Prepariranje riba - Taxidermija

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 09:28

Iako sam maksimalno za C&R kolega koji je juce ulovio prekrasnog muzjaka smudja od 6½ kg me zamolio da mu ga pokusam preparirati. Do sada sam samo u 2 navrata pokusao preparirati grgece koji su morali biti ubijeni jer su duboko progutali udicu. Kolega je znao za to vidio je experimentalne radove i cim je juce ulovio ribu nazvao me i pitao me kako i sta dalje.
Kao prvo ribu treba slikati (sa obadvije strane) kako bi se kasnije farbanjem mogla vratiti originalna nijansa pigmentacije.
Ribu niposto valjati po blatu pijesku i sl. Oprati je od eventualne krvi prsna peraja prisloniti uz tijelo zamotati u mokru krpu ili najlon i na taj nacin upakovanu ribu odnijeti preparatoru koji ce odvojiti kozu od mesa. Vi meso pod misku, trk kuci da se pohvalite ,a mestar na posao prepariranja.
Ukoliko niste u mogucnosti da ribu odmah nakon ulova predate preparatoru stavite tako upakovanu ribu na jednu dasku i tako ribu drzite u frizideru ako se radi o primopredaji od 24 sata ukoliko se radi o duzem periodu ribu zaledite.
Ribe poput smudja stuke i grgeca za mene nisu problem jer imaju izuzetno tvrdu i zilavu kozu koju je relativno lako oderati.
Prvo sa skalperom uvijek sa one strane na kojoj su vidljiva ostecenja ili deformacije koje zelimo sakriti zasjecemo kozu (ne preduboko) kao na slici ukoliko zelimo da riba bude izlozena samo sa jedne strane.
Ukoliko zelimo da riba bude izlozena sa obadvije strane pravimo rez na trbuhu kako bi kasnije sivenje koze bilo manje uocljivo.
Na ovoj ribi iz moje foto arhive su vidljiva ostecenje od ugriza (vjerovatno povelike stuke). Takva ostecenja cemo kasnije nakon deranja koze sanirati sivenjem.
Billede 786.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 10:00

Nakon rasjecanja u obliku slova T lagano pocinjemo deranje koze nozem za filetiranje. Ja se skalpelom malo previse uzivim pa se zeznem i poderem kozu. Ide i sa nozem samo treba biti pazljiv.Uvijek deranje koze pocinjemo od listova gdje smo napravili horizontalan rez ! Lagano povlazenjem (kratkim potezima) noza uz kozu odvajamo prvo gornji dio prema hrbatu. Kada dodjemo do ledjne peraje nju iznutra moramo prekinuti sa takozvanim cvikcangama ili ti klijestima za zicu koju koriste elektricari. Manji model je idealan jer pod kozom nemate puno mijesta za manevrisanje.
Sad se bacamo na donji dio te kad odvojimo kozu od stomacne duplje i dalje prema repu prekinemo kicmu sto blize repnom peraju (nema veze ako ostane malo mesa to cemo kasnije regulisati) pokidamo i ostale dijelove mesa koji su povezani sa prednjim i podrepnim perajem. I tako povuci potegni odvojili smo vecinu mesa od koze. Sad nam ostaje da nagrubo (ja koristim malu kasiku i skalper) odvojimo ostatke mesa iz unutrasnjosti koze, mozak i izvadimo oci. Koji horor j"bote :roll:
Posto u Danskoj gdje zivim nemogu doci do Formalina i Boraksa koji se koristi za stavljenje koze ja koristim jednu malo primitivniju metodu kojoj je potrebno duze vremena da bi neugodni mirisi bili neutralizovani a da koza i dalje ostane fleksibilna te da se neizgubi pigmentacija ribe. Tako oderanu ribu ubacim u rastvor vode i denaturilizovanog alkohola (bio etanol) koji se koristi kao gorivo ili za ciscenje staklenih povrsina itd. u omjeru 30 % bio etanol 70% vode. Prije nego ubacimo ribu dobro promjesamo poklopimo kantu i ostavimo negdje na hladnije i od sunca zaklonjeno mijesto (podrum i sl.)
Nakon 24 sati vadimo kozu i dobro je isperemo hladnom vodom. Ovako rastvoren bio etanol napada pore koje luce sluz koju zelimo u potpunosti odstraniti. Bio ethanol takodje nagrize i meso pa ga je nakon ove procedure dosta lakse ocistiti na nepristupacnim mijestima. Vecinom oko peraja i usnoj duplji je najteze sve ocistiti. Neka vas nebrinu male mrvice ,ali vece komade morate ukloniti da nebi doslo do truljenja koje ce jos dugo vasem preparatu davati neugodan smek.
E sada dolazi najvazniji dio. Sivenje i oblikovanje forme ribe.
Ja sam kako sam vec napisao vec radio sa grgecima. Prvi puta sam koristio modelarski stiropor i pao sa noga formirajuci tijelo nekako je uvijek bilo negdje viska ili manjka koji sam tokom sivenja morao korigovati. Drugi put sam koristio pur pjenu koja se koristi za fiksiranje i izolaciju stolarije. Zasijes ribu zacepis joj zdrijelo staklenom vunom obaci cijev spreja pur pjene psssssssssss i za cas je riba napuhana ko balon. Sa pur pjenom je jako tesko raditi jer dok se susi tijelo treba konstantno oblikovati i visak pjene koji ekspandira vaditi iz ribe. Jako prljav i nezahvalan posao :987:
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 10:17

Ovaj put radim pismenije. Naime provalio sam da se moze raditi i sa pilotinom. Sto sitniji granulat to bolje. U shopu za kucne ljubimce sam uzeo vrecu za svega par KM. Znaci malo sijes pa malo punis ribu. Sivenje se vrsi takozvanim hirurskim cvorom. Svako provlacenje igle pa cvor. Punite sa prstima pa nabijate pazljivo sa drvenom palicom koja ima zaobljene ivice kako nebi poderali kozu.slobodno tijeno nabijajte pilotinu i po malo oblikujte tijelo. Kad zavrsite sa zivenjem i punjenjem ribe sa vlaznom spuzvom ocistite sav visak pilotine. Takodje je vazno napomenuti da koza i peraje moraju biti konstantno vlazne kako se nebi tokom sivenja osusile i ispucale.
Na jednu dasku polozimo ribu i tad se odlucujemo u kom ce polozaju biti zeljeni preparat. Dali ce biti blago savijena sirom otvorenih celjusti kako bi docarali agresivnost ili ravna to ostavljam vama na volju. Ja ovaj put radim savijenu ribu i za to na dasci moram napraviti formu. Snasao sam se sa plasticnim limenkama, gafa trakom i kartonom. Kada polozimo ribu tad pristupamo formiranju peraja koja ukoliko nisu fiksirana tokom susenja se krive i pucaju. Saka iglica i komadi kartona rijesavaju taj problem jako uspijesno. Eto toliko za sada riba je na susenju koliko dugo pojma nemam sve navodno zavisi od vlaznosti zraka. Uglavnom nastavak slijedi. Moram napomenuti da je ovo cisto amaterski rad i pokusaj da izadjem prijatelju u susret. Ovo sebi nikada nebi radio. Meni je dovoljno da uspomenu na neku ribu i borbu sa njom imam negdje memorisanu u glavi i ribarskom foto albumu.
Glavni posao je gotov sad ostaju samo finese. Trebace mi Zlajina pomoc jer nikada prije nisam radio akrilnim bojama paint brush nemam tako da mi ostaje samo ta solucija cetka boje i puno samopouzdanja.
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 10:40

Nisam mogao slikama proci cijelu proceduru deranja koze i formiranja tijela ,al evo ovako (sekretarica na odmoru) ;)

slika

slika

slika

slika
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la rusko » 27 lis 2011, 22:04

Bravo Seha! I ja sam razmisljao da jednom probam... cisto da se naucim tehniku, ne da bih se bavio s tim...

Na jednom sajmu sam vidio tipa kako uzme sliku ribe, preradi je u kompjuteru, izprinta na foliju, presvuce sa tom folijom kalup od "stiropora" i onda sve to doradi sa paint-brushom, pa kistom, itd... bukvalno radi "krljust po krljust"... Rezultat je trofej uslikane ribe, riba ziva, ribar (pre)zadovoljan... R.E.S.P.E.C.T

Samo za tu tehniku treba stvarno biti talentovan umjetnik sigurne ruke...

Nego, malo "tehnickih razmisljanja"... kao konzervans mozes koristiti Paraben (prodaju ga kozmeticari, ako nema u danskoj javi skontacu ti ovdje (jedino pazi da nije butilparaben ili isobutilparaben jer oni mogu uticati na zdravlje, ostali su okej za covjeka))...

Lagano premazes kozu kistom i nema teorije da se tu pojavi budj ili kakva bakterija (testirao sam ga u laboratoriji)... Znam da neki koji prepariraju ptice ubrizgavaju konzervanse u kozu, sto nije lose za glavu i mozda na spojevima peraja...

Fazon sa piljevinom ti je dobar... treba li je povezati s necim, npr pomijesati sa gipsom ili necim slicnim... kako bi se na kraju dobilo cvrsto tijelo?
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 22:28

Ne sama pilotina je dovoljna jer kada se koza osusi nema mrdanja.
Rusko nije problem izvana problem su ostatci mesa koje nemoguce u potpunosti ukloniti oko peraja i glavi i tu se formalin unosi spricom.
Formalin i borax su zakon jer nakon njihove upotrebe moze se odma pristupiti sivenju i formiranju tijela.
Taj paraben za sta se inace koristi ? Strah me da nebi bio previse agresivan na kozu.
Nemam ja ambicije da se ovim bavim ja sam vise "metalac" ovo je cisto da pomognem prijatelju jer zeli imati trofej na zidu. Ja cu kad budem imao vise vremena okusati se i fish carvingu treba mi paint brush i za neke druge projekte pa eto malo krativno ubiti vrijeme. Ja sam takav inace u zivotu uvijek nesto mastorisem
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la zlaja » 27 lis 2011, 22:34

Seha druže odlična tema za sve koji žele probati uraditi preparat, puno sam radio sa akrilnim bojama pa ću ti napisati par odlika -akrilna boja je po svom sastavu hajmo reć tečna plastika i veoma brzo suši, ako medij -sredstvo za razređivanje koristiš vodu onda dobijaš mat prijelaze ako kupiš poseban medij za miješanje sa bojom možeš dobiti sjajni premaz da izgledom bude kao uljana boja,pošto brzo suši i podnosi puno premaza jedan preko drugog no sikiriki da ćeš nešto zeznit,na ribljem tijelu ima puno prijelaza nijansi pa prvo malo eksperimentiši sa tonovima da dobiješ prirodne zelene tonove i tako to, recimo uvijek ćeš dobiti prirodnije zelene tonove ako miješaš crnu i žutu u raznim odnosima nego da zelenu ubijaš nekom bojom
moj savjet idi u slikarski dućan i traži sjajni medij za miješanje slikarki akrilni boja, pošto proizvod ima hiljadu imena samo reci trgovcu da želiš efekat uljane boje jer će biti prirodnije obojeno, onda na papiru miješaj tonove kao malu vježbu prije nego kreneš nanositi na preparat...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 22:45

To me najvise interesovalo Zlaja kako se ta boja ponasa. Ja sam samo do sada radio sa uljnim i bojama na bazi nitra. Dali akrilna boja ima neku reakciju na bezbojni lak i koji je najbolje koristiti. U finisu moram sve prelakirati da se dodatno ukruti koza i da riba dobije onaj mokri sjaj. Hvala na pomoci mestre ovo je za mene projekt ko ajfelov toranj pa mi je pomoc oko stvari sa kojim sam na vi prijeko potrebna. Moracu se prvo malo igrati sa mjesanjem boja da ubodem pravu nijansu imam slike pa mogu kad zumiram na kompu bas potrefit u bocu.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la zlaja » 27 lis 2011, 23:15

Umjetničke akrilne boje se premazuju akrilnim vernizažem tj. lakom na bazi akrila,takođe može uljani lak koji je na bazi prirodni smola koje služe kao razređivač, ni slučajno nemoj nitro i tako to jer će biti belaj, najbolje da odeš u pravi slikarski dućan jer tu imaš boje,medij i završni lak, znači jedino ćeš mokri efekat napraviti ako razređuješ posebnim medijem akrilnu boju i na kraju dobiješ baš taj mokri sjaj, Ako naletiš na ovaj uljani lak za zaštitu slike (vernisage) dobićeš efekat kao da je sad iz vode...
Još nešto važno-umjetničke akrilne boje ne podnose masnu podlogu,obavezno podloga mora biti posna, boje pri mješanju se podnose fantastično tako slobodno opleti, svakoj boji smiješ dodati bijelu da osvježiš i osvjetliš ton, kad se zagledam u tijelo smuđa vidim puno prigušeni tonova jer se frajer maskira tako da obavezno kupi komplet od min. 6 boja da možeš miješat tonove,

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 23:28

Kupio sam set akrilnih boja ali me malo buni lakiranje. Jel mislis da je moguce prelakirati sa lakom za drvo.
Ako nemoze oticu kao sto ti kazes u hobi shop i kupiti taj kako ga ti zoves medij jel ima neki strucan internacionalan naziv za to ako nema to znaci moze i ovaj vernisage kao finalan premaz ako koristim vodu kao razblazivac boje..
Hajd dok se ovo susi spremicu sve da je spremno za "pituranje" ;) Hvala ti Zlax
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 23:34

Smudj nije problem za ofarbati bar ovako gledajuci na prvu ovo su boje koje dominiraju cijelim tijelom. Oni kamenjari su mislim dosta zahtijevniji za farbanje. Ova me zlatna boja malo buni. Koje boje mjesati predpostavljam zutu i zelenu uz malo bijele :shock:
CIMG0692 - Kopi.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la zlaja » 27 lis 2011, 23:40

Sahara žuta i siva daju zlatnu boju i ovaj ton , sahara žutu dobiješ od oker i obične žute , siva mora biti crna i bijela uz dodatak zemljano smeđe :wink:
Da sad ne bi puno vježbao na komadima papira spomenuo si komp i on će ti sve reći, u fotošopu unesi sliku smuđa pa onda klikni sa alatom uzorak * na određenu boju ,otvoriti će se podprozor sa paletom boja i tačkom unutar te palete boje koja kazuje od koje količine koje boje je napravljen taj ton tj . tačno gdje se nalazi taj ton u određenoj boji
Hajd sutra ću snimiti to u fotošopu na poslu pa ti poslati na pp. pomaže jer jednostavno vidiš da je taj ton napravljen tačno od koji boja...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la Seha » 27 lis 2011, 23:50

Super nemam photoshop i to bi mi pravo pomoglo da znam koje boje se mjesaju za odredjenu nijansu. Sta bi ja dobio sa ovom zutom zelenom i bijelom nesmijem ni pomisliti. Na kraju bi morao covjeku auto sprejem sve zamaskirati u pink. Dosao bi baron ko panker <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la zlaja » 28 lis 2011, 00:02

:grin: , Nije teško Tite mi, ti u biti samo vraćaš boji smuđa prirodni ton jer sušenje kože uzrokuje blijedilo uzorka,ma samo pitaj smuđa kod koje se frizerke farbo <jelmekotrazio>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prepariranje riba - Taxidermija

Post Postao/la rusko » 28 lis 2011, 04:49

Seha, paraben se koristi za kozmeticke i prehrambene proizvode, tako da ne vjerujem da bi mogao ostetiti kozu.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”