Musicarenje sarana

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 30 lis 2011, 13:37

Sa strahom od mogucih restrikcija "iz stranke" :87: ... trazim pomoc od sarandzija motivisan ovim:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZxwLbenY ... r_embedded[/youtube]

Vec odavno mi se mota po glavi kako da lovim sarana na muhu, i volio bih da mi se ta zelja ostvari... eto recimo sljedece sezone...

Imam neku strategiju koja se zasniva na ranijim savjetima druga Sehe - primamu (obojenim) hljebom na povrsini i "muhama" od srnece dlake ili "pur-pena"... a druga varijanta je koristenje hrane za pse... i muhe od srnece dlake...

Da bih nesto mogao uspjeti po tom pitanju, potrebni su mi neki savjeti iskusnih sarangologa... ;-)

zanima me sljedece:
Kada saran uobicava traziti hranu na povrsini (koje doba godine, na kojim mjestima, temperatura i klima...)?
Ako je neko koristio hranu za pse, ima li razlike izmedju raznih vrsta... na sta obratiti paznju... treba li je prethodno pripremiti na neki nacin, ili se koristi kakva jeste?
Osim hljeba i hrane za pse... ima li jos nesto slicno sto bih mogao koristiti?
Da li da koristim dodatnu primamu, koju u tom slucaju?
Kakvu udicu i predvez koristiti?
Kako mu prilaziti? Ove godine sam imao jedan "bliski susret"... ali vec kod drugog zabaca nestade sarana kao da nikad tu nije bio :(

Ovo ce mozda biti Don Quijote - rabota... a mozda i urodi plodom... ako vam nije mrsko, "mastajte" malo samnom ili me samo otjerajte da <pitajgoogle>
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la Seha » 30 lis 2011, 15:20

Rusko netrebas traziti dalje nabavi Pedigree "Chum Mixer" psecu hranu. U proljece i ljeto je najbolji period za ribolov na povrsini. Svaka voda ima neke zalive sa plicacima koji kao magnet privuku jata sarana sto zbog cinjenice da je temp. vode u tom zalivu toplija od ostatka i logicno da se prirodna hrana najprije pojavi na tim terenima. Netreba zanemariti ni to da ih instikt za mrijestom takodje potjera u te dijelove jezera. Ja ih u tom periodu kada krenu sa ljubavnom igrom ostavljam na miru (iako u drzavi u kojoj zivim nema zabrane tokom mrijesta) mada mnogi ribari iskoriste i tu sansu kada su vise koncentrisani nego inace.
Bice ti potrebno dosta opservacije sa krosnji drveca ili neke uzvisice polaroid cvike i dvogled pod obavezno. Kada nadjes takav teren koji ribe redovno posjecuju nabavi pracku za prihranjivanje i prihranjuj jer ces kod riba samo na taj nacin razbiti odbradbeni gard. Kada se u potpunosti "okuraze" tek tada ih mozes loviti. Mislim mozes i na blef dobiti ribu al ako hoces ribolov iz snova tek kada steknu puno povjerenje mozes prevariti vise od jedne ribe.
Ukoliko ih zelis loviti na imitaciju plivajuce psece hrane duga je zima kad nabavis mixere potopi u vodu vidi koliko nabubri i koju boju dobije tako ces dobiti vodilju od cega ces praviti imitaciju koja treba da podsjeca na originalne mixere. Pokusaj sa plutom i sa pur pjenom za izolaciju prozora skalper malo boje udica odgovarajuce boje i super ljepilo da bi fiksirao udicu.
Ovo su ti samo vodilje nisam musicar al od ovoga bi se moglo svasta dobro napraviti. Mozes napraviti i koju imitaciju korice hlijeba i iako hlijeb neraste na granama sarani uvijek pozitivno reaguju na koricu hlijeba. Narocito na jezerima gdje ima peradi koju ljudi hrane. Da bi stekao prijeko potrebno samopouzdanje nadji vodu za koju si siguran da u njoj plivaju sarani. Ne pretjeranu veliku za pocetak jer ti velika voda moze biti prevelik zalogaj za pocetak.
Duga je zima provali neku vodu ubaci slike pa da ih pokusamo provaliti gdje bi ih trebalo potraziti u proljece i ljeto.
Kod nas u skandinaviji se ribe ponasaju dosta nepredvidivo jer je klima da te bog mili sacuva. Na nekim vodama se uopste nedizu nikad na povrsinu dok na drugim vecinu dana provode ljeskareci u toplijem (povrsinskom) dijelu vode.
Nema veze uhvatio ga neuhvatio vazno je da se dobro zabavis i probudis maksimum lovca iz svojih gena.
Nadam se da nece ostati na rijecima jer o lovu sarana muhom smo i prije pisali.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 30 lis 2011, 15:48

Seha, buraz veliko hvala... u tebe se covjek zaista UVIJEK moze pouzdati!!

Ovu sezonu sam proveo u studiranju nekih mjesta... Prvo mjesto koje sam pomno pratio je jezero odmah pokraj one "moje rijeke" jer mi je receno da bi trebalo biti amura. Bacao sam hljeba i raznih kolacica za pse, ali od sarana ni traga ni glasa... Mnogo ljudi se tu seta i svakodnevno bacaju masu hljeba patkama, pa sam cak i sonarom pregledavao tu zonu jednom prilikom bez da sam primjetio neku krupniju ribu. Patke su nam kao nojevi, ali od krupnije ribe ni traga... Inace je jezero bogato crvenperkom i grgecom, a krije u sebi i dvije kapitalne stuke i nekoliko manjih. Predlozio sam gazdi da poribimo saranima, ali smo ostali na "razmisljanju"...

U mojoj okolini postoji nekoliko jezera u kojima ima sarana, i isao sam tamo par puta ljetos da ispitam situaciju. Problem je sto se sarandzijama ne svidja musicar na vodi, pa nisam bas imao dobre uslove da probam. Prije par dana sam razgovarao sa jednim prodavacem opreme koji je inace sarandzija pa mi je obecao da ce me introducirati nekim vlasnicima privatnih voda sljedece sezone pa da tamo probam... mozda bi od toga moglo biti nafake.

Sustina svega je kao sto kazes otkriti gdje i kako se krece te ga navici na svoje prisustvo... Mene je iznenadio onaj o kom sam pisao u prvom postu jer se "suncao" u dijelu rijeke odmah uz obalu najbrzeg toka na dionici na kojoj pecam. Sve sam tamo ocekivao, od guppya do stuke, ali se saranu nisam ni najmanje nadao u tako brzoj i plitkoj vodi...

Nisam od onih sto brzo odustaju, ali nisam ni od onih sto imaju puno srece <valjanjeodsmijeha>
Ove sezone sam intenzivno ganjao cipola putnika, i imao tri kacenja ali nijednog izvadjenog (ali ipak sam mu proucio kretanja i navike, tako da sam spreman za akciju "august 2012")... takodje, par zamaha na sarana bez uspijeha... ali ne predajem se... nadam se da cu jednog dana moci i sebe i ostale obradovati nekom finom slikom ulova ;-)
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la Seha » 30 lis 2011, 16:40

Nisam primjetio averziju sarandzija prema musicarima. Naravno ukoliko musicari ili bilo ko drugi nepostuju neke kodekse koji se moraju htijeli to oni ili ne postovati. Cinjenica je da sarandzije potrose puno vremena i novca u pripremanju pozicije (pevoz do vode + prihrana nerijetko par stoja km). Tu i tamo se nadje pametnjakovic da kad vidi ulov ili pojacanu aktivnost ribe bez imalo stida pokusa loviti na toj poziciji gaziti prema njoj ili sa pontonom se usidriti pored markera koji oznacava lovnu poziciju i sl. Ni ja takav cin netolerisem i ako me nesto moze izbaciti iz takta to je bezobrazluk. Nije tema al evo ukratko zadnji put kada sam lovio sarana tip mi je prije nego sto sam ga skontao (drijemao sam u satoru) pokupio ne gliserom vec rukom 2 markera. Vidio je velike marker plovke i nasao za shodno da ih mazne iako je vise nego ocigledno da su moji stapovi na obali bili usmjereni prema tim pozicijama. Samo malo vise postovanja prema nasem radu i trudu i nema problema. Ko god je dosao prvo do satora uvijek je dobio ljubazan i prijateljski odgovor na pitanja (koja znaju ruku na srce biti tako nebulozna da nemozes vjerovati) bilo mu je ponudjena kafa ili neko pice. Ako je to malo pa nek ide u plsm.
Da nebi bilo zabune ovo naravno nije upuceno na tvoju adresu ,ali je fakta da dosta ribara nisu upuceni sta je to saranski ribolov i da ta raja jednostavno zeli mir i slobodu na poziciji na kojoj lovi.
Da se razumijemo ima i sarandzija ko proljev ja u ribu idem da se odmorim a ne da se umaram kojekakvim glupostima.

Zaboravi sonar neces tu dobiti nijednu korisnu informaciju glede tvoje taktike i tehnike ribolova. Kazem ti cvike dvogled i u krosnje. Ukoliko voda nije konstantno mutna prije ili kasnije provalices ih koje su to pozicije koje preferiraju.
Na pojedinim vodama zbog ovog ili onog razloga ribe izbjegavaju povrsinski sloj vode tokom cijele godine, tad ih trebas traziti pri dnu kada se hrane i prezentirati im neku baju u tom sloju vode. Pokupice on sve sto ga bude asociralo da je jestivo ma koliko plahi na prvu izgledali nekad su to jako odvazne ribe koje ce bez pardona napasti i jato kedera narocito u ovom periodu prvih mrazeva kada je kedera na stand by.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 31 lis 2011, 20:51

Ima tu Seha i moje greske u pravu si u potpunosti... Nije u pitanju neka averzija prema musicarima, vec jednostavno ljudima smeta sto im ja zauzmem dobru poziciju radi nekog eksperimenta... Mislim, razumijem ih jer se opreme do zuba i dugo planiraju, a onda im se ja pojavim sa cekerom hljeba i razmasem im se oko glava... Trebalo mi je da skontam neke kodekse, pa sad prvo pitam smijem li, gdje i kako prije nego probam... Dobro je da mi degenek ne zadaju... :-)

Nego, postoji li neki nacin kako ispitati postojanje sarana u vodi sad u jesenje/zimsko vrijeme? Polarizovane cvikere imam i to sa zutim, narandzastim i sivim staklima, dvogled imam, ali nije polarizovan... a sklon sam i osmatranju sa stabla :grin: :

slika

Spomenuo si pontonac... nisam ga koristio na tim vodama, a mozda bi s njim mogao malo bolje spijunirati... Sta mislis o tome? Ili je saran previse plasljiv pa bi ga s njim samo otjerao?
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la Seha » 31 lis 2011, 21:37

Mozes ! Kupi onaj set stapova sa alarmima par kila zimski "nastrojenih" boilia i ispitaj ;)
Nema sanse mislim mozes ga i sad vidjeti ako nisu pretjerano stidljivi i ako im je velika populacija.
Generalno govoreci sada je vec kasno za bilo sta (sto se mahaca tice), jer se saran vec povukao u dublje dijelove jezera u ovom periodu tesko da ce ti poci za rukom da ga namamis bilo cim u povrsinski sloj. Trebas cekati kasno proljece i ljetni period tad je za vas musicave najproduktivnije (sto se tice skandinavije). Bespotreban je srklet u ovoj igri imas zimu da sve pripremis od pribora, mamaca i dozvole za neku privatnu vodu. Da kojim slucajem dodjes do mene ja bi ti iz kanua nastelio par zicera garant.
Nema problema sa ponotonom ih mozes traziti ukoliko su na toj vodi cesta plovila ali si tako previse blizu vode i moze biti na par metara od tebe, a da ga neprimjetis. Poslusaj mene "ludog" krosnja drveca polaroid cvike (ja koristim ono zuto staklo "suncano je i kad nema sunca") i dvogled za dalje pozicije. Znaci nema dalje to je jedini nacin da ih lociras. Iskoci on tu i tamo ono prevrne se na povrsini to ce ti otkriti prisutnost, naucices vremenom da citas i velicinu mjehura u vodi dali se radi o linjaku deverici ili saranu koji se hrani ili je to samo zrak iz blata. Uff ima toga koliko hoces. Kad ga krenes citati uce ti pod kozu i tada si gotov. Tek tada postajes lovac na veliku divljac ;)
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 31 lis 2011, 21:41

Seha je napisao/la:Mozes ! Kupi onaj set stapova sa alarmima par kila zimski "nastrojenih" boilia i ispitaj ;)
Ode ti u off topic <valjanjeodsmijeha>

Mozda da se ja onda fino spakujem tamo negdje u proljece i doletim do tebe pa da to ispitamo ;-)
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la Seha » 31 lis 2011, 21:46

Dobio si vec ponudu pa da se neponavljam. Iz kanua ti mogu lako namjestiti par zicera. Znam to jezero gdje ga mozemo ocekivati samo sto ovaj nekupi nista na povrsini iako je dubina max 130 cm u cijelom jezeru. Samo baje opasno sopa, znam tipa koji ga tu mahacem lovi.
Ovo za stapove i boilie je ako zelis saznati dali u toj vodi ima sarana. Mi nevrbujemo raju na silu, to sarani cine haha jednpog ga uhvatis i gotov si. A nasa je parola "nek jos necija majka zaplace sto joj je sin sarandzija" <adipiva>
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 31 lis 2011, 22:01

Nema moja mati vise suza... presusilo nakon svih mojih avantura i hobija :)

Oko "baja" sam se zadao u studije u zadnje vrijeme... Vidim da se koristi jedna muha koja me izgledom podsjeca na raka:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=r0ByYH--mlk[/youtube]

Hrani li se saran crvima... tipa maggotsa ili slicno?
U tom slucaju imam dobar arsenal muha koje bi mogle biti djelotvorne...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la Seha » 31 lis 2011, 22:14

On se hrani svim i svacim od raka, skoljke svih vrsta larvi licinki jaja vocnih plodova itd
Sto se tice imitacije baja koje imaju prolaz to bi bilo najbolje proguglati pod carp fly ali malo poraditi i na terenu viditi koje su baje najcesce u mulju koji plodovi padaju u vodu ili mu prezentirati hranjenjem hranu za cuke pa praviti imitiacije na tu temu ili neku kao korica hlijeba pojma nemam nisam ti ja musicar ;).
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 31 lis 2011, 22:22

Seha je napisao/la:On se hrani svim i svacim od raka, skoljke svih vrsta larvi licinki jaja vocnih plodova itd
Sto se tice imitacije baja koje imaju prolaz to bi bilo najbolje proguglati pod carp fly ali malo poraditi i na terenu viditi koje su baje najcesce u mulju koji plodovi padaju u vodu ili mu prezentirati hranjenjem hranu za cuke pa praviti imitiacije na tu temu ili neku kao korica hlijeba pojma nemam nisam ti ja musicar ;).
Imam citavu zimu za vezanje muha i planiranje... skontacu sto vise alternativa sto je moguce... ako nista drugo, tako ce mi brze ovaj zimski mrak "pasti sa ociju" :-)

Pretrazio sam dosta toga na youtube i google o carp flies... i naletio na dosta ideja i savjeta... mislim da je kljucna stvar skontati kako ga primamiti jer bez toga sumnjam da ce biti uspjeha, a onda na osnovu primame pokusati naci muhu koja radi... pa se postepeno zadati u studije.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la montana » 31 lis 2011, 23:16

Evo citam, ali nema nekih opasnosti za ovog mladjahnog momka. To za avion i zicere, zaboravi. Vidi terorizam, pa nevrijeme, pa belaji, jos da ti sta nauci na pribor i gotovo.

Nego moje skromno znanje na ovu temu glasi. Jako je plasljiv, osim kad zna gdje je hrana. Ako nije hranjeno imas jedan ili dva pokusaja. U proljece hoce sve, ako mu pridjes. Strimere mu podvuces negdje po dnu oko mjesta gdje je zario njusku. To mjesto ces naci lako jer se vidi. Mudleri ili nesto sto leluja po dnu. Na suhu sam ih vidjao ljeti u kasno popodne. Digne se cijelo jato i usisavaju muhu. Mislim da im nije bitan izgled muhe tada, nego da se ne mrda. Ovo je bilo na rijeci, pa oni stoje i kupe sta im voda nosi. Primjetio sam da u toj guzvi uzimaju i listice ili travu, pa ispljunu. Pazi da ti udica bude jaka. Lovio sam ioh ponekad i na San Juan glisticu, ali slucajno. Trazi ih s proljeca pod granjem i uvalama, kao sto Seha rece. Cesto se izbaci tu gdje mu je lokacija. Imaju tendenciju da kruze, tj, otpliva i obidje uvijek istu putanju. Mislim da se odmara od hranjenja... pitaj "ove tamo". Meni je proljece davalo rezultate, a u jesen nekako samo kukuruz. Ponesi jaci stap, beli je jaka riba.

... i mani se toga... idi brate lovi grgece. Kako bi zeni rekao da ti treba novi pribor?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la Seha » 31 lis 2011, 23:22

Nemoras ga uopste prihranjivati ako prilazi obali da se hrani prirodnom hranom (najcesce larvama komaraca). Ako ga vidis da se hrani diskretno mu provuci neku baju. Pokupi je on bez pardona ako padne pred njega ili ako mu se ucini dovoljno primamljivim zalogajem krenuce je pratiti. To je igra zivaca i nikad nisi na cisto kako ce saran koga pokusavas prevariti reagovati. Mozes i frizirati baje, kupi neki dip (saft) za saranske mamce skoljka rak itd. Tako ce ih pretpostavljam lakse naci kad prestanes povlacenje i pustis baju da potone na dno.
Samo izvlaci logicne zakljucke i dobices ga 101%
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la rusko » 11 kol 2012, 14:19

Eh, nakon godinu planiranja i skoro mjesec dana nadmudrivanja... dodje i mojih pet minuta... <championvanja>

slika

slika

slika

Kad me prodje ruka, opisacu i kako je borba tekla <titinpionir>
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sarana

Post Postao/la soha » 11 kol 2012, 16:30

Bistro majstore, prelijepa riba <championvanja> <championvanja> <championvanja>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i sistemi”