Fly Fishing - udrobljeno

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 30 tra 2011, 06:57

Kolege musicari... ne bih da se neko nadje uvrijedjen, ali se nikako ne mogu sloziti da ne bi trebao probati sa strimerima. Naravno sa tim stapom loviti soma ili slicnu krupnu ribu nije pametno, tu treba dvorucna teska artiljerija... Ali strimerom se moze svasta nesto uloviti, pa valjalo bi da proba i tu tehniku.

Npr. da probas sa laganim strimerima (kao sto su ovi dole na slikama)... Njih mozes uspjesno koristiti sa svojim stapom...

Aldine jedino cega se trebas paziti je kod teskih strimera da ne slomijes stap sto se desi pri pogresnom zabacu i kada strimer udari u vrh stapa i bukvalno ga presijece (zato sam ti i pisao ono ranije o naocalama i kacketu), takodje pazi na glavu jer je to vjeruj onom ko je osjetio, bolno iskustvo (ali se poslije mozes vaditi na fazon "udaren u glavu" - sto opet govori da meni nije svaku vjerovati :456: )... Isti problem mozes imati i sa dobro otezanim nimfama, pa se pazi i njih...

U pocetku dok ne savladas tehniku koristi manje muhe, lagane, suhe muhe su super za pocetak jer tacno vidis kako se muha krece na vodi, naucices se kako da regulises snjuru da se musica ispravno prezentira i slobodno krece... A ako ces probati sa strimerom skrati predvez lakse ces skontati tehniku zabacivanja vecih muha... stavi predvez da je cca 1,5 m...

Evo par strimera koje mozes komotno koristiti sa svojim stapom (moj ti je savjet da nabavis jednu tonucu snjuru i onda ces zajedno sa strimerom imati dobru kombinaciju za taj teren na kom si se slikao):

Muddler Minnow (mozes ga pecati i kao suhu muhu...)
slika

Red Sara (tijelo od marabou perja, lagan a zestoko efikasan strimer... malo ruzna slika, uslikacu poslije jednu od mojih)
slika

Montana
slika

Wolly bugger (ovo mu je samo forma, radi se u mnogim bojama i kombinacijama otezanja)
slika

Ima ih jos na milione koji su pogodni, ovo je samo primjer...
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 30 tra 2011, 07:59

Od cega sam onda ja udaren da mi je znati, kad strimere skoro i ne bacam? <valjanjeodsmijeha>

Mozes bas sa ovim laganim pokusati, ali rece Rusko treba tonuca snjura, posebno za ove neotezane. Posto znas gdje rade bucovi, namontiraj se iznad i sacekaj. Bacis poprijeko i pustis da ga voda snese dole do zone gdje ganja. Prethodno skontaj kako voda tece i kuda nosi matica. Kad dodje pred zonu "rada bucova", tada proradi i ti blagim cimanjem snjure rukom kojom privlacis strimera. Nek Rusko malo me podeblja teorijom, jer ja ne strimeram cesto, a bucova sam vidio samo na Zlajinim slikama. Mozda i neku varjantu minnow strimera?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 30 tra 2011, 08:51

@ldin je napisao/la:al bojim se da ovaj štapić nebi izdrzao, nebi definitivno ,
Bi, bi, izdrzao bi bucova do 4-5 kg koliko god ti se cini stap tanusan :wink:
@ldin je napisao/la: , djeci lutke šišam pa plaču pa sam promijenio taktiku nagovorim ih da ih same ošišaju ,
<valjanjeodsmijeha> :135:

Vodovodnu plasticnu cijev 7cm i ko original :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 30 tra 2011, 09:11

montana je napisao/la:Od cega sam onda ja udaren da mi je znati, kad strimere skoro i ne bacam? <valjanjeodsmijeha>
Ja strimeram radi uslova u kojima pecam... inace volim ganjati nimfe... cehinje, poljakinje, francuzice... :-)
slika slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 30 tra 2011, 09:19

Insruktor Memo je probao ove štapove on će vam najbolje reći o čemu se radi ...meni je sve ovo špansko se, i bit će još zadugo

ja znam da sam juče probao "bambule" bacat i ne ide, nema šanse da se plasira onako kako treba ili bar izbaci to što pljusne nema veze , džaba što je balza i što su lagane , nekako najbolje izbacujem neke mrave il skoro prazne udice :grin: tu se štap pokazao

Rusko ove male strimere i lagane "ja mislim" da bi mogao plasirat , uglavno po nekoj logici bilo bi lakše izbaciti teze stvari , kod mene naopako , ukopa se u zraku il uštopa na licu mjesta štap amortizuje svu energiju tak da ništa ne ostane za mamac i on onako samo nekontrolisano spadne il odleti gdje hoće, nešto lagano i malo se pravo da fino plasirati , opet napominjem da sam prilicno hmm , i da bi neko mozda to odradio bez problema ja još nemogu dzaba je ...
Angler ako slomim štap ti'š bit kriv :grin: . juče sam bio odustao u glavi od bacanja strimera sa ovim priborom sada ste mi bacili bubu opet .... Znači mogao bi bacati neke male lagane strimere i riba do 4-5 kila, sa ovim priborom , ako je to tako onda mi ništ više i ne treba ... to bi bilo super , mozda meni štap izgleda da nebi izdrzao , to će morat proći neko testiranje pa kud puklo da puklo ... bistrooo
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 30 tra 2011, 11:20

E tu ti je obrnuta logika...velicina musice ne igra ulogu u plasiranju za daljinu ne vec tehnika i snjura. E za to su ti "zaduzeni" Memo i Veso.
Za te azbahe kojima se nadas ima kocnica na cekrku i dovoljno backinga. I sta je najvaznije...cesto provjeravaj spojeve stapa. Znaju se izvuci milimetar, a da i ne primjetis, a tad garant puca segment.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Kovach » 30 tra 2011, 12:18

@ldine posto nemas nikoga da ti napravi par takvih muha, niti da gdje kupis psalji mi svoju adresu na PP, pokusacu za praznike napraviti kojeg profesora pa cu ti spremiti da se mozes zabaviti dok se ne snadjes. Posto vidim ganjas kljena poslacu ti jos neke na koje ja lovim kljena ovamo najcesce pa isprobaj.

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 30 tra 2011, 13:36

Hvala Kovach !!! bilo bi mi drago , al nemoj se smarat sad s tim, ono kad stigneš ...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 30 tra 2011, 16:03

Aldine, jos malo, pa ce biti i kurs za vezanje musica, ne propusti to. Do tada eto muha iz Jablanice pa uzivaj! Pocni polako sakupljati perje i konce po komsiluku.

Za strimere ima vremena, a ako ti bacanje laksih muha ide bolje, znaci da si na dobrom putu, a nikako da se nesto cudno desava.

Cuj Rusko istocno-europske "musice"? Nije ni to lose, a ovamo latino-americke "jednodnevke", kolumbijanske, argentinske ili venecuelanske... <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la @ldin » 30 tra 2011, 16:27

" Fransoa?!!! Wee Papa! 'odi aba pokajmači pite ..."

nema monty u komšiluku više ništa ,nekad u avliji crvrko bio nikad nije htio u kokšinjac na kruški spavao , sad više ni kruške nema ...
Hoćemo u Evropu ... ;)

Nadam se da neću propustiti taj kurs vezanja, kada bude ...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Memo » 30 tra 2011, 20:58

Izgleda da niste moju poruku shvatili taj STAP nije za strimerisanje to je fini stap mdium i nije uopste za te stvari .Strimerima se lovi sa stapovima od 8-ce pa nagore ne da covjek nemoze sa tim stapom izvuci vecu ribu nego nemoze se vladat stimerom kako mi zelimo ,menden,kontra itd. treca stvar najvaznija momak je tek prosle subote prvi put uzeo stap u ruke zar hocete da sebi nanese povredu da vise nikad nepozeli da lovi musicarom.Poslusaj mene Aldine idi masi na Bosnu lovi klena i sakupljaj iskustvo za strimere bit ce vremena jos jedna stvar strimerom se lovi pretezno tonucom snjurom a koliko je meni poznato nema ih u klasi 5# ima samo sinktip a to ti nebih preporucio niposto.

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Veso » 30 tra 2011, 22:53

E jeste navalili da pomognete momku, svaka cast! Doduse, svi ovi gore savjeti i preporuke su vjerovatno dobro dosli i mnogim drugima koji ovo citaju, ali eto, nisu nista ni pitali. Sve to sto ima veze sa musicarenjem je toliko obimno (pa i stoga vrlo zabavno) da uvijek ima nesto za nauciti. Od svakoga! I taj tkzv. pocetnik moze imati ideja koje su itekako zanimljive, iz bilo koje oblasti musicarenja.

Mene ovdje ne slusaj, Aldine, ni ti a ni bilo ko drugi, ovo NIJE nikakva preporuka, nego samo moje iskustvo vezano za jedan segment musicarenja, to sa streamerima. Sto silom prilika, sto uslovima, sto vrstama riba koje su nam dostupne, i ja bas kao i Rusko imamo ponesto iskustva sa tim igrarijama. Ovaj ili onaj stap, ovakva ili onakva snjura za "strimerisanje" su pojmovi koji se znatno pomjeraju i tamo i ovamo, a sve u zavisnosti ko sa svim tim barata.. Ja sam, eto, bacakao te kojekakve varijante streamera (ukljucujuci tu i tubflies za losose, morske pastrmke..) stapovima klase 10-11, sto ce reci dvorucnom artiljerijom u kombinaciji sa svakakvim vrstama (uglavnom) sink snjura i "letecih glava" - ali i bambusovim stapom klase #4 i iskljucivo plivajucim snjurama!? I sa svim klasama stapova i snjura izmedju #4 i #11.. Ne mislim da oponiram Meminu preporuku za pocetnike, tu je potpuno u pravu, ovo naglasavam cisto iz razloga da je puno toga moguce - ako se hoce.. Doduse, to zahtijeva i ponesto (podosta) iskustva i treninga - ali moguce je! Proslog ljeta sam dragom kolegi iz Bos. Krupe, inace clanu ovog foruma, utrpao u ruke stap klas #5 (doduse, jeste nesto brzi..) i bas one tubflies koje se inace koriste u lovu lososa.. Neke su bile duzine 8-9 centimetara, duplo vece nego tako neki streameri za pastrmku. Rezultat, pet pastrmki u nekih sat vremena ribolova.. Dobro, on nije nikako pocetnik, nego itekako iskusan ribar, ali, kako rekoh ranije - moze se!!
Podvlacim jos jednom, ovo gore nije nikakva preporuka, naravno da i ja prilagodjavam opremu vrsti ribolova, trazim i nalazim najoptimalnije, cisto da si ribolov ucinim ugodnim i zabavnim.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 01 svi 2011, 06:05

Eh Veso, sad i mene zainteresovase strimeri, dodise vise teorijski, jer znam sebe. Dok god se i punoglavac izbacuje na suhu, ja ne odustajem, a strimera i nimfi pune kutije. Memo je Aldina dobro uveo u mahanje, cim je uspio odmah i ribe izvuci. I mislim da bi Aldinu bilo najbolje da se drzi ovoga sto sada zna i usavrsava se. Meni je srce puno sto mu se ovo svidjelo i nadam se da mu necemo dosaditi sa savjetima. Ipak je to u najboljoj namjeri i zelji da sto prije ovlada osnovama. <championvanja>

Sto se tice druge raje, super je da svi ovako mogu pratiti temu od pocetka. I ja, samouki, dosta procitam interesantnih stvari.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 01 svi 2011, 06:42

Obicno je to tako kad se zeli pomoci, od osnovnog pitanja pocetnika do razgovora iskusnijih koji isti vecinu ne moze razumjeti sto nekad moze izazvati negativan efekat u smislu...al je ovo komplikovano. Ali tako je u svemu, prokomentarisemo neki gol na utakmici i za pola sata svi postanu selektori timova :grin:
Ja sam siguran da nasi pocetnici nece "skakati" sa jedne na drugu "disciplinu" na samom pocetku vec ce usavrsavati ono na sta su uhvatili svoju prvu ribu, ali isto tako ne znaci da ce i ostati u toj disciplini.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 01 svi 2011, 09:57

Memo, slazem se ja u potpunosti da je medium stap klase 5 namijenjen za "finije poslove", i da se treba dobro paziti (to sam mu i ja savjetovao). Ali da ne bi doslo do "zabune" kod musicara koji mozda imaju razradjenu tehniku zabacivanja, htio sam samo reci da je to moguce jer strimeri uopste ne moraju biti veci ili tezi od obicnih muha, njihov naziv se zasniva na tehnici vodjenja kroz vodu a ne na velicini.

Aldine, Memo je u pravu... dobro se pazi i pazi stap, pa kada razvijes tehniku onda se baci na testiranje strimera...

Jedan savjet, ako testiras zabacivanje sa krupnijim muhama koje svojom velicinom stvaraju veci otpor, poput tih bambula, skrati predvez bice ti lakse... inace duzina predveza je jako bitna za ispravnu prezentaciju, ako pecas sa sitnom laganom muhom, predvez moze biti 1,5 duzina stapa, a npr. kod velikih strimera za stuku predvez se skrati i do 80 cm kako bi se moglo fino zabaciti.

A sad malo opstih iskustava o strimeranju, ako bilo kog zanima:

Sto se snjure i strimera tice, koriste se razne brzine tonjenja u skladu sa dubinom i protokom vode, strimerom (da li je otezan ili ne)... Klasicna ploveca snjura se koristi u slucajevima kada je vodostaj nizak, protok slab i posto se riba u vecini slucajeva zalijece na strimera (provokatora), dovoljno je voditi ga pri samoj povrsini i imacete zeljeni efekat. Tako da vam u takvim uslovima tonuca snjura uopste nije potrebna. Sve gore navedene strimere (na slikama) mozete komotno pecati sa plovecom snjurom u doba kada je voda na "radnoj temperaturi", bistra i malog protoka. Ako je vec potrebno malo "spustiti" strimer na nekim dionicama mozete staviti tonuci predvez.

Tonucu snjuru koristimo kada je vodostaj visok, brz protok, hladna voda i kada je riba veoma neaktivna i pri dnu... i u skladu sa tim uslovima biramo da li cemo brzo tounucu, malo sporiju (inace se brzina oznacava sa brojevima npr. 3 -6, 6 najbrze tonuca), intermediate... Najcesce se tu koristi sistem sa running line u kombinaciji sa gore navedenim vrhovima, u tom slucaju je bitno naci pravu gramazu snjure koju stap moze podnijeti a to se jednostavno radi vaganjem, zabacivanjem, sjeckanjem milimetar po milimetar dok ne nadjete tezinu koja odgovara...

A najvaznije kod strimeranja je kako voditi strimera u vodi... kljuc uspijeha je koristiti struju protoka vode (sto im i samo ime - streamer govori) i dozvoliti joj da "odradi posao"... Klasican i efikasan sistem je zabac nizvodno prema suprotnoj obali pod uglom od 45 stepeni, i pustite strimer uz povremeno manje trzanje da dodje do vase obale... pocnete na par metara od sebe i povecavate duzinu pri svakom sljedecem zabacu kako biste "procesljali" svu zonu.

slika

Strimeri su takodje efikasni za pecanje na stajacim vodama, tada ih mi vodimo i dajemo im kretanje, i tu postoje razne kombinacije povlacenja snjure, otezavanja strimera, nacina vezanja cvora izmedju strimera i predveza koje nam pomazu boljoj prezentaciji...

Sami strimeri ne moraju imati velicine od 5-6 cm... vecina strimera koje ja koristim su max 5 cm... evo jednog primjera tkzv. hitch flies za lososa (a bogami i kecigu :) ) koji su mali (1-2 cm) ali djelotvorni (da malo nadovezem na Vesin prijedlog za koristenje strimera na tubama, a siguran sam da bi se ovo svidjelo i Montiju, jer je ovo skoro pa najblize sto se moze doci "dry fly-strimeranju"):

slika

Kombinacije su takodje moguce... npr. Muddler minnow cesto vezem na udici 12 i onda imam nesto izmedju strimera i caddis i kada mi odgovara da ga pecam kao strimera zadam mu kretanje, a ako ne pecam ga kao suhu muhu... oba nacina su efikasna u pravim uslovima...

Eto malo "iz (udarene) glave" o strimeranju, naravno da opet napomenem, Memo je potpuno u pravu sto se tice opreza i poteskoca kod zabacivanja sa strimerima, pa se treba dobro istrenirati i paziti prije nego sto se pocne strimerati.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”