Fly Fishing - udrobljeno

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Clavis » 27 tra 2012, 20:53

Boga mi Climax se malo precjenio :D:D
Evo i od mene neke mjere, mada izgleda spartanski ovako, nisam imao šubler pri ruci pa da budem max. precizan:

slika

I hajd ti sad budi pametan, ja otišao skoro na seminar u Bihać, navratim do radnje da se ponovim, trazim 20# zena (fly tyerka :D)
me u cudu pogleda i rece "Šta ćeš dijete drago od toga, nemam toga...." i hajd sad budi pametan


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 27 tra 2012, 23:03

Mislim da je dole, kod nas uobicajeno loviti udicama 12-16. Ponekad se ide na 10-18, a mislim da je to zbog malog broja odlazaka u ribolov. Kratka sezona u BiH jer se ceka da se svima, pa i gagi digne i izmrijesti se, te zato sto mnogi love u prvoj polovici godine kad generalno pada nesto krupnija muha. Kasnije krajem ljeta se ide na najmanje 18-ke i pokusava prevariti pokoja uz ocjenu da riba tada ne radi... Tada se pribjegava odlascima ne revire i strimera se da se zalijece kompleksi zaradjeni losim ribolovom, neadekvatnim muhama. Kazem ovo kao suhomusicar i bude mi cudno kad me pitaju cime uvezem muhu na 24. Stapovi koje nasi ribolovci koriste su uglavnom su uglavnom klase 5-6 i ni oni ne dozvoljavaju manje udice, tj. ne uklapaju se u dobru prezentaciju. Jos jedna bitna stvar, je da sa manjih udica krupnija riba spada cesce, a mnogi idu u ribolov iskljucivo radi ulova.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la Clavis » 28 tra 2012, 00:09

Eh kad si se dotakao te teme već :)

Meni nije problem još uvijek motat na siću i istom loviti jer svako vrijeme svoje breme, pa to daje još veću draz prevariti ribu u sto tezim okolnostima. Za lovostaj si 100% u pravu, ekstreman je kod nas jer se sa njim pokusava ocuvati fond pa se razvlaci nemilice.
Ne znam koliko si upoznat, zabrana na lipena je produzena do 30.05. :S pa neka mi neko donese lipenovu ikru u maju ja cu je zivu progutat, elem, nista to ne bi bilo tragicno da analogno zabarni lipena, zabranjuju se i mušice. A svi znamo da se pastrmka najbolje muhom vara april-maj, te zbog toga i taj ribolov onda izostane.

Na kraju krajeva, šta sad da radim, May flies i ostalu tešku artiljeriju da stavim u vitrinu za rad uspomene, jer kako je krenulo, na otvor lipena ce se ic sitnim mravom!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 28 tra 2012, 00:45

Znam, eno u Krusnici se izmrijestio i on i mladica prije vise od mjesec dana. Pastrmka je svoje zavrsila ima pola godine, a na vecini rijeka, osim kod vas u USK je tek otvorena. Tuzno za one koji vise vole mahati, nego visiti po birtijama. Ko zna, mozda jednog dana u Savezu i Udruzenjima budu sjedili ribari, pa naprave logicna pravila. Na kraju, u zenci uvijek ima ikre, za ovu ili onu sezonu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 28 tra 2012, 10:57

montana je napisao/la:Ja "mjerim" po Mustadu i 99% udica mi je njihovo, mada u zadnje vrijeme upada dosta Gamakatsua. Po njihovim mjerama najmanje muhe pravim, pardon, pravio sam, ali nisam odavno jer polako coravim, na #24. Sad, ova gore, na slici lici na nesto izmedju 18 i 20, ali nikako 22. I ja mjerim udicu po krivini, posebno kad se uzme da duzina vrata varira prema namjeni udice (strimerska, nimfa, 'vaka-'naka)
Ovo potpisujem :grin:
Samo Mustad i ponekad Gamakatsu zato sto je originalne Mustadove nekad tesko naci.
Ovaj Climax je zalutao samo zbog velicine.
Ipak cu ostati na kraju sa musicama najmanjim na 18#.

Jos kad krenu zabranjivati koristenje musice od pocetka zabrane lova na pastrmku pa do kraja zabrane na lipljena bice veselo, a i jednostavno. Suzice se izbor udice na maximalno dvije velicine u par vrsta baja <jelmekotrazio> :shock:


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la tommylee » 01 svi 2012, 14:07

Ko će im ga znati,ja sam naučio sbe da to odokativno biram.Na brojeve se uopšte ne oslanjam!
Aj da i ja dam svoj doprinos ovo izvukoh na brzinu čisto poređenja radi:

slika

slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 01 svi 2012, 18:34

Treba mjeriti raspon izmedju gornjeg dijela i spica udice jer to oznacava velicinu udice a ne duzina gornjeg dijela... ta duzina varira po namjeni kao sto je Monty rekao... jedino kod udica za rakove ne treba uzeti u obzir luk na gornjem dijelu vec se gleda raspon od oka do spica...

Neki proizvodjaci mjere debljinu udice (materijala) i onda u srazmjeri sa debljinom prave odredjene velicine pri savijanju... uz takve udice cesto dobijete i tabelu na kojoj mozete uporediti udicu i odrediti velicinu.

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 01 svi 2012, 21:24

Mjeri se tzv GAP...na slici.

Problem je sto svaki proizvodjac ima neku svoju mjeru i ocito nije standardizovano pa dodje do zabune.
-Jarane, danas isla samo na XY 22#. 20tku a kamo li 18tku nece ni da pogleda.
-Ih nemam nigdje naci tolisne. Daj da ti vidim muhu...pa cekaj ovo je kao moja WQ 18# :shock:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la tommylee » 01 svi 2012, 22:55

Ipak bih ja rekao da oni po malo tu zakidaju i ne daju baš skroz tačne podatke,industrija je to!

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la flyFishing » 02 svi 2012, 08:34

moguce da je tu vise standarda upetljano a niko nece da usvoji jedan zajednicki...
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la tommylee » 16 srp 2012, 08:31

Ovih dana kod mene u sobi,ova mi je zaposjela stegu:

slika

A onda sam ovu našao na zidu:

slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 16 srp 2012, 09:28

Same dodjose kao uzorak. Eto posla :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la montana » 21 srp 2012, 01:13

Nedavno pricam sa kolegom varalicarem i zali se kako ljeti riba prati, gurka ili gricne varalicu ili je skroz ignorise. Kaze, prisunja se i ceka da se riba umiri tako sto ispusi jedno dvije cigare. Negdje predkraj druge, riba se izbaci na muhu i to je znak da radi??? Tada joj baci varalicu, pa ako hoce...

Ama zamusicaricu ja njega cim mi padne saka! <djed>

Evo jedna slika i slicna prica, osim sto joj na koncu umjesto varalice ponudih jednu suhu na #18.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la rusko » 21 srp 2012, 07:55

Pravo lijepa "buca"... prava rodjendanska! <championvanja>

Sto joj je glomazno repno peraje, mora da je bila zestok fighter...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Fishing - udrobljeno

Post Postao/la angler » 21 srp 2012, 09:59

Uhhhh...stabilna neka riba :grin:
Bravo majstore! Garant dobra borba <championvanja>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”