Musicarenje vs Varalicarenje

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la Clavis » 09 tra 2016, 22:09

Samo cu ubaciti par redaka nako za razmisljanje:

-Varaličari, za razliku od puritanaca mušičara-oportunista koji ovise o intervalima kad se riba hrani na površini (ovdje ne spadaju chezch nymphin kompanija već oni koji naginju suhim mušicama) znaju zabaciti mamac koji liči na uljeza u staništu i isprovocirati situ ribu.

-Spretnijem varaličaru dostupan je svaki fildžan vode na rijeci, dok mušičaru nije -Where is the challange?

-UL....kako fino spakovan naziv za Chezch nyphing....brace your self for 12 ft 5gr. low action spin štapove :) jer samo sto nisu pa da se fino nakače berkley gulp ini wormovi na JIG udici veličine 8 i manjim i kuckaju po dnu :D

-Interesantno bi bilo zabraniti silikon ispod 4cm :D pa da vidim ko ce varaličarcem prići mreni i škobi

PS. Kapa dole old school spinnerima


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la tommylee » 09 tra 2016, 23:47

Ima razlike zamisli da ti neko odredi jednu udicu po varalici?
A ovako imaš po dvije ili čak tri trokuke.
Dosta fotki po forumima gledam gdje je riba bukvalno zaraubovana!
Koja je tu čar!
Budi faca bacaj sa jednom udicom :mrgreen:

Trenutno se brišu granice,nisi ti u toku šta su sve mušičari smislili i primjenili.
Konstruisane su strune tanke i zajebane,laše lete brže tonu i spustaju nimfu gdje ni ne pomišljaš.
Ma imao bih ja toga pisati koliko hoće no i varalice su se smanjile.Pogotov Silikonska dolina!

Tako da ne znam šta je više šta!?!
Moj strimer od 20cm naspram silikona od 1.5cm!

Mušičarenje lipljena i pastrmke tradicionalnim pristupom za mene je mušičarnje sve ostalo neću ni da komentarišem!

Avatar
Shelby gt500
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:02 ožu 2016, 12:45
Lokacija:South Park
Kontakt:

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la Shelby gt500 » 10 tra 2016, 00:11

Ne pratiš me. Pederi ne dozvoljavaju da peca u revirima nia sa jednom udicom bez kontra kuke. Nemam ja averziju prema tome, nisam ja zaluđenik troka, no nemam dobrih jednokuka da ih mijenjam.
Jebo ga ti pa pecao sam škobalja jednu sezonu na jednokuku bez kontra kuke.
Nabavi mi jednu udicu pa ću bacat <ribarcina>

Mogu mušičari smislit šta hoće. Kad će moć s drveta zabacit,ne spustit no zabacit. Iz krša gdje moraš čučeći bacat i gdje ti je štap od 1.9 predug :mrgreen: .
Kad će moć zabacit daleko a bez patnje, koliko god dobro mlatiš opet zabačaji 20+ nisu najjednostavniji.

Čalendž? pPa to što nam je dostupno vode bruka ne garantuje nikakav ulov. Nije varka samo zabaci i vuci. Može ono , i lovit će al ima tu igrarije bruka. Lakše je na muvu uhvatit ribu no na varku-
Isto tako vožnjom provociramo često ribe koje nisu gladne, pogotovo klijen koji zna jako često varku spucat kao uljeza kog tjera a ne sa namjerom da pojede i slično.

I slažem se sa Tomijem, mušičarenjem smatram mušičarenje ono klasično filmsko, češka zajebancija mi je glupost živa koliko god produktivna bila, uzmeš lijepo takmičarac i zamisli da je tenkarap a spuštaj, s ostalima nisam upoznat niti me interesuju.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la montana » 10 tra 2016, 06:46

Nisi ti daleko od istine, kad spominjes revire. Ipak, jedino musicari su u stanju da ih naprave i drze u zivotu. U tim revirima riba jos uvijek postoji i poneka krupnija iz njih ode nizvodno vama varalicarima da je izmasakrirate. Nisam pobornik revira, ali kako stvari stoje bez njih bi pojedine vrste riba nestale iz nasih voda. Po pravilima, sve salmonidne vode su trebale biti revir za nas i vas, jer je na njima dozvoljen ribololv samo vjestackim mamcima. Ipak, vasi su odustajali od toga i ostali smo samo mi. Vasi ljudi su nerijetko na svoj pribor montirali gagu, glistu i pastu. Samo vama su ribe "progutavale"trokuku. Samo vi niste htjeli doplacivati dodatne dozvole.da bi se riba poribljavala i cuvala. Vi nikada niste vjerovali da ce reviri uspjeti. Sad kad u revirima plivaju podmornice, zabacili bi rado medju njih. E pa nece moci tako lako. Mi dobili koncesije i cuvamo ih. Kad ce varalicari jednom shvatiti da im je nasa ruka pruzena odavno, ali sa vase strane nema odgovora? Najlakse je koristiti izgovore kako vi mozete cejfiti sa klenovima i drugom bijelom ribom. Pa cejfimo i mi. Otkako sam naucio loviti ploticu na muhu, redovno odvojim par sati da izmerakam sa kakvom 2+ kg. Klenovi su redovni na stapu, ali ih ne brojimo i ne spominjemo. Nama su salmonidi kao sarandziji sarani kao djeca. Obradujemo se kad vidimo mladj u vodi ili kad pljusne kakva komadina po povrsini. Nije nam obavezno da svaka riba bude na stapu. Sve u svemu musicarenje i varalicarenje imaju dosta zajednickog, osim u pristupu samom ribolovu, gdje vi samo lovite ribu, a mi se smatramo dijelom ekosistema. Nama je bitno znati da u vodi plivaju sve generacije riba, a ulovicemo onoliku koliko nam je znanje. Vama je bitno da ulovite krupnu ribu, ma kakva ona bila.

Svi mi musicari redovno varalicarimo, da se ne lazemo. Znaju oni koji su bili kod mene da posjedujem par hiljada varalica raznih velicina. Za pojedine varalice je sin jednog mog dragog kolege varalicara rekao:"Tata, ovolike ribe mi ponesemo kuci da pojedemo." <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la angler » 10 tra 2016, 12:56

E svasta naucih o varalicarenju u ovih nekoliko zadnjih postova. Doslo mi je da pobacam sav musicarski pribor pa i Hover snjuru <valjanjeodsmijeha>
Znaci reviri su trn u oku i dan danas. Pored svega gore navedenog dodao bih da je bilo revira, a ima ih i sad, na kojima je jedan dio rezervisan za musicare, a drugi za varalicare. I gle cuda, u varalicarskom dijelu nema ni priblizno ribe kao u musicarskom. Bice da je jadnica pobjegla od trokuka :mrgreen:
Pored klasicnih musica postoje jos i strimeri (uljezi ili hrana) koji su cesto svestraniji od varalica samo ih treba znati koristiti. <jelmekotrazio>
U vecini slucajeva riba je mnogo blize nego joj se nadamo ali nam je uvijek druga obala zanimljivija jer mislimo da su tamo najvece. <ribarcina>
Challange se ne odnosi samo na naci i uloviti ribu. Neko upraznjava ribolov samo zbog "onih" par sekundi, a neko ima generalni pristup ribolovu sto vec zalazi u visi stadij filozofije (The Complete Angler) koji na zalost mnogi ne svataju. Ali i to je dobro :wink:
Eh, valja oci najesti, a to je najteze, za neke nemoguca misija.
Kvantitet vs kvalitet!


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la Clavis » 10 tra 2016, 13:29

Tako je!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la zlaja » 10 tra 2016, 16:07

Nagledao sam se ja mušičara koji pune frižidere sa ulovima,ne ovisi prekomjerno uzimanje ribe od toga da li je čovjek šarandžija ,mušičar ili spiner...Čak šta više i pravi sportski ribolovci imaju omiljene ribe koje ljube,miluju i puštaju dok imaju ribe u istoj vodi koje bace na roštilj. Šarandžijama na jezeru duša ispeć smuđeve dok šarane puštaju, mušičari isto rokaju sve čim maše tablu revira...da ne bude zabune ,ja sam okorjeli spiner,mladice ljubim,milujem i puštam dok klena rado bacim na ulje...
Prekomjeran izlov nema veze sa vrstom pecanja...
Revir je kapitalističko dijete,dok ga hraniš novcem on će da traje...Nema veze sa očuvanjem voda ,nego je to izgovor za biznis...

Avatar
Shelby gt500
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:02 ožu 2016, 12:45
Lokacija:South Park
Kontakt:

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la Shelby gt500 » 10 tra 2016, 18:03

Nisi mogao nigdje pročitati da sam ja rekao da mi je pecat u reviru fraj. Isto da važi, plaćanje dozvole dnevne, riba obavezan C&R. Isto obavezna jednokuka bez kontre. Sve isto znači samo drugi način pecanja. Šta više zdraviji su naši štapovi po ribu no vaši. Negdje je bio text o pastrmci, kako joj se u toku borbe mliječna kiselina proizvodi u tijelu, ali problem nastaje što se ona toga teško rješava.
Naši štapovi su obično jači, te ne izvlačimo ribe toliko dugo kao vi. Samim tim ne izmaramo je do zadnjeg atoma snage i pravimo joj gore navedeni problem u tolikoj mjeri kao vi.
Što se tiče odražvanja spin revira u životu ne znam šta je problem najveći jer ni jedan nisam odražavao u životu :mrgreen: Znam ja da ima voda gdje je dozvoljeno i jedno i drugo, ali puno više voda ima gdje je dozvoljeno samo vama. Što recimo na Ribniku nije dozvoljeno pecati an varku, gore navedenim pravilima ? Jel bi se štetila riba ? Ne bi. Po ribolovcu bi se šta više znatno manje ribe i ubadalao, siguran sam u to.
No neće da se smeta strancu koji izvali ko zna koliko stotina eura za par dana, šta će mu jedan spineraš u blizini.

Šta sam samo puta na lašvi pitao daj samo jednom da provučem varku.Samo jedna udica bez kontre.
Aha jaro al u kurcu, ne daju. Mnogo im teško da varka prođe kroz revir. Al nije frka što se baca strimer sa onim silikonom na vrhu da radi kao vobler.Bacanje teških peševa sa jakim štapovima....
Zašto se riba zadržava u reviru ne znam, nemam vodu neku kraj sebe takvu da bi imao valjan odgovor potkrijepljen znanjem. Znam samo da na Lašvi gdje sam lovio više puta mimo revira govno pasje. Ribu jedva vidjet, vjerovatno je love domorodci šta li, smeća kao ni na jednoj rijeci na kojoj sam pecao. Društvo samo vodi brigu o onome što donosi lovu, slobodnu vodu ko jebe. Kontrolora ni u romingu.

Sigurno je neki varaličar montirao živog ribića ili kedera na udicu ne bi li zajebao. Ne sumnjam u to jer narod je gladan ( ne da pojede ) zine guzica za uhvatit pa kako bilo.
Isto tako ne zaostaje ni mušičara koji su stavljali na udicu hljeb,crvića,račića i slično.
Što se tiče naših trokuka, pa imate i vi muva koje se vežu na dvokama ili trokama. Možda ih manje korisite za pastrmku al vam nije mrsko koristiti za ostale " ne svete" ribe.

Pristup ribolovu ? Zašto misliš da je mi gledamo samo kao komad mesa koji pliva?
Nikad ne idem na pecanje samo da bi uhvatio, šta više to mi nije ni bitna stavka nešto pretjerano, ako budem imao dobar rukopis uhvatit ću, ako ne jbg. Idem radi prirode radi boravka u istoj. Da voda nosi misli... riba mi je tu radi nadmudrivanja testiranja znanja i eventualno marfijeve sreće.

Zašto misliš da nam nije bitno vidjeti kedere? Mlade klijenove sitne.
Naravno da volim vidjeti, onda se tješim da će ih biti više, da će odrasti a ne kao u Bosni skoro izumrijeti ( barem na dijelu gdje pecam ).

Meni je bitno uhvatit lijep komad. Ili ako lijepog komada nema, ako je teren osakaćen, idemo na UL i čaprkamo što ima.
Zašto se dosta mušičara zajebava se bjelicom, sa malim klijenom im ćeif. Zašto zajebavati mladu ribu, traži veću , uznemiravaj starije a ne klinje, pustiga neka raste.
Zato pokušavam varmaka selekciju veličine odraditi. Dok muvu kakvu god staviš ne možeš izbjeć sitnu. Mimo strimera od 40 cm.

Kao što Zlaja reče, to sa revirima. To je čisti posao. Tu je možda početna namjena bila malo sačuvati vodu od svih koji nose i usput malo zaradit. A kad je guza zinula ko meduza za lovom ,pogotovo od stranaca. Onda od tog više nema ni traga. Sve se drži i održava upravo radi tog zijevanja guze

Usput čisto tehnike radi da ne bude zabune da samo gledam velko ne bi li ponio.
Svu ribu puštam.
Nekoliko ribara sam prešaltao na C&R. I cilj mi je uvijek što više ih tome naučiti.
I držim se uvijek one narodne

Why not to release , it's a wonderful way to say thanks. To fish that makes your day.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la angler » 10 tra 2016, 19:00

Reviri su nuzno zlo iliti balkansko dobro i da su nam vode bogate ribom kao prije, garantujem da ni jedan revir ne bi opstao.
A sta to u ovom vaktu nije zbog para. Mnogi zbog novca ili licnih interesa truju, barikadiraju, pale, sijeku, zagradjuju, zagadjuju... i nista ne ostvljaju drugima, a da ne govorim o buducim narastajima.
Na, recimo Ribniku, mogu pokazati unuci ribe u rijeci, a da ne platim feninga. Na vecini ostalih voda ne mogu joj pola ribe pokazati makar platio koliko zinu.

Sto se tice izlova, u svakom zitu ima kukolja al' najgore je sto u ovolikom kukolju se nadje po neko zdravo zrno. Pogledajte ovaj forum, jedan od najjacih u ex jugi. Koliko ima prijavljenih, a koliko nas je aktivno po bilo kojem pitanju...sacica ljudi. Postali smo endemicna vrsta, k'o covjecija ribica. E takav je odnos i na vodi.

Rekoh ti ja Zlaja, ode tesko steceno primirje helac <valjanjeodsmijeha>
Zanimljivo je kad se sastanemo nikad se ne zezamo na ovu temu vec uzivamo u druzenju. To je odlika pravih ribara i ljubitelja prirode bez obzira na vrstu stapa. <championvanja>

A fakat,za sta vam sluzi ostalih pet kuka kad se riba obicno zakaci na jednu <jelmekotrazio>

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la rades7 » 10 tra 2016, 19:09

Kolege sa foruma znaju da ja rijetko kada ulazim u rasprave. Evo vama svima jedna fotka mjesta gdje smo moj dobri drug mušičar i ja varaličar danas zajedno uživali...svako pecajući na svoj način, vir po vir.

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la angler » 10 tra 2016, 19:12

Upravo tako Rades <championvanja>
A mjesto je fantazija <juma>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la montana » 10 tra 2016, 19:43

Dobra ti ova voda Rade <titinpionir>

Reviri su sranje u kojima se nalcesce upecaju musicari. Upecaju nas tako sto im platimo posebnu dozvolu za ono sto bi trebalo biti na cijelom toku. <djed>

I musicara ima koji bace lajner ili vaserku da bi lakse dosli do ribe. Takvi vise potrijebe ribe nega svi varalicari zajedno. Cak i u Ribniku je jedan od rukovodecih lajnerao, pa je uhvacen.

Ne zamjerite ovom nasem prepucavanju, jer se mi u biti jako volimo. Bez vas varalicara mi nebi imali koga izazivati <jelmekotrazio>

Cak bih volio da vas puste u musicarske revire da se malo srecemo na vodi. Tada bi nam se ukazala prilika da razmijenimo iskustva i mozda vas zarazimo musicarskim virusom. Volio bih da se organizujemo jednom u ekipe pomijesane varalicar+musicar pa napravimo revijalno takmicenje gdje bi jedan sektor musicarili, a drugi varalicarili. Zasigurno bi se dobro druzili. <adipiva>

Meni sad nije jasno ko su sada ovi Zlajini "spineri"? Neka nova sekta? Nadam se da nisu militantni :135:
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la Clavis » 10 tra 2016, 19:48

Ne znam, samo znam da zapad nije cuvao tradiciju musicarenja, i da bogati musicari sa tog istog zapada nisu prepoznali taj potencijal kod nas mi danas ne bi imali ove rasprave a vjerovatno i ovog foruma. Znam bruku ljudi, kad je rola i iole dobar stap postao dostupan, zafijukalo ljeskovce odakle su i dosli i udarili vaserkom a kasnije i lajnerom, i da nisu dosli zapadnjaci pa nas "zastidjeli" a Boga mi i parama nadrazili ko zna kako bi nam vode "završile".

Nemojte se zajebavati, eno Krivaje a zašto ne i Sane sa mladičarskim revirom. Ne znam kakva je situacija na Krivaji al Sanu posjeti 10tak ozbiljinih varaličara godišnje i ganja mladicu, da nije musicarskog revira na Sanici koji opet zaradi koliko toliko u maju i junu eto do pola Jula, kasnije ne ide zbog malog vodostaja, al zaradi za 4 čuvara koji opet uspiju spriječiti rasulo na vodi ( grablje, mreže, kreč, gnjurce,ronce, puške, sepetare riba na mrijestu i to 100% znam da bi tako bilo jer ljudi rone po Sani iznad Ključa u Previji već, Sanjani haraju po Kozici tj. grad na 9 rijeka a od 9 ni jedne i tako bi bilo kod nas da MUŠIČARSKI revir ne plati 4 čuvara na Sani i Sanici)

Znam rećete moglo bi se pustiti tu gdje se lovi mladica i sitnija varka na pastrmku, pokusalo se , al moglo je uspjet samo da je svaki gost duzio čuvara za sobom da hoda, i nema veze, nek gladonja strpa onu jednu ribu, platit će Hans da se poribi, al Hansa nema, jer zašto bi došao Hans sa varaličarcem u Bosnu kraj nake Mongolije i to haman pa BIG GAME.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la rusko » 11 tra 2016, 17:16

Dodju oni u Bosnu… Eno Ribnika, vec je napunjen za cijelu sezonu… u martu su vec bili puni.

Ja Svedima kada pricam i pokazujem slike, ljudi hoce da idu… Ali kada se onda sjetim u kakvom smjestaju treba da budu i koliko ce ih biti poklano od strane kerova lutalica i ljudskih kerova… nemam srca da nekoga od njih povedem sa sobom.

Nekulturni smo, primitivni, ne ulazemo nista a htjeli bi i dusu uzeti od ljudi koji dodju… Nece da moze…

A i kako bi bili bolji kada ni varalicaru u BiH ne mozes objasniti da mu to ne valja… Mislim, gdje to ima smisla varalicariti na onakvim rijekama… Koja je to primitiva i ljenost… voli ih Rusko :mrgreen:
slika slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje vs Varalicarenje

Post Postao/la Clavis » 12 tra 2016, 12:48

Sevdah za Sudu i Nedima

Imal jada ko kad akšam pada,
kad krupni izroje se patci,
kad pred pjegavim
bježe sovijaci...

aman imal jada

kad pred kišu zamirišu jorgovani
a za krejicom skoče lipenovi

imal jada imal jada :) :)

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”