao sad na bentbasi)...
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la montana » 26 tra 2011, 19:22

Zvuci sve dobro upareno, i svidja mi se duzina stapa za recimo Neretve, jedino mi zapara uho, pardon, oko ovo "par musica". Tu moras dobro odabrati jer dzaba oprema i tehnika, ako muha ne valja. Nisi spomenuo cizme? Veoma bitno.

Znaci imas opremu, ne zvuci lose, naprotiv preduslovi su tu. Konusni predvez, pitaj u radnji da ti daju neki 4X za pocetak, a sad s pocetka muhe #10 i #12, pa smanjuj kako ljeto odmice, ali smanjuj i predvez na 5X i 6X.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 19:40

Dobro uparen pribor...jos bih dodao naocale, mogu i obicne suncane jer musica tj udica leti strasno brzo. Kad apetiti porastu onda polaroid da i ti dobro vidis ribu u vodi :wink:

Eto...jos musica i pravac voda <championvanja>

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la flyFishing » 26 tra 2011, 20:02

malo sam se pogresno odrazio glede musica...ove kolege su mi odabrale 10 suhih muha (zapamtio samo kocijase) i 3 malo vece podvodne za potezanje (za jezerskog klena). Naocare imam solidne suncane, e cizme nemam. Malo sam vas pratio na temi o wadersima i kad ubaciste najlonke kontam 'haj ti marinko nazad' :mrgreen: ako imate kakvih savjeta vezano i za to - samo pucajte. Zaboravih napisati da sam naravno uzeo i backing i predvez (deblji kraj 0.40 a tanji 0.15)
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 21:12

Sto se tice cizama, kombinezona za vodu toga ima "na pasije preskakala". Znaci Waders napravljen od disuceg materijala je u prosjeku i najskuplji ali i najbolji zbog potparavanja medjutim relativno je osjetljiv. Znaci, tu treba pronaci provjerene firme a glavni fol je u ljepljenju "carape" i sivenih spojeva. Materijal manje vise su ok. Imas kombinezone od impregrinanog materijala ili tzv gumiranog. E u njima se oznojis ko da si se da izvines up...o dozavrat ali su jeftini. I na kraju od neoprena koji se obicno koriste zimi. Imaju odlicnu toplotnu izolaciju ali si i u njima dozavrat. Znaci sa prvim mozes najduze boraviti oko vode, sa ostalim treba povremeno susenje...zdravlje je najbitnije. Ako su tereni gdje namjeravas loviti manje rijecice, potoci i sl onda duboke cizme bi zadovoljile. Sa kombinezonima obavezno koristi kakav kajs oko struka da pri padu ne bi bilo belaja i to ozbiljnog sa ulaskom vode unutra.

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la flyFishing » 26 tra 2011, 21:25

jos jednom hvala kolegama na nesebicnim savjetima...
mozda jesmo dosadni (mi pocetnici), mozda postavljamo i neka priglupa pitanja, ali trenutno mi je ovo jedini legitimni (i pragmaticni :mrgreen: ) izvor informacija...stoga ne zamjerite ako bude duplih/nebuloznih/kojekakvih pitanja...
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la angler » 26 tra 2011, 21:34

Ma slobodno opleti sa pitanjima kakva god da su. Nama ce biti drago da pomognemo. Bolje pitati nego da do odgovora dodjes kao ja...preko trnja :?

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski prsluk

Post Postao/la rusko » 27 tra 2011, 06:58

A ko od nas moze da se smatra necim visim od pocetnika... ;-)

Vrlo bitna stvar kod prsluka je ventilacija, za male pare se mogu kupiti jednostavni platneni prsluci koji na prvi pogled djeluju prakticni ali mogu biti kobni... Inace kod odabiranja odjece trebate imati samo jednu stvar u glavi - da se ne smijete oznojiti u njoj, odnosno ako se to vec i desi znoj ne smije ostati uz tijelo, materijal treba da ga prenosi dalje...

Znoj i vjetrovi, hladnoca... u kombinaciji mogu imati kobne posljedice za zdravlje... zato je bolje nekada malo vise platiti ali doci zdrav kuci iz ribe.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šnjure, predvezi, prsluci, čizme...ostali pribor za mušičarenje”