Grom ili...

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

mmire5
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:08 svi 2011, 14:43
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Grom ili...

Post Postao/la mmire5 » 22 tra 2012, 21:04

Eeee danas je bilo akcije na svu srecu bez posledica, vreme mestimicno oblacno, sunce koji oblak i pocinje sitna kisica. Ja ispod petrovaradinske tvrdjave bacam glavinjaru, kad pocinje stap da zuji, pomerim prst ka blanku i pecne me struja, zovem drugara da dodje jer u momentu mi nista nije jasno kad stap pocinje da pucketa. On pipne blank malo ga pecne, i onda se zujanje i pucketanje pojacalo, onda me osinula struja momacki po prstu. Ostavili smo stapove na zemlju ali nije tu kraj, posto imam rajf za kosu na glavi, on pocinje da zuji i pucketa, kosa pocinje da mi se dize, STRASNO
Skidam rajf sklanjamo se od vode, posle 5 minuta se vratili po stapove i nista se vise nije desavalo...nigde nije sevalo, nije bilo grmljavine nista...Iskreno uopste mi nije bilo svejedno..
Ne znam da li se ovo vec nekom desavalo ali osecaj je jeziv...


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la Clavis » 22 tra 2012, 21:15

Napunio si štap rođače :) Kakvu si garderobu imao na sebi? Je li štap karbonski? Inače mala vjerovatnoća je da se to desi al ipak uspio si.... ja sam mogao i gore da prođem, prebacio sam dalekovod mokrom špagom, koju sam tu noć koristio umjesto monofila....

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la senad » 22 tra 2012, 21:23

Prije nekih dvadeset pet godina, na moru u Zaostrogu, pecali ribu stari i ja, na malom molu, na stijenama, koji znaju Zaostrog. Iza nas, na zidiću, sjede neki momci i djevojke. Najednom, počinju da se smiju, padaju od smijeha. Stari pogleda u mene i upita me: "Sta ti je to sa kosom, sva ti se nadigla?" (tad sam imao kosu, i nesto duzu kosu :mrgreen: )
Pogledah u one djevojke i momke iza nas, djevojkama kosa sva pema nebu podignuta!?
U to mi dolazi sestra, i ona dugu kosu imala, sva gore, prava ko strijela. Pisamo se od smijeha, svi. Nije proslo malo, pun mali mol raje, a sto je nevjerovatno, granica podizana/spustanja kose je bio silazak sa velikog mola na mali. Trebam reći da je bilo oblačno nebo.

Prije dvije godine, zove me sestra, gledala na Nacionalnoj geografiji, doslovce rekli za udar groma u čovjeka - kad vam se digne kosa na glavi, tad je vec kasno...
Čestitam ti drugi rođendan! :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

mmire5
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:08 svi 2011, 14:43
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la mmire5 » 22 tra 2012, 21:34

Clavis je napisao/la:Napunio si štap rođače :) Kakvu si garderobu imao na sebi? Je li štap karbonski? Inače mala vjerovatnoća je da se to desi al ipak uspio si.... ja sam mogao i gore da prođem, prebacio sam dalekovod mokrom špagom, koju sam tu noć koristio umjesto monofila....
Nije bilo to, bar mislim da nije, bilo nas je cetvorica na pecanju samo sam malo skratio pricu da ne bude kao roman. Ostali kad su prisli drug koji je imao stap i njegov je poceo da zuji, i kod njega je doslo do praznjenja. Samo kod mene je bilo jace.
Stap je antares ax 15-40gr 3m, a drug sto je dosao infinity-q. Ja sam imao na sebi obicnu trenericu, duks i patike za fudbal. To mi je nekako standard i najzgodnije za kretanje.
senad je napisao/la: Prije dvije godine, zove me sestra, gledala na Nacionalnoj geografiji, doslovce rekli za udar groma u čovjeka - kad vam se digne kosa na glavi, tad je vec kasno...
Čestitam ti drugi rođendan! :wink:
Znaci da slavim 22.04. ?
Nije bilo grmljavine, sevanja, nista se nije culo..

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la senad » 22 tra 2012, 21:39

Ista stvar, nigdje nije opalio, ali je to to.Tada nije bilo karbonskih stapova, rajf musko nije smjelo nosit' ( :mrgreen: ), ali je nama to tada bilo sega. Nikoga nije ni pecnula struja, a evo sta sam ti sad proguglao:

ako osjetiš pucketanje i podizanje kose (kosa se nakostriješi) ili vidiš plavu arueolu oko objekata, radi se o električnoj aktivnosti oko tebe i moraš to područje napustiti što je prije moguće; ako ne možeš, čučni na stopala i spusti glavu i rukama ne dodiruj zemlju, klekni na koljena ili sjedni na prekrižene noge jer je čučanje iscrpljujuće i može se izdržati svega nekoliko minuta. Osnovna je logika ovog položaja smanjiti tjelesnu visinu i što manjom površinom tijela dodirivati tlo. Rukama pokrij uši kako bi spriječio ozljede bubnjića.
http://www.facebook.com/note.php?note_id=445803364408
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la Clavis » 22 tra 2012, 21:46

Aha nisam skontao da se kod svih isto dešavalo, pomislih da si imao šta vuneno na sebi pa si prilikom kretanja generisao elektricitet jer čim su rajf i štap isto "radili"....ko će ga znati koji se fenomen desio, možda neki blaži vid pražnjenja oblaka koji su super provodljivi karbonski štapovi "pofatali" i usmjerili.....

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la senad » 22 tra 2012, 21:54

Clavis je napisao/la:...ko će ga znati koji se fenomen desio, možda neki blaži vid pražnjenja oblaka koji su super provodljivi karbonski štapovi "pofatali" i usmjerili...
Upravo to, blaži oblik pražnjenja, jer evo, ni kod Mireta, ni kod mene, nije opalio grom. Srećom, blaži oblik, jer da je količina elektriciteta u oblacima bila veća, tada bi se sigurno obistinilo ovo sa nacionalne geografije... ja se ne sjecam koji je bio datum, a ti imas zabiljezen ;-)
Poslije tog iskustva, vracali se mi sa Kotlanickog jezera (Zelengora), najednom oblaci, nevrijeme, kiša...kad su stali gromovi pucati, a ja brojim - kako sjevne, za 5 sekundi zvuk X cca 370 metara, manje od dva kilometra od nas... pa jos blize.... kiša lije ko iz kabla, ja skoro sto kila, sva oprema na meni, ali trčim ko srna po onom kamenju. Nas 7-8 bilo, ja, naravno, zadnji. Bjezi Kapo junacki, nema veze kilaza, kad si svjestan da si najvisa tačka, a kad opali grom u onaj kamenjar, svaki put kao da je pored tebe.
Ja moje sreće kad sam se dokopao auta, ne bi vjerovao. E sto sam se tad ukekerio, cini mi se da nikad nisam, a svasta sam u zivotu prosao.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la Clavis » 22 tra 2012, 22:03

kad su stali gromovi pucati, a ja brojim - kako sjevne, za 5 sekundi zvuk X cca 370 metara, manje od dva kilometra od nas... pa jos blize.
U CV odmah stavi da se odlično snalaziš i radiš u stresnim okolnostima :D:D i to boldirano!

Ja sam neki dan to doživio na Sanici, nisam bio skoncentrisan na proračune koliko sam vagao da li da skinem waders ili ostanem u njemu.... ako ga ostavim lakše će me "sakupiti" sa ledine, ako skinem a ne opali me džabe se nahladio i nosat bubrege u šakama do daljnjeg :D

Elem ni mrvu ugodan osjećaj, sila nad Božijom nije se našla....

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la senad » 22 tra 2012, 22:18

Clavis je napisao/la:U CV odmah stavi da se odlično snalaziš i radiš u stresnim okolnostima :D:D i to boldirano!....
<valjanjeodsmijeha>
Lijepi strah, tad i korjen iz "Pi" vadim u hipu :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Grom ili...

Post Postao/la angler » 22 tra 2012, 22:25

Naboj zraka elektricitetom ne znaci da ce grom opaliti. Moze biti gromova ali moze proci i bez, zavisi kakvo je stanje "gore". E cim nema pravila najbolje ne izazivati vraga. Normalno, ako opali gledace da zvekne tamo gdje mu je provodljivost prema zemlji najbolja. Gledajte da izbjegavate vunu da nosite pogotovo vunene kape.
Slicno iskustvo sam imao davno na Jablanickom jezeru. Cvrci vrh stapa kao da je na ulju. Polozio sam ga horizontalno i lagano kuci. Pocela je kisa i tek poslije je bilo i gromova. Pokisao sam k'o mis <valjanjeodsmijeha>

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la @ldin » 22 tra 2012, 23:07

guma glavu čuva :) .... 2005 u Fransuskoj na visini 0d oko 4000 , dečka iz Zenice je opalilo "praznjenje " preko opreme i izbilo na digitalni sat , ostao ziv , uspon obustavljen . dvije godine poslje samnom u ekipi je bio lik kojeg je opalio "voltin" luk na ž. vagonu nekad davno , veći paradox , sto taj isti sada zivi od struje heheheh nije imao direktnog kontakta sa vodovima , u principu je to slična pojava , u planini , visoko se često susrećem-mo sa takvim pojavama , puno faktora igra ulogu na samu pojavu , isto tako i sam manifest na nas je širok , od vlaznosti, zraka , naše odjeće pa do patika :grin: Preventiva dobra obuća , tj . dobar izolator , ako već nije bilo predznaka belaju kako kod vaših primjera, sav sam se najezio jbt, onda "bacanje" (ovo bacanje :S hto sam reć odlaganje ) nema naglih i paničnih pokreta, i riješiti se svega što nas dovodi do potencijalnog gromobrana :P ,bilo da su to ski štapovi štap za pecanje ili trecking štapovi , i svega ostalog šiljatog i oštrog , s prefikom da je to " nešto " iole provodnik , smanjiti masu DA al nikako sjedati na zemlju bez bilo kakvog izolatora , ranac , uže ... kretanje diskutabilno , nekad je dovoljno samo jednu nogu podići sa tla i to je to , a nekad se leđero udaljimo sa mjesta ... ma u svakom slučaju <dernek> sretan rođkas :wink:
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la senad » 23 tra 2012, 09:26

Mire se usutio, izgleda da je tek postao svjestan sta je prosao :grin:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la edoA » 23 tra 2012, 10:25

A nece grom u koprivnu :mrgreen:

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la Clavis » 23 tra 2012, 10:31

Otišo podijelit "sadaku" :D

U stvari šta je običaj kod komšija kad tako prežive čudom!

Nismo trebali momka toliko, da ne osvanu njegovi štapovi u rubrici za oglase samo :D

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Grom ili...

Post Postao/la Seha » 23 tra 2012, 10:50

Zajebani su to momenti. Meni je saran uzeo u poljskoj kad je grmilo oko satora kao u hororu zemlja se tresla pod nogama :shock: . Skupio sam toliko hrabrosti da izletim iz satora i prekinem strunu cigarom.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”