Sta ja to trazim

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Sta ja to trazim

Post Postao/la edoA » 14 ožu 2012, 11:29

Pozdrav,
trazim stap za plovak, destinacija ribolova Jablanicko.
Lovi se pretezno pri obali do maksimalno 20m zabacaja, sve sta je dalje ide na grund.
Mora biti lagahan u ruci, tako da ne umara, masinica najverovatinje 2000 do 3000 sa mozda maksimalno 0.22 silkom.

To su ovako moje predpostavke jel ne trazim stap za sebe licno, nego za poklon.
Pa raja koja ide na Jablanicko i njemu slicnim, mislim da dobro znaju sta bi to doslo u obzir.

Meni bas nije jasno, kakav stap upravo da trazim za te uslove.
Dal je to Match ili Floater ili Bolognese ?

A moze te i slobodne neke konkretne stapove predlosziti, tako da imam neki izbor.
Mislim da ispod 4,20m nemam sta traziti. Jel tako ?
I jos me interesuje, koja gramaza dolazi u obzir ?

Bistro,
Edo


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sta ja to trazim

Post Postao/la Seha » 15 ožu 2012, 01:41

Match ili Bolognese bi bili idealni duzina 4.20 moze i duzi ali pazi na tezinu. Na mom mach stapu shimano hyperloop 14" stopa nepostoji navedena gramaza vec samo fast action (brza akcija). Onako po slobodnoj procijeni rekao bi da je 20-40 grama i sa njim sam lovio sve i svasta: sarane do 10 kg, linjake po 3-4 kg, deverike po 4 kg itd. A ovo ljeto nadam se i kojoj mreni ako me neko odvede na logu gdje ima krupne :grin: . Moja topla preporuka ako budes ciljao na mach stap.
slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sta ja to trazim

Post Postao/la edoA » 15 ožu 2012, 09:32

Hvala Seha na prvi post. E sad da to jos malo razmotrimo :)
Koja bi tezina stapa bila sasvim ok, a da covjek fino sa njim meraci ?
I ja mislim da bi duzina 4.20m bila optimalna. Pre kratak ne valja za taj teren a pre dugacak jopet postaje tezi. Jel tacna ova teorija ?

Preporucjes Match ili Bolo. Molim te mi samo objasni da skontam stvar, sto bas ti stapovi a sto ne i Floater (izkljucivo da skontam na sta bi to trebo ciljati) ?

Oko gramaze. Vidim da si jako zadovoljan sa Hyperloop, sa procjenjenom gramazom 20-40g. Ja sam bio prvo nako od oko konto na nesto sa 5-20g, bil to bilo vec pre malo ?
Jer kako sam skonto koriste sitne duguljaste plovke, nesto u obliku waggler, pa ne vjerujem da ta montaza ima i neku gramazu.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sta ja to trazim

Post Postao/la Seha » 15 ožu 2012, 13:48

Naveo sam tu vrstu stapova jer su oni upravo namjenjeni uslovima koje si naveo.. Floater stapovi gledajuci po netu nisu nista drugo nego klasicni saranski stapovi koji su uglavnom duzine 12" stopa i tezine bacanja 1½ - 1.3/4 LBS. Ti floater stapovi su namjenjeni ciljano za lov vece ribe najcesce sarana i mrene. Ako ti je to ciljna grupa riba koje zelis loviti ok, ako nije bacas novac u vjetar jer sa takvim stapom neces uzivati u ribolovu manjih vrsta. Sto se tice shimana hyperloop i navedene gramaze naveo sam da je max tezina bacanja tu negdje (od oka 20-40) znaci tu mu je negdje maksimum dali je 20, 25 30 il sta ja znam pojma nemam. Na stapu samo pise fast action i nista vise nije navedeno.
Generalno govoreci savjetovati nekoga pri izboru stapa je nezahvalno. Ti treba prvo da probas stap u ruci i tek inda mozes donijeti odluku dali je to to sto ocekujes od stapa.. Nemamo svi iste zelje, ja za plovak preferiram dug i ostar (brz) stap neko voli vrsnu akciju neko parabolik, a nekome je sasvim svejedno i lovi istim ceifom kao i ostali gore navedeni.
Stap tezine bacanja 5-20 grama ce ti biti mislim sasvim dovoljno za klasican ribolov plovkom kako na jezeru tako i na rijeci.
Iskreno mi je zao sto se niko od plovkarosa nije ukljucio u temu da ti pomogne pri izboru ja ipak na plovak lovim samo dok cekam sarana pa tako skracujem vrijeme. Od ovoliko clanova na forumu siguran sam da su najveci dio plovkarosi, a oni sute li sute.
slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sta ja to trazim

Post Postao/la edoA » 15 ožu 2012, 15:20

Hajte plovkaruse udri te malo u tastaturu, hebem mu misa ;)

Upravo sam ovde postavio pitanje, i bio sam siguran a i jos uvjek sam siguran, da cu ovde dobiti savjete od dobrih plovkarusa koji poznaju teren i stime i znaju sta od stapa doalzi u obzir.
Ko sto sam i naveo, ne trazim za sebe licno, nego za poklon, al upravu za te vode. Tako da je to malo i teze a ko sto si i reko malo nezahvalan zadatak. Ipak, mislim da ce mo ovde nesto izkominovati. Pa gdje ako ne ovde 8)

Ono sto sam vidio na Jablanickom, vadi se pri obali sitnije primjerke babuske, linjaka i po koji saran. Tako, da veca gramaza i nije bas potrebna i taj Floater izpada, ko sto si vec napiso.


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sta ja to trazim

Post Postao/la @ldin » 16 ožu 2012, 00:06

Seha oštri plovke , ja ka ću krmit , samo ove moje mrene valja srčikom iz košćura hranit , neće one kruha , :shock: <valjanjeodsmijeha>
Ko što kolega reče nezahvalno o štapu , al evo par riječi iz mog ugla pa si skontaj nešto . Duzina štapa , ja koristim od 3m pa do 5 zavisi kako kad i kako gdje , pošto pričamo o jezeru , u tvom slučaju , mislim da je 4,5 ok na svim distancama , pod uslovom da je sve čisto oko tebe :grin: normala , ja nebi prelazio 40 gr .i iz gušta bi pecao srednje brzim štapom , parabolik naravno , to je baš za ćeif , meni je jako bitno ukombinovati mašinicu i štap , znači nije kako kod varaličarskog komleta , ovdje štap drziš cijeli dan uspravno , čak se i rukom natezeš , dzaba što imaš 4,5 m dug štap u ruci , nekad pomislim da je 10 m ja bi opet dizo nešta u zrak da prebacim onu omču što se nekad napravi kad najlon kidne ispod plovka , to se uglavnom dešava na rijeci i od tuda toliko dugi štapovi , cilj je dići najlon sa vode i španovat i pratit plovak , bez da se previše remeti njegov prirodni tok itd. znači po meni dobar balans i odnos mašinice i štapa je prvi korak da ce peca cijeli dan, a da se ne skršiš baš baš , tako da ja volim , kad drzim štap u polozaju za pecanje da mi vrh sam vuče prema gore , ne previše nego onako , eh sad drugi problem , na tim štapovima iz tog razloga se i ostavljaju bar u jeftinijim verzijama onolika drška što bi rekli , znaš ono staviš mašinicu, a dole metar štapa visi , kod skupljih verzija postoje i mali tegići a kraće ručke :grin: ja to uglavnom odma skratim , koliko mogu reba paziti da se moe poslje skolpiti , naravno prije rezanaj rasklopiti štap i sve premjerit da nebi bilo :shock: <valjanjeodsmijeha> šta uradi al tada izgubiš na duzini , u zadnje vrijeme na novom štapu pomjerim nosač mašini , tako da mi ručka ostane u duzini lakta , a dole istokarim mesingani tegić mjesto čepa , da bi nadomjestio tu tezinu . Praktično za plovak idu male što laganije i nešto brze mašinice , nema potrebe za nečim velikim i robusnim , ja na 0,22 nikad nisam plovkario , a tim najlonom sam vadio i soma od 35 kg i to nije neki spec . Sjećam se Zlatne kornjače i Platila 018 zakinjali smo se u njih sad su ti materijali otišli toliko daleko da je neka obična 0,12 bolja od te 0,18 .... jedino svog Oca još nisam ubijedio u to al <valjanjeodsmijeha> on je u tim godinama kad ga ne mozeš ubijediti "niušta" ne znam jel ti ovo šta od pomoći al trudio sam se .... sad odo spavat umoran sam ko ćuko Bistro !!!
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i mašinice”