Komentar na Sohin text s naslovne

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la Kovach » 17 ožu 2011, 23:59

Masterbih prijatelju upravo to i napisah. Sve mora imati svoje granice, a kad pređe granice i voda zna naškoditi.

Već odavno se moglo primjetiti i na forumu ova podjeljenost o kojoj priča Soha i Senad. Već duže vrijeme sam primjetio da mnogi komentarišu određene tekstove na način "bitno je ko je napisao, a ne što je napisano". Tako kad neko ko nama ne odgovara (iz ko zna kojih razloga) napiše odličan tekst mi odmah "na prvu" ospemo po njemu, a da nismo ni pročitali ili možda shvatili "šta je pisac htio reći". A na drugu stranu kad tekst piše neko ko nama paše taman da je napisao sve glupost do gluposti mi to pozitivno komentarišemo. Da ne pričam o averziji pojedinaca prema "onima tamo" što ne love ribe koje mi lovimo, ne koriste tehnike ili mamce koje mi koristimo. Opet kažem samo pojedinci prave te razlike, a hvala Bogu nismo svi isti. Ljudi moji, nedostaje nam tolerancije i ljudskog odnosa prema kolegama ribolovcima, prema prirodi i ribama. Bavimo se sporednim stvarima, a ono najvažnije, da se prepustimo "čarima" života u potpunosti i uživamo u svakom njegovom djeliću ne upražnjavamo ili upražnjavamo vrlo malo.

BISTRO!


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la angler » 18 ožu 2011, 04:16

Pa vidite da se u onoj bitnoj stvari svi slazemo, samo treba citati izmedju redova. NE PRETJERIVATI!... je ustvari sustina svega kako napisah u prvom postu. Ali ne brkajmo kruske i jabuke...pribor i mamac...nemaju jedno sa drugim ama bas nikakve veze. Izbor pribora je iskljucivo licna stvar i mogucnost, a fermentirani kukuruz, nadrzivac gladi ili neka druga hemija stetna po ribi... e to vec nije licna stvar.

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la soha » 18 ožu 2011, 04:48

Evo da se i ja javim. Imam trenutno velikih porodičnih problema i nisam stigao na vrijeme da odgovorim onima koji su me prozivali. U tekstu Requiem sam izvukao bit prva dva teksta i u njemu sam obrazložio o cemu se zapravo radi. Radi se o tome da se neke stvari koje su marginalizirane od strane ribolovaca stave na pravo mjesto, pa tako i ta čarobna kuglica na koju svi mi tako rado pecamo. Ma kako ona čarobna bila sve dok donosi više štete nego korisiti ja sam protiv nje i to je moje mišljenje i u tome me niko nemože pokolebati.

Druga stvar koju sam naveo u tekstu Requiem se evo upravo ovdje dešava, a to je da se otpočnu zdravi komentari o tim marginaliziranim stvarima, samo što su ovdje tenzije previše dignute a ja mislim da bi moglo mnogo opuštenije. Ja još uvijek mislim da smo svi mi na istoj strani, i da ne treba da se dijelimo, a zbog toga je napisan onaj drugi tekst.

I da se razumijemo i ja sam "moderni šarandžija", i imam pristojnu opremu, jer su neki spominjali da sam zavidan pa da iz tog razloga pišem ovakve tekstove. Ja ove tekstove pišem radi Nas, da nas pokušam malo približiti jedne drugima,jer Nas ribare smatram jedinom grupom pojedinaca (pogotovo nas u BiH) uz pokoju eko organizaciju, kojoj je stalo do prirode i njenog očuvanja (ili možda griješim, možda mi nismo za očuvanaje prirode), pa zar i mi treba da se "dijelimo".

Al izgleda da je do mene, jer sam možda suviše idelaista, ili su moje želje možda tolko netsvarne da drugima izgledaju kao naučna fantastika,pa mi se čini da čitavo vrijeme radim Sizifov pos'o.

losos
Početnik
Postovi:27
Pridružen/a:14 pro 2008, 20:12
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la losos » 18 ožu 2011, 08:06

Ne pretjerivati,kako angler napisa je po meni najispravnije.Boile kuhani kukuruz i puru podjednako podrzavam.Sohin poslednji tekst NE!!! Bojkotujes carobne kuglice jer truju ribu dok pises da i sam na njih pecas.Uostalom pa ni nasa trpeza prije 20-30 godina nije izgledala kao ova danas.Danasnja je daleko bogatija i savrsenija,recimo modernija. Modernizacija ribolova moze samo donijeti boljem ocuvanju ribljeg fonda a to nam je svima zajednicki cilj.O onima koji misle da su kupivsi dobar pribor dotakli nebo i da su o ribolovu vec davno sve naucili nebi nikako.Imaju svoj svijet negdje visoko i neka u njemu uzivaju,al nas neka nediraju.Al da podsjetim, da ja u mom priboru koji je za mene prilicno dobar imam i bambusov stap sa cekrkom na kojem sam prije ca. 30 i kusur godina na Bijeljenskim sljunkarama poceo pecati i da dosta cesto pecam na njeg . Drazi mi je od bilo kojeg drugog,jer upravo snjim se rodila ljubav prema meni najvaznijom sporednom stvari u zivotu. RIBOLOVU!!! Sto mi vise o Sohinim tekstovima(nebitno u negativnom kao i u pozitivnom smislu)to oni dozivljavaju vecu slavu.Samo nastavi!!! A i mi smo svi vise zbog duge zime i ceznjom za vodom malo pukli pa ponesto i sto nemislimo napisemo ili kontra skontamo. Polovina marta prosla trpajte pribor u bentlije i golfove idemo na voduuuuuuu. BISTRO SVIMA!!! <4546> <idila> <valjanjeodsmijeha>

ana
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:12 sij 2010, 09:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la ana » 18 ožu 2011, 09:11

U ribolovu "uživa" samo jedan dio onih koji se bave ovim prelijepim hobijem ili sportom, kako ga ko naziva, a ostali samo idu u ribu
Svaka čast, mislim da pribor nije najvažnija stavka u ribolovu. Doživjela sam da me se ismijava što pecam "batinama", što nemam moderan pribor, što na takmičenju sjedim u režiserskoj stolici... Kad su došli rezultati sa takmičenja, svi su ušutili. Međutim od svega najvažnije mi je da ovo malo slobodnog vremena u svakodnevnoj užurbanosti mogu provesti u prirodi. Pokušavam to prenijeti i svojoj djeci, suprugu i prijateljima. Uživajmo na rijekama i jezerima <idila> :7564: , bavimo se onim što najviše volimo, a to je pecanje. BISTRO


candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la candr BN » 18 ožu 2011, 09:44

Kovach je napisao/la:Evo još jednom iščita Sohin tekst i ni na jednom mjestu ne nađoh bilo šta što bi "normalnog" ribara uvrijedilo. Ako se neko nađe kao nacrtan u ovom tekstu šta se tu može, nije kriv Soha. Čovjek čak u jednom dijelu teksta lijepo napisa da i sam koristi "modernu" šaransku opremu, ali sebe ne smatra modernim na ovaj način. Dakle nema razloga da bude ljubomoran na bilo koga što se tiče pribora. Ovo što čovjek napisa za razne ekstrakte, i preparate, ili kako ih popularno neki nazivaju "izgladnjivače", koji ribu tjeraju da pohlepno uzima sve i svašta i što ta hrana samo prođe kroz njen stomak potpuno je u pravu. Ako me dobro pamćenje služi prije rata su takvi preparati bili strogo zabranjeni. Zar je humano prvo ribi dati takvo nešto pa onda istu tu ribu nakon ulova pustiti? NIJE! To je po meni samo patnja ribe, ono po sistemu ne ubijaj ga neka pati. To nije human odnos prema ribi. Možemo li biti sigurni da upotreba takvih preparata ne dovodi do uginuća pojedinih riba? NEMOŽEMO! Dakle u svemu treba biti umjeren, pa i korištenju takvih preparata. Pošto se mnogo stvari pogrešno shvati da neko nebi pomislio da i ja mrzim ove što imaju, ja ću reći skup pribor i koriste sve te preparate i mamce, love velike ribe itd. i sl. Nemam ljudi ništa protiv, dabogda svi imali najskuplji pribor, lovili ogromne ribe, vozali najskuplja auta, ali sa druge strane bili "normalni" ribolovci. Šta ja podrazumjevam pod "normalni" objasniću da se opet nebi pogrešno shvatilo. Otići u ribolov sa guštom, pored vode se ponašati krajnje korektno prema svakom ribolovcu (bio on početnik ili profi, imao ljeskovac ili štap od 500 i više eura, ulovio ništa ili ulovio tone ribe, bile one male ili ogromne), družiti se, razmjenjivati iskustva sa kolegama, ne potcjenjivati nikoga, biti spreman pomoći kolegi u svakom trenutku, uživati u čarima prirode i ono što kažu "disati punim plućima" i na kraju, odnositi se krajnje korektno, humano i sa poštovanjem prema svakoj ribi, pa makar ona bila "kao nokat". Ima ona "Ko voli životinje, voli i ljude". U ribolovu "uživa" samo jedan dio onih koji se bave ovim prelijepim hobijem ili sportom, kako ga ko naziva, a ostali samo idu u ribu! A to ni u kom slučaju nije isto!
A humano je staviti prirodni kukuruz i ribu vuci za usta sa npr humanom udicom(bez kontrakuke)?Sta ju tu humano?Upravo ono na sta se i odnosi rijec humano-jedino zadovoljstvo je tu covjekovo!Nikakve tu nema humanosti prema ribi.C&R je nastao upravo iz razloga covjekovog zadovoljstva.Jedna vrsta zadovoljstva je da pusti ribu da bi je neko drugi ili on opet uhvatio a druga je da je eto on "veliki",pa je nekome poklonio zivot.Nista lijepo se u tome ne dogadja ribi.Niko nije upecao ribu,pusti je i rekao:"Da Bog da,da te niko vise nikad ne uhvati!"

scorp
Prava Štela
Postovi:128
Pridružen/a:23 ožu 2010, 12:32
Lokacija:Breza
Kontakt:

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la scorp » 18 ožu 2011, 10:10

Meni se cini da se svi mi ovdje bavimo pogresnim stvarima, umjesto da uzivamo u najljepsoj stvari na svijetu. Evo i zasto:

- ja pecam da bi se odmorio od posla i svega sto me okruzuje i sto nas pritisce. Sta ko ima, kakav je... ma bas me briga, ako mi odgovara druzimo se, ako ne, lijepo mi je bilo prije nego sto smo se upoznali, pa nema razloga da i ne nastavim u tom ritmu kao da se nikad nismo ni sreli, zar trebam gubiti malo slobodnog vremena kojeg imam na raspravu o razlicitim budaletinama,

- imam opremu kakvu imam, za nekoga je mozda dobra, za nekoga mozda nije, ali mene to bas previse ne interesuje jer ja pecam za sebe, a ne za druge, ako im se sviđa hvala im, ako ne bas me briga, apsolutno ne zelim da se time opterecavam i dajem vise novca nego sto treba samo da bi to bilo ljepse za vidjet nekom sa strane i kako bi me zbog toga neko potapsao po ramenu. Ako ce me zbog toga tapsat da Bog da me nikad ne potapso. Sve dok na pecanju s tom opremom ja nemam problema pecacu na nju, ja sam jedino mjerilo sta cu imat, ne neko sa strane. Isto tako me boli briga sta drugi imaju jer se vodim po istom kriteriju a to je da su oni sami sebi mjerilo sta ce imat, kupili su ono sto misle da im treba, sto ih ispunjava i sto na kraju mogu priustiti i to je to, mene dalje od toga ne zanima, a isto tako ako neko ima losiju opremu od mene sve isto vazi.

Nije vazno sta ko ima, vec kakav je ko, vazno je koliko ce ti ljudi stisnut ruku i potrcat da te zagrli kad te vidi na nekoj vodi, umjesto da okrecu glave i govore eno onog sup.., u tome je bogatstvo ne u potrosenim eurima. Bogatstvo iskusnog ribolovca nije u njegovim trofejima, nego u broju omladinaca koje je on naucio pecat i usadio im pravilna nacela i norme ponasanja na vodi...

- istina je da ima ljudi koji kupovinom vrhunske opreme misle da su postali vrhunski ribolovci i daju sebi za pravo da svima pametuju, ali i to je lahko rjesivo, samo takve ljude odstranimo iz kruga prijatelja s kojima pecamo, a na forumu takvu vrstu komentara zanemarimo i opet smo rahat.

- jedino sto me se zaista tice jeste sta ko baca u vodu i truje li ili ne truje ribu, ali i to se da rijesit bez da sebi stvaramo neke probleme. Krenucu prvo od nas, da bi bili sigurni 100% sta bacamo najbolje je da radimo svoje boile u koje cemo stavljat ono u sta smo sigurni. Ako ne, ima brate kukuruz i mnostvo sjemenki, dobro ih skuhat i pecat bez brige. Ili kupovati boile renomiranih i provjerenih proizvođaca koji se sigurno nece zezat da u nju stave nesto sto ce naskodit ribi. Ako vidimo da neko radi nesto sto ne treba ljubazno mu napomenemo, ili obavijestimo onoga ko gazduje i cuva tu vodu pa neka oni dalje rjesavaju. Nisu sve boile stetne, tacnije vecina ih nije stetna, cak naprotiv, da ribi sve ono sto joj treba. Uostalom, nije saran budala, daj mu jednom boilu koja mu nece donijet dobro pa cemo vidjet kada ce ga ko vise na nju dobit.

- o C&R bi se moglo danima pricat, pa tu necu ni pocinjat. Ja ne nosim ribu, nikad i nikakvu, ali to ne znaci da cu ista zamjerit onima koji ponesu. Sve dok se ponasaju u skladu sa Zakonom za mene je ok i nema potrebe da nesto pametujem.

Na kraju, sve sto treba jeste da BUDEMO NORMALNI i da se ponasamo normalno i bice nam mnogo ljepse. Sama cinjenica da sam ja izgubio vrijeme pisuci o ovome a i vi ostali nije dobar znak, a kamoli da ne spominjem da je ovo najaktivnija i najposjecenija tema od kada je otvorena, a s druge strane smo imali toliko lijepih stvari o kojima smo mogli razgovarat i međusobno podijelit.

Bistro vam bilo gdje god da ste i uzivajte u ribolovu, ne dajte da vam on postane opterecenje i teret jer je to nesto prelijepo, jedna nasa oaza mira koju ne smijemo nicim zaprljat.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la Kovach » 18 ožu 2011, 12:11

candr BN je napisao/la:
A humano je staviti prirodni kukuruz i ribu vuci za usta sa npr humanom udicom(bez kontrakuke)?Sta ju tu humano?Upravo ono na sta se i odnosi rijec humano-jedino zadovoljstvo je tu covjekovo!Nikakve tu nema humanosti prema ribi.C&R je nastao upravo iz razloga covjekovog zadovoljstva.Jedna vrsta zadovoljstva je da pusti ribu da bi je neko drugi ili on opet uhvatio a druga je da je eto on "veliki",pa je nekome poklonio zivot.Nista lijepo se u tome ne dogadja ribi.Niko nije upecao ribu,pusti je i rekao:"Da Bog da,da te niko vise nikad ne uhvati!"
Po ovome gore niko nebi ni trebao ići u ribu. Zavisi kako ko tumači riječ "humanost" i koliko se u skladu sa značenjem te riječi i ponaša. Uvijek ima humanije od humanijeg. Nekada je humanije i ubiti ribu nego je ostaviti da se pati i sama ugine. U pojedinim zemljama je strogo zabranjeno ono sto rade pojedinci, a to je da ostave ribu da se jadnica koprca i pati dok ne ugine (ovo se odnosi na one koji ponesu poneku ribu kući). U tom slučaju humanije je ubiti je odmah kad se ulovi. Uostalom niko nije protiv biola, ali jest protiv preparata i aditiva koji se koriste nemilice bez da se vodi računa o štetnosti po zdravlje ribe. C&R riolov nema smisla ako se pusti oštećena riba na bilo koji način koja će kasnije uginuti.

To šta sam ja rekao ili nisam, šta je ko drugi rekao ili nije kad je puštao ribu nemam prava govoriti niti ću o tome raspravljati jer niko ne zna šta je u nečijoj glavi. Mislim da je krajnje neozbiljno tvrditi da niko nikad takvo nešto nije rekao, odnosno poželio. Ima ljudi što javno i glasno čestitajući nekome rođendan kažu "Sretan rođendan", a u sebi pomisle "Eh dabogda crkao". E upravo o tome je Soha govorio, ne treba nešto raditi da nas neko vidi i čuje nego radi svog ĆEIFA!

BISTRO!

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la masterbih » 18 ožu 2011, 13:46

Sve bolji i bolji postovi, u sustini smo svi na istoj relaciji, bravo..
Sad me Kovach napomenu da spomenem jednu vaznu stvar, a to je da npr. u Njemackoj ili Austriji gdje su rigorozni po dobijanju dozvole, imate 30 dana predavanja i rijetko ko polozi ako se bas ne potrudi i sve nauci i zna u praksi jer imate usmeni ispit i prakticni ispit.
Sve mnogo kosta pa se ne isplati ici na isti ne pripremljen itd.. (uplata za ispit 800 eur) + dodatni troskovi gdje se sve nabere na oko 1100 eur.
Izmedju ostalog na tom ajmo reci kursu se posvecuje jedan veliki dio, kako ubiti ribu jer veca je muka da je zivu nosimo kuci itd..
U nekim zemljama (neke vrste) je zabranjeno vracati u vodu sto zbog velikog broja iste ili zbog toga sto ta ista riba dozivi sok prilikom kacenja i izvlacenja.
Druga stvar zbog rana nastalih prilikom izvlacenja i baratanja na suhom, infekcija itd..

Nije bas tema da pisem kako se taj cin obavlja, ali nije lose i da ga znaju oni koji zele da ponesu neku ribu kuci i pojedu je sa porodicom sto je sasvim ok, bar za mene.. Ujedno je dokazano da se ovakvim pristupom dobija mnogo ukusnije meso itd.. od onog gdje riba ugine u mukama..

Sto se tice pribora, e i tu je sve napredovalo pa tako na neka jezera nemozete pecati na sta vi pozelite, takodje imaju pravila kakav pribor morate imati, jednostavno tu nazovimo je "Modernizaciju" nam drustvo namece i moramo ici u korak s njom. Sto i nije tako lose.. :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la rusko » 18 ožu 2011, 14:33

Koja je razlika - pustiti ribu koja mozda i ima milion ostecenja na sebi i sigurno ce crknuti ili roknuti je medju oci i usmrtiti je?

Jedina razlika je sto ce je u vodi onako mrtvu pojesti druge ribe, a kod kuce onaj koji je ispece...

a MOZDA se desi i da ce riba prezivjeti pa cete je opet jednom uloviti...

Na kraju krajeva rijec je o licnom izboru, a u manjoj mjeri o tome sta ce se desiti sa ribom...

usput,... sta nam uopste trebaju ovakve teme?
slika slika

candr BN
Piskaralo
Postovi:213
Pridružen/a:27 srp 2006, 18:52
Lokacija:Bijeljina
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la candr BN » 18 ožu 2011, 18:20

Kovach je napisao/la:
candr BN je napisao/la:
A humano je staviti prirodni kukuruz i ribu vuci za usta sa npr humanom udicom(bez kontrakuke)?Sta ju tu humano?Upravo ono na sta se i odnosi rijec humano-jedino zadovoljstvo je tu covjekovo!Nikakve tu nema humanosti prema ribi.C&R je nastao upravo iz razloga covjekovog zadovoljstva.Jedna vrsta zadovoljstva je da pusti ribu da bi je neko drugi ili on opet uhvatio a druga je da je eto on "veliki",pa je nekome poklonio zivot.Nista lijepo se u tome ne dogadja ribi.Niko nije upecao ribu,pusti je i rekao:"Da Bog da,da te niko vise nikad ne uhvati!"
Po ovome gore niko nebi ni trebao ići u ribu. Zavisi kako ko tumači riječ "humanost" i koliko se u skladu sa značenjem te riječi i ponaša. Uvijek ima humanije od humanijeg. Nekada je humanije i ubiti ribu nego je ostaviti da se pati i sama ugine. U pojedinim zemljama je strogo zabranjeno ono sto rade pojedinci, a to je da ostave ribu da se jadnica koprca i pati dok ne ugine (ovo se odnosi na one koji ponesu poneku ribu kući). U tom slučaju humanije je ubiti je odmah kad se ulovi. Uostalom niko nije protiv biola, ali jest protiv preparata i aditiva koji se koriste nemilice bez da se vodi računa o štetnosti po zdravlje ribe. C&R riolov nema smisla ako se pusti oštećena riba na bilo koji način koja će kasnije uginuti.

To šta sam ja rekao ili nisam, šta je ko drugi rekao ili nije kad je puštao ribu nemam prava govoriti niti ću o tome raspravljati jer niko ne zna šta je u nečijoj glavi. Mislim da je krajnje neozbiljno tvrditi da niko nikad takvo nešto nije rekao, odnosno poželio. Ima ljudi što javno i glasno čestitajući nekome rođendan kažu "Sretan rođendan", a u sebi pomisle "Eh dabogda crkao". E upravo o tome je Soha govorio, ne treba nešto raditi da nas neko vidi i čuje nego radi svog ĆEIFA!

BISTRO!
Upravo to i potenciram da neko kaze!U svojoj "humanosti" doci cemo do toga da je "najhumanije" da ne idemo na pecanje!Lovci su otisli najdalje u tome pa imaju foto-lov.Jos malo pa ce se pojaviti na velika vrata varalice,boili,vjestacki crvici sa mini kamerama koje cemo zabacivati bez udice i gledati na monitoru,recimo rucnog sata napad na nas mamac i time se hvaliti kao trofejima.Sto budemo "humaniji" sve vise cemo dolaziti u situaciju da ne ubijemo slucajno neku muvu,komarca itd.Otvarace se prodavnice sa "zdravom hranom" za ribe.Preduzetljivi ljudi su spremni na sve ako utvrde da medju nama ima potencijalnih konzumenata za njihove usluge,a ocigledno je da ima.

Mislim da je krajnje neozbiljno tvrditi da niko nikad takvo nešto nije rekao, odnosno poželio. I
E,ovo je bas "ozbiljna" konstatacija!Da neko ode na pecanje i pomisli:"E, ribo da Bog da te niko ne upecao!",to jos nisam cuo jer cvrsto vjerujem da takav mazohista ne postoji!!

Sto se tice preparata mogu samo da vjerujem,a nikako da tvrdim da ne stete ribljem organizmu.To sto je neko vidio da iz sarana lije proliv,da li se nekad zapitao zasto je to,a ne da okrivi odmah "truli zapad" i njihove preparate?Mozda je bas obrnuto.Mozda ti preparati pomazu da saran,koji je po prirodi obicno krme sto se tice hranjenja ,lakse svari tu hranu.To su stvari koje ubrzavaju metabolizam i koriste se i u ljudskoj(humanoj) upotrebi.Da li je neko od vas imao zlatnu ribicu u akvarijumu?Ako jeste,morao je uociti da samo jede i da prostite,se.e!Stalno se za njom vuce go..o dugacko i po nekoliko centimetara,a ne vjerujem da je neko od nas ubacivao "izazivace proliva".
Umjerenost je kultura-to nisam ja smislio nego neko pametniji.
U svemu treba biti umjeren pa i u "humanosti" i gdje ce nam kraj!

Rusko,ja o tome i pisem.Stvar je ribolovca sta ce biti s ribom,a nikako stvar ribe.To je ono gdje zamjenjujemo teze,pa se stavljamo u ulogu ribe i raspravljamo sta je manje boli.Da li je bolje da je manje boli dupe nego usta?!Pa,mislim...
Ribu pustamo iskljucivo zato da bi je ponovo upecali,a nikako radi nje same.
I neka teme.Sto ne bismo raspravljali?Ja nemam namjeru da se svadjam nego samo postavljam kontraargumente.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la montana » 18 ožu 2011, 18:34

To sa preparatima, nisam siguran da je bas sportski, ali necu se mijesati. Stvar izbora pojedinca, dok god je u skladu sa zakonom i pravilima, bez obzira sta ja ili bilo ko misli o njima.
rusko je napisao/la:usput,... sta nam uopste trebaju ovakve teme?
Pa Rusko, meni se cini da se premalo ide u ribu, pa raja o ovakvim, slazem se, nepotrebnim temama, koje se udaljise od svih pocetnih namjera... uglavnom, sve su to razna ubjedjenja, vjere, religije... jeste li ikad sreli pripadnike "hare krisne", koji vam kazu u sta oni vjeruju, pa vas pogledaju u iscekivanju da vi predjete na to njihovo ubjedenje, samo zato sto ce se mis reinkarnoirati u lava, a vi u horoza (pirgu)... isto je i ovdje. Ubjedjenja i predrasude nosimo svi. Kome se moja ne svidjaju neka se ne druzi samnom, necu mu zamjeriti, a nadam se ni on meni u obrnutom slucaju.

Oprema na ribaru je kao i odjeca. Ne cini ga ni boljim ni losijim u ribarskom smislu. Jednom, prije desetak godina, se slucajno zadesih u Banja Luci te odlucih da ostanem par dana. Kako mi je trebalo odjece za taj neplanirani ostanak udjoh u XY radnju da kupim par majica i gaca. Zapale mi za oko neke boxerice, ali cijena oko 50KM. Preskupo, ali mi se svidile. Pridje prodavacica, kao "gorska vila", Natasa se zvase. Upita moze li pomoci, te objasnih o cemu se radi i kako su super i kako sam mislio izaci veceras, te mi treba jos hiljadu drugih stvari, ali budzet kratak...

Ona tada rece jednu jednostavnu istinu: "Decko, ako stignes veceras do gaca, vjeruj da nije bitno kakve su..."

P.S. Zlaja, znam da ces odmah misliti na "ono", ali ova pouka se odnosila na ovu temu o modernoj ili ne opremi! <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la masterbih » 18 ožu 2011, 22:52

rusko je napisao/la:Koja je razlika - pustiti ribu koja mozda i ima milion ostecenja na sebi i sigurno ce crknuti ili roknuti je medju oci i usmrtiti je?

Jedina razlika je sto ce je u vodi onako mrtvu pojesti druge ribe, a kod kuce onaj koji je ispece...

a MOZDA se desi i da ce riba prezivjeti pa cete je opet jednom uloviti...

Na kraju krajeva rijec je o licnom izboru, a u manjoj mjeri o tome sta ce se desiti sa ribom...

usput,... sta nam uopste trebaju ovakve teme?
Ostecenu ili bolesnu ribu treba ubiti odma isjeckati na komade i baciti u vodu, a ne baciti da se muci i crkava.
Ovakva su pravila, nisam ih ja pisao..
Nije stvar u licnom izboru, slijedi kazna ako se ne pridrzavas propisanog!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la montana » 18 ožu 2011, 23:37

Ovamo nije tako rigorozno. Ako pustena riba krepa, ubraja ti se u dnevni ulov. Znaci ako mislis da je ostecena, bolje je ponesi kuci, jer ako ulovis dnevni limit, a cuvar dodje za tobom sa mrtvom ribom... eh onda si na belaju.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Komentar na Sohin text s naslovne

Post Postao/la zlaja » 18 ožu 2011, 23:53

Lijepa pisanja pa da se priključim temi,savremeni ribolov je postao sport,komercijalni biznis,hobi i još svašta nešto pa tako je teško izraditi ispravan kodeks za nas sve da bi bili kolektivno u jednom mišljenju i ideji kao neki totalitarni režim,visina moralni vrijednosti pri obavljanju ribolova je na teret pojedincu i svako od nas ima svoju sliku ali mi je drago da je slična...
PS. Bog je stvorio insana i hajvana i onda odluči da ubaci u igru jednu ženu bez gaća što bi reko Monty :wink: Od tada insan jede hajvana i papučari ovoj gologuzi i sad bi vi mijenjali poredak...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”