molim za savjet i pomoć - odabir pribora

Ovde postirajte teme koje su o ribolovnim tehnikama, priboru, sistemima i ostalim stvarima, a koje ne pripadaju u druge teme, ili su uopštene za sve teme

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
molim za savjet i pomoć - odabir pribora

Post Postao/la amchuka » 18 kol 2009, 21:42

Eh moja malenkost se nakon 15 godina ima namjeru opet aktivirati u ribolovnom smislu. Odrastao sam na Ćehotini i Drini loveci cijelo djetinjstvo Salmonide pa ne bih da mijenjam tu staru naviku. Radi se o sljedećem. Imam nekakvih 600 KM za početak, a trebaju mi 2 štapa i 2 mašinice za plovak i muhe. 1 čizme i pribora za početak. Nekako mi razumno zvuči da za štapove i mašinice izdvojim cca 450 KM, a ostatak novca za čizme i sitni pribor. Namjeravam loviti na rijekama koje su mi relativno najblize tj Drina i Neretva pa i sam pribor mislim da baziram lovu na ovim rijekama. Znam da ne mogu za ovaj novac vrhunske mašine i štapove, ali za početak nešto optimalno. Trebaju mi savjeti za duzine štapova i nešto o mašinicama jer sam malo izlapio o nekakvim bitnim detaljima na koje bih trebao obratiti paznju jer sam ispao iz fazona, a tehnika je vidim itekako napredovala. Prihvatam prijedloge na koje marke štapova i mašinica da se baziram i gdje bih to mogao da uzmem mada znam za 3-4 dobre Sarajevske radnje. Zivim u Sarajevu.
Nekada sam kao dijete sa ocem pravio i mušice tj sve tipove, kupovao pijevce zbog skalpova,ganjao krehe na imanju, kupovao konce i svilu ko da šijem goblene, ustajao u 5 ujutru i na -15 na Ćehotini ganjao Mladicu i Pastrmku prije škole itd itd sve u svemu nekada izuzetan ribolovni #bolesnik# sa velikim uspjesima još kao dijete sa 7 godina bio najmlađi član SRD Mladica Foča, kojemu je ribolov i rijeka bila ispred svega u zivotu. Hvala svima koji će pomoći savjetima. Jedno veliko BISTRO zelim svima. Hvala


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la Seha » 19 kol 2009, 00:31

Dobro nam dosao amchuka iz nekog licnog iskustva najbolje je da opremu kupis preko firme retools iz Bosanske Krupe (clan ovog foruma Zander je vlasnik pa ti moze pomoci oko izbora jer je i sam ribar posalji mu privatnu poruku) ili skokni do Raca Company nalazi se u Zovik-u i pogledaj sta mozes sa tom lovom jer cijene u Sarajevu su bar za 30% vece od direktnih uvoznika.
Mislim za tu vrstu ribolova bi se dobro uklopili jedan mach brze akcije 14" (stopa) i jedan bolonjez 6-7 metara i manje masinice kapaciteta do 200m 0.25 mada je nezahvalno nekoga savjetovati za tu vrstu pribora jer nelezi svakom u ruci indentican pribor pa se nemoze generalizovati. Mozda neko da i konkretan prijedlog oko samog izbora pribora.
Eh koliko sam od supruge cuo prica o ribama iz Cehotine <idila>

Bistro i dobro nam dosao nazad na vodu !
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la montana » 22 kol 2009, 15:01

E Seha sad si se izd'o! Znaci vas je dvoje u familiji. Pa sa zenom uz kafu o strategiji i ribolovu. Idila. Kod mene uz kafu samo o <more> <papucar> <papucarsenad> . Kad hocu u ribu moram nabaviti dvije dozvole ribarsku i od zene (Stolacko-trebinjska kombinacija).

Cehotina je super! Svi koji su pored nje rasli samo o njoj i pricaju. Isao sam sa prijateljem koji je od tamo i uzivao. Krupni i debeli lipljeni, pasrmke ko blata, a mladica kida muhe ko luda. Na proljece pomisli covjek da su svi skobalji iz Drine izasli u Cehotinu. Raj na zemlji. Cesta pored vode, pa se lako kretati na druge lokacije... Lokalci vecinom bacaju leptira i love dosta pastrmke i mladuljaka.

Amchuka! Obje rijeke koje si nabrojao su zeznute za gacanje, pa bi preporucio ove duboke cizme dozavrat, jer kad ides s muhama moras cesto ugaziti gdje malo ko gazi. Isplatice se. Samo nemoj najskuplje jer se cesto deru. Stap (za vaserke koliko sam skontao) ja bih uzeo nesto oko 3,5m ali dobro savitljivo, tako da mozes vezati tanji predvez za sitnije muhe. Ljeti to ubi ribu, a i veci je merak vadit'. Za plovak nemam pojma, ali stapovi idu preko 4,5m i dosta su skupi. To nek napisu plovkasi, koji se nesto slabo javljaju na forum. Masinice, k'o sto rece Seha manje.

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la amchuka » 22 kol 2009, 18:12

Rado bih ja kombinezon, al je oko 300 maruna najmanje i ne uklapa se bas u moj finansijski limit. Radije nekad poslije mozda na proljeće uzimati. Štap sam mislio oko 3,0 za muhe da mogu i manji leptir baciti ako zatreba, a za plovak cca 4,5m pa sta se nadje mozda 20 cm gore dole . BTW vidio sam u skenderiji čizme standardne do kukova donji dio guma sa neopren unutrasnjosti, a gornji dio je od neoprena. Djeluju dobre. I 2 štapa od brušenog grafita po 120-130 KM, i mašinice po 60-80 km koje mi izgledaju jako dobro. Nisma još kod Race bio, a od njega očekujem najviše bar m itak okazu al do ken vidim ne vjerujem. Btw ima li dupljaka u ovim radnjama ako neko zna ?

A ovo za škobalja sjećam se kada u Aprilu i Maju počne u jatima Ćehotinom uzvodno ići. Ljepota ga bilo gledati. Takvo sijevanje sam samo na Limu dozivljavao, ali nije me plaho interesovao jer sam ganjao Pasrmku i Lipljana kojih je zaista bilo. I ovaj moj povratak na rijeku je inspirisala Ćehotina prije 14 dana kada sam onako sa rajom otišao malo i sletimo do moje Aladze i onako sidjem na jedno od mjesta koje znam i itekako razmaknem par Vrbovih grana i vidim 3 -4 strašna Klijena. Jaran me kune (koji nikad nije lovio, al mu je bio merak biti sa mnom i asisteirati) da idemo kupiti bilo kakav štap da ih izvadimo. Tako se ja upalih i evo me tamo gdje sam se trebao davno vratiti. Htjedoh kupiti nekakve farove za auto sa nekakvim superiornim Angel eyes svjetlima sa Bi xenonima. Hebes to. Daj ribarski pribor u full izdanju jer farove ce polupati nekakav ljubomorni idiot pa šta onda. BITROOOOO

Hajmo dajte prijedloga ljudi sta ste se uspavali

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la montana » 22 kol 2009, 18:46

Seha bolje barata markama stapova i rola koje tamo mozes naci. Ja sam preko bare, al' otidji kod race ima dosta stvari, a za plovka ti mogu preporuciti u skenderiji da potrazis Ibru u radnji (Blinker mislim da se zove). Reci da te poslao jaran iz Amerike kojeg je vodio da plovkari u Metkovic. Ibro je odrastao na Drini i plovak mu je sve u zivotu. Cizme su bile jeftinije kad sam ja dole bio. Bilo je gumenih kormoranovih kombinezona po 75 maraka. Raca je nekad dilovao sa kormoran stvarima... Ma javice se neko ko zna...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la Seha » 23 kol 2009, 14:59

Amchuka ima kod nas dosta dupljaka ali bjezi i od originala poput Linea Effe nikad gore blankove u zivotu nisam imao u ruci. Sada ti je sansa kupiti solidan pribor za relativno malo love kad se usporedi odnos cijene i kvalitete. i ribarske gigante drma ova kriza pa se i oni moraju prilagoditi trzistu. Sve renomirane marke sada u asortimanu imaju sasvim solidne dijelove opreme koji su pristupacni i BH standardu. Ako nekog imas vani moze ti za malo love kupiti super opremu preko online aukcije na e bay-u.
Raca dila Cormoran i kod njega su cijene korektne tj. indenticne onim u svabiji i ostatku evrope.
Valjda se javi i Zander on ima super cijene.

Bistro
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la montana » 23 kol 2009, 18:39

Ja sam propustio informaciju da Zander ima nesto! Mogu li dobiti informacije o radnji, kakva je i sta ima? Pretpostavljam da je u Krupi, mada sam ja ove godine bio u vodi vise nego na suhom, pa sam uspio samo popiti jednu kafu za 4 dana boravka u Krupi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la amchuka » 23 kol 2009, 19:07

Ma mogu ja preko e buy kako hoću ima mi dobar prijatelj account i godinama kupuje muzicku i to skupu opremu koje nema kod nas, Uspješno samo što ne vjerujem u štap dok ga ne vidim u ruci kako lezi. To je problem.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la Seha » 24 kol 2009, 00:08

E to je to amchuka i ja sam takav uvijek prije kupovine ako nista probam tudji stap i vidim kako mi lezi.

Montana Zander ce ti to bolje opisati ima lijep asortiman kojim pokriva sve vrste ribolova bila je negdje na pocetnoj prezentacija firme "Retols" u Bosanskoj Krupi a u medjuvremenu otvorena je jos jedna trgovina u Bihacu.
slika

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la amchuka » 24 kol 2009, 12:27

Ma sve je to u redu nego Krupa mi daleko ba. Jedino par savjeta to je ok

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la Seha » 24 kol 2009, 15:11

Ima i za to lijeka.
Vidis kod nekog od prijatelja poznanika ili u trgovini pribor koji ti odgovara u ruci i to trazis gdje je cijena najpovoljnija jer je u regionu anarhija u cijenama ribarske opreme. Znaci nemoras ga vise gledati ni zagledati znas sta zelis i mozes ga naruciti iz Madagaskara ako hoces. Ili odes tamo gdje mozes vidis sta nude i kupis ono sto ti odgovara. Veoma je nezahvalno nekom savjetovati koji pribor da uzme jer 100 ljudi 100 cudi i nepase svakom ista duzina stapa zbog visine ribara i jos ponesto sto je preduslov za pravilan izbor pribora. Dao sam ti 2 solucije za koje pouzdano znam da imaju korektne cijene.. U svakom slucaju ako uzmes nesto od shimana,daiwe,drennana,prologica,browninga,berkley-a ili nekog drugog renomiranog proizvodjaca neces se pokajati kao kad bi kupio od nekog no name proizvodjaca kakvih je BH trziste zatrpano.
Zelim ti puno srece pri izboru.............. Bistro
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la montana » 24 kol 2009, 15:25

Ma dobro je Seha rekao. Dodao bih "Boj ne bije svijetlo oruzje - vec boj bije srce u junaka". Zazmiri i kupi sto ti zivot pruza i trk na vodu sa aparatom da vidimo. Dovoljno mi je pogledati Semira i njegov ulov na naslovnoj i da donesem odluku da se vratim u Bosnu, a kamoli tebi da zgrabis prvi stap koji ti legne i ugazis u neku od nasih ljepotica.... <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la amchuka » 24 kol 2009, 18:13

Danas bio kod Defe kod Klasa i Race u Zoviku. Cijene blago receno iste. Puno opreme puno svega i dobre i kvalitetne robe.A Defa juce bio na mojoj Ćehotini i digao po 2 Lipljana i 2 Pastrmke i to kaze masallah. Bilo jos sice sto je pustio.
Oj kako me nosi ljudi samo što ne poletim haha

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la montana » 25 kol 2009, 17:03

Pa jesil' se opremio i kada mozemo vidjeti slike Cehotine, aman i studene Drine?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: molim za savjet i pomoć

Post Postao/la amchuka » 25 kol 2009, 17:23

Bice bice malo strpljenja narode

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale tehnike, sistemi, uopštene stvari o ribolovu”