"Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
mekousna
Prava Štela
Postovi:130
Pridružen/a:11 kol 2009, 22:14
Lokacija:rijeka Neretva
Kontakt:
"Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la mekousna » 06 srp 2010, 17:58

U subotu, 07. augusta 2010. će se održati tradicionalno flyfishing takmičenje
"ZLATNA MEKOUSNA 2010" u Konjicu, revir "Stari most" sa početkom u 08:00 h.

Predispozicije takmičenja:

• Takmičenje će se održati pojedinačno i ekipno;
• Maksimalan broj ekipa je 10;
• Broj članova po ekipi je 3 (kapiten + 2 člana)
• Lov dozvoljen samo na vještačku mušicu (površinska i nimfa);
• Dozvoljen lov samo bez kontrakuke;
• Zabranjen lov na strimera;
• Dozvoljen lov max. na tri mušice ili tri nimfe na vezu;


Svako nepridržavanje pravila kažnjava se žutim, tj. crvenim kartonom,
a nekorektno ponašanje povlači za sobom diskvalifikaciju sa takmičenja.

Sudija takmičenja će biti gosp. Marcel Kučinski.
Dodjele pehara za najbolje ekipe i pojedince.
Zlatna značka za najveću ulovljenu mekousnu pastrmku.

Informacije na:
Bilanović Samir, mob. + 387 (0)61 154 094

Za takmičare koji dolaze iz daleka, mogućnost smještaja u hotelu "Garden City" Konjic.
Partner takmičenja "ZLATNA MEKOUSNA 2010.": Garden City Hotel

Više informacija na blogu: http://mekousna-konjic.tk/ (slike sa prošlogodišnjeg takmičenja)
Kratak video staze: http://www.youtube.com/watch?v=cCyAi9oJ ... r_embedded

Ovako je bilo prošle godine:

slika slika
slika slika

U predispozicijama takmičenja je možda i previše naglašeno na više mjesta da je dozvoljen lov isključivo vještačkim mušicama, jer je prošle godine bilo takmičara koji su koristili i strimere, no nije bilo nikakvih sankcija, dok će se ovoga puta na to obratiti posebna pažnja. Bistro!
List niz vodu, riba uz vodu. [ www.mekousna-konjic.tk ]


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la rusko » 06 srp 2010, 19:24

Sta se misli sa ovim:
Dozvoljen lov max. na tri mušice ili tri nimfe na vezu
slika slika

Avatar
mekousna
Prava Štela
Postovi:130
Pridružen/a:11 kol 2009, 22:14
Lokacija:rijeka Neretva
Kontakt:

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la mekousna » 06 srp 2010, 19:31

Lov mušicom bez utega, ali kad su nimfe u pitanju, neki ribolovci stave dvije ili tri mušice na svoj vez.
List niz vodu, riba uz vodu. [ www.mekousna-konjic.tk ]

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la rusko » 06 srp 2010, 19:36

zar to onda nije isto sto i lajner?
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la montana » 06 srp 2010, 20:03

Nije jer nema utega niti plovka. U Americi je cest ovaj sistem i zovo ga dropper rig, a obicno je ogranicen na dvije ili tri muhe. Najcesce se koristi stimulator (suha muha), kao indikator i potencijalna meta ribi, dok nimfa visi ispod i kad ovaj sistem prodje iznad ribe koja slabije radi stimulator je izazove a nimfa joj ispadne kao utjesna nagrada. Vise muha u sistemu, vise petljanja, pa se ovo koristi dok ne skontamo sta uzima, a onda je najpametnije rijesiti se viska. Bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la rusko » 06 srp 2010, 20:09

Znam da se to koristi u svijetu... ovdje u Svedskoj cesto se stavljaju dvije muhe u lovu na morsku pastrmku...

ali kad god sam pecao u BiH receno mi je bilo - samo jedna muha, sve drugo je zakonom zabranjeno...

zato i pitam da znam tacno sta vazi a sta ne... nemojte me pogresno shvatiti, ali kod nas su ta pravila malo "od sela do sela" i svako ima svoje tumacenje... a ima i pretjerivanja bez potrebe...
slika slika

Avatar
mekousna
Prava Štela
Postovi:130
Pridružen/a:11 kol 2009, 22:14
Lokacija:rijeka Neretva
Kontakt:

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la mekousna » 06 srp 2010, 20:20

Rusko, ne znam za ostale vode, ali na Neretvi je od pamtivijeka pravilo da je zabranjeno mušičarenje s utegom, a o broju mušica nema nikakvog spomena u pravilima, pa se smatra regularnim. (Cijel tok Neretve)

Montana, hvala na objašnjenju, fino si to opisao. Upravo tako, na vrhu dry fly kao indikator, a jedna ili dvije nimfe malo nazad.
List niz vodu, riba uz vodu. [ www.mekousna-konjic.tk ]

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la angler » 06 srp 2010, 20:24

Ma to je stara prepirka izmedju onih koji preferiraju jednu i oni sa tri musice. Nije novotarija tri musice na musicarskom stapu. Lovio sam par puta tako ali se cesto petlja ako nisi vican sa zabacajima. Obicno se stavi suha, vlazna i nimfa na kraju.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la montana » 06 srp 2010, 20:28

Mislim da je to pravilo sa Neretve sasvim u redu i omogucuje laksi pronalazak prave muhe i ribe, a svakako kad se otkrije ona prava muha najbolje je ostaviti nju. Mozda bi se i drugi trebali opustiti i dozvoliti slicno. Cestitke za flexibilnost i da vam se takmicenje pretvori u festu!

Tacno Angleru da se petlja, posebno gdje ima vjetra i voda je divlja, ali neka ljudi imaju izbor. Pa musicari smo, nismo vukovi! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Montana
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la angler » 06 srp 2010, 20:51

Ma sad nesto kontam da probam sa dva-tri strimera. Jedan poper jedan otezan pa sta odalami :lol:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la montana » 06 srp 2010, 22:26

Jos da uzmes ovaj novi "rasljasti" stap sa 3-4 ogranka, pa precesljas i uzduz i poprijeko. (sala)

Ja cesto po danu kad riba slabo radi bacam skakavca po kraju uz obalu, a ispod vezem neku sitnu nimfu. Cesto kad promasi ili krena na skakavca, u povratku usise nimfu kakva god da je. Nimfu vezem direktno za udicu (onaj zakrivljeni dio) tako da je petljanje minimalno, samo je kriticno prvih par bacanja dok osjetis kombinaciju. Ovaj nacin je dobar samo u slucaju krupne suhe, sitne nimfe i veoma tankog predveza, inace kad je nimfa masala, onda smeta suhoj na povrsini i neprirodno je vuce. Svako drugo vezanje gdje se podrazumjeva racvanje predveza neminovno vodi petljanju i uvrtanju jer nevalja aerodinamika.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la angler » 07 srp 2010, 05:48

montana je napisao/la:Jos da uzmes ovaj novi "rasljasti" stap sa 3-4 ogranka, pa precesljas i uzduz i poprijeko. (sala)
Novi musicarski pribor....parangal :lol:

Isto, ako se pobrka debljina tipeta i velicina musice. U racvastim kombinacijama je bolje staviti malo deblji tipet. Za nimfe, posto su na kraju, ide odgovarajuca debljina. Podrazumjeva se da su neotezane inace i "plovci" odese za njom :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la montana » 07 srp 2010, 06:06

Sve to je meni pravo komplikovano i ovakve sisteme izbjegavam, osim kad ne mogu da provalim na sta uzima riba, a onda sam spreman na sve <sjetise> <hajprobaj> <gangster> <suicid> . Znaci neki zakljucak, ako ne kontamo sta riba uzima, pribjegnemo i ovom sistemu, ako smo imali uspjeha sa nekom muhom, onda se drzimo toga jer nam se manje petlja, manje gubimo vremena u ponovnom vezanju, a vise lovimo. Pastrmke kad se opredjele za jednu vrstu muhe, druge i ne primjecuju, tako da nam je nepotrebno komplikovati sisteme.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la angler » 07 srp 2010, 13:11

Bravo! I to par puta sto sam lovio na tri musice sam tako uradio. Bacao dok nisam vidio sta uzima, a one dvije poslije skinuo i nastavio sa jednom. I po zakonu baksuzluka uvjek uzima nimfu. Ali kako god ja sam "suhi" musicar. Djaba....volim gledati. <valjanjeodsmijeha>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Zlatna mekousna 2010" - Konjic - Neretva

Post Postao/la montana » 07 srp 2010, 16:06

Isti sam ti tak'i! Voda ko ogledalo, nista je ne mrda, a ja mlatim li mlatim. Onda kad mi dosadi nadjem ribu i posmatram je sat kako jede nimfe k'o luda, a u mojoj glavi misao "NE RADI RIBA". A onda joj dva sata bacam dok je ne raspucam pa uzme ili ne ode negdje na mirnije mjesto. Samo kad bas nece ni jedna onda stavim nimfu al' brate meni ko plovak.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Takmičenja i prezentacije”